Ελαστικά On-Off για Στρώμα

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
λοιπόν τρελέ Μάριε.. Σε προλαβαίνω επειδή είδα πώς σε τρώει ο απαυτούλης σου για περιπέτεια (τοπικ Καντήλι0

μην κάνεις τα ενδιάμεσα βήματα και ψάχνεσαι μετά πάλι απο λίγο. Αν έχεις σκοπό να έρχεσαι σε καμιά βόλτα σε εμάς το λάστιχο είναι κομβικό στοιχείο.. Καταλαβαίνω πώς το μηχανάκι το θες και για καθημερινή χρήση. θα σου πώ την πρόταση μου για να τα κάνεις όλα και να μπορείς να έρχεσαι και χωμάτινες βόλτες με θάρρος..

ΝΑ βάλεις ένα Continental TKC80 εμπρός και ένα MITAS E09 πίσω. Λίγο προσοχούλα στις βροχές και θα είσαι αρχηγός και θα μπορείς να ακολουθήσεις και σε πιο απαιτητικές βόλτες. Αν δεν το έχεις κάνει ξεκίνα ετοίμαζε τον εξοπλισμό σου τον χωμάτινο. Το χώμα έχει κάποιες αρχές. ΠΑΝΤΑ εντουράδικη μπότα,έλα με το σώβρακο σου αν θες αλλά απο κάτω θα φοράς εντουράδικη μπότα,πάντα επιγονατίδες, πάντα θώρακα πλήρη και κατα προτίμηση ένα κρανάκι ελαφρύ Adventure και φυσικά ενα ελαφρύ γαντάκι.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το χώμα έχει κάποιες αρχές. ΠΑΝΤΑ εντουράδικη μπότα, έλα με το σώβρακο σου αν θες αλλά απο κάτω θα φοράς εντουράδικη μπότα,πάντα επιγονατίδες, πάντα θώρακα πλήρη και κατα προτίμηση ένα κρανάκι ελαφρύ Adventure και φυσικά ενα ελαφρύ γαντάκι.
[SPAMON] πολύ ελαφρύ σε βλέπω Βαγγελάκη... :roflmao: [SPAMOFF]
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Τώρα έχω πάνω τα anakee wild αν θες για πιο χωμάτινο. Νομίζω τίμιο λάστιχο, σε στεγνή άσφαλτο κρατά πολύ καλά (όπως πολλά φαντάζομαι). Σε βρεγμένη όταν είναι καινούργιο αρκετά καλό για λάστιχο με τακούνι. Όταν χαλάσει το πίσω σε νερά πας βάρκα γυαλο. Στο χώμα σε πολύ λασπη μου έχει μπουκωσει το μπροστινό λόγο φτερού, όταν έβγαλα το φτερό ήταν οκ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
[SPAMON] πολύ ελαφρύ σε βλέπω Βαγγελάκη... :roflmao: [SPAMOFF]
Δεν ειναι ελαφρης.
Το σωβρακο ειναι boxer!!
:ha
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Αν θελήσεις να βάλεις κάτι πιο χωμάτινο στο στρώμα που να περιέχει το λάστιχο τάκο, καλό θα είναι να σηκώσεις το μπροστινό φτερό, αλλιώς θα στεναχωρηθείς μόλις το δείς ραγισμένο από την πρώτη χοντρή πέτρα που θα εγκλωβιστεί στα αυλάκια και θα βρει στο πλαστικό.
Επίσης εφόσον θέλεις χώμα, φρόντισε οπωσδήποτε να βάλεις κάποιο πραγματικό skid plate και όχι αυτά τα διακοσμητικά πλαστικά της πλάκας που κυκλοφορούνε εδώ. Δηλαδή πάνω από 3+ χιλ. αλουμίνιο. Είναι βέβαιο ότι χωρίς skid plate θα έχεις μια εμπειρία άσχημη που δεν θα σου αρέσει ξεκινώντας από τους ήχους που θα ακούσεις από κάτω.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
λοιπόν τρελέ Μάριε.. Σε προλαβαίνω επειδή είδα πώς σε τρώει ο απαυτούλης σου για περιπέτεια (τοπικ Καντήλι0

μην κάνεις τα ενδιάμεσα βήματα και ψάχνεσαι μετά πάλι απο λίγο. Αν έχεις σκοπό να έρχεσαι σε καμιά βόλτα σε εμάς το λάστιχο είναι κομβικό στοιχείο.. Καταλαβαίνω πώς το μηχανάκι το θες και για καθημερινή χρήση. θα σου πώ την πρόταση μου για να τα κάνεις όλα και να μπορείς να έρχεσαι και χωμάτινες βόλτες με θάρρος..

