ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Καλ


Ξανασκεψου το καλυτερα...ακου τι σουλεει ο Παπαδακης και ξεχνα τις δευτερες ζαντες.
Το κοστος εαν τα υπολογισεις στο τελος θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να δινεις ενα 20αρικο στον λαστιχά για την αλλαγη.

Επισεις ενα τελευταιο, εστω οτι βρηκες ζαντες τσαμπα και εβαλες ασφαλτινα... 19/17 ή 17/17. Συντομα θα καταλαβεις οτι υστερεις σε φρενα και θα ψαχνεις δαγκανες και τρομπες. Και παει λεγοντας η ιστορια.

Με ενα ζευγαρι ασφαλτινα οπως εισαι δεν εχεις τιποτα να ζηλεψεις.


Αυτα απο μενα.
Ποιό 20ρικο αδερφέ ?!
30€ βάλε τα χωμάτινα και άλλα 30€ βάλε το ασφάλτινο. 60€ η βόλτα μου πάει...
Χώρια που μου έχουν σκίσει 2 φορές τις σαμπρέλες στο βάλε-βγάλε. Βάλε το κουβάλημα τα λάστιχα πάνω στο μηχανάκι και την ώρα που τρώω να πηγαίνω Παρασκευή και μετά πάλι Δευτέρα.
Δεν έχω ακόμα τον "λαστιχά μου", χώρια που στην περιοχή που μένω δεν υπαρχει λαστιχομάγαζο που να κάνει δουλειές για μηχανές, το έχουν γυρίσει στα σκούτερ, "αδερφέ δεν φέρνω τέτοια λάστιχα".
Είμαι όλος αυτιά... εαν κάποιος ξέρει λαστιχά στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά να μου το πει (στο Google και Car είναι για σκούτερ σου λένε ή κανονικά συνεργεία που φέρνουν λάστιχα και πάνε σε "εξωτερικό συνεργάτη" να τα μοντάρουν).
Της μάνας του δεν με χαλάνε αρκει να τα βρω σε μια λογική τιμή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ με το Χρήστο, και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα.

Ο μόνος που πήγα 2 φορές και δε μου πήρε χρήματα ήταν ο Περιστεράς, απλά έδωσα μια υποστήριξη για το Γιαννάκη.

Οι άλλοι έπαιζαν 20 και 30 επί 2 φορές όπως λέει και ο Χρήστος.

Επίσης το να έχεις 2ο σετ, δεν ταλαιπωρείς και το ασφάλτινο σετ που έχεις και το διατηρείς σε καλή κατάσταση


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Χρησταρα...

Εαν εχεις κανει τους υπολογισμους σου , τοτε παω πάσο.

Καλα ψωνια.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Χρήστο τα είχαμε πει, 15+15 :p
Παρόλαυτα ακόμα και με το παραπάνω νούμερο θα σου έλεγα να τις πάρεις τις ζάντες, ο χρόνος σου και το να εχεις το σωστό λάστιχο διαθέσιμο αξίζουν παραπάνω από 300 ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επισεις ενα τελευταιο, εστω οτι βρηκες ζαντες τσαμπα και εβαλες ασφαλτινα... 19/17 ή 17/17. Συντομα θα καταλαβεις οτι υστερεις σε φρενα και θα ψαχνεις δαγκανες και τρομπες. Και παει λεγοντας η ιστορια.
Σε αυτο κανεις λαθος Μικραινοντας την διαμετρο του τροχου εχουμε ισχυροτερο φρενο (οταν ολα τα υπολοιπα, δαγκανες, δισκοπλακες, τρομπα, κλπ μενουν ιδια)
Οπου ισχυροτερο φρενο = μικροτερη δυναμη στην μανετα/πενταλ
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σε αυτο κανεις λαθος Μικραινοντας την διαμετρο του τροχου εχουμε ισχυροτερο φρενο (οταν ολα τα υπολοιπα, δαγκανες, δισκοπλακες, τρομπα, κλπ μενουν ιδια)
Οπου ισχυροτερο φρενο = μικροτερη δυναμη στην μανετα/πενταλ

Αυτο ειναι στην θεωρια.

