ΚΤΜ 1050 Aventure 2015!

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το 1290 δεν παίζεται.
Αν τε με το καλό να έρθει!
Να μας ελεγες και σε τι πιστευεις οτι θα ειναι ιδιαιτερα καλο,θα ηταν ενδιαφερον.
Σε ο,τι είναι καλό κ οποιοδήποτε άλλο της κατηγορίας. Ε, εντάξει, θα είναι κ πιο γρήγορο.
Oχι φιλε μου δεν θα ειναι καλο οπως το 1200adv στο χωμα..
Για την ακριβεια, μολις θα μπαινει στο χωμα (χωμα οχι χωματοδρομο)
θα μενει εκει απο εμπρος φτερο και λαστιχα.
Ουτε θα καιει σταγονες οπως το γερμανικο και καποια αλλα της παρεας.
Ουτε θα μπορεσει να διανυσει εκατονταδες χιλιαδες χλμ οπως σχεδον ολα τα αλλα διχως να σπασει
να χρειαστει αντλιες κι αντλιες κι οτι αλλο η μαμα του θα αποφασισει να δοκιμασει επανω στους πελατες της..
Ναι ενταξει θα ειναι πιο γρηγορο..μεχρι να βρεθει ενα μικρο supersport και να περασει απο πανω του..
Κακη χρονια για την Αυστριακη παρεα των on off.
 
Reactions: yns

alkinoos

Μέλος
Επαγγελματίας
Καλά αυτό με το supersport μην ορκίζεσαι κιόλας.
Οι φημες που κυκλοφορουν λένε ότι το 1190 τρώγεται στο δρομο με 1000αρια 5ετιας εεύκολα.

Όσο για το χώμα? Βλέπω ότι εύκολα εκμηδενιζεις ένα μοντέλο μιας φίρμας η οποία έχει γράψει κ συνεχίζει να γράφει ιστορία στο χώμα.

Κ κάτι άλλο, το GS καίει σταγόνες όταν πάει "βιτσα" στο δρόμο?
Όταν είναι φορτωμένο με τριβαλιτσο, οδηγό-συνοδηγο κ πάει πάνω από 140 χιλιόμετρα (6η κ 5000 στροφες) καεί σταγόνες?
Από πότε?
Αν το δικό σου καίει σταγόνες, μάλλον εγώ έχω λάθος GS.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλά αυτό με το supersport μην ορκίζεσαι κιόλας.
Οι φημες που κυκλοφορουν λένε ότι το 1190 τρώγεται στο δρομο με 1000αρια 5ετιας εεύκολα.

Όσο για το χώμα? Βλέπω ότι εύκολα εκμηδενιζεις ένα μοντέλο μιας φίρμας η οποία έχει γράψει κ συνεχίζει να γράφει ιστορία στο χώμα.

Κ κάτι άλλο, το GS καίει σταγόνες όταν πάει "βιτσα" στο δρόμο?
Όταν είναι φορτωμένο με τριβαλιτσο, οδηγό-συνοδηγο κ πάει πάνω από 140 χιλιόμετρα (6η κ 5000 στροφες) καεί σταγόνες?
Από πότε?
Αν το δικό σου καίει σταγόνες, μάλλον εγώ έχω λάθος GS.
Στις συνθηκες που λες, σταγονες δεν καιει.
Αλλα το ΚΤΜ ποτε δεν καιει 6 λιτρα στα 100, οπως μπορει ανετα να καψει το gs.
Επισης το gs, ποτε δε θα περασει τα 9 λιτρα στα 100 χλμ, σε μια διαδρομη 500 χλμ, ακομα κι αν δεν πεφτουν οι στροφες κατω απο τις 7000.
Μιλαμε για νορμαλ μηχανακια, οχι για πειραματοζωα.
Αυτα περι καταναλωσης και μονο.
Τα αλλα για χωματα κλπ, σαφως η ΚΤΜ εχει ιστορια. Φαινεται ομως οτι στοχευει σε αλλο κοινο πλεον, ανεβαζοντας τα γκαζια στη στρατοσφαιρα.
Κι ισως γι αυτο καταργει το 1190 και βγαζει 2 πιο ακραια μοντελα...
1090 για τους φαν του 990 και 1290 για οσους λοξοκοιταξαν ducati μερια ;)
Ακομα και απεναντι στο νεο 1000 της bmw, που καμια σχεση δε θα εχει με gs, και μοιαζει και με tiger.

