Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όπως ειπώθηκε παραπάνω το 690 ΔΕΝ κάνει για καθημερινή μετακίνηση κυρίως λόγω την ΠΟΛΥ κλειστής γωνίας στροφής του τιμονιού. Στο ταξίδι δεν βολεύει λόγω σκληρής σέλας και τάπας βενζίνης πίσω. Το 640 είναι λίγο παλιό, το 800 τα κάνει όλα καλά και οικονομικά αλλά στη θέση σου μάλλον κι εγώ προς Tenere θα κοίταγα αν είσαι κομπλέ με το ύψος που χρειάζεται (αν και υπάρχουν κιτ που το χαμηλώνουν λίγο).
Είναι η ιδανική μέση λύση για άσφαλτο-χώμα και φορτώνεται όσο θες και με πλαϊνές βαλίτσες (κάτι που κάνουν και τα 6x0 αλλά δεν είναι φτιαγμένα για αυτό).
Στο χώμα πάει καλύτερα από το 800 και στην άσφαλτο καλύτερα από τα KTM.
Η δύναμή του και η "άρπες" του θα σου φανούν ίσως λίγα σε λίγο καιρό και θα θες κάτι παραπάνω αλλά πιστεύω πως στα 5000 είναι η χρυσή τομή. Δυστυχώς πωλούνται λίγα κομμάτια...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Φίλε μου Άλεξ, άσχετα με τα μηχανάκια που ποστάρησες που το καθένα τους είναι ξεχωριστό, θα σταθώ στα αναγραφόμενα σου και θα απαντήσω σύμφωνα με την κρίση μου.
(Το μηχανάκι το θέλω και για δρόμο αλλά και για χωμάτινες διαδρομές)&(να μπορεί να ακολουθήσει και τις χωμάτινες εξορμήσεις)...... τα 4 που δείχνεις τα κάνουν και τα δύο.
(Να ταξιδεύει σχετικά άνετα σε ταχύτητες 120 - 140 σε εθνικές).....για πόση ώρα πιστεύεις θα μπορείς να ταξιδεύεις με 140 με τα ΚΤΜ 690 & 640 ????? θα τα άφηνα στην ησυχία τους.
(αξιόπιστο όσο γίνεται, φθηνό στην συντήρηση(με τα χεράκια μου))....εδώ μιλάς για το yamaha (κυρίως) και μετά το BMW.
(χαμηλή κατανάλωση).......εδώ σίγουρα....δεν υπολογίζουμε τα ΚΤΜια !!!

Με λίγα λόγια σκέφτεσαι το YAMAHA.
Γιατί όμως.....δεν χρειάζεσαι τα πολλά κυβικά του BMW, θέλεις ένα ελαφρύ μηχανάκι αξιόπιστο με μεγάλο έυρος και φτηνό κόστος συνολικά συντήρησης, μπορείς να το "βάλεις" χέρι (όχι... ότι τα άλλα δεν μπορείς ή δεν γίνεται), μπορεί και σε ταξιδεύει στις Εθνικές Οδούς με τα χιλιόμετρα που θέλεις.

Ελπίζω να σε ..........αποσυντόνισα :friendship::friendship:
Εμένα πάντως τα ΚΤΜ.... μ' αρέσουν :pointu::pointu:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Bmw 650 dakar. ....
Με 2000 ευρώ θα βρεις σε πολύ καλή κατάσταση.
Τα κάνει όλα και συμφέρει.

Ότι και να ψωνίσεις. .....Είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις καλά.
Καλή τύχη. ..:friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Φίλε μου Άλεξ, άσχετα με τα μηχανάκια που ποστάρησες που το καθένα τους είναι ξεχωριστό, θα σταθώ στα αναγραφόμενα σου και θα απαντήσω σύμφωνα με την κρίση μου.
(Το μηχανάκι το θέλω και για δρόμο αλλά και για χωμάτινες διαδρομές)&(να μπορεί να ακολουθήσει και τις χωμάτινες εξορμήσεις)...... τα 4 που δείχνεις τα κάνουν και τα δύο.
(Να ταξιδεύει σχετικά άνετα σε ταχύτητες 120 - 140 σε εθνικές).....για πόση ώρα πιστεύεις θα μπορείς να ταξιδεύεις με 140 με τα ΚΤΜ 690 & 640 ????? θα τα άφηνα στην ησυχία τους.
(αξιόπιστο όσο γίνεται, φθηνό στην συντήρηση(με τα χεράκια μου))....εδώ μιλάς για το yamaha (κυρίως) και μετά το BMW.
(χαμηλή κατανάλωση).......εδώ σίγουρα....δεν υπολογίζουμε τα ΚΤΜια !!!