Στην πραξη στο 950/990 με 19 ή 17 που θα βαλει καποιος θα το κανει για γρηγοροτερα στριψιματα και για να βαλει ενα καθαρα ασφαλτινο ελαστικο γομες κτλ.
Ε, εκει θα καταλαβει ποσο αδυναμο ειναι στα φρενα με αυτο το μπροστινο (διαδρομη)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Λοιπόν Γιωργαρα έχεις απόλυτο δίκιο! Το Λεωνίδιο, ο Παρνωνας και το troffy είναι αυτά που με έκαναν να το πάρω απόφαση! Ειδικά για το Λεωνίδιο περιμένω πως και πως μόνο για τις μπάρες! Τα χαιρετίσματα μου στη Γλυκογιωργαινα!
οκ....θα φερω μπαρες και στον παρνωνα...:secret::yew::yew::yew:


Δίνω κώλο!! Όχι τον δικό μου... ενος φίλου...:prft:!
:ha:ha:ha:ha
:ha:ha:ha:ha:ha:he
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Αυτο ειναι στην θεωρια.

Στην πραξη στο 950/990 με 19 ή 17 που θα βαλει καποιος θα το κανει για γρηγοροτερα στριψιματα και για να βαλει ενα καθαρα ασφαλτινο ελαστικο γομες κτλ.
Ε, εκει θα καταλαβει ποσο αδυναμο ειναι στα φρενα με αυτο το μπροστινο (διαδρομη)
Η μετατροπη σε 19 17 ειναι απο τις πλεον συνηθισμενες στο εξωτερικο και οχι αδικα...τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και τα μειονεκτηματα ελαχιστα...τα φρενα ειναι μια χαρα δεδομενων των αναλογιων, και μαλιστα με τον μικροτερο τροχο υπαρχει και βελτιωση του φρενου. Το προβλημα με το πιρουνι που λες δεν ειναι η μεγαλη του διαδρομη, αλλα τα παρα πολυ μαλακα ελατηρια που φοραει, κατι που χρηζει αλλαγης
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Η μετατροπη σε 19 17 ειναι απο τις πλεον συνηθισμενες στο εξωτερικο και οχι αδικα...τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και τα μειονεκτηματα ελαχιστα...τα φρενα ειναι μια χαρα δεδομενων των αναλογιων, και μαλιστα με τον μικροτερο τροχο υπαρχει και βελτιωση του φρενου. Το προβλημα με το πιρουνι που λες δεν ειναι η μεγαλη του διαδρομη, αλλα τα παρα πολυ μαλακα ελατηρια που φοραει, κατι που χρηζει αλλαγης
Δεν διαφωνω καθολου οτι πολλοι το κανουν...
Το "και παει λεγοντας" που εγραψα πιο πριν σε ολα αυτα αναφερετε και φτηνη λυση που ψαχνει ο Χρηστος δεν θα ειναι.
Τελος παντων λυσεις υπαρχουν. Οπως και λεφτα....
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν διαφωνω καθολου οτι πολλοι το κανουν...
Το "και παει λεγοντας" που εγραψα πιο πριν σε ολα αυτα αναφερετε και φτηνη λυση που ψαχνει ο Χρηστος δεν θα ειναι.
Τελος παντων λυσεις υπαρχουν. Οπως και λεφτα....
το κακο ειναι οτι στην ελλαδα λογο της κρισης, θελουμε να κρατησουμε τα παλια μας γουστα, με εξοδα προσαρμοσμενα στους συχρονους μισθους...μετατροπες σε 1000αρες μηχανες με κοστος μετατροπων παπιου δυστυχως δε γινονται...παντως σχετικα οικονομικα, μπορεις να εχεις ενα σετ τροχων με 500ε περιπου...και με ελατηρια κοστους 150ε, εχεις μια συνολικα πολυ καλη αναβαθμιση, ειδικα αν οι περισσοτερες μετακινησεις ειναι σε ασφαλτο
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτο ειναι στην θεωρια.

