Εσύ γιατί καβαλάς?

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
η ανάγκη για ταξίδι, ανδρεναλίνη, περιπέτεια, κυνήγι, συγκινήσεις δεν χάνεται απο μία γενιά στην άλλη. Μορφές αλλάζει. Αλλά η μοτοσυκλέτα αντιπροσωπευει όλα αυτά.
Για εμάς, ναι. Οι νεότεροι ίσως έχουν τις δικές τους ιδέες.

Το ταξίδι έχει γίνει πιο εύκολο με άλλα μέσα και πιο φθηνό. Για εμάς η σχετική ταλαιπωρία είναι μέρος του, αλλά στο τέλος μετράει το να πας.


Το Spotify μου έκανε δώρο Τραπ λίστα τραγουδιών δύο τρεις φορές, η μουσική που αντιπροσωπεύει τους νέους μιλάει για πόζα, όπλα, αναγνωρισιμότητα, ναρκωτικά, κόντρες και 'τανες. Όλα αυτά έπαιζαν πάντα, αλλά με τα σοσιαλ έχουν γίνει το ιδανικό. "Μπαντιλικια με τμαξ" ο ένας, ντραγκς μοίρασμα στο Γαλάτσι με μπερβερλι ο άλλος. Δεν έχει σχέση με τα παλιά.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Για εμάς η σχετική ταλαιπωρία είναι μέρος του, αλλά στο τέλος μετράει το να πας.
Ποια ταλαιπωρία βρε Γιάννη? 17 μηχανάκια στο γκαράζ έχεις, ένα για κάθε απόσταση, και ψάχνεις κάνα 2-3 ακόμα :p:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποια ταλαιπωρία βρε Γιάννη? 17 μηχανάκια στο γκαράζ έχεις, ένα για κάθε απόσταση, και ψάχνεις κάνα 2-3 ακόμα :p:p
Εντάξει άλλο αυτό.

Για την ακρίβεια ένα που δουλεύει σωστά μόνο γιατί τα άλλα πεθαίνουν εν κινήσει αναίτια (ευρωπαϊκά αφού) και επειδή είμαι παλιάς κοπής θέλω να οδηγήσω και όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν.

Τα χειρότερα χρόνια της κρίσης έγιναν με το Fazer το οποίο το είχαν για πέταμα όταν το πήρα, τότε άλλαζε ο Έλληνας μηχανάκι γιατί βγήκε το νέο χρώμα αυτοκόλλητα και δεν μπορούσε να έχει περσινό και τα 12000 ευρώ των τότε χιλιαριών ήταν όνειρο τρελό και απατηλό. Ωραία φάση το μπορώ να διαλέξω μηχανάκι για την βόλτα μου το 2024, αλλά δεν ξεχνάω πως πέρασα με το ένα όλα τα δύσκολα. Πρέπει να συζητήσω το ότι εσύ βλέπεις μόνο το σήμερα; Μάλλον περιττό. Κάλλιστα θα μπορούσε να υπάρχει ακόμα αυτό το ένα με 250,000 χιλιόμετρα αντί να σταματήσει στα 180 περίπου.

Τώρα που το λέμε, του χρωστάω ένα κιτ επισκευής που πήρα από το βασίλειο.


Edit
Ταλαιπωρία είναι κάθε βόλτα που δεν γίνεται με καφέ μπισκότα νερό καλοριφέρ κλιματισμό στεγνά και χαλαρά
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πρέπει να συζητήσω το ότι εσύ βλέπεις μόνο το σήμερα; Μάλλον περιττό.
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κατάλαβες ότι κάνω πλάκα, έτσι ?

Να του το κάνεις το ρετουσάρισμα του fazer ,τιμής ένεκεν
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κατάλαβες ότι κάνω πλάκα, έτσι ?