Με λίγα λόγια σκέφτεσαι το YAMAHA.
Γιατί όμως.....δεν χρειάζεσαι τα πολλά κυβικά του BMW, θέλεις ένα ελαφρύ μηχανάκι αξιόπιστο με μεγάλο έυρος και φτηνό κόστος συνολικά συντήρησης, μπορείς να το "βάλεις" χέρι (όχι... ότι τα άλλα δεν μπορείς ή δεν γίνεται), μπορεί και σε ταξιδεύει στις Εθνικές Οδούς με τα χιλιόμετρα που θέλεις.

Ελπίζω να σε ..........αποσυντόνισα :friendship::friendship:
Εμένα πάντως τα ΚΤΜ.... μ' αρέσουν :pointu::pointu:
Το θέμα είναι ότι ψάχνω κάτι αλλόκοτο περίεργο και όμορφο, γιαυτό άλλωστε έχω και το derbi.. Δεν λέω και το yamaha όμορφο είναι, αλλά ρε φουστη μου αυτά τα κατεμια δεν είναι να τα βλέπεις.. Τα ερωτεύεσαι..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Bmw 650 dakar. ....
Με 2000 ευρώ θα βρεις σε πολύ καλή κατάσταση.
Τα κάνει όλα και συμφέρει.

Ότι και να ψωνίσεις. .....Είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις καλά.
Καλή τύχη. ..:friendship:
Δεν διαφωνώ απλά πιστεύω ότι σε 1 χρόνο δεν θα μου γεμίζει το μάτι και θα κοιτάω κάτι άλλο..
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Άρχισες να ετοιμάζεσαι για το ταξίδι....

Λοιπόν μιας και είχα τα ίδια μηχανάκια στην λίστα μου...

Γενικά κοιτάς δυο διαφορετικές κατηγορίες η μια είναι η travel-enduro (ktm) και η μια είναι on-off (yamaha +bmw)....

Επίσης γενικά μην μασάς από άνεση....Άστους να λένε, δεν το λέω για να προσβάλω κάποιον αλλά εμείς ακόμα είμαστε πιτσιρίκια και έχει λίγο καιρό που κάναμε ταξίδια με μικρά μηχανάκια οπότε όλα μας φαίνονται άνετα.
Ότι και να καβαλήσω μετά το cb250 για ταξίδι μου φαίνεται πολυθρόνα, λογικά τα ίδια και εσύ μετά το derbi...

Πάμε στα on-off:

Yamaha: Aν το επιλέξεις θα σε πάει παντού, έχει πάρα πολλά extra και νομίζω ότι δεν το λες σίγουρα άσχημο. Όχι άσχημη επιλογή, αλλά όχι η δική μου.

Gs: Υπέροχο θα σε πάει και αυτό παντού αλλά νομίζω είναι πιο ακριβό από το yamaha και τα services μπορείς να βάλεις σε πρόγραμμα αλλά κάποια τούμπα ίσως σου βγει χρυσή. Αλλά αυτό καλύτερα να το πουν τα παιδιά που το έχουν και ξέρουν καλύτερα τι και πως.

Και ερχόμαστε στο δυο πορτοκαλί travel-enduro...

Το 690 είναι άρρωστο εργαλείο, ναι του λέιπει ο ανεμοθώρακας αλλά μην μασάς ταξιδεύαμε με derbi και cb250, που σημαίνει ότι δεν θα μασήσεις αλλά ακόμα και τον μαμά ανεμοθώρακο να βάλεις μια χαρά θα είσαι...
Το θέμα άνετης σέλας μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να βάλεις χέρι στην σέλα έχει αξεσουάρ που μπαίνουν ανάμεσα σε εσένα και την σέλα και κάνουν δουλειά.

Το 640, είναι σε πολύ καλά λεφτά για αυτά που προσφέρει αν βρεις προσεγμένο (υπάρχουν στο car) και το πας σε μάστορα που ξέρει δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Θα έλεγα να πάρεις τα τελευταίες γενιάς που έχουν αποβάλει και τα χοντρά κουσούρια τους.
Εγώ το χρησιμοποιούσα ως καθημερινό και δεν έχει κάνει κιχ.
Η καθημερινότητα μου δεν έχει μποριλιρίσματα, αλλά και όταν είχε όλα καλά πήγαν.
Επίσης την εβδομάδα προσπαθούσα να κάνω βουνό 2 φορές....

Αν ψάχνεις travel-enduro το 690 είναι σίγουρα καλύτερη βάση πλέον...

Γιατί όμως πήρα το 640 και όχι το 690 (ενώ μπορούσα)??
Γιατί είμαι βλαμμένος και κυνηγάω τα μηχανάκια που είχα αφίσα στο δωμάτιο μου...
Οπότε έιπα να δεν πάρω το 640 μάλλον δεν θα το πάρω ποτέ....
Το 640 με αρρωσταίνει μου αρέσουν τα πάντα επάνω του!!!


Όλες οι επιλογές σου είναι παραπάνω από καλές και θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερα και σε κ@#$@!λει και ας περιμένεις λίγο παραπάνω για να το βρεις σε καλύτερη κατάσταση και να μαζέψεις λεφτά.

Με το καλό.
:friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Άρχισες να ετοιμάζεσαι για το ταξίδι....

Λοιπόν μιας και είχα τα ίδια μηχανάκια στην λίστα μου...

Γενικά κοιτάς δυο διαφορετικές κατηγορίες η μια είναι η travel-enduro (ktm) και η μια είναι on-off (yamaha +bmw)....

Επίσης γενικά μην μασάς από άνεση....Άστους να λένε, δεν το λέω για να προσβάλω κάποιον αλλά εμείς ακόμα είμαστε πιτσιρίκια και έχει λίγο καιρό που κάναμε ταξίδια με μικρά μηχανάκια οπότε όλα μας φαίνονται άνετα.
Ότι και να καβαλήσω μετά το cb250 για ταξίδι μου φαίνεται πολυθρόνα, λογικά τα ίδια και εσύ μετά το derbi...

Πάμε στα on-off:

Yamaha: Aν το επιλέξεις θα σε πάει παντού, έχει πάρα πολλά extra και νομίζω ότι δεν το λες σίγουρα άσχημο. Όχι άσχημη επιλογή, αλλά όχι η δική μου.

Gs: Υπέροχο θα σε πάει και αυτό παντού αλλά νομίζω είναι πιο ακριβό από το yamaha και τα services μπορείς να βάλεις σε πρόγραμμα αλλά κάποια τούμπα ίσως σου βγει χρυσή. Αλλά αυτό καλύτερα να το πουν τα παιδιά που το έχουν και ξέρουν καλύτερα τι και πως.

Και ερχόμαστε στο δυο πορτοκαλί travel-enduro...

Το 690 είναι άρρωστο εργαλείο, ναι του λέιπει ο ανεμοθώρακας αλλά μην μασάς ταξιδεύαμε με derbi και cb250, που σημαίνει ότι δεν θα μασήσεις αλλά ακόμα και τον μαμά ανεμοθώρακο να βάλεις μια χαρά θα είσαι...
Το θέμα άνετης σέλας μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να βάλεις χέρι στην σέλα έχει αξεσουάρ που μπαίνουν ανάμεσα σε εσένα και την σέλα και κάνουν δουλειά.

Το 640, είναι σε πολύ καλά λεφτά για αυτά που προσφέρει αν βρεις προσεγμένο (υπάρχουν στο car) και το πας σε μάστορα που ξέρει δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Θα έλεγα να πάρεις τα τελευταίες γενιάς που έχουν αποβάλει και τα χοντρά κουσούρια τους.
Εγώ το χρησιμοποιούσα ως καθημερινό και δεν έχει κάνει κιχ.
Η καθημερινότητα μου δεν έχει μποριλιρίσματα, αλλά και όταν είχε όλα καλά πήγαν.
Επίσης την εβδομάδα προσπαθούσα να κάνω βουνό 2 φορές....

Αν ψάχνεις travel-enduro το 690 είναι σίγουρα καλύτερη βάση πλέον...

Γιατί όμως πήρα το 640 και όχι το 690 (ενώ μπορούσα)??
Γιατί είμαι βλαμμένος και κυνηγάω τα μηχανάκια που είχα αφίσα στο δωμάτιο μου...
Οπότε έιπα να δεν πάρω το 640 μάλλον δεν θα το πάρω ποτέ....
Το 640 με αρρωσταίνει μου αρέσουν τα πάντα επάνω του!!!


Όλες οι επιλογές σου είναι παραπάνω από καλές και θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερα και σε κ@#$@!λει και ας περιμένεις λίγο παραπάνω για να το βρεις σε καλύτερη κατάσταση και να μαζέψεις λεφτά.

Με το καλό.
:friendship:
Μαρέσει που με οδηγείς στις διαβολικές σκέψεις προς το κτμ :D
Όσο για την σέλα δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι η σέλα στο derbi.. Ένα θα σου πω, το παπί έχει μακράν πιο άνετη σέλα... Επίσης σίγουρα θα έχεις δει το χρώμα που παίρνουν τα οπίσθια σου μετά από μπόλικες ώρες οδήγησης πάνω σε τέτοιες σέλες.....
θα ήθελα να μου πεις αν το δικό σου πορτοκαλί σου έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό θέμα..
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το έχουμε ξαναπεί. Από τη στιγμή που προβληματίζεσαι στην επιλογή, δεν παίρνεις ktm. Αν ήταν να πάρεις ktm θα το ήξερες και δε θα το συζητουσες.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Δεν εχω καβαλήσει κανένα απ τα τρια αλλα το tenere ειναι αυτο που σου παει απο καθε αποψη και αυτο που σου πρότεινω να βαλεις κατω απ τα ποδια σου! ;)

Καλη επιλογή! :)
Μου αρέσει όμως η βρωμιά και η αλητεία που βγάζει το 690 :rolleyes:
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μαρέσει που με οδηγείς στις διαβολικές σκέψεις προς το κτμ :D
Όσο για την σέλα δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι η σέλα στο derbi.. Ένα θα σου πω, το παπί έχει μακράν πιο άνετη σέλα... Επίσης σίγουρα θα έχεις δει το χρώμα που παίρνουν τα οπίσθια σου μετά από μπόλικες ώρες οδήγησης πάνω σε τέτοιες σέλες.....
θα ήθελα να μου πεις αν το δικό σου πορτοκαλί σου έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό θέμα..
Δεν έχει την θέση του BMW αν εκεί το πας...
Αλλά δεν είχα και ποτέ την άνεση του ΒΜW για να μου λείψει... Όποτε ζορίζομαι σηκώνομαι όρθιος και χαλαρώνω...
Επίσης αποφεύγω της εθνικές, όταν είμαι εκτός εθνικής πάει τόσο ωραίο που δεν κουράζομαι ποτέ...
Ξέρεις πολλές φορές η κούραση είναι όπως μάθεις και πως θα είναι το μυαλό σου...

Τελευταίο ταξίδι ήταν δικάβαλο Θεσσαλονίκη-Σαμαρίνα (Γρεβενά) βράδυ από εθνική χωρίς στάση...
Κάποια κορίτσια δεν θα το κάνανε αυτό γιατί έχουν μάθει στα BMW και κοιτάνε το KTM και γελάνε (και είναι απόλυτα λογικό)...
Η κοπέλα μου είχε συνηθίσει να κάθετε σε ένα σελάκι, πάνω στο φτερό το οποίο είναι ενωμένο με την ανάρτηση οπότε το ΚΤΜ της φαίνεται πολυθρόνα και θέλει να πάμε τον γύρο της Ευρώπης...

Όπως μάθεις είναι και σε τι mode είσαι...

Για αρχή κάνε μια λίστα τι θες να κάνεις και τι να ζήσεις με το μηχανάκι σου...
Χώμα τι σημαίνει για εσένα μονοπάτι ή δασικός?
καθημερινή χρήση τι θα έχει? π.χ θες χώρο για ένα λάπτο? ή όχι
ταξίδι? να καταπίνει ευθείες?
κτλ. κτλ.

Όταν κάνεις την λίστα και βάλεις και τα λεφτά θα βγεί μόνο του το μηχανάκι

εκτός αν πεις αυτό θέλω κάτω από τα πόδια μου τέλος!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Παρε οτι σου κανει κλικ στην καρδια σου. 1ον γιατι δεν βρισκεσαι ηλικιακα στην φαση που λες παιρνω ενα και το παντρευομαι.. εχεις ακομα και θα κανεις διαφορες αλλαγες σε διτροχα πιστεψεμε.. 2ον μακαρι να υπηρχε ενα κουμπι που θα πατουσαμε και θα αλλαζε η μηχανη μας αναλογα τις συνθηκες!!! Transformers μηχανη τουλαχιστον ακομα δεν υπαρχει. Οποτε παρε αυτο που γουσταρεις περισσοτερο, μαθε τα χουγια του, και ζησε μαζι του εμπειριες, πιες του το αιμα, και οταν θες κατι διαφορετικο και δεν μπορει να σου προσφερει πας για αλλο..;);)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λοιπόν η καλύτερη επιλογή απο τα τρία που έστησες ειναι το γιαμαχα !!!
Εγω σε πσλιοτερη συζήτηση σου μίλησα για το Bmw Dakar
Αλλα πάρε το 640 που ειναι όπλο και θα με θυμηθείς !!!!!( προσπάθησε να το παρεις χαμηλά )
ΤΕΛΟΣ
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Άρχισες να ετοιμάζεσαι για το ταξίδι....

Λοιπόν μιας και είχα τα ίδια μηχανάκια στην λίστα μου...

Γενικά κοιτάς δυο διαφορετικές κατηγορίες η μια είναι η travel-enduro (ktm) και η μια είναι on-off (yamaha +bmw)....

Επίσης γενικά μην μασάς από άνεση....Άστους να λένε, δεν το λέω για να προσβάλω κάποιον αλλά εμείς ακόμα είμαστε πιτσιρίκια και έχει λίγο καιρό που κάναμε ταξίδια με μικρά μηχανάκια οπότε όλα μας φαίνονται άνετα.
Ότι και να καβαλήσω μετά το cb250 για ταξίδι μου φαίνεται πολυθρόνα, λογικά τα ίδια και εσύ μετά το derbi...

Πάμε στα on-off:

Yamaha: Aν το επιλέξεις θα σε πάει παντού, έχει πάρα πολλά extra και νομίζω ότι δεν το λες σίγουρα άσχημο. Όχι άσχημη επιλογή, αλλά όχι η δική μου.

Gs: Υπέροχο θα σε πάει και αυτό παντού αλλά νομίζω είναι πιο ακριβό από το yamaha και τα services μπορείς να βάλεις σε πρόγραμμα αλλά κάποια τούμπα ίσως σου βγει χρυσή. Αλλά αυτό καλύτερα να το πουν τα παιδιά που το έχουν και ξέρουν καλύτερα τι και πως.

Και ερχόμαστε στο δυο πορτοκαλί travel-enduro...

Το 690 είναι άρρωστο εργαλείο, ναι του λέιπει ο ανεμοθώρακας αλλά μην μασάς ταξιδεύαμε με derbi και cb250, που σημαίνει ότι δεν θα μασήσεις αλλά ακόμα και τον μαμά ανεμοθώρακο να βάλεις μια χαρά θα είσαι...
Το θέμα άνετης σέλας μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να βάλεις χέρι στην σέλα έχει αξεσουάρ που μπαίνουν ανάμεσα σε εσένα και την σέλα και κάνουν δουλειά.