Εχει ετοιμο κι εναν v2 στα 800 κυβικα, για συντηρησει τη χωματινη πλευρα του image της, με κατι που θα ειναι πιο ελαφρυ, με 21"-18" τροχους και ψηλα φτερα, προφανως.

Marketing αγαπητοι...
Λ7 υπαρχουν, διαλιεχτε!!!!
Απ ουλα εχει ο μπαξες:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

alkinoos

Μέλος
Επαγγελματίας
Λάηκ φίλε μου!
Κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, αλήθεια τώρα, αυτό το S1000XR σας αρέσει?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λάηκ φίλε μου!
Κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, αλήθεια τώρα, αυτό το S1000XR σας αρέσει?
Εμενα οχι.
Ειμαι τζιεςακιας:cool:;)
Λάηκ φίλε μου!
Κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, αλήθεια τώρα, αυτό το S1000XR σας αρέσει?
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Καμία σχέση με Versys 1000 και 160 άλογα και όλα τα tech της BMW πάνω.
Multistrada ήθελε να χτυπήσει και αυτό χτυπάει.
Μάλιστα έπεσε στην παγίδα της Ducati και το έχει στην κατηγορία "adventure" στο site τους.

Προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί δεν μου αρέσει ούτε το multistrada (καθόλου όμως).
Όμως είναι μια μηχανή που έπρεπε να βγάλει η BMW γιατί δεν την είχε - και γι' αυτό γινόταν μια ζωή η ιεροσυλία να έχω δει συγκριτικά GS με multistrada (1200 και 1000 παλαιότερα), με Tiger και με... TDM ακόμα. Τουλάχιστον αυτό θα σταματήσει λογικά τώρα.

Η GS είναι μια "ισορροπία" δυνατοτήτων που δεν πλησιάζει άλλος, πλην ίσως (από... άλλο δρόμο) κάποια KTM Adventure.

Τα άλλα είναι μηχανές άλλου είδους - που δεν με ενδιαφέρουν.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μακαρι να εκληψει το 1190 να εχω και εγω ενα συλλεκτικο μηχανακι !

Η γνωμη μου:

Το 1190 ναι ειναι πυραυλος και ναι ξεφτιλιζει αρκετα supersport 5ετιας. (ενας καλος οδηγος ομως μπορει να σε βαλει στην θεση σου,στα στροφιλικια γιατι το supersport ειναι supersport)
Για να παει χωμα θελει απαραιτητα τακουνια (μιλαω για το απλο) για να περασει , περναει οπως ολα. Απλα περναει σας την περδικα. (προσφατα ανεβηκα στα Αγραφα και βγηκα Πλαστηρα)
Δεν καιει πανω απο 6 lt οδηγωντας νορμαλ (αλλα αυτο δεν συμβαινει ποτε :) γιατι σε τσιγκλαει και το χουφτωνεις)
Θα καψει μεσο ορο 7 με μαξιμουμ 7,3 ταξιδευοντας με 200 -220 (δεν εχω δει - μετρησει πανω απο αυτα τα νουμερα)

Προσωπικα ειναι μελετημενη η επιλογη μου, ξερω τι πηρα.

Φοβερα μειονεκτηματα ειναι: Σελα και φωτα.

Σελα θα φτιαξω μια στα μετρα μου.
Φωτα εβαλα 2 λαμπες Η11 LED απο Αμερικη.

Ενα σχολιο αν θελετε... καλο θα ηταν να ψωνιζουμε προιοντα για τα μετρα και τα γουστα μας. Μακαρι να εχουν πληθωρα μοντελων να περνει ο κοσμος.
Το 1050 βγαινει για τους περιορισμους διπλωματων βρε παιδια.

:friendship:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Να συμπληρωσω...

Απο πλευρας ανεσης και εργονομιας πολυ δυσκολα θα φτασει μια μοτοσυκλετα την BMW.

Οπως ειπα συνταξιδευω σχεδον παντα με ενα φιλο κατοχο GS 1200.
Οπως συμβαινει και με ολα τα μηχανακια υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν στο GS και αλλα οχι...το ιδιο συμβαινει και με το ΚΤΜ.

Μπορει το ΚΤΜ να ειναι πυραυλος αλλα δεν ειναι μονο αυτο. Εχει καταπληκτικο πλαισιο, αναρτησεις και φρενα. Εχει ενα ψεκασμο που δουλευει σε ΟΛΟ το φασμα.Το τονιζω...ΟΛΟ.