ΝΑ βάλεις ένα Continental TKC80 εμπρός και ένα MITAS E09 πίσω. Λίγο προσοχούλα στις βροχές και θα είσαι αρχηγός και θα μπορείς να ακολουθήσεις και σε πιο απαιτητικές βόλτες. Αν δεν το έχεις κάνει ξεκίνα ετοίμαζε τον εξοπλισμό σου τον χωμάτινο. Το χώμα έχει κάποιες αρχές. ΠΑΝΤΑ εντουράδικη μπότα,έλα με το σώβρακο σου αν θες αλλά απο κάτω θα φοράς εντουράδικη μπότα,πάντα επιγονατίδες, πάντα θώρακα πλήρη και κατα προτίμηση ένα κρανάκι ελαφρύ Adventure και φυσικά ενα ελαφρύ γαντάκι.
Φίλε tc-drift σ ευχαριστώ για τη συμβουλή. Με μια γρήγορη ματιά, και τα TKC80 και τα Mitas έχουν αρκετά ψηλο τακούνι.
Όντως, θα ηθελα πολύ να φτάσω να σας ακολουθώ σε διαδρομές όπως αυτή στο Καντήλι. Και συμφωνώ ότι σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί ένα τέτοιο λάστιχο.
με φοβίζει το γεγονός της βροχής. Αν θεωρήσουμε ότι τα τύπου STR είναι κάποια κλικ υποδεέστερα από τα ελαστικά δρόμου στο βρεγμένο, φαντάζομαι τι θα ισχύει για αυτά. Εγώ με τη μηχανή κινούμαι ανεξαρτήτως καιρού. Επομένως, δεν ξέρω πόση παραπάνω προσοχή θα χρειάζεται ένα τέτοιο ελαστικό σε βροχή και πόσο ελέγξιμο θα είναι. Με προβληματίζει λοιπόν το ζητημα ασφαλεια στο βρεγμένο.
Ίσως βέβαια να μην έχει και τόση διαφορά, αλλά από καθόλου τακούνι ποτέ έως τώρα, να πάω σε κάτι τέτοιο νιώθω ότι θα βγω αρκετά από το comfort zone μου.
Όπως λες βέβαια, ναι θα ηθελα να ακολουθώ παντού. Και ίσως τα τύπου STR να αποδειχθούν γρήγορα ότι δεν με καλύπτουν. Αλλά νομίζω η πιο σοφή επιλογή για μένα είναι να ακολουθήσω το μικρό βήμα και να πάω σε χαμηλό τακούνι που θα με βοηθήσει να μπω σε λίγο πατημένο στεγνό χώμα με σχετική ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας. Στα τόσα χρόνια δοκιμών διαφόρων πραγμάτων στις μηχανές ένα έχω αποκομίσει: Κάθε φορά που ξεκινάς κάτι καινούργιο χάνεις λεφτά γιατί δοκιμάζεις. Το λέω γιατί μπορεί να βάλω τα STR να μπω χώμα και να δω ότι είμαι κουλός οπότε τσάμπα λεφτά (μπορεί να αποδεχθώ και Pol Tarres βέβαια :p οπότε να πάω στην επιλογή που προτείνεις). Το έχω αποδεχθεί αυτό.
Όσον αφορά τον εξοπλισμό, μέχρι στιγμής έχω μόνο τον street εξοπλισμό μου. Όμως όπως και στα λάστιχα, έτσι και εκεί δεν θα κάνω εκπτώσεις. Ήδη ψάχνομαι (η αλήθεια είναι ξεκίνησα να παρακολουθώ τα γραφόμενα σας πολύ πριν μεταβώ στο Strom και σε αυτόν τον τύπο μηχανής). Θώρακας, παντελόνι, μπότες είναι στα άμεσα σχέδια μου (να μπει το δώρο πρώτα...).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
amyroukai βγες απ'το προφίλ του Madmar
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τα τελευταία χρόνια έχω χρησιμοποιήσει τα str ,δεν κάνει κάνα τρελό θόρυβο που να ενοχλεί,σε βρεγμένο κρατά καλά,δεν μου έχει γλιστρησει ποτέ χωρίς να μιλάμε για οδήγηση με υπερβολές, πάντα.
Στο χώμα για χαλαρή βόλτα μια χαρά είναι αν τα πάς όπως τα tenere700 στα βίντεο στο YouTube νομίζω σε 15 μέρες θα θες καινούργια. :D
Από χιλιόμετρα θεωρώ ότι τρώγονται σχετικά γρήγορα λόγο ότι είναι μαλακά,αλλά υπάρχουν κ αλλά ελαστικά που δεν πέφτει το τακούνι αλλά είναι μπετό.
Αν δεν οδηγείς πολύ επιθετικά θα βγάλεις χιλιόμετρα αλλά γνώμη μου όχι πολύ πάνω από 10.000.
Αν κάπου κάποιος διαφωνεί το συζητάμε.
Δεν έχω δοκιμάσει τα καρου str.
Υ.Γ τα pirelli μ'αρεσουν κ στο μάτι
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
λοιπόν τρελέ Μάριε.. Σε προλαβαίνω επειδή είδα πώς σε τρώει ο απαυτούλης σου για περιπέτεια (τοπικ Καντήλι0

μην κάνεις τα ενδιάμεσα βήματα και ψάχνεσαι μετά πάλι απο λίγο. Αν έχεις σκοπό να έρχεσαι σε καμιά βόλτα σε εμάς το λάστιχο είναι κομβικό στοιχείο.. Καταλαβαίνω πώς το μηχανάκι το θες και για καθημερινή χρήση. θα σου πώ την πρόταση μου για να τα κάνεις όλα και να μπορείς να έρχεσαι και χωμάτινες βόλτες με θάρρος..

ΝΑ βάλεις ένα Continental TKC80 εμπρός και ένα MITAS E09 πίσω. Λίγο προσοχούλα στις βροχές και θα είσαι αρχηγός και θα μπορείς να ακολουθήσεις και σε πιο απαιτητικές βόλτες. Αν δεν το έχεις κάνει ξεκίνα ετοίμαζε τον εξοπλισμό σου τον χωμάτινο. Το χώμα έχει κάποιες αρχές. ΠΑΝΤΑ εντουράδικη μπότα,έλα με το σώβρακο σου αν θες αλλά απο κάτω θα φοράς εντουράδικη μπότα,πάντα επιγονατίδες, πάντα θώρακα πλήρη και κατα προτίμηση ένα κρανάκι ελαφρύ Adventure και φυσικά ενα ελαφρύ γαντάκι.
Σαν ελαστικά στο πέλμα κ στο μάτι,νομίζω ταιριάζει pirelli rally μπροστά με το mitas πίσω.
Pirelli rally δοκιμασμένο, εγγύηση.
Μάριε το rally είναι το χωμάτινο του αντίστοιχου str.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
amyroukai βγες απ'το προφίλ του Madmar
Αν είχε οποιαδήποτε σχέση με τον amyroukai μόλις του είχε έρθει η ιδέα να ασχοληθεί λίγο με το χώμα δεν θα άλλαζε λάστιχα.. θα είχε αγοράσει ένα tenere 700, ένα F650 dakar και ένα KLX 650 για την αλητεία.. Κι αν χρειαστούν δηλαδή να μην τα έχει πρόχειρα?! Να τρέχει τελευταία στιγμή??
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν είχε οποιαδήποτε σχέση με τον amyroukai μόλις του είχε έρθει η ιδέα να ασχοληθεί λίγο με το χώμα δεν θα άλλαζε λάστιχα.. θα είχε αγοράσει ένα tenere 700, ένα F650 dakar και ένα KLX 650 για την αλητεία.. Κι αν χρειαστούν δηλαδή να μην τα έχει πρόχειρα?! Να τρέχει τελευταία στιγμή??
Εχει και αλλο χωρο στο γκαραζ δηλαδη;;;;;;;;;;;;;; :eek:
Την πατησαμε..... :brr:



:ha:ha:ha:ha
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει, έχει. Άλλα δύο χωράνε σίγουρα.