Το 640, είναι σε πολύ καλά λεφτά για αυτά που προσφέρει αν βρεις προσεγμένο (υπάρχουν στο car) και το πας σε μάστορα που ξέρει δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Θα έλεγα να πάρεις τα τελευταίες γενιάς που έχουν αποβάλει και τα χοντρά κουσούρια τους.
Εγώ το χρησιμοποιούσα ως καθημερινό και δεν έχει κάνει κιχ.
Η καθημερινότητα μου δεν έχει μποριλιρίσματα, αλλά και όταν είχε όλα καλά πήγαν.
Επίσης την εβδομάδα προσπαθούσα να κάνω βουνό 2 φορές....

Αν ψάχνεις travel-enduro το 690 είναι σίγουρα καλύτερη βάση πλέον...

Γιατί όμως πήρα το 640 και όχι το 690 (ενώ μπορούσα)??
Γιατί είμαι βλαμμένος και κυνηγάω τα μηχανάκια που είχα αφίσα στο δωμάτιο μου...
Οπότε έιπα να δεν πάρω το 640 μάλλον δεν θα το πάρω ποτέ....
Το 640 με αρρωσταίνει μου αρέσουν τα πάντα επάνω του!!!


Όλες οι επιλογές σου είναι παραπάνω από καλές και θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερα και σε κ@#$@!λει και ας περιμένεις λίγο παραπάνω για να το βρεις σε καλύτερη κατάσταση και να μαζέψεις λεφτά.

Με το καλό.
:friendship:
Καλημέρα Νικόλα !! αυτό δεν είναι σωστό που κάνεις άν κάτσει σε σέλα 640 άντε να δούμε μετά τι θα κάνει !! Με απλά λόγια και γραπτά το 640 το τελευταίο πού έχω έχει τα πάντα επάνω του και είναι όπλο φίλε !! (Πάρε τώρα ότι σού αρέσει)!!!!! Ά φίλε Αλέξανδρε ξέρεις ότι το 640 με ένα φουλάρισμα κάνεις και 500+++χλμ.:thinking:(Όλα είναι αλήθεια !!..σου έγραψα πιο πάνω την γνώμη μου !!):ok:
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Άλεξ θα σου πω την γνώμη μου μιας και έχω ένα 690 εδώ και 1,5 χρόνο και έχω κάνει περίπου 5000χλμ μ΄ αυτό.
το bmw και το τενερέ ελάχιστα τα έχω οδηγήσει και θεωρώ πως είναι από τα ιδανικά μηχανάκια για χρήση ον-οφ και διαδρομές που έχουμε στην Ελλάδα , που από ότι βλέπω απολαμβάνεις με τον καλύτερο τρόπο. Οπότε είναι ιδανικά μηχανάκια για τη χρήση που θέλεις!

Το κτμ έχει πολύ σκληρή σέλα και θα πονάει ο πισινός σου από τα πρώτα 50-100 χλμ.
Αυτό λύνεται πανεύκολα με αλλαγή στη σέλα.

Η κάλυψη από τον αέρα είναι μικρότερη από bmw kai tenere αλλά όταν κινείσαι κυρίως σε επαρχιακό δίκτυο ή χώμα δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό το θέμα στο κτμ.

Η κατανάλωση στο κτμ είναι εξίσου χαμηλή (ανάβει το λαμπάκι στα 200-220 χλμ) στο κτμ σε επαρχιακή διαδρομή!

Θέματα αξιοπιστίας στο κτμ δεν θα έχεις , το 690 είναι πολύ αξιόπιστο , εγώ δεν είχα κανένα θέμα αλλά δεν άκουσα ούτε διάβασα κάτι , ειδικά σε σχέση με τα παλιότερα 640 που έχουν τα θεματάκια τους!