Να του το κάνεις το ρετουσάρισμα του fazer ,τιμής ένεκεν
Όχι ακριβώς, χτυπάς στο ενοχικό μου γιατί ξοδεύω. Το ένστικτο λέει κράτα τα και η λογική λέει ξόδεψε "κάτι" για διασκέδαση γιατί οι μισοί+ συμμαθητές έχουν φύγει πριν χαρούν τον κόπο τους.

Δεν με παίρνει για ρετους γιατί δεν υπάρχουν ανταλλακτικά (πλαστικά μουτρου ούτε στην Αγγλία). Τα καρμπιρατέρ τουλάχιστον και μια κολλημένη βίδα στο exup γίνονται.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ο μοτοσικλετιστής έχει πολύ παλια γραμμή αίματος
Όλα ξεκίνησαν από την ανάγκη να βρουν τροφή οι πρώτοι άνθρωποι ,γινηκαν κυνηγοί
Τα χρόνια πέρασαν και τα ταξίδια προς εύρεση φαγητού εξελίχτηκαν σε ποιο μακρινούς τόπους μαζί με άλογα πλέον
Το άλογο έφερε μεγαλύτερη ταχύτητα και κατεπεκτασιν μεγαλύτερα ταξίδια που με την σειρά τους αναδείξαν καινούργιους τόπους καθώς και την έννοια της εξερεύνησης στο μυαλό εκείνων των κυνηγων
Η έννοια της κατάκτησης και της διαφύλαξης των κεκτημένων φέραν τις συγκρούσεις τον πόλεμο και ο κυνηγός μας έγινε πολεμιστής
Τα χρόνια πέρασαν τα συστήματα αναπτύχθηκαν οι γραμμές του παλιού αίματος σε κάποιους κυνηγούς πολεμιστές ξεφτισαν,χάθηκαν ,σε άλλους απλά βρίσκονται σε λανθάνουσες συνθήκες ,καταστάσεις, έτοιμα όμως αν προκληθούν να βγουν στην επιφάνεια
Μια, πρόκληση για κάποιες από της παλιές γραμμές αίματος ώστε να αναδυθούν για λίγο και να εκτονωθουν σήμερα είναι η μοτοσυκλέτα που όταν ανεβαίνουν πάνω της αισθάνονται δια μέσου της σμιξης τον παλιό αρχέγονο παλμό της ταύτισης τοσο χιλιάδων χρόνων περιπλάνησης του ανθρώπου πάνω στην γη
Άρα κυνηγός πολεμιστής μοτοσικλετιστής κατεμε
Το ζήτημα τώρα είναι ποιος είναι μοτοσικλετιστής ....
Λίγες σκόρπιες λέξεις ...για τον Γιάννη
Πολυ "πολεμικη" η προσεγγιση σου οπως την βλεπω εγω.Την αισθηση της ελευθεριας την βγαζεις εξω?
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390



Τέσσερις μηχανές κατεβαίνουν στριφτερό δρόμο πηγαίνοντας όσο αυτοί αντέχουν,
τα οχήματά τους είναι η ψυχή τους, η παραγωγή αδρεναλίνης στο απόγειο, στα δυο μέτρα η απόσταση μεταξύ τους, όπως ίσως και η ζωή τους και αυτή στο όριο, δεν παίζουν παιχνίδια εξουσίας με τον Άδη όμως μέσα από τον φόβο του θανάτου, απολαμβάνουν την ηδονή.
Δεν είναι μόνο ψυχολογικό, είναι καθαρά βιολογικό, τρείς οπιούχες ουσίες τριγυρνάν στο σώμα μας μόνο και μόνο για να αποθαρρύνουν τον φόβο και να φτάσουν τις αισθήσεις μας στα υψηλότερα σκαλοπάτια της ηδονής. Μια απο αυτές, η ενδορφίνη, επηρεάζεται άμεσα και απο τον ήλιο και τον αέρα, τα κυρίαρχα στοιχεία της Ελλαδικής και γενικότερα της Μεσογειακής ζωής .

Τόλμησε την γνωριμία με τον εαυτό σου, δεν είναι εχθρός σου. Καθυπόταξε ό,τι σε βασανίζει, άρπαξε την ζωή και απόλαυσέ τη.

