Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ητανε το πρωτο που μου πηγε στο μυαλο,αλλα οταν καποιος σκεφτεται κατι συγκεκριμενο δεν θελω να τον βαλω σε αλλες σκεψεις.

Λαμβανοντας υποψιν οσα γνωριζω απο εδω μεσα για τον Αλεξ,πιστευω οτι ειναι μακραν, η καλυτερη επιλογη.Λιγα λεφτα και τα υπολοιπα βενζινες.Ασε που εχω ερωτα με τον συγκεκριμενο κινητηρα.
βασικα με αυτο θα μπορει να καλυπτει και μεγαλες ασφαλτινες αποστασεις καλυτερα αλλα δε του αρεσει απο οτι καταλαβα οπτικα
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Σιγα σιγα να ανεβεις στα κυβικα... πριν 20 και χρονια που μαθαιναμε να οδυγαμαι τέτιες μηχανες δεν υπηρχαν... οποτε στο νεαρο της ηλικιας μας που το μυαλο μας ηταν περισοτερο στο αλλο μας κεφαλι... ειχαμε και περισοτερες πιθανότητες.να επιβιωσουμε...πλεον ειναι ολα τα μηχανακια διαολοι... και με σχετικα λιγα λεφτα θα βρεις κατι πιο ήπιο...στο να μεταβεις απο τα 125.στα μεγαλύτερα κυβικα...τοτε υπηρχαν κυβικα αλλα καμια σχεση με της σημερινες ιπποδυναμεις...εγω ας πουμε απο παπι.. πιγα σε dt 125μετα σε cbr 400 ...μετα σε fazer 600 και μετα στο 1000...
Δεν πηγα απο το 125 στο 1000... εσυ βεβαια δεν θες 1000 αλλα στην ουσια αυτα τα μηχανακια που κοιτας ειναι σε δυναμη σαν τα 1000 εκεινης της εποχης...για πριν 30 χρονια μιλαω

Παρε κατι οικονομικο με χαμηλη δηναμη και τα λεφτα που θα.σου μεινουν κρατα τα και σε δυο χρονια αγορασε ακομα και καινούργιο δεν σε πηραν και τα χρονια
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Λοιπόν η καλύτερη επιλογή απο τα τρία που έστησες ειναι το γιαμαχα !!!
Εγω σε πσλιοτερη συζήτηση σου μίλησα για το Bmw Dakar
Αλλα πάρε το 640 που ειναι όπλο και θα με θυμηθείς !!!!!( προσπάθησε να το παρεις χαμηλά )
ΤΕΛΟΣ
Εφόσον όμως έχω την δυνατότητα γιατί να μην πάρω το 690 που είναι και πιο σύγχρονο ?
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Άλεξ θα σου πω την γνώμη μου μιας και έχω ένα 690 εδώ και 1,5 χρόνο και έχω κάνει περίπου 5000χλμ μ΄ αυτό.
το bmw και το τενερέ ελάχιστα τα έχω οδηγήσει και θεωρώ πως είναι από τα ιδανικά μηχανάκια για χρήση ον-οφ και διαδρομές που έχουμε στην Ελλάδα , που από ότι βλέπω απολαμβάνεις με τον καλύτερο τρόπο. Οπότε είναι ιδανικά μηχανάκια για τη χρήση που θέλεις!

Το κτμ έχει πολύ σκληρή σέλα και θα πονάει ο πισινός σου από τα πρώτα 50-100 χλμ.
Αυτό λύνεται πανεύκολα με αλλαγή στη σέλα.

Η κάλυψη από τον αέρα είναι μικρότερη από bmw kai tenere αλλά όταν κινείσαι κυρίως σε επαρχιακό δίκτυο ή χώμα δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό το θέμα στο κτμ.

Η κατανάλωση στο κτμ είναι εξίσου χαμηλή (ανάβει το λαμπάκι στα 200-220 χλμ) στο κτμ σε επαρχιακή διαδρομή!

Θέματα αξιοπιστίας στο κτμ δεν θα έχεις , το 690 είναι πολύ αξιόπιστο , εγώ δεν είχα κανένα θέμα αλλά δεν άκουσα ούτε διάβασα κάτι , ειδικά σε σχέση με τα παλιότερα 640 που έχουν τα θεματάκια τους!

Όταν θα το οδηγήσεις θα σε πάει όπου δεν μπορείς να φανταστείς λόγο βάρους και περιφερειακών (αναρτήσεις κ.α.) και θα το καταευχαριστηθείς. Ακόμη και με ανύπαρκτη εμπειρία στο χώμα έχω κάνει διαδρομές που δεν μπορούσα καν να τις φανταστώ. Είναι η τρέλα που θα σου προσφέρει συγκριτικά με τα υπόλοιπα και θα έχεις το παιχνίδι σου που δεν θα το αλλάζεις με τίποτα άλλο. Η γνώμη είναι καθαρά υποκειμενική αλλά πιστεύω πως είναι μια κατηγορία που δεν υπάρχει κάτι άλλο δίπλα του. Δεν θα έχεις την άνεση που έχουν άλλα μηχανάκια αλλά ούτε που θα το σκέφτεσαι καθώς το χαμόγελο που θα σου προσφέρει δεν συγκρίνεται!! Θα μπορούσα να γράφω και να μιλάω ατελείωτες ώρες για το 690 !! Το παίρνεις και κάνεις την τρέλα σου κάθε ώρα και στιγμή, είναι travel enduro , οπότε αν κάτι τέτοιο θέλεις ορμάς .
(σημειώνω πως είμαι συνηθισμένος από sport touring μηχανές οπότε ξέρω τι θα πει άνεση στο ταξίδι αλλά στο κτμ δεν το σκέφτομαι καθόλου σαν μειονέκτημα).