Στην πραξη στο 950/990 με 19 ή 17 που θα βαλει καποιος θα το κανει για γρηγοροτερα στριψιματα και για να βαλει ενα καθαρα ασφαλτινο ελαστικο γομες κτλ.
Ε, εκει θα καταλαβει ποσο αδυναμο ειναι στα φρενα με αυτο το μπροστινο (διαδρομη)
Στην θεωρια και στην πραξη το ιδιο ισχυει για ολα τα μηχανακια
Και περα απο αυτο που εγραψα για τα φρενα και τις διαφορετικες διαμετρους τροχων που ισχυει 100%, και αντιθετα απο οτι νομιζεις το μαλακο/γρηγορο* μπροστινο δινει την αισθηση πιο ισχυρου φρενου (χωρις φυσικα να ειναι) κατα το πρωτο "δαγκωμα"**

*
Πολλοι μπερδευουν το μαλακο μπροστινο με το γρηγορο μπροστινο και το σκληρο με το αργο Το γρηγορο και το αργο εχει να κανει κυριως με τις αποσβεσεις (και λιγοτερο με την σκληροτητα των ελατηριων) Το μαλακο και το σκληρο εχει να κανει κυριως με την σκληροτητα των ελατηριων (και λιγοτερο με τις αποσβεσεις)
**Εξου και τα πολλες φορες αποτομα διπλωματα του μπροστινου οταν αυτο ειναι ειτε πολυ γρηγορο, ειτε πολυ μαλακο, ειτε ακομα χειροτερα και τα δυο, αφου οσο πιο γρηγορα και πιο πολυ βουταει στα φρενα το μπροστινο τοσο χανεται η αισθηση και τοσο πιο γρηγορα αλλαζει η γεωμετρια του μπροστα μερους
 

chaosm

Μέλος
Χαχαχαχαχα! Είσαι τρελός ρε!!

320 τις πήρα από ένα παλικάρι στο Αγρίνιο ο οποίος έβαλε Alpina...νταξ' είναι ταλαιπωρημένες αλλά κλάιν...για χώμα τις έχω.

Θα έχω το νού μου, αν πάρω χαμπάρι τπτ σου λέω.


Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε άνθρωπε και δε το έριχνες πιο πριν να ξέρουμε τι γίνεται ; τις ζάντες του Θάνου πήρες. Αν το ήξερα νωρίτερα θα σε έφτιαχνα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ρε άνθρωπε και δε το έριχνες πιο πριν να ξέρουμε τι γίνεται ; τις ζάντες του Θάνου πήρες. Αν το ήξερα νωρίτερα θα σε έφτιαχνα
Eσυ κοιτα να μη πουλησεις το μηχανακι γιατι θα το μετανοιωσεις!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε άνθρωπε και δε το έριχνες πιο πριν να ξέρουμε τι γίνεται ; τις ζάντες του Θάνου πήρες. Αν το ήξερα νωρίτερα θα σε έφτιαχνα
Έλα ρε δεν το ήξερα οτι γνωρίζεστε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ τον έμπλεξα με το ktm. Δεν άντεξε τελικά τα αντρικά πράγματα και πήρε triumph 800 ο gay
:D

Κρύβε λόγια ρε γιατί και εγώ tiger είχα πριν τον πορτοκαλί δαίμονα :hungover:

Μπορώ να πω πως τώρα ξεχειλίζω τεστοστερόνη...:p
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
''προβλημα''

Τις τελευταιες ημερες μυριζα κατι σαν καμενο οταν παρκαρα στο γκαραζ. Λεω ΚΤΜ ειναι κατι δεν του αρεσε παλι ετσι οπως το μυριζα σαν τα σκυλια λες και ηθελα να το κατουρησω ανακαλυψα πως ερχοταν η μυρωδια απο την αριστερη εξατμιση (akrapovic). Με το που την ακουμπησα καηκα καμια σχεση με την αριστερη που ηταν απλα χλιαρη. Αρα ψυλιαζομαι οτι μαλλον θελει σερβις. για πειτε λυσεις? υπαρχει καποιος οδηγος ωστε αν μπορεσω να το κανω μονος μου? η καποιο μαγαζι ωστε να μην μας παει ο κουκος αηδονη?
 
Top Bottom