Ενόραση και Φιλοσοφικές κουβέντες βάθους (αμέτρητου) για την μοτοσυκλέτα!

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700

Κοιτούσα σήμερα ένα τέτοιο στο κέντρο σχετικά καινούργιο
Συγνώμη παίδες αλλά με το BMW dakar οπτικά δεν έχει καμία σχέση !
Μπορεί να έχουν ίδιο μοτέρ μπορεί μπορεί μπορεί...
αλλά αν τα βάλεις δίπλα δίπλα θα δεις ότι ΔΕΝ μπορεί!
Θα μου πεις φτηνότερο.
Πάσο αλλά φαίνεται κι όλας (και πολύ)
Δεν είμαι bmwδάκιας (ούτε καν μην πω…) αλλα ετούτο αισθητικά και μόνο είναι -σορυ- χάλι!!! Δλδ ανεξαρτήτως χρημάτων δεν θα ήθελα να το είχα.. θα προτιμούσα να μην είχα μηχανάκι ρε παιδάκι μου!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το βίντεο έχει... Ερμηνείες στα όσα λέει.

Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση


Το γεγονός ότι τα προστατευτικά είναι σχεδιασμένα να μην αποτρέπουν θραύση οστού δεν το ήξερα. Απλοϊκή σκέψη, level 2 το "καλύτερο" που υπάρχει, λογικά θα αρκεί.



Το γεγονός ότι τα προστατευτικά είναι μικρά νόμιζα ότι είναι στο μυαλό μου μόνο, αλλά τελικά δεν είναι.

Πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για να πάρεις κάποια μπουφάν τα οποία είναι υποτίθεται κορυφαία, και έχουν προστατευτικά τα οποία ίσα που καλύπτουν τις αρθρώσεις.



Το μπλε είναι level 2 από το Sand4, το κίτρινο από το enduroguard.








Ποιος αγκώνας έχει μικρότερες πιθανότητες να "βρει" σε σκληρό σημείο πέφτοντας; Έστω ότι για όλα τα προστατευτικά δεν επιτυγχάνεται ικανοποιητική μείωση δυνάμεων. Αντίστοιχα τα πράγματα για γόνατα, η πενφέ έχει μέγεθος χωμάτινης επιγονατίδας μέσα στο παντελόνι ενώ της revit είναι πιο μικρό από του αγκώνα.



Τι πληρώνουμε σε ένα μπουφάν με προστασία που δεν καλύπτει το σώμα (έστω ότι εγώ έχω πολύ να καλύψεις και δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα).



Μπορεί το βίντεο να είναι clickbait αλλά... Η τροφή για σκέψη είναι μήπως θα έπρεπε ως καταναλωτές να πιέσουμε για καλύτερη προστασία που ως μην είναι απλά λογιστική για ένα υπολογισμένο σημείο σε ιδανική συνθήκη* αλλά ουσίας; Το παραδέχονται σιγά σιγά όλοι με την λογική των στρωμάτων που μας λένε καλύτερα να φοράμε την πανοπλία κατάσαρκα και μετά την προστασία για τριβή ή καθόλου επιπλέον προστασία (για τα ΑΑ ζακετάκια που από πάνω προτείνεται χωρίς πιστοποίηση θερμικό και αδιάβροχο). Πράγμα το οποίο το ξέρουμε ότι ισχύει, αλλά δεν είναι πρακτικό να κουβαλάς στην καθημερινότητα τρία στρώματα ρουχισμού.


Μετά το ατύχημα του Σεπτεμβρίου έψαχνα αν υπάρχει προστασία για την κοιλιά. Χτύπημα ντεπόζιτο, τιμόνι και η πιο σοβαρή ζημιά έγινε από την επιτάχυνση των σωθικών που "τεντωσαν" κοιλιακό σάκο και μύες. Ε, δεν υπάρχει. Χτυπάς στο ντεπόζιτο και ο,τι βγεί. Πόσο απίθανο είναι ένα τέτοιο χτύπημα στατιστικά; Καθόλου...



*Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς τις συζητήσεις όχι πολύ καιρό πριν σχετικά με το ποιες προστασίες δουλεύουν βρεγμένες και ποιες όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Σε συνέχεια της τελευταίας παραγράφου του πρώτου ποστ του Βαγκ (aka : tc-drift), παραθέτω το κάτωθι λινκ :
___
/// Β

ΥΓ ... έχουν( ; ) γνώση
οι φύλακες( ; )
των βρυξελλών...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε συνέχεια της τελευταίας παραγράφου του πρώτου ποστ του Βαγκ (aka : tc-drift), παραθέτω το κάτωθι λινκ :
___
/// Β

ΥΓ ... έχουν( ; ) γνώση
οι φύλακες( ; )
των βρυξελλών...
νομίζω ήταν πρωταπριλιατικο. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει για άπειρους λόγους.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τον επίλογο του άρθρου, να τον ερμηνεύσουμε ως ότι ο Θάνος δεν κάνει πλάκα;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
νομίζω καλύτερα να το ερμηνευσουμε οτι κάνει!
Ειλικρινά το ίδιο μου κάνει είτε είναι αλήθεια η όχι γιατί τελικά όλοι πληρώνονται για να παίζουν με την ζωή μας (το exhaust-gate δεν το ξεχνάμε, δεν ξέρουμε σε πόσα άλλα μέρη του αυτοκινήτου ισχύει το ίδιο για τους επώνυμους Ευρωπαίους κατασκευαστές και δεν έχουμε ιδέα για το το γίνεται με τα μηχανάκια).
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειλικρινά το ίδιο μου κάνει είτε είναι αλήθεια η όχι γιατί τελικά όλοι πληρώνονται για να παίζουν με την ζωή μας (το exhaust-gate δεν το ξεχνάμε, δεν ξέρουμε σε πόσα άλλα μέρη του αυτοκινήτου ισχύει το ίδιο για τους επώνυμους Ευρωπαίους κατασκευαστές και δεν έχουμε ιδέα για το το γίνεται με τα μηχανάκια).
Ομολογώ πώς το άρθρο είναι φτιαγμένο με σοβαροφάνεια και πληρότητα αλλά η ουσία του, έχουν εντοπιστεί παρατυπίες, απαγορευουμε την εισαγωγή όλων των προϊόντων βάσει προελευσης προφανως δεν γίνεται! Επίσης ένα κράτος προσπάθησε να βάλει περιορισμούς τελωνειακούς στο εμποριο με την Κίνα, η Τραμπική Αμερική και έγινε διπλωματικό επεισοδιο.

Η ελευθερία του εμποριου είναι θεμέλιο του καπιταλισμού με τα καλά και τα κακά του. Αν κάτι τέτοιο γινόταν οι αλλαγές σε κοινωνικοπολιτικό επίπεδο θα ήταν πολύ πιο σοβαρές απο το να ασχολύμαστε με μηχανάκια!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βαγγέλη ζούμε με συμβατικό πόλεμο γύρω από την ΕΕ, για τον οποίο συζητιέται η επιστράτευση σε κάποιες χώρες και ο οποίος εξαπλώνεται συνεχώς.

Το αν στην προσπάθεια να μην χάσει μια χώρα την ηγετική θέση που θεωρεί ότι πρέπει να έχει στον πλανήτη πέσουν θύμα τα μηχανάκια ή τα κινητά...

Είναι μικρό το κακό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη ζούμε με συμβατικό πόλεμο γύρω από την ΕΕ, για τον οποίο συζητιέται η επιστράτευση σε κάποιες χώρες και ο οποίος εξαπλώνεται συνεχώς.

Το αν στην προσπάθεια να μην χάσει μια χώρα την ηγετική θέση που θεωρεί ότι πρέπει να έχει στον πλανήτη πέσουν θύμα τα μηχανάκια ή τα κινητά...

Είναι μικρό το κακό.
Δεν μπορείς να ανοίξεις τέτοιο πολεμο με την Κίνα. Δεν είσαι σε θέση. Εξαρτάσαι απο αυτήν σε χίλια επίπεδα εμπορικά και όχι μόνο. Εδώ με την Ρωσία οριακά είσαι που το παίζεις μάγκας και το παρεμπόριο απο πίσω των ορυκτών καυσίμων λειτουργεί σχεδόν φανερά. Αν φτάσουμε σε σημείο που για την αποφυγή της φτωχοποίησης της Ε.Ε. οδηγηθούμε σε κλείσιμο τελωνειακών συνόρων, εσωστρέφεια και παύση εμπορίου είναι η εποχή που ο καπιταλισμός θα αλλάξει μορφή και ο πόλεμος θα επεκταθεί σε οριζόντιο επίπεδο. Απλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται..

