Εσύ γιατί καβαλάς?

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Βεβαίως και έχεις δικιο. Και αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα από τις ανάγκες και το χόμπι ,η ζυγαριά γέρνει προς το αμάξι.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Το ίδιο πράμα λέμε, απλα τα οικονομικά των νέων παιδιών και οχι μόνο,δεν μπορούν δυστυχώς να καλύψουν το χόμπι-θελω-γουστο, η όπως αλλιώς θες πες το
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και έχω μια αντίρρηση στο "γεμάτα τα βουνά" γιατί τελευταίες δυο βόλτες δεν είδα.μηχανες στον δρόμο. Είναι όλοι για εντουρο; Μπορεί.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο μοτοσικλετιστής έχει πολύ παλια γραμμή αίματος
Όλα ξεκίνησαν από την ανάγκη να βρουν τροφή οι πρώτοι άνθρωποι ,γινηκαν κυνηγοί
Τα χρόνια πέρασαν και τα ταξίδια προς εύρεση φαγητού εξελίχτηκαν σε ποιο μακρινούς τόπους μαζί με άλογα πλέον
Το άλογο έφερε μεγαλύτερη ταχύτητα και κατεπεκτασιν μεγαλύτερα ταξίδια που με την σειρά τους αναδείξαν καινούργιους τόπους καθώς και την έννοια της εξερεύνησης στο μυαλό εκείνων των κυνηγων
Η έννοια της κατάκτησης και της διαφύλαξης των κεκτημένων φέραν τις συγκρούσεις τον πόλεμο και ο κυνηγός μας έγινε πολεμιστής
Τα χρόνια πέρασαν τα συστήματα αναπτύχθηκαν οι γραμμές του παλιού αίματος σε κάποιους κυνηγούς πολεμιστές ξεφτισαν,χάθηκαν ,σε άλλους απλά βρίσκονται σε λανθάνουσες συνθήκες ,καταστάσεις, έτοιμα όμως αν προκληθούν να βγουν στην επιφάνεια
Μια, πρόκληση για κάποιες από της παλιές γραμμές αίματος ώστε να αναδυθούν για λίγο και να εκτονωθουν σήμερα είναι η μοτοσυκλέτα που όταν ανεβαίνουν πάνω της αισθάνονται δια μέσου της σμιξης τον παλιό αρχέγονο παλμό της ταύτισης τοσο χιλιάδων χρόνων περιπλάνησης του ανθρώπου πάνω στην γη
Άρα κυνηγός πολεμιστής μοτοσικλετιστής κατεμε
Το ζήτημα τώρα είναι ποιος είναι μοτοσικλετιστής ....
Λίγες σκόρπιες λέξεις ...για τον Γιάννη
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ερώτημα ποιος είναι μοτοσικλετιστής δεν θα απαντηθεί γιατί κολλάμε στο "εγώ αυτό γουστάρω και μόνο ο Θεός θα με κρίνει". Που είναι και δίκαιο πάνω κάτω, όσο το πράγμα μένει στο "αυτός είμαι εγώ και οι άλλοι κάτι άλλο και όλοι μαζί είμαστε οκ". Αλλά αυτό δεν έχει συμβεί ποτέ και σε καμία πλευρά της ζωής γιατί ο παλιός πολεμιστής θέλει εκτός των άλλων να είναι ο πιο καλυτερότατος, οπότε χαλάει η ιστορία στο "εγώ κάνω μοτοκρός και εσύ ωμό τον τρως".

Και αρχίζει το διαίρει και προέδρευε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εντάξει θεωρώ ότι εξυπακούεται πως η κάθε άποψη εδώ είναι αυστηρώς προσωπική.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντάξει θεωρώ ότι εξυπακούεται πως η κάθε άποψη εδώ είναι αυστηρώς προσωπική.
Γιατί τις άλλες φορές εκφράζει ο κάθε ένας την άποψη κάποιου άλλου και τώρα είναι η εξαίρεση που θα λέει την δική του;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γιατί τις άλλες φορές εκφράζει ο κάθε ένας την άποψη κάποιου άλλου και τώρα είναι η εξαίρεση που θα λέει την δική του;
Όχι άλλα υπαρχει η τάση πως η άποψη μου είναι ολοσωστη και η δική σου λάθος, οπότε θέλησα να το ξεκαθαρίσω for the sake of good order που λέμε και στην Κουλούρη :)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έλα τώρα και πες μου ότι είναι πολύ διαφορετικό αυτό που μόλις είπες από το άλλο που είπα πριν λίγο...

Άσε που, για τον κάθε ένα η άποψη του είναι ολοσωστη. Εκτός αν λέει ψέματα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μου αρέσει ρε μπαγασακια που διαφωνείτε συμφωνοντας...:p:p
Μα είναι το ίντερνετ. Εκπαιδεύει πολλά χρόνια τους ανθρώπους να σκέφτονται με όρους άμυνας και επίθεσης και κυριαρχίας, βγάζοντας το χειρότερο.

Το να διαφωνούμε είναι μέρος της συζήτησης, μπορεί να βγάλει τροφή για σκέψη. Αν κάθε διαφορετική άποψη δεν συζητείται, δεν προχωράει η κοινωνία γενικά. Μπορεί πάνω στην συζήτηση να δω ότι κάτι το σκέφτομαι λάθος, μπορεί και όχι, δεν μειώνει τον συνομιλητή σε τίποτα.

Αλλά είπαμε, ίντερνετ. Buttkissing is a pre-requisite που λένε εδώ δίπλα. Όσο πιο συχνά το κάνεις τόσο πιο καλή εικόνα δίνεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το μεγάλο κενό δημιουργήθηκε στα χρόνια της οικονομικής κρίσης.
Τότε πουλήθηκαν πολλά δίλιτρα αυτοκίνητα και σταδιακά πουλήθηκαν και σταμάτησαν να αγοράζονται μεγάλες μοτοσυκλέτες.
Οι προσλαμβάνουσες ήταν διαφορετικές. Η κάβλα αντικαταστάθηκε από την έννοια του απαραίτητου -όπως ήταν και φυσικό άλλωστε- και του εφικτού.
Σιγά-σιγά άλλαξαν τα πράγματα.
Παρατηρώ όμως πως η Κινέζικη λαίλαπα φέρνει τα νέα παιδιά ξανά κοντά στον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Κάτι που συνηγορεί πως βασική αιτία στην αλλαγή της "οπτικής" ήταν το οικονομικό.
Είναι γεγονός και ένας απο τους λόγους που προσωπικά γουστάρω σε ένα αυξημένο βαθμό αυτή την προσφορά μοτοσυκλετών απο Κίνα.

Εκεί που είχαν σωπάσει τα φόρουμ και οι ομάδες στο FB ξαφνικά βλέπεις κινητικότητα, νέες ομάδες, εκδρομές, συναντήσεις, νέες κοινότητες. CFmoto, Voge, Zontes, Kove τώρα, Benelli λέσχες ήδη δυνατές και πολυμελείς. Με κατα βάση πιο νέα παιδιά βλέπεις ηλικίες και 25-30 που μπόρεσαν με 5-6-7 χιλιαρικά ή και λίγο παραπάνω να πάρουν μοτοσυκλέτα με πλήρη εξοπλισμό και να ονειρευτούν ταξίδια και βόλτες. Προφανώς το οικονομικό είναι θέμα. ¨Ενα Tenere πχ ή ένα Tracer ή ένα 1000XR είναι πιο εντυπωσιακές μοτοσυκλέτες αλλά θέλουν διψήφιο νούμερο σε λεφτά και ο άλλος έβαζε άλλες προτεραιότητες μπροστά και έβαζε τα θέλω του πίσω.

Και όχι, δεν μπορούν όλοι να ψάξουν να βρουν ένα μεταχειρισμένο, φοβούνται ή δεν ξέρουν ή απλά δεν θέλουν. Θέλουν κούτα και ας είναι απο Κίνα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βαγγέλη η διαφορά σε αυτό που συζητήθηκε δεν είναι το αν μπορεί να το πάρει κάποιος, είναι το τι ονειρεύεται και το συναίσθημα του βγαίνει. Το να πας να χαζέψεις την αφρόκρεμα της τεχνολογίας, να αγγίξεις και να δεις από κοντά την κορυφή. Αυτό δεν έχει να κάνει με λεφτά. Ένα εισιτήριο υπόθεση είναι.

Το έχουμε συζητήσει και σε άλλα νήματα, οι ποιοτικοί Κινέζου θα αλλάξουν το παιχνίδι και οι παραδοσιακοί θα περάσουν την ίδια κρίση που πέρασαν οι Ευρωπαίοι όταν έγινε το μπαμ της Ιαπωνίας (αν δεν γίνει πραγματικότητα ο εφιάλτης της ΕΕ).


Για να φτάσει κάποιος ταμείο οποιουδήποτε κατασκευαστή, πρέπει να το έχει "νιώσει" λίγο. Ε, αυτό το βλέπω ακόμα και σε ανθρώπους που έρχονται στις εκθέσεις με αναπηρικά αυτοκινούμενα για να χαζέψουν και να ταξιδέψουν με οχήματα που δεν θα οδηγήσουν. Εκεί βλέπω το νόημα του νήματος. Και βλέπω λίγη νεολαία τόσο εδώ όσο και φωτογραφίες και βίντεο από Μιλάνο. (Ελπίζω ότι στην ελληνική σε λίγο καιρό θα είναι αλλιώς).

Χτες ας πούμε, πιτσιρίκι πωλητής σε έκθεση Χόντα "πήρα δίπλωμα, είχα μικρά , όταν έφτασα στο όριο του cb500x αγόρασα, γνωρίστηκα με τους ανθρώπους στην αντιπροσωπεία και τελικά έπιασα δουλειά εδώ". Ανυπομονεί να φτάσει απεριόριστο για να πάρει Άφρικα που την έχει αφίσα από το 2016. Αναπνέει μοτοσικλέτα, πολύ τον χάρηκα. Πόσοι τέτοιοι είναι εκεί έξω, γεννημένοι 2000+ ;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη η διαφορά σε αυτό που συζητήθηκε δεν είναι το αν μπορεί να το πάρει κάποιος, είναι το τι ονειρεύεται και το συναίσθημα του βγαίνει. Το να πας να χαζέψεις την αφρόκρεμα της τεχνολογίας, να αγγίξεις και να δεις από κοντά την κορυφή. Αυτό δεν έχει να κάνει με λεφτά. Ένα εισιτήριο υπόθεση είναι.

Το έχουμε συζητήσει και σε άλλα νήματα, οι ποιοτικοί Κινέζου θα αλλάξουν το παιχνίδι και οι παραδοσιακοί θα περάσουν την ίδια κρίση που πέρασαν οι Ευρωπαίοι όταν έγινε το μπαμ της Ιαπωνίας (αν δεν γίνει πραγματικότητα ο εφιάλτης της ΕΕ).


Για να φτάσει κάποιος ταμείο οποιουδήποτε κατασκευαστή, πρέπει να το έχει "νιώσει" λίγο. Ε, αυτό το βλέπω ακόμα και σε ανθρώπους που έρχονται στις εκθέσεις με αναπηρικά αυτοκινούμενα για να χαζέψουν και να ταξιδέψουν με οχήματα που δεν θα οδηγήσουν. Εκεί βλέπω το νόημα του νήματος. Και βλέπω λίγη νεολαία τόσο εδώ όσο και φωτογραφίες και βίντεο από Μιλάνο. (Ελπίζω ότι στην ελληνική σε λίγο καιρό θα είναι αλλιώς).

Χτες ας πούμε, πιτσιρίκι πωλητής σε έκθεση Χόντα "πήρα δίπλωμα, είχα μικρά , όταν έφτασα στο όριο του cb500x αγόρασα, γνωρίστηκα με τους ανθρώπους στην αντιπροσωπεία και τελικά έπιασα δουλειά εδώ". Ανυπομονεί να φτάσει απεριόριστο για να πάρει Άφρικα που την έχει αφίσα από το 2016. Αναπνέει μοτοσικλέτα, πολύ τον χάρηκα. Πόσοι τέτοιοι είναι εκεί έξω, γεννημένοι 2000+ ;
Σίγουρα λιγότεροι απο ότι 15-20 χρόνια πίσω συμφωνώ. Απλά προσπαθώ να αντιληφθώ το σύνολο της κοινωνικής κατάστασης τα τελευταία 15 χρόνια, δεν άλλαξε ξαφνικά η ψυχοσύνθεση του πιτσιρικά απο μόνη της, οι συνθήκες τον οδήγησαν ή τον ανάγκασαν.

Εγώ είμαι γεννημένος το 83. Μεγάλωσα με τα ποδήλατα στο δρόμο, έφευγα πήγαινα Σαλαμίνα, Δερβενοχώρια με τη παρέα μου. Παίζαμε μπάλα στο δρόμο. Οι γονείς μας δούλευαν Full, δουλειές όσες ήθελες, δεκαετία 90-2000. Όποιος δε πέρναγε Πανελληνίες εδώ τον έστελναν εξωτερικό. Αγγλία, Ιταλία, Βουλγαρία, Ρουμανία, τσεχία, παντού.
Έπαιρνες πτυχίο και σκεφτόσουν τί θα κάνεις, διάλεγες απο δουλειες. Δουλέψαμε πιο γρήγορα και εύκολα, πιάσαμε λεφτά, όταν πιάνεις λεφτά αγοράζεις, πήρα κούτα Kawasaki Er6 το 2005 καλά καλά στα πρώτα μου 1-2 χρόνια σε σταθερή δουλειά μετα τα πτυχία.

Ο 96αρης ο 97αρης ο 98αρης μεγάλωσε με τον φόβο των γονιών του για τον δρόμο, μεγάλωσε με το κινητό, το tablet, εμφανίστηκαν χαζομάρες όπως Bullying στο σχολείο, ήρθε το 2008-2009 μόλις έμπαινε γυμνάσιο και είδε τον Παπανδρέου να μας βάζει μνημόνια, οι γονείς του να μένει κάποιος άνεργος, να βγάζουν 60€ απο τα ΑΤΜ με όριο ημερήσιο, χρόνια στη τηλεόραση στις ειδήσεις τί είπε η γαμω Μέρκελ. Κι εμείς μαζί αλλά πιο μεγάλοι εμείς, σαστισμένοι αλλά λίγο πιο έτοιμοι. Μετά έσκασε ο κορονοιός 20 και 22 χρονών κλείστηκε σπίτι να βλέπει τη παρέα του σκαστά και να παίζει ώρες στο playstation.

Άλλα βιώματα, αυτές τις ηλικίες τους έκοψαν πιο απότομα τα όνειρα, τους τα έβαλαν στον πάγο, προσπαθουν 25άρηδες και 30αρηδες να ισιώσουν κι αυτοί μαζί με μας αλλά με λιγότερα βιώματα, με το κεφάλι τους πιο πολύ καιρό στη χύτρα συγκριτικά με τα χρόνια τους.

Μην τους αδικούμε, ίδια όνειρα έχουμε απλά αυτοί έφαγαν σφαλιάρες σε πιο εύαισθητες ηλικίες και ξέχασαν τί ήθελαν να ονειρευτούν. Κινέζικο, κινέζικο.. Να φτάσουν τα λεφτά, να πάρει εμπρός το όνειρο, τί να το κάνει να βλέπει σε βίντεο 1290 και 1000XR, για όποιον το έχει το όνειρο εντάξει, άλλοι αποφάσισαν θέλουν Apple και PS5. Άλλοι όμως απλά γέμιζαν το χρόνο τους με αυτά και θέλουν άλλα, κάτι τους λείπει. ϊσως η μοτοσυκλέτα.

Νομίζω πολλοί απο αυτούς είναι που βλέπουμε τώρα σε κάτι τέτοια Zontes club, Voge club, ίσως σκάσει και κανένας απο εδώ και παραδίπλα. Άψητοι πολλοί, αμύητοι, ψάχνονται, δεν ξέρουν τι θέλουν αλλά τους τρώει. Οπως μας έτρωγε κι εμάς, απλά ίσως πιο νωρίς σε ηλικία λόγω της κατάστασης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το "ίδια όνειρα έχουμε" δεν ξέρω πως προκύπτει με τόση διαφορά σε κοινωνία και ανατροφή.

Δεν θεωρώ ότι σωστό είναι μόνο το πώς μεγαλώσαμε εμείς, αλλάζει ο κόσμος και κάθε γενιά το βλέπει. Μπορεί να φτάσαμε στο σημείο που ο κόσμος θέλει κάτι άλλο και εμείς θέλουμε το ίδιο με τα παιδικά μας χρόνια.
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Σίγουρα λιγότεροι απο ότι 15-20 χρόνια πίσω συμφωνώ. Απλά προσπαθώ να αντιληφθώ το σύνολο της κοινωνικής κατάστασης τα τελευταία 15 χρόνια, δεν άλλαξε ξαφνικά η ψυχοσύνθεση του πιτσιρικά απο μόνη της, οι συνθήκες τον οδήγησαν ή τον ανάγκασαν.

Εγώ είμαι γεννημένος το 83. Μεγάλωσα με τα ποδήλατα στο δρόμο, έφευγα πήγαινα Σαλαμίνα, Δερβενοχώρια με τη παρέα μου. Παίζαμε μπάλα στο δρόμο. Οι γονείς μας δούλευαν Full, δουλειές όσες ήθελες, δεκαετία 90-2000. Όποιος δε πέρναγε Πανελληνίες εδώ τον έστελναν εξωτερικό. Αγγλία, Ιταλία, Βουλγαρία, Ρουμανία, τσεχία, παντού.
Έπαιρνες πτυχίο και σκεφτόσουν τί θα κάνεις, διάλεγες απο δουλειες. Δουλέψαμε πιο γρήγορα και εύκολα, πιάσαμε λεφτά, όταν πιάνεις λεφτά αγοράζεις, πήρα κούτα Kawasaki Er6 το 2005 καλά καλά στα πρώτα μου 1-2 χρόνια σε σταθερή δουλειά μετα τα πτυχία.

Ο 96αρης ο 97αρης ο 98αρης μεγάλωσε με τον φόβο των γονιών του για τον δρόμο, μεγάλωσε με το κινητό, το tablet, εμφανίστηκαν χαζομάρες όπως Bullying στο σχολείο, ήρθε το 2008-2009 μόλις έμπαινε γυμνάσιο και είδε τον Παπανδρέου να μας βάζει μνημόνια, οι γονείς του να μένει κάποιος άνεργος, να βγάζουν 60€ απο τα ΑΤΜ με όριο ημερήσιο, χρόνια στη τηλεόραση στις ειδήσεις τί είπε η γαμω Μέρκελ. Κι εμείς μαζί αλλά πιο μεγάλοι εμείς, σαστισμένοι αλλά λίγο πιο έτοιμοι. Μετά έσκασε ο κορονοιός 20 και 22 χρονών κλείστηκε σπίτι να βλέπει τη παρέα του σκαστά και να παίζει ώρες στο playstation.

Άλλα βιώματα, αυτές τις ηλικίες τους έκοψαν πιο απότομα τα όνειρα, τους τα έβαλαν στον πάγο, προσπαθουν 25άρηδες και 30αρηδες να ισιώσουν κι αυτοί μαζί με μας αλλά με λιγότερα βιώματα, με το κεφάλι τους πιο πολύ καιρό στη χύτρα συγκριτικά με τα χρόνια τους.

Μην τους αδικούμε, ίδια όνειρα έχουμε απλά αυτοί έφαγαν σφαλιάρες σε πιο εύαισθητες ηλικίες και ξέχασαν τί ήθελαν να ονειρευτούν. Κινέζικο, κινέζικο.. Να φτάσουν τα λεφτά, να πάρει εμπρός το όνειρο, τί να το κάνει να βλέπει σε βίντεο 1290 και 1000XR, για όποιον το έχει το όνειρο εντάξει, άλλοι αποφάσισαν θέλουν Apple και PS5. Άλλοι όμως απλά γέμιζαν το χρόνο τους με αυτά και θέλουν άλλα, κάτι τους λείπει. ϊσως η μοτοσυκλέτα.

Νομίζω πολλοί απο αυτούς είναι που βλέπουμε τώρα σε κάτι τέτοια Zontes club, Voge club, ίσως σκάσει και κανένας απο εδώ και παραδίπλα. Άψητοι πολλοί, αμύητοι, ψάχνονται, δεν ξέρουν τι θέλουν αλλά τους τρώει. Οπως μας έτρωγε κι εμάς, απλά ίσως πιο νωρίς σε ηλικία λόγω της κατάστασης.
Εγώ ‘82… Μεγαλωμενος στην Ανδρο… Πρώτο μηχανάκι Suzuki TS50… Οργωναμε τα βουνά…
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πολλοί παράγοντες κύριοι. Το 80 κανένας νέος δεν μπορούσε να πάρει το αεροπλάνο με 30ε να πετάξει και να γεμίσει εμπειρίες. Τώρα προτιμούν να χαλάνε τα χιλιάρικα να γυρνάνε το κόσμο , παρά να πάρουν ένα μηχανάκι. Δεκάδες τέτοια παραδείγματα που επιβεβαιώνουν αυτό που λέει ο tc-drift Βαγγέλης . Η εποχή που μεγαλώνουμε ,διαμορφώνει και τα θέλω και τα πρέπει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το "ίδια όνειρα έχουμε" δεν ξέρω πως προκύπτει με τόση διαφορά σε κοινωνία και ανατροφή.

Δεν θεωρώ ότι σωστό είναι μόνο το πώς μεγαλώσαμε εμείς, αλλάζει ο κόσμος και κάθε γενιά το βλέπει. Μπορεί να φτάσαμε στο σημείο που ο κόσμος θέλει κάτι άλλο και εμείς θέλουμε το ίδιο με τα παιδικά μας χρόνια.
η ανάγκη για ταξίδι, ανδρεναλίνη, περιπέτεια, κυνήγι, συγκινήσεις δεν χάνεται απο μία γενιά στην άλλη. Μορφές αλλάζει. Αλλά η μοτοσυκλέτα αντιπροσωπευει όλα αυτά.

Κι εμείς είμαστε διαφορετικοί μοτοσικλετιστές απο τους προηγουμενους. Βάλαμε κράνος, βγάλαμε τα δερμάτινα βάλαμε κορντουρες, μπήκε ψεκασμός, ABS, οθόνες tablet. φοβόμαστε περισσότερο, προσέχουμε περισσότερο.

Έτσι πιστεύω και τα παιδιά τώρα 15-20-25 έχουν πολλούς εν δυνάμει μοτοσυκλετιστές με την σημερινή έστω μορφή που πολλοί δεν το ξέρουν πως είναι ή το έχουν καταπιέσει οι καταστάσεις να μην το βγάλουν. Και η απόδειξη ξαναλέω είναι πόσο σημαντικό είναι και το οικονομικό σε αυτό η άνθιση των λεσχών και των Club με τους εκατοντάδες νέους ιδιοκτήτες σε Κινέζικες μοτοσυκλέτες που βρήκαν εκεί μια λύση με ένα ποσό που δικαιολογείται απο τα έσοδα τους να δώσουν χώρο στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας 9ίσως έναντι και ενός σκούτερ που είχαν μέχρι πρότινος)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το "ίδια όνειρα έχουμε" δεν ξέρω πως προκύπτει με τόση διαφορά σε κοινωνία και ανατροφή.

Δεν θεωρώ ότι σωστό είναι μόνο το πώς μεγαλώσαμε εμείς, αλλάζει ο κόσμος και κάθε γενιά το βλέπει. Μπορεί να φτάσαμε στο σημείο που ο κόσμος θέλει κάτι άλλο και εμείς θέλουμε το ίδιο με τα παιδικά μας χρόνια.
Τώρα επίσης να πω πώς αν το όνειρο πολλών σήμερα είναι το καινούργιο iphone, ένα ηλεκτρικό αμάξι με autopilot και το PS6 καλή τύχη με αυτό... Ας μείνουμε όσοι γουστάρουμε στις μηχανές δεν είναι και υποχρεωτικό!
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Γιατί μου δίνει αίσθηση ελευθερίας, γτ σε μια μισάωρη βόλτα Πεντέλη Νέα Μάκρη και πίσω μπορώ να αδειάσω το κεφάλι μου και να μειώσω το μαζεμένο στρες τουλάχιστον στον μισό.

Γιατί το να τρέχεις πάνω από το έδαφος χωρίς το κάδρο του μπαρμρπιζ μπροστά σου δεν περιγράφεται με λέξεις.

Και γιατί με 3χιλιάρικα μπορείς να έχεις το γκαζι και την σπορ αίσθηση που για να τη βρεις στο αυτοκίνητο θα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον 15-20χιλ μόνο για την απόκτηση, χώρια η συντήρηση.
 
Top Bottom