Όταν θα το οδηγήσεις θα σε πάει όπου δεν μπορείς να φανταστείς λόγο βάρους και περιφερειακών (αναρτήσεις κ.α.) και θα το καταευχαριστηθείς. Ακόμη και με ανύπαρκτη εμπειρία στο χώμα έχω κάνει διαδρομές που δεν μπορούσα καν να τις φανταστώ. Είναι η τρέλα που θα σου προσφέρει συγκριτικά με τα υπόλοιπα και θα έχεις το παιχνίδι σου που δεν θα το αλλάζεις με τίποτα άλλο. Η γνώμη είναι καθαρά υποκειμενική αλλά πιστεύω πως είναι μια κατηγορία που δεν υπάρχει κάτι άλλο δίπλα του. Δεν θα έχεις την άνεση που έχουν άλλα μηχανάκια αλλά ούτε που θα το σκέφτεσαι καθώς το χαμόγελο που θα σου προσφέρει δεν συγκρίνεται!! Θα μπορούσα να γράφω και να μιλάω ατελείωτες ώρες για το 690 !! Το παίρνεις και κάνεις την τρέλα σου κάθε ώρα και στιγμή, είναι travel enduro , οπότε αν κάτι τέτοιο θέλεις ορμάς .
(σημειώνω πως είμαι συνηθισμένος από sport touring μηχανές οπότε ξέρω τι θα πει άνεση στο ταξίδι αλλά στο κτμ δεν το σκέφτομαι καθόλου σαν μειονέκτημα).

Με μια σωστή επιλογή ελαστικών κάνεις απίστευτο χώμα και άνετο ταξίδι στην άσφαλτο!

Μόνο προσοχή γιατί είναι πολύ εθιστικό και πολύ δυνατό!!!!

Καλή επιλογή και ότι θελήσεις όταν έρθει με το καλό η ώρα εδώ είμαστε!!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Τα παλιά 640 τα κάνεις λίγο πιο πλούσια σε μίγμα και είσαι ok :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν η καλύτερη επιλογή απο τα τρία που έστησες ειναι το γιαμαχα !!!
Εγω σε πσλιοτερη συζήτηση σου μίλησα για το Bmw Dakar
Αλλα πάρε το 640 που ειναι όπλο και θα με θυμηθείς !!!!!( προσπάθησε να το παρεις χαμηλά )
ΤΕΛΟΣ
Μετα θα πηγαινεις εσυ να τον μαζευεις απο το παντα βρεχει:p
Αργοτερα παιρνει ΚΤΜ.....πρεπει να ξεκινησει λιγο πιο μαλακά, ο Αλεξης.
Ειναι σιδεροκωλος και του αρεσει να τριγυρναει μακρια απο την βαση του.
Τενερε ή dakar bmw.......και τα φραγκα σε βενζινες :D
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Μετα θα πηγαινεις εσυ να τον μαζευεις απο το παντα βρεχει:p
Αργοτερα παιρνει ΚΤΜ.....πρεπει να ξεκινησει λιγο πιο μαλακά, ο Αλεξης.
Ειναι σιδεροκωλος και του αρεσει να τριγυρναει μακρια απο την βαση του.
Τενερε ή dakar bmw.......και τα φραγκα σε βενζινες :D
:ok::ok:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Bmw 650 dakar. ....
Με 2000 ευρώ θα βρεις σε πολύ καλή κατάσταση.
Τα κάνει όλα και συμφέρει.

Ότι και να ψωνίσεις. .....Είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις καλά.
Καλή τύχη. ..:friendship:
Ητανε το πρωτο που μου πηγε στο μυαλο,αλλα οταν καποιος σκεφτεται κατι συγκεκριμενο δεν θελω να τον βαλω σε αλλες σκεψεις.

Λαμβανοντας υποψιν οσα γνωριζω απο εδω μεσα για τον Αλεξ,πιστευω οτι ειναι μακραν, η καλυτερη επιλογη.Λιγα λεφτα και τα υπολοιπα βενζινες.Ασε που εχω ερωτα με τον συγκεκριμενο κινητηρα.
 
Top Bottom