Και ο επιπλέον λογος που δεν γίνονται πριν φτάσουμε σε αυτό είναι επειδή τα ίδια τα Ευρωπαικά λόμπυ έχουν οικονομικά συμφέροντα στην κίνα. Υπάρχουν ισχυροί εμπορικοί και επιχειρηματικοί δεσμοί και τζίροι δις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα λέμε αυτά μόλις τεσσερα χρόνια αφού έκλεισε ΟΛΟΣ ο πλανήτης για ασήμαντη (όπως συνεχίζει να αποκαλύπτεται) αφορμή, τα αίτια της οποίας είναι γνωστά και για την οποία ΟΛΟΙ στρουθοκαμηλίζουν. Ότι και καλά δεν γίνονται αυτά για συμφέροντα.

Πριν το 2020 θα έλεγα ότι έχεις δίκιο και ακούγονται τραβηγμένα αυτά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα λέμε αυτά μόλις τεσσερα χρόνια αφού έκλεισε ΟΛΟΣ ο πλανήτης για ασήμαντη (όπως συνεχίζει να αποκαλύπτεται) αφορμή, τα αίτια της οποίας είναι γνωστά και για την οποία ΟΛΟΙ στρουθοκαμηλίζουν. Ότι και καλά δεν γίνονται αυτά για συμφέροντα.

Πριν το 2020 θα έλεγα ότι έχεις δίκιο και ακούγονται τραβηγμένα αυτά.
Το να ανακηρύσσεις εχθρό σου έναν ιό δικαιώς ή αδίκως και να λαμβάνεις μέτρα εναντίον του (με ότι άλλο συμφέρον κρύβεται απο πίσω) τί σχέση όμως μπορεί να έχει με το να ανακηρύσσεις εχθρό σου μια υπερδύναμη και να ανοίξεις πόλεμο μαζί της? Οτι υπάρχουν τρόποι να καταστραφεί η ανθρωπότητα ναι υπάρχουν σίγουρα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα κοινά είναι πολλά, αλλά τι να συζητήσουμε τώρα και άντε πες ότι εμείς συζητώντας κάπου συμφωνήσαμε ή τέλος πάντων καταλάβαμε πως βλέπει ο κάθε ένας την κατάσταση και τα πράγματα ανεξάρτητα του αν θα συμφωνήσουμε ή όχι, τι σχέση έχει αυτό με το φόρουμ γενικότερα.


Στο θέμα μας, αν κάποιος αποφασίσει ότι τέλος τα οποιαδήποτε οχήματα από οπουδήποτε δεν πληρούν προδιαγραφές καλό είναι για εμάς όλους, επιβαίνοντες και μη.

Και αν ο οποιοσδήποτε Ράιαν ανοίξει λίγο τα μάτια του κόσμου, πχ ότι αγοράζεις ένα Klim μπουφάν δύο χιλιάρικα και μέσα έχει προστατευτικά μεγέθους πακέτου ΚΑΡΕΛΙΑ παλιού οικοδόμου και προσφέρουν την αυτή προστασία σε πτώση, καλό θα είναι επίσης για όλους μας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα κοινά είναι πολλά, αλλά τι να συζητήσουμε τώρα και άντε πες ότι εμείς συζητώντας κάπου συμφωνήσαμε ή τέλος πάντων καταλάβαμε πως βλέπει ο κάθε ένας την κατάσταση και τα πράγματα ανεξάρτητα του αν θα συμφωνήσουμε ή όχι, τι σχέση έχει αυτό με το φόρουμ γενικότερα.


Στο θέμα μας, αν κάποιος αποφασίσει ότι τέλος τα οποιαδήποτε οχήματα από οπουδήποτε δεν πληρούν προδιαγραφές καλό είναι για εμάς όλους, επιβαίνοντες και μη.