Στο άπειρο σύμπαν, έτσι κι αλλιώς είσαι ένα τίποτα.




Εγώ γι' αυτό καβαλάω.

Εσύ?
Όλοι όσοι μπαίνουμε και παρακολουθούμε το φόρουμ, λίγο πολύ για τους ίδιους λόγους το κάνουμε.
Η διατύπωση του καθενός αλλάζει μόνο.

Α !
Επίσης για να μην μουχλιασω μέσα, και αρχίσω να γράφω ρηχοστόχαστα κατεβατά, αντί να πάω καμιά βόλτα. :yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Σίγουρα λιγότεροι απο ότι 15-20 χρόνια πίσω συμφωνώ. Απλά προσπαθώ να αντιληφθώ το σύνολο της κοινωνικής κατάστασης τα τελευταία 15 χρόνια, δεν άλλαξε ξαφνικά η ψυχοσύνθεση του πιτσιρικά απο μόνη της, οι συνθήκες τον οδήγησαν ή τον ανάγκασαν.

Εγώ είμαι γεννημένος το 83. Μεγάλωσα με τα ποδήλατα στο δρόμο, έφευγα πήγαινα Σαλαμίνα, Δερβενοχώρια με τη παρέα μου. Παίζαμε μπάλα στο δρόμο. Οι γονείς μας δούλευαν Full, δουλειές όσες ήθελες, δεκαετία 90-2000. Όποιος δε πέρναγε Πανελληνίες εδώ τον έστελναν εξωτερικό. Αγγλία, Ιταλία, Βουλγαρία, Ρουμανία, τσεχία, παντού.
Έπαιρνες πτυχίο και σκεφτόσουν τί θα κάνεις, διάλεγες απο δουλειες. Δουλέψαμε πιο γρήγορα και εύκολα, πιάσαμε λεφτά, όταν πιάνεις λεφτά αγοράζεις, πήρα κούτα Kawasaki Er6 το 2005 καλά καλά στα πρώτα μου 1-2 χρόνια σε σταθερή δουλειά μετα τα πτυχία.

Ο 96αρης ο 97αρης ο 98αρης μεγάλωσε με τον φόβο των γονιών του για τον δρόμο, μεγάλωσε με το κινητό, το tablet, εμφανίστηκαν χαζομάρες όπως Bullying στο σχολείο, ήρθε το 2008-2009 μόλις έμπαινε γυμνάσιο και είδε τον Παπανδρέου να μας βάζει μνημόνια, οι γονείς του να μένει κάποιος άνεργος, να βγάζουν 60€ απο τα ΑΤΜ με όριο ημερήσιο, χρόνια στη τηλεόραση στις ειδήσεις τί είπε η γαμω Μέρκελ. Κι εμείς μαζί αλλά πιο μεγάλοι εμείς, σαστισμένοι αλλά λίγο πιο έτοιμοι. Μετά έσκασε ο κορονοιός 20 και 22 χρονών κλείστηκε σπίτι να βλέπει τη παρέα του σκαστά και να παίζει ώρες στο playstation.

Άλλα βιώματα, αυτές τις ηλικίες τους έκοψαν πιο απότομα τα όνειρα, τους τα έβαλαν στον πάγο, προσπαθουν 25άρηδες και 30αρηδες να ισιώσουν κι αυτοί μαζί με μας αλλά με λιγότερα βιώματα, με το κεφάλι τους πιο πολύ καιρό στη χύτρα συγκριτικά με τα χρόνια τους.

Μην τους αδικούμε, ίδια όνειρα έχουμε απλά αυτοί έφαγαν σφαλιάρες σε πιο εύαισθητες ηλικίες και ξέχασαν τί ήθελαν να ονειρευτούν. Κινέζικο, κινέζικο.. Να φτάσουν τα λεφτά, να πάρει εμπρός το όνειρο, τί να το κάνει να βλέπει σε βίντεο 1290 και 1000XR, για όποιον το έχει το όνειρο εντάξει, άλλοι αποφάσισαν θέλουν Apple και PS5. Άλλοι όμως απλά γέμιζαν το χρόνο τους με αυτά και θέλουν άλλα, κάτι τους λείπει. ϊσως η μοτοσυκλέτα.

