ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ζέστανε ελαφρώς και πάