Εντυπωσεις εορταστικης πουροντουραδας 18/12/16

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Μα ρε φιλε ασε τα βιδεα να μιλησουν...ολα τα κατεμια πεσαν...εκτος του βλαμμενου του moniker που κανει κρυφες προπονησεις η εχει βοηθητικες κρυφες....moniker........παντα ορθιος φιλαρακι....απο την ζηλια μου τα λεω....ουουουουου
Εσυ συγκεκριμενα εχεις απο τα καλυτερα μηχανακια του ειδους για χωμα που εχω οδηγησει αλλα δεν περιμενα να δω ντακαρακι να πηγαινει ετσι..
Το πιο βαρύ όλων, το 1150 του Δημήτρη είχε χάιντι επίσης ;)
Σαφώς δεν υπάρχει "κόντρα" στη βόλτα. Οχι μόνο χθες, αλλά σε όλες τις βόλτες ο καθένας πάει με το ρυθμό του χωρίς να εκτίθεται σε κινδύνους κλπ.
Συμβαίνει όμως στο πλαίσιο του χαβαλέ, και κυρίως μετά τη βόλτα, να λέμε και καμιά μ@λκια να περάσει η ώρα. Παρόλα αυτά, από την τελευταία με τα βράχια που δεν πέρασαν τα GS -και καλά δε χωρούσαν- έχουμε δει/ακούσει διάφορα και κάπου περίμενα κάποιες αλμυρούτσικες συνθήκες για μια απευθείας επαλήθευση. Δεν ήταν τίποτα το "ζόρικο" χθες, απλούστατα γιατί -πολύ σωστά- εκεί που ζόρισε, γυρίσαμε.
Τα πεσίματα στο χώμα, ειδικά σε λάσπη, χιόνι κλπ είναι επόμενο να συμβούν . Σε ότι όμως είπε ο Γιώργης και όπως το είπε "Επισης ακουσα οτι επαληθευτηκε ακομη μια φορα οτι οταν αρχιζουν τα απροσμενα/δυσκολουτσικα, "οσο πιο ελαφρο τοσο πιο καλο", χθες είδες τα βαριά (990 και 1200 και 1150) να υστερούν κάπου? Στους ρυθμούς και στη διάθεση βόλτας που είχαμε πάντα. Δε μιλάμε "κόντρα στο ρολόι του αγώνα".... Να ξέρουμε τι λέμε :cool:
Μόνο αυτό και καμιά διάθεση κόντρας.
Το άλλο με την πρόοδο του Λάμπρου, το είπα και χθες σε κάποιους όσο είμαστε όλοι μαζί , το είπα και στο τραπέζι σε όσους έμειναν.
Δεν υστερουνε απλα κουραζουν περισσοτερο τους αναβατες..και τα gs και τα κατεμια πραγματικα μπορουνε να πανε παντου αρκει να εχεις @@@ να τα πας..τωρα ενταξει σε χαλαρη βολτα οπως χτες το ιδιο πραγμα ηταν νομιζω..αν ειχε κακοτραχαλια και παλι θα πηγαιναμε απλα η κουραση μας θα ταν διπλασια απο των αλλων..εγω γενικα το χα υποτιμημενο το gs στο βουνο αλλα πραγματικα αλλαξα τελειως γνωμη χτες..εβλεπα καποια κομματια που πηγαινανε τερμα ανετα και εντυπωσιαστηκα..αλλα ακομα περισδοτερο μ εντυπωσιασε η σουζα..δεν το περιμενα ποτε να δω σηκωμενο με τριτη gs...πολυ εντυπωσιαζομαι τωρα τελευταια με το gs και με πρπβληματιζει αυτο...χαχαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Όπως τον κονκωστ χθες .....:D:D:D:D
Ο κονκοστης πραγματικα αν ειχε κτμ θα ετρεχε στο ντακαρ πιστευω...δε χαμπαριαζει χριστο..θα του δοσουμε ενα κτμ να παει στο ezberg να τους τρελανει ολους...χαχαχαχ
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Πλανάσαι πλάνην οικτράν Μάθο ;)
Μη στέκεσαι στο "φαίνεσθαι":cool:
Οι χοντρές χθες "γάζωσαν" :ok::ok::ok::ok::ok:
Με τη συνδρομή και του @mitch , που είναι τιμονάρα - το είπαμε αυτό- άπαντες είδαν πλάτες και αριθμούς.:cool::cool::cool::cool: Και χωρίς πεσίματα, γλιστρήματα κι άλλα χαριτωμένα:D:D:D:D

γιατί καλό το χιουμοράκι, αλλά να λέμε και τα σύκα-σύκα :dnl:
Οι χοντρες ειναι καλα μηχανακια και χαιρομαι που βολταρω παρεα με τα καλυτερα τιμονια και τους ελαχιστους που τα πανε χωμα...για τα αρρωστακια υπαρχουν τα ΚΤΜια... :drt:.Ο Mitch ειναι γεννημενος για το 950s,θα τον χασεις...:stm:και οσο αφορα πλατες,αριθμους,πεσιματα και αλλα χαριτωμενα ειμαι ο πιο αργος...με τα περισσοτερα πεσιματα...:sav:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
...ολα τα κατεμια πεσαν...εκτος του βλαμμενου του moniker που κανει κρυφες προπονησεις
Τον εχει αναλαβει ο @Λευκάδιος αυτονε. Εχει λιωσει στην μονοπαταδα, εχει φτυσει αιμα. Δεν τον βλεπεις τον καψερο πως κανει μολης βλεπει ανοιχτα κοματια? σκαβει μισο μετρο την γη με την πισω λαστιχαρα του και αν δε κουμπωσει εκτη δε κοβει.

:pointu::pointu::pointu:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Λάθος άκουσες.... Και φυσικά δεν επαληθεύεσαι , με όλη την αγάπη που ξέρεις ότι σου έχω.
Τα πιο βαριά όλων, πέρασαν από παντού πολύ πιο άνετα από όλα τα υπόλοιπα (εξαιρώ τα 2 Χ650 λόγω ικανότητας αναβατών, πού ότι κι αν καβάλαγαν θα ήταν το ίδιο) και χωρίς πεσίματα-γλιστρήματα!
Και φυσικά δεν είχαμε θέμα να συνεχίσουμε μέχρι όσο πήγαινε , εκεί που έγινε το πισωγύρισμα. Απλώς συναινέσαμε γιατί αυτό ήταν το λογικό και το φρόνιμο. Σίγουρα όμως δεν διακόπηκε η πορεία προς Αρβανίτσα εξαιτίας κάποιου GS.
Και πάλι για να λέμε τα πράγματα ως έχουν και να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις ;)
Θοδωρη (που ισως θαπρεπε να λεγεσαι κι'εσυ "gsmaniac" :woot: αλλος εχει τονομα κι άλλος τη χαρη :roflmao: :roflmao:) μετεφερα οτι μουπε ο Κακο-Βαγγελης, οτι "κυριως τα μεγαλα πεσανε". Κι απ'οτι καταλαβαινω, πεσανε καποια Κατεμια και ενα μεγαλο GS. Και επεσε και ο Γατος με το βαριδακι το Τενερονι του και τουκανε ζημια στο ποδι, αν ειχε το ΤουΤουΡι θα την ειχε πιθανοτατα γλυτωσει την τελευταια. Και οπως εχω ξαναγραψει, και τα XLV650 βαριδακια ειναι κι'αυτα. Νομοι της φυσικης ρε φιλε, τι να κανουμε, να τα βαλουμε με το Νευτωνα δε γινεται (οσο κι αν'προσπαθει ο μποξερ).

Στελνω (λελο)φιλακια για τις γιορτες, see you all next time! :D
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ι-ετσι, @mitch εχεις ηδη αργησει.. :rolleyes:
χαχαχαχααχα
δε πεζει αυτο..............
η γρια μπετονιερα μου ειναι αρχοντησα!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εδω του εξηγω οτι ο αλλος δρομος περναγε απ τα 1000+ κι οχι πιο χαμηλα οπως ειχε υπολογισει. Ακομα κι αν εκει ψηλα το βαραγε ο ηλιος, μετα επεφτε στα 500 (στα Δόμβραινα) περνώντας από μόλις 5-6 φουρκέτες! Οπότε η κλίση αυτή και να στρίβεις φουρκέτες λασπο-χιονισμένες, δεν είναι κι ότι καλύτερο ;)
Πραγματι ο δρομος περναγε ψηλοτερα απο οτι θα θελαμε (δεν το ηξερα) αλλα στο ειπα και χτες αν τον ακολουθουσαμε δεν θα κατηφοριζαμε νοτια προς Δομβραινα Θα πηγαιναμε δυτικα και θα φταναμε :):::::) Αγ. Αννα
Δες:https://www.google.gr/maps/@38.2971159,22.9799669,16070m/data=!3m1!1e3!4m2!6m1!1s16_I3b5MDMKyvBum7WvH_L2Z6Kfo
Και ισως τελικα να αξιζε να το δοκιμασουμε Ποιος ξερει τωρα πια;
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Σας έχω, όλους ! :cool:

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εσενα προσωπικα θα σου συνιστουσα να βαλεις δυο κυλινδρα στα πλαγια τυπου boxer και στο τεποζιτο παρε και βαλε αυτοκολητα ΚΤΜ ...εγγυηση οτι θα τα κανεις ολα χωρις περικοπες:woho::pointu:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Συμβαίνει όμως στο πλαίσιο του χαβαλέ, και κυρίως μετά τη βόλτα, να λέμε και καμιά μ@λκια να περάσει η ώρα. Παρόλα αυτά, από την τελευταία με τα βράχια που δεν πέρασαν τα GS -και καλά δε χωρούσαν- έχουμε δει/ακούσει διάφορα και κάπου περίμενα κάποιες αλμυρούτσικες συνθήκες για μια απευθείας επαλήθευση. Δεν ήταν τίποτα το "ζόρικο" χθες, απλούστατα γιατί -πολύ σωστά- εκεί που ζόρισε, γυρίσαμε.
Τα πεσίματα στο χώμα, ειδικά σε λάσπη, χιόνι κλπ είναι επόμενο να συμβούν . Σε ότι όμως είπε ο Γιώργης και όπως το είπε "Επισης ακουσα οτι επαληθευτηκε ακομη μια φορα οτι οταν αρχιζουν τα απροσμενα/δυσκολουτσικα, "οσο πιο ελαφρο τοσο πιο καλο", χθες είδες τα βαριά (990 και 1200 και 1150) να υστερούν κάπου? Στους ρυθμούς και στη διάθεση βόλτας που είχαμε πάντα. Δε μιλάμε "κόντρα στο ρολόι του αγώνα".... Να ξέρουμε τι λέμε :cool:
Μόνο αυτό και καμιά διάθεση κόντρας.
Θοδωρη, τωρα το βλεπω αυτο, αυτο που εννοουσα πανω ειναι οτι οταν βρεθηκανε λασπες/χιονια κλπ τα πιο βαρια ειχανε καποιες πτωσεις, που ειναι απολυτα φυσιολογικο. Αυτο ομως που εχει μεινει στο μυαλο μου ειναι αυτο που συνεβη στον Κωστα-Γατο (και σ'εμενα στο παρελθον με το XLV650, τον Ιουνη του 2015 για την ακριβεια), δηλ. ξαφνικο πεσιμο μ'ενα βαρουτσικο μηχανακι που κανει ζημια στο ποδι. Αν ειχε το TTR ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θαχε θεμα στο ποδι, και θα τοχε παρει αν δεν τουχε καψει πηνια ή αν ειχε προλαβει να το φτιαξει.

Και να το βαλω κι'αλλιως. Αν ειχανε ολοι μηχανακια σαν του Βαγγελη ή και ελαφροτερα, ισως θα μπορουσατε ναχατε δοκιμασει το περασμα που ειχε ο Κονκωστ στο μυαλο του. Ας μην το ξανανοιξουμε παλι το θεμα εδω, ναι τα χοντρα (ακομα και τα πολυ χοντρα) πανε παντου, αλλα οταν τα πραγματα παραδυσκολεψουν βαζουν πρωτα τους περιορισμους σε σχεση με τα ελαφροτερα. Τεσπα, οπως εχω ξαναγραψει παμε χωμα με οτι μηχανακι εχουμε εφ'οσον ξερουμε τις δυνατοτητες του και τους δικους μας περιορισμους!

:friendship:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Πραγματι ο δρομος περναγε ψηλοτερα απο οτι θα θελαμε (δεν το ηξερα) αλλα στο ειπα και χτες αν τον ακολουθουσαμε δεν θα κατηφοριζαμε νοτια προς Δομβραινα Θα πηγαιναμε δυτικα και θα φταναμε :):::::) Αγ. Αννα
Δες:https://www.google.gr/maps/@38.2971159,22.9799669,16070m/data=!3m1!1e3!4m2!6m1!1s16_I3b5MDMKyvBum7WvH_L2Z6Kfo
Και ισως τελικα να αξιζε να το δοκιμασουμε Ποιος ξερει τωρα πια;
Κυριοι οι πουροντουρικες βολτες δεν μετριουνται με μηχανηματα και υψομετρα ...εχουν τρελα και ενστικτο...και οπου βγει...για αυτο ειναι ιδιαιτερες...η βολτα κοπηκε βασει λογικης ...και η λογικη δεν χωρει παντα στο πουροντουρικο εγκεφαλοοοοο αλλιως..:wtng::pointu::pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βουρ στα χοντρα σας λεω....
Μετα απο ολα αυτα να γυρνας στους -2 χωρις αερα και με θερμαινομενα...?
Αξια ανεκτιμητη!!!!:cool::D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κυριοι οι πουροντουρικες βολτες δεν μετριουνται με μηχανηματα και υψομετρα ...εχουν τρελα και ενστικτο...και οπου βγει...για αυτο ειναι ιδιαιτερες...η βολτα κοπηκε βασει λογικης ...και η λογικη δεν χωρει παντα στο πουροντουρικο εγκεφαλοοοοο αλλιως..:wtng::pointu::pointu:
Κι οι εκπροσωποι των λελων προτειναν συνεχεια:D:D:wacky::D

Κουκουτσι μυαλο λεμε:p:p:p

Καλα που ηταν και καποιοι λογικοι μαζι μας ψες:yew:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Περαστικα στον Γατουλη κι'απο μενα, του ταπα και τηλεφωνικα βεβαια. Ενα ασχημο διαστρεμμα ειναι και θελει ξεκουραση και χρονο για να φτιαξει. Τοχα παθει κι'εγω απο πεσιμο με καποια χιλιομετρα (50++) οταν μπηκα μετα απο ηλιο σε ασχημη λασπουρια σε σκιερο μερος που την ειδα την τελευταια στιγμη και το μπροστινο Karoo 3 μου ειπε "αντε γεια" :mad: :eek: Το ποδι μου ειχε γινει καπως ετσι παρα την εντουρομποτα (η φωτο ειναι τρεις μερες μετα το συμβαν), χρονο θελει Κωστα και επανελθει συντομα, μια βδομαδα ξεκουραση οπωσδηποτε :ok: που εγω δεν τηρησα απολυτα! :rolleyes:


 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κωστα γάτε, βάζε τακτικά πάγο τυλιγμένο σε πετσέτα, το καλύτερο φάρμακο. Κάθε 3-4 ώρες θα το αφήνεις για 10 λεπτά.

Εύχομαι να το πατήσεις το γρηγορότερο.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Κυριοι οι πουροντουρικες βολτες δεν μετριουνται με μηχανηματα και υψομετρα ...εχουν τρελα και ενστικτο...και οπου βγει...για αυτο ειναι ιδιαιτερες...η βολτα κοπηκε βασει λογικης ...και η λογικη δεν χωρει παντα στο πουροντουρικο εγκεφαλοοοοο αλλιως..:wtng::pointu::pointu:

τα΄πε ολα ο σοφος γεροντας.....................
στις βολτες, σημασια εχουν οι ανθρωποι, ο χαβαλες και οι μπριζολες :laugh::laugh::laugh:.
οι χρονοι και η μαρκες ειναι για τους αγωνιζομενους.

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
καπια στιγμη ειπαμε στον σοφο γεροντα οτι πρεπει σιγα σιγα να παρατησει τις πουροντουραδες και να ασχοληθει με το ψαρεμα..................


















 
Top Bottom