Νομίζω πολλοί απο αυτούς είναι που βλέπουμε τώρα σε κάτι τέτοια Zontes club, Voge club, ίσως σκάσει και κανένας απο εδώ και παραδίπλα. Άψητοι πολλοί, αμύητοι, ψάχνονται, δεν ξέρουν τι θέλουν αλλά τους τρώει. Οπως μας έτρωγε κι εμάς, απλά ίσως πιο νωρίς σε ηλικία λόγω της κατάστασης.
Εγώ ήξερα από μικρός τι μ έτρωγε.καθε βράδυ στα 15 ονειρευόμουν ένα gagiva mito 125 και ότι καρφώνω τη σπυριαρα μπάλα στο καλάθι.και τελικά το πρωί καβαλαγα το ποδήλατο και η μπάλα έβρισκε κάθε φορά στο σίδερο. Αλλά τα όνειρα όνειρα.η αλήθεια είναι ότι η εποχή που μεγαλωναμε ήταν διαφορετική.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πολυ "πολεμικη" η προσεγγιση σου οπως την βλεπω εγω.Την αισθηση της ελευθεριας την βγαζεις εξω?
Φίλε μου καλε
Ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι
Περικλής
Θέλει αρετήν και τόλμη η ελευθερία ( όπου αρετή είναι η γενναιότητα )
Κάλβος Ανδρέας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ ήξερα από μικρός τι μ έτρωγε.καθε βράδυ στα 15 ονειρευόμουν ένα gagiva mito 125 και ότι καρφώνω τη σπυριαρα μπάλα στο καλάθι.και τελικά το πρωί καβαλαγα το ποδήλατο και η μπάλα έβρισκε κάθε φορά στο σίδερο. Αλλά τα όνειρα όνειρα.η αλήθεια είναι ότι η εποχή που μεγαλωναμε ήταν διαφορετική.
Εσύ Καβαλας γιατί έχεις πατέρα, τον πατέρα που έχεις....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μου δίνει αστείρευτη χαρά οτιδήποτε έχει ρόδες πάνω σε ένα πλαίσιο και κάτι για να στρίβει. Από τότε που μου αγόρασαν το πρώτο μου ποδήλατο και αργότερα όταν έβγαλα δίπλωμα και προσπαθούσα να γευτώ όσα περισσότερα οχήματα μπορώ. Από αμέτρητα αυτοκίνητα, άλλα εντελώς αδιάφορα, άλλα αρκούντος δυνατά, μέχρι φορτηγά, νταλίκες, 50αρια πούλμαν, ότι μπορούσα να βάλω στο χέρι αφού όλα χτυπούσαν μια ιδιαίτερη χορδή στην ψυχή μου. Όταν στα 38 βρήκα τις μηχανές ανακάλυψα ότι ο χώρος έχει τρεις διαστάσεις και όχι δυο. Τι μεγάλη πρόκληση ήταν αυτή, φόβος και κατάκτηση, επιτυχία και πόνος και κάποτε απώλεια. Αλλά προπάντων ένα μακρύ ταξίδι μέσα από τοπία μαγικά και ενδιαφέροντες ανθρώπους. Σήμερα στα 53 ανακαλύπτω ότι ο χώρος μπορεί να έχει και τέσσερις διαστάσεις και ενίοτε να σε φοβίζει περισσότερο, να σε πονάει πιο συχνά, αλλά ταυτόχρονα να σου δίνει μια νέα οπτική γνωρίζοντας σου απ' την αρχή όλα αυτά που νόμιζες ότι ήδη ξέρεις.
Αν θέλω όμως να δω τι είναι αυτό που τα ενώνει όλα, τι υπάρχει στο βάθος πίσω από αυτή την αστείρευτη λαχτάρα για κίνηση και εξερεύνηση, είναι ακόμα εκείνο το παιδί που του αγόρασαν το πρώτο του ποδήλατο.

