Ενόραση και Φιλοσοφικές κουβέντες βάθους (αμέτρητου) για την μοτοσυκλέτα!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αν κάποιοι είναι αυτοί που πρώτοι κάνουν απατεωνιές για κάτι τέτοια πρέπει πρωτα να τους ψάξουμε στας Ευρώπας φρονώ και μέτά στη χώρα του δράκου!
Όπως έχουμε δει και στην δική μας χώρα, τα ξένα βρωμάνε και τα δικά μας είναι ανύπαρκτα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αναμενόμενα reactions..
Δεν έβαλα την ξανθιά ντίβα της υψηλής διανόησης στο "πλήρωσα 20,000 δολλάρια για να βρω τα καλύτερα ρούχα" που είναι πιο κλισέ από βυζιά σε αμερικανικο θρίλερ των 80ς
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Μιας και το θεμα αφορά φιλοσοφικές συζητήσεις .. πως κινείται ρε παιδια αυτη η ελεύθερη αφορα;; Τι τιμές εχουν τα μεταχειρισμένα ;; Οσο περναει ο καιρος το πραγμα γινεται χειρότερο ή ειναι η ιδέα μου; Τωρα ειδικα που καλοκαιριαζει αρχίζουν και ξεφεύγουν… τελικα πουλάει κανεις στις τιμές του car ή μονο εγω πεφτω αρκετα οταν πουλάω ασχετα με την τιμη που φαινεται να κινούνται;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μιας και το θεμα αφορά φιλοσοφικές συζητήσεις .. πως κινείται ρε παιδια αυτη η ελεύθερη αφορα;; Τι τιμές εχουν τα μεταχειρισμένα ;; Οσο περναει ο καιρος το πραγμα γινεται χειρότερο ή ειναι η ιδέα μου; Τωρα ειδικα που καλοκαιριαζει αρχίζουν και ξεφεύγουν… τελικα πουλάει κανεις στις τιμές του car ή μονο εγω πεφτω αρκετα οταν πουλάω ασχετα με την τιμη που φαινεται να κινούνται;
Φευγατοι είναι ολοι. Ότι να ναι τιμές. Τρελά πράγματα. Δεν ξέρω τι πουλάει καθένας και πόσο.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Παντως βλέπεις αν υπαρχει ενα αξιόλογο σε σχετικά χαμηλή τιμη φεύγει στη βδομαδα. Τωρα τα υπόλοιπα μενουν μήνες.. απλά σκεφτομαι ποιος θα δώσει 12000 για 990 του 11 και δεν θα παει σε καινουριο; Ακομα και τα 8-8500 σκεφτομαι οτι ειναι πολλα. Πλέον το 790 εχει 11750. Ποσο ειχε το 990 καινουριο το 2011;;
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Παντως βλέπεις αν υπαρχει ενα αξιόλογο σε σχετικά χαμηλή τιμη φεύγει στη βδομαδα. Τωρα τα υπόλοιπα μενουν μήνες.. απλά σκεφτομαι ποιος θα δώσει 12000 για 990 του 11 και δεν θα παει σε καινουριο; Ακομα και τα 8-8500 σκεφτομαι οτι ειναι πολλα. Πλέον το 790 εχει 11750. Ποσο ειχε το 990 καινουριο το 2011;;
12.500-13.000 ειχε καινούργιο αν θυμάμαι καλά ,του 2008 που ειχα πάρει σε στοκ, το 2009 το ειχα παρει 12.500 + βαλιτσες,καγκελα, ζελατίνα ψηλή έξτρα , τανκ μπαγκ, έχουν ξεφύγει γενικά... ΚΤΜ 990 Adventure σε super τιμή €12.990
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα πάρει η Κίνα όλα τα λεφτά και αυτά θα έρθουν στα "φυσιολογικά" τους για την ηλικία τους.
Πλέον είναι η πραγματικότητα. Πιστεύω και οι πιο συντηρητικοί για να αποφύγουν να πάρουν ένα μεταχειρισμένο σε ανόητη τιμή και να νιώσουν κορόιδα θα σκεφτούν σοβαρά ένα Κινεζικο. Οκ οποίος έχει budget 10Κ+ κοιτάει και Ιαπωνία Ευρώπη καινούργια.

Το εντυπωσιακό είναι πως παρότι υπάρχουν επιλογές στα Κινέζικα συνέχιζει το car να είναι η χώρα του ψυχασθενή. Πιστεύω οι περισσότεροι απλα δε πουλάνε και έχουν ετσι μια αγγελία να τρέχει.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν, αυτοί που θα δίνουν οτι ζητάει ο άλλος, και το αντίθετο επίσης
Καλα τα λέτε μέσες άκρες, αλλα η αγορά αυτή είναι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν, αυτοί που θα δίνουν οτι ζητάει ο άλλος, και το αντίθετο επίσης
Καλα τα λέτε μέσες άκρες, αλλα η αγορά αυτή είναι
Ο κόσμος σε.γενικες γραμμές χαζός δεν είναι όσο αφορά τα λεφτά του. Τουλάχιστον οσο αφορά την αγορά με μετρητά από ιδιώτη.