Τωρα τι μενει ? τα γυρω γυρω.

Ανεση, εχει. Αλλα το ΒΜW δεν παιζετε σε αυτον τον τομεα. το τονιζω αυτο :)


Τελος παντων... συμβιβασμοι και γουστα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μακαρι να εκληψει το 1190 να εχω και εγω ενα συλλεκτικο μηχανακι !

Η γνωμη μου:

Το 1190 ναι ειναι πυραυλος και ναι ξεφτιλιζει αρκετα supersport 5ετιας. (ενας καλος οδηγος ομως μπορει να σε βαλει στην θεση σου,στα στροφιλικια γιατι το supersport ειναι supersport)
Για να παει χωμα θελει απαραιτητα τακουνια (μιλαω για το απλο) για να περασει , περναει οπως ολα. Απλα περναει σας την περδικα. (προσφατα ανεβηκα στα Αγραφα και βγηκα Πλαστηρα)
Δεν καιει πανω απο 6 lt οδηγωντας νορμαλ (αλλα αυτο δεν συμβαινει ποτε :) γιατι σε τσιγκλαει και το χουφτωνεις)
Θα καψει μεσο ορο 7 με μαξιμουμ 7,3 ταξιδευοντας με 200 -220 (δεν εχω δει - μετρησει πανω απο αυτα τα νουμερα)

Προσωπικα ειναι μελετημενη η επιλογη μου, ξερω τι πηρα.

Φοβερα μειονεκτηματα ειναι: Σελα και φωτα.

Σελα θα φτιαξω μια στα μετρα μου.
Φωτα εβαλα 2 λαμπες Η11 LED απο Αμερικη.

Ενα σχολιο αν θελετε... καλο θα ηταν να ψωνιζουμε προιοντα για τα μετρα και τα γουστα μας. Μακαρι να εχουν πληθωρα μοντελων να περνει ο κοσμος.
Το 1050 βγαινει για τους περιορισμους διπλωματων βρε παιδια.

:friendship:

Αυτό τι είναι πάλι?
Υπάρχουν περιορισμοί βάση ιπποδύναμης/κυβικών σε κάποιες χώρες?
Σ' αυτά τα κυβικά μου φαίνεται ψιλοχαζό.... Τι διαφορά έχει το 800αρι μ' ένα 1100? Υπάρχουν 1100 πιο αδύναμα από κάποια 800αρια. Λέω τώρα...
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αυτό τι είναι πάλι?
Υπάρχουν περιορισμοί βάση ιπποδύναμης/κυβικών σε κάποιες χώρες?
Σ' αυτά τα κυβικά μου φαίνεται ψιλοχαζό.... Τι διαφορά έχει το 800αρι μ' ένα 1100? Υπάρχουν 1100 πιο αδύναμα από κάποια 800αρια. Λέω τώρα...
The engine is built with the same state-of-the art technology as the 1190 engine and even though the engine is a little smaller, it delivers nearly the same power and torque up to 95 hp (70 kW). In addition – it is A2 license compatible. It represents the easy entry into the world of KTM travel enduros.

Πηγή (κατευθείαν από την ιστοσελίδα της ΚΤΜ): http://www.ktm.com/se/travel/1050-adventure-eu/highlights.html#.VIXc8clkyy4
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
The engine is built with the same state-of-the art technology as the 1190 engine and even though the engine is a little smaller, it delivers nearly the same power and torque up to 95 hp (70 kW). In addition – it is A2 license compatible. It represents the easy entry into the world of KTM travel enduros.

Πηγή (κατευθείαν από την ιστοσελίδα της ΚΤΜ): http://www.ktm.com/se/travel/1050-adventure-eu/highlights.html#.VIXc8clkyy4
OK

Ντιντνοουδατ...
Ενδιαφερον!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
και το ερωτημα.
αφου το 1090 εχει 1050 μοτερ.
το 1050 θα μπορει να φτασει τα αλογα του 1090?

Το ερωτημα πυξιδας990 ειναι αν εμεις με τα 1190 θα μπορουμε να παρουμε τις αναρτησεις του 1090R και να τις κοτσαρουμε πανω. :woot:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ερωτημα πυξιδας990 ειναι αν εμεις με τα 1190 θα μπορουμε να παρουμε τις αναρτησεις του 1090R και να τις κοτσαρουμε πανω. :woot:
Και ποιο θα ειναι το κερδος??
 
Top Bottom