Και αν ο οποιοσδήποτε Ράιαν ανοίξει λίγο τα μάτια του κόσμου, πχ ότι αγοράζεις ένα Klim μπουφάν δύο χιλιάρικα και μέσα έχει προστατευτικά μεγέθους πακέτου ΚΑΡΕΛΙΑ παλιού οικοδόμου και προσφέρουν την αυτή προστασία σε πτώση, καλό θα είναι επίσης για όλους μας.
Αν δε πληρεί προδιαγραφές δεν περνάει την διαδικασία έγκρισης τύπου και όλες τις νόμιμες διαδικασίες της Ε.Ε. Εκ των υστέρων να ανακαλυφθεί πως οχήματα δεν πέρναγαν προδιαγραφες και τα πέρασαν σημαίνει παραδοχή πώς δεν λειτουργούν σωστά οι υπηρεσίες?

Όσο για τον Ryan που τον γουστάρω απίστευτα σε αυτό το βιντεάκι κάτι είχε πιει. Εγώ 2 μπουφάν που χρησιμοποιώ πιο τακτικά ένα Bering και ένα Colori ούτε καν ακριβά μπουφάν και τα 2 έχουν αρκετά βαρέως τύπου προστατευτικά με πλαστική ενίσχυση και τα 2. Δεν ξέρω αυτά τα toy προστατευτικά σε πιο μπουφάν μέσα τα βρήκε. Και ακόμα και αν είναι μέτριο ένα προστατευτικό ας βαρέσει με τον αγκώνα ένα τοίχο με δύναμη να μας πει πόσο καιρό θα πονάει. Και αν θα προτιμούσε να κάνει το ίδιο με το πιο φτηνό μπουφάν με προστατευτικά. Οκ, άμα πέσεις με 60 πάνω σε καμιά μάντρα πάλι θα γίνεις θρυψαλα. Αλλά απο αυτό μεχρι τόσες μικρότερες πτώσεις απέχει χιλιομετρα. Και στη τελική φόρεσε πιο βαρέως τύπου προστατευτικα και όταν αγοράζεις άνοιξε τα μάτια σου να δεις τί σου πουλάνε (όχι εσύ, γενικά μιλάω)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν δε πληρεί προδιαγραφές δεν περνάει την διαδικασία έγκρισης τύπου και όλες τις νόμιμες διαδικασίες της Ε.Ε. Εκ των υστέρων να ανακαλυφθεί πως οχήματα δεν πέρναγαν προδιαγραφες και τα πέρασαν σημαίνει παραδοχή πώς δεν λειτουργούν σωστά οι υπηρεσίες?

Όσο για τον Ryan που τον γουστάρω απίστευτα σε αυτό το βιντεάκι κάτι είχε πιει. Εγώ 2 μπουφάν που χρησιμοποιώ πιο τακτικά ένα Bering και ένα Colori ούτε καν ακριβά μπουφάν και τα 2 έχουν αρκετά βαρέως τύπου προστατευτικά με πλαστική ενίσχυση και τα 2. Δεν ξέρω αυτά τα toy προστατευτικά σε πιο μπουφάν μέσα τα βρήκε. Και ακόμα και αν είναι μέτριο ένα προστατευτικό ας βαρέσει με τον αγκώνα ένα τοίχο με δύναμη να μας πει πόσο καιρό θα πονάει. Και αν θα προτιμούσε να κάνει το ίδιο με το πιο φτηνό μπουφάν με προστατευτικά. Οκ, άμα πέσεις με 60 πάνω σε καμιά μάντρα πάλι θα γίνεις θρυψαλα. Αλλά απο αυτό μεχρι τόσες μικρότερες πτώσεις απέχει χιλιομετρα. Και στη τελική φόρεσε πιο βαρέως τύπου προστατευτικα και όταν αγοράζεις άνοιξε τα μάτια σου να δεις τί σου πουλάνε (όχι εσύ, γενικά μιλάω)
Βρε έχει γεμίσει κόπανους ο σωλήνας και λένε ότι ναναι για κλικ και κλακ
 

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Το βίντεο του F9 είναι το λιγότερο προβοκατόρικο. Η προστασία από εκδορές κτλ καταρχάς είναι πολύ σημαντική.