Όταν κάποιος πάει σε μαγαζί να πάρει πίστωση τοτε σε πολλές περιπτώσεις τον πιάνουν κότσο ειδικά κάτι μαγαζιά τύπου κάνουμε γραμμάτια μεταξυ μας.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν, αυτοί που θα δίνουν οτι ζητάει ο άλλος, και το αντίθετο επίσης
Καλα τα λέτε μέσες άκρες, αλλα η αγορά αυτή είναι
ισχυει όπως ισχύει και σε αλλου είδους αγορές στην χώρα μας. Για παράδειγμα στα ενοίκια. Το προβλημα ειναι το ίδιο και εκει όπως και στις μοτό. Υπήρξε ενα μεγαλο κενό νομίζω που δεν υπήρχε αξιόλογη επιλογή στην κατηγορία ον οφφ ή πλέον αντβεντουρ με αποτέλεσμα να μείναμε στα τελευταία καπου εκει που έσκασε και η κρίση. Το θεμα ειναι πως τα κινεζικά ακόμα δεν πιστευω οτι ειναι σε φαση ανάπτυξης που καποιος θα πάει να επενδύσει ενα χ ποσο κοντα ή πανω απο 10κ. Εμενα τουλαχιστον μου φαίνονται πολλα. Στα 8 περιπου που έρχεται το κόβε το σκέφτεσαι αλλά χωρις κανενα feedback ακομα στην ελληνική αγορά. Οποτε οι επιλογές ποιες ειναι; 7-8500 μεταχειρισμένα 990 ή φ800 μεχρι το 2011.. γυρω στα 10-12 φ800 τα τελευταία και απο εκει αρχίζει το πανηγύρι που μπαίνουν στο παιχνίδι T7, Tuareg 790/890 σε μεταχειρισμένα του 19-20-21’.. και τελος σε καινουρια αντίστοιχα Τ7, 790, 800DE, Tuareg, transalp (μμμμχχ) .. τι κανεις; Κοιτάς τι εχεις στην τσέπη και σκέφτεσαι. 990 γαμω. Μεση τιμη για κανα καλό απο τα τελευταία 8000. Κατευθείαν ενα σέρβις μεγαλο λάστιχα +κανα δυο παπαριες το χίλιαρικο το φτασες. Παμε στα 9κ. Και απο εκει ξεκινάς να βγάλεις την χρονια. Και οτι αλλο προκύπτει μεσα στη χρονια να μην σου φάει κανα 500αρικο στην καλύτερη; Τα λέω υπερβολικά μηπως; Αν ειναι να δωσεις 9 και κατι δεν τα βαζεις προκαταβολή για ενα καινουριο; Και αφου τα καινουρια ειναι ολα εκει κοντα στο 12αρι αξιζει για ενα χίλιαρικο κατω να κοιτάξεις προς Κίνα;
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ο κόσμος σε.γενικες γραμμές χαζός δεν είναι όσο αφορά τα λεφτά του. Τουλάχιστον οσο αφορά την αγορά με μετρητά από ιδιώτη.

Όταν κάποιος πάει σε μαγαζί να πάρει πίστωση τοτε σε πολλές περιπτώσεις τον πιάνουν κότσο ειδικά κάτι μαγαζιά τύπου κάνουμε γραμμάτια μεταξυ μας.
Δεν είπα κανένα χαζό, ούτε και θεωρώ κάτι ανάλογο
Και ο αλλος έσκασε 4500 για στρομ 17 ετών με γυρισμένο στάνταρ κοντέρ, με ένα σωρό χάλια επανω του που μαρτυρούν τα πάντα σε κάποιον που γνωρίζει.......
Δε τον λεω χαζό σε καμία περίπτωση, γούσταρε και τα έδωσε και καλα έκανε και δε με νοιάζει κιολας,καλα χλμ να έχει το παλικάρι


Και κάπου δω κοιτα να δεις τι θυμήθηκα..
Παιρνει φιλος ,μέσω γνωστού, από εξωτερικό-οχι από το νησί που ειναι και της μοδος-πριμιουμ μοτο στην τιμή ολα κομπλέ 12500 χονδρικά..
Το κρατάει κανα χρόνο,το βαριέται οκ,και το βάζει αγγελία.
Η χαμηλότερη τιμή στο γνωστό ελληνικό σαιτ είναι 15000 πανω κάτω, ποσο θα επρεπε να το πουλήσει;;
Α να χουμε να.λεμε ένα πράμα
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
ισχυει όπως ισχύει και σε αλλου είδους αγορές στην χώρα μας. Για παράδειγμα στα ενοίκια. Το προβλημα ειναι το ίδιο και εκει όπως και στις μοτό.
Άκυρο παράδειγμα
Τα ενοίκια φορολογούνται και οι αντικειμενικές έχουν πετάξει στο θεό.
Χωρίς να υπολογίσουμε τις φθορές τους παταχτσίδες


Το κρίπτον τι έχει???
:dnl:

Κάθε φορά που έχω τις μαύρες μου μπαίνω και χαζεύω μάρκερτ πλέις
Ειδικά το σχόλια από κάτω
 
Top Bottom