Αν βρω σιδερά να μου ξαναφτιάξει το υπόστεγο που κάηκε θα χωράνε και άλλα. Το λοκάλι είναι λίγο δυσεύρετο, καλά που το είπα, να πάρω ένα τηλέφωνο πάλι. Είναι εντουράς και τον συμπαθούμε, έχει και MV Agusta ο άτιμος.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Διαβάζοντας τα παραπάνω posts μου γεννάται η απορία την οποία θέτω εδώ ρητορικά με κίνδυνο να βγει το θέμα off-topic:

"Υπάρχει μοτοσυκλετιστής που να μην σερφάρει τουλάχιστον 4-5 ώρες μηνιαίως (μπορεί να λέω λίγες) σε γνωστά websites αγγελιών μοτοσυκλετών?"
Χωρίς να γνωρίζω τον φίλτατο amyroukai τον αντιλαμβάνομαι απόλυτα :friendship: Μακάρι να είχα κι εγώ τη δυνατότητα να έχω όχι 2, αλλά μια μοτοσυκλέτα για κάθε περίσταση.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
"Υπάρχει μοτοσυκλετιστής που να μην σερφάρει τουλάχιστον 4-5 ώρες μηνιαίως (μπορεί να λέω λίγες) σε γνωστά websites αγγελιών μοτοσυκλετών;;;
Κάποτε.... ίσως!!!!
Εδώ και πολλά χρόνια.... σχεδόν καθόλου!!!!
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Φίλος με τα μικρά τακουνια που λες καιν λίγη λάσπη να βρεις θα χορευεις καρσιλαμα, θα κολλήσεις θα μετρήσεις και κανα δυο και μετά θα πεις αστο δεν το έχω το χώμα ενώ πραγματικα θα φταίει το λάστιχο. Τέτοια εποχή είναι για σοβαρό τακουνι αν βγεις από την ασφαλτο. Αλλιώς περίμενε να στεγνώσει βάλε μικρό τακουνι και κάνε βόλτα να δεις. Πάντως καλώς η κακώς δεν έχεις και το ιδανικό μηχανάκι για να αγαπήσεις το χώμα απ όπου κ αν το πιασεις. Άλλο περναω άλλο περναω καλα
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Φίλος με τα μικρά τακουνια που λες καιν λίγη λάσπη να βρεις θα χορευεις καρσιλαμα, θα κολλήσεις θα μετρήσεις και κανα δυο και μετά θα πεις αστο δεν το έχω το χώμα ενώ πραγματικα θα φταίει το λάστιχο. Τέτοια εποχή είναι για σοβαρό τακουνι αν βγεις από την ασφαλτο. Αλλιώς περίμενε να στεγνώσει βάλε μικρό τακουνι και κάνε βόλτα να δεις. Πάντως καλώς η κακώς δεν έχεις και το ιδανικό μηχανάκι για να αγαπήσεις το χώμα απ όπου κ αν το πιασεις. Άλλο περναω άλλο περναω καλα
Φίλτατε δόκτορα, τα λες πολύ ωραία. Η λέξη όμως που περιγράφει την δίκη μου περίπτωση (αν και νομίζω δεν είμαι ο μοναδικός) είναι συμβιβασμός. Καλώς η κακώς το έχω αποδεχθεί.
Μέχρι πρότινος, είχα ένα μηχανάκι που ήταν κομμένο και ραμενο για να περνάω καλά στην πίστα. Δεν με βόλευε όμως στο 90% της καθημερινότητας μου και μετά λύπης το έδωσα.
Πήρα το Στρομ για να με βολεύει στο 90% της καθημερινότητας μου και να μπορώ να κάνω και καμία εκτός δρόμου εξόρμηση αφού το θεωρώ πιο εύκολο απ το να συμπέσει το προγραμμα μου με κάποιο Τρακ Ντει.
Επομένως, γνωρίζω απόλυτα τι σημαίνει περνάω και περνάω καλά. Σε αυτή τη φάση μου αρκεί απλά να μπορώ να περνάω αν και όποτε, και να κάνω τα πρώτα μου βήματα.
Το να βάλω ψηλο τακούνι για να ευχαριστηθώ τη βόλτα στο βουνό είναι μια επιλογή που πάλι θα μου στερήσει αρκετά από την ασφάλεια στην καθημερινότητα μου, κι όπως λες κι εσύ δεν είναι και το κατάλληλο μηχανάκι για βουνό.
Συνεπώς, αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μιας κι έφτασε η ώρα να αλλάξω ελαστικά, ας βάλω κάποια που θα με αφήσουν να κινηθώ έστω και με σχετική ασφάλεια στο χώμα και βλέποντας.
Μακάρι να είχα την επιλογή να έχω κι ένα δευτερο κι ένα τρίτο μηχανάκι (ένα για βουνό κι ένα ακόμα για πίστα).
Θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό, αλλά έχοντας δυο μικρά παιδιά τώρα μένουμε στις υποχωρήσεις...
 
Top Bottom