Με μια σωστή επιλογή ελαστικών κάνεις απίστευτο χώμα και άνετο ταξίδι στην άσφαλτο!

Μόνο προσοχή γιατί είναι πολύ εθιστικό και πολύ δυνατό!!!!

Καλή επιλογή και ότι θελήσεις όταν έρθει με το καλό η ώρα εδώ είμαστε!!
+1 για ΚΤΜ πάμε γέρααα!! :D
Ποιο μοντέλο έχεις Θάνο? Έχω διαβάσει ότι τα μοντέλα μετά του 10 είναι πιο αξιόπιστα, ισχυει? Το είχες ψάξει καθόλου πριν κάνεις την αγορά?
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
βασικα με αυτο θα μπορει να καλυπτει και μεγαλες ασφαλτινες αποστασεις καλυτερα αλλα δε του αρεσει απο οτι καταλαβα οπτικα
Ακριβώς.. Και όσο νάνε αν δεν σου αρέσει από την αρχή κάτι στο μάτι δεν μπορείς να το συνηθίσεις και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξανά αλλάξεις
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Σιγα σιγα να ανεβεις στα κυβικα... πριν 20 και χρονια που μαθαιναμε να οδυγαμαι τέτιες μηχανες δεν υπηρχαν... οποτε στο νεαρο της ηλικιας μας που το μυαλο μας ηταν περισοτερο στο αλλο μας κεφαλι... ειχαμε και περισοτερες πιθανότητες.να επιβιωσουμε...πλεον ειναι ολα τα μηχανακια διαολοι... και με σχετικα λιγα λεφτα θα βρεις κατι πιο ήπιο...στο να μεταβεις απο τα 125.στα μεγαλύτερα κυβικα...τοτε υπηρχαν κυβικα αλλα καμια σχεση με της σημερινες ιπποδυναμεις...εγω ας πουμε απο παπι.. πιγα σε dt 125μετα σε cbr 400 ...μετα σε fazer 600 και μετα στο 1000...
Δεν πηγα απο το 125 στο 1000... εσυ βεβαια δεν θες 1000 αλλα στην ουσια αυτα τα μηχανακια που κοιτας ειναι σε δυναμη σαν τα 1000 εκεινης της εποχης...για πριν 30 χρονια μιλαω

Παρε κατι οικονομικο με χαμηλη δηναμη και τα λεφτα που θα.σου μεινουν κρατα τα και σε δυο χρονια αγορασε ακομα και καινούργιο δεν σε πηραν και τα χρονια
Το θέμα είναι Νίκο ότι θέλω να πάρω κάτι και να το κρατήσω, δεν έχω συνηθίσει να αποχωρίζομαι εύκολα πράματα..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μετα θα πηγαινεις εσυ να τον μαζευεις απο το παντα βρεχει:p
Αργοτερα παιρνει ΚΤΜ.....πρεπει να ξεκινησει λιγο πιο μαλακά, ο Αλεξης.
Ειναι σιδεροκωλος και του αρεσει να τριγυρναει μακρια απο την βαση του.
Τενερε ή dakar bmw.......και τα φραγκα σε βενζινες :D
Θα έρχεται να με μαζεύει με το 640 και θα μένει και αυτός :pointu:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Δεν έχει την θέση του BMW αν εκεί το πας...
Αλλά δεν είχα και ποτέ την άνεση του ΒΜW για να μου λείψει... Όποτε ζορίζομαι σηκώνομαι όρθιος και χαλαρώνω...
Επίσης αποφεύγω της εθνικές, όταν είμαι εκτός εθνικής πάει τόσο ωραίο που δεν κουράζομαι ποτέ...
Ξέρεις πολλές φορές η κούραση είναι όπως μάθεις και πως θα είναι το μυαλό σου...

Τελευταίο ταξίδι ήταν δικάβαλο Θεσσαλονίκη-Σαμαρίνα (Γρεβενά) βράδυ από εθνική χωρίς στάση...
Κάποια κορίτσια δεν θα το κάνανε αυτό γιατί έχουν μάθει στα BMW και κοιτάνε το KTM και γελάνε (και είναι απόλυτα λογικό)...
Η κοπέλα μου είχε συνηθίσει να κάθετε σε ένα σελάκι, πάνω στο φτερό το οποίο είναι ενωμένο με ανάρτηση οπότε το ΚΤΜ της φαίνεται πολυθρόνα και θέλει να πάμε τον γύρο της Ευρώπης...

Όπως μάθεις είναι και σε τι mode είσαι...

Για αρχή κάνε μια λίστα τι θες να κάνεις και τι να ζήσεις με το μηχανάκι σου...
Χώμα τι σημαίνει για εσένα μονοπάτι ή δασικός?
καθημερινή χρήση τι θα έχει? π.χ θες χώρο για ένα λάπτο? ή όχι
ταξίδι? να καταπίνει ευθείες?
κτλ. κτλ.

Όταν κάνεις την λίστα και βάλεις και τα λεφτά θα βγεί μόνο του το μηχανάκι

εκτός αν πεις αυτό θέλω κάτω από τα πόδια μου τέλος!!!!!
Νίκο με βοήθησε πολύ όλο αυτό! Χθες το βράδυ πάντως έβλεπα προβατάκια πάνω σε ΚΤΜ.. Δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση..
 
Top Bottom