Life is short, ride the damn bike!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μου δίνει αστείρευτη χαρά οτιδήποτε έχει ρόδες πάνω σε ένα πλαίσιο και κάτι για να στρίβει. Από τότε που μου αγόρασαν το πρώτο μου ποδήλατο και αργότερα όταν έβγαλα δίπλωμα και προσπαθούσα να γευτώ όσα περισσότερα οχήματα μπορώ. Από αμέτρητα αυτοκίνητα, άλλα εντελώς αδιάφορα, άλλα αρκούντος δυνατά, μέχρι φορτηγά, νταλίκες, 50αρια πούλμαν, ότι μπορούσα να βάλω στο χέρι αφού όλα χτυπούσαν μια ιδιαίτερη χορδή στην ψυχή μου. Όταν στα 38 βρήκα τις μηχανές ανακάλυψα ότι ο χώρος έχει τρεις διαστάσεις και όχι δυο. Τι μεγάλη πρόκληση ήταν αυτή, φόβος και κατάκτηση, επιτυχία και πόνος και κάποτε απώλεια. Αλλά προπάντων ένα μακρύ ταξίδι μέσα από τοπία μαγικά και ενδιαφέροντες ανθρώπους. Σήμερα στα 53 ανακαλύπτω ότι ο χώρος μπορεί να έχει και τέσσερις διαστάσεις και ενίοτε να σε φοβίζει περισσότερο, να σε πονάει πιο συχνά, αλλά ταυτόχρονα να σου δίνει μια νέα οπτική γνωρίζοντας σου απ' την αρχή όλα αυτά που νόμιζες ότι ήδη ξέρεις.
Αν θέλω όμως να δω τι είναι αυτό που τα ενώνει όλα, τι υπάρχει στο βάθος πίσω από αυτή την αστείρευτη λαχτάρα για κίνηση και εξερεύνηση, είναι ακόμα εκείνο το παιδί που του αγόρασαν το πρώτο του ποδήλατο.

Life is sort, ride the damn bike!
Ωραία περιγραφή Αντώνη, με συγκίνησες :ok:
 

Siou

Μέλος
Περιοχή
Περιστερι
Όνομα
XΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
ΝΧ 650
Από το 88 είχα συνεχώς δίτροχο και υπήρξαν περίοδοι έως και τρία ταυτόχρονα, το 2011 μετά από ατύχημα με την κυρά ξεκαβαλησα για δύο χρόνια, Ε τι να πω , πήγα να αρρωστήσω, δύο χρόνια άντεξα, έκλαιγα από χαρά όταν έφυγα πρώτη βόλτα ,ότι και να γράψεις είναι λίγο , όνειρο.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μερικοί πάντως πήρανε μηχανάκια για να βγάλουμε γκόμενα και να μπορέσουμε να την πάνε μακριά που ήταν όλοι άγνωστοι
Σεκσουαλική απελευθέρωση δηλαδή

κιαφήστε τις ιστορίες
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Πάντα έψαχνα ένα όχημα που να μου κάνει πιο εύκολη την εξερεύνηση της ακόρεστης περιέργειάς μου. Δεν είχε σημασία αν θα ήταν αυτοκίνητο ή μηχανάκι αρκεί να μην με περιόριζε στα μέρη που θέλω να εξερευνήσω. Στα 36 μου απέκτησα πρώτη φορά την οικονομική δυνατότητα να πάρω κάτι δικό μου οπότε εκπληρώθηκε ένας παιδικός πόθος. Δεν το μετάνιωσα μέχρι τώρα ούτε στιγμή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ωραίες ιστορίες γράφονται.....γράψτε κι άλλοι γράψτε κι άλλοι...
 
Top Bottom