Όμως οι έρευνες που αναφέρει, και λένε ότι δεν προστατεύεσαι από κατάγματα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχουν το πρόβλημα του "σφάλματος της επιβίωσης" δηλαδή οι άνθρωποι που προστατεύθηκαν από τον εξοπλισμό τους απλά δεν συμπεριλαμβάνονται στα στοιχεία.

Μαζί του στο να βελτιωθούν οι προδιαγραφές στις προστασίες και μαζί του στον αερόσακο αλλά το ύφος του "γιατί έβγαλα τις προστασίες" είναι το λιγότερο ανεύθυνο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δε πληρεί προδιαγραφές δεν περνάει την διαδικασία έγκρισης τύπου και όλες τις νόμιμες διαδικασίες της Ε.Ε. Εκ των υστέρων να ανακαλυφθεί πως οχήματα δεν πέρναγαν προδιαγραφες και τα πέρασαν σημαίνει παραδοχή πώς δεν λειτουργούν σωστά οι υπηρεσίες?

Όσο για τον Ryan που τον γουστάρω απίστευτα σε αυτό το βιντεάκι κάτι είχε πιει. Εγώ 2 μπουφάν που χρησιμοποιώ πιο τακτικά ένα Bering και ένα Colori ούτε καν ακριβά μπουφάν και τα 2 έχουν αρκετά βαρέως τύπου προστατευτικά με πλαστική ενίσχυση και τα 2. Δεν ξέρω αυτά τα toy προστατευτικά σε πιο μπουφάν μέσα τα βρήκε. Και ακόμα και αν είναι μέτριο ένα προστατευτικό ας βαρέσει με τον αγκώνα ένα τοίχο με δύναμη να μας πει πόσο καιρό θα πονάει. Και αν θα προτιμούσε να κάνει το ίδιο με το πιο φτηνό μπουφάν με προστατευτικά. Οκ, άμα πέσεις με 60 πάνω σε καμιά μάντρα πάλι θα γίνεις θρυψαλα. Αλλά απο αυτό μεχρι τόσες μικρότερες πτώσεις απέχει χιλιομετρα. Και στη τελική φόρεσε πιο βαρέως τύπου προστατευτικα και όταν αγοράζεις άνοιξε τα μάτια σου να δεις τί σου πουλάνε (όχι εσύ, γενικά μιλάω)
Αυτό το εάν δεν πληρεί προδιαγραφές δεν πωλείται ας το συζητούσαμε πριν γίνει το exhaust gas gate που αφορούσε σχεδόν όλες τις μεγάλες εταιρείες απλά μάθαμε όλοι μας για τη volkswagen γιατί αυτή βγήκε στη σέντρα πρώτη.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Όμως οι έρευνες που αναφέρει, και λένε ότι δεν προστατεύεσαι από κατάγματα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι έχουν το πρόβλημα του "σφάλματος της επιβίωσης" δηλαδή οι άνθρωποι που προστατεύθηκαν από τον εξοπλισμό τους απλά δεν συμπεριλαμβάνονται στα στοιχεία.
Νομίζω ένα πιο σημαντικό στοιχείο που αναφέρει αφορά την δύναμη θραύσης στα οστά, και λέει ότι ενώ το προσδιορισμένο όριο είναι 4kN, το όριο μεταφερόμενες δυναμης σε l2 προστασία είναι πολύ παραπάνω. Που σημαίνει πρακτικά αυτό που επισημαίνουν οι έρευνες που παραθέτει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό το εάν δεν πληρεί προδιαγραφές δεν πωλείται ας το συζητούσαμε πριν γίνει το exhaust gas gate που αφορούσε σχεδόν όλες τις μεγάλες εταιρείες απλά μάθαμε όλοι μας για τη volkswagen γιατί αυτή βγήκε στη σέντρα πρώτη.
αν κάποιοι είναι αυτοί που πρώτοι κάνουν απατεωνιές για κάτι τέτοια πρέπει πρωτα να τους ψάξουμε στας Ευρώπας φρονώ και μέτά στη χώρα του δράκου!
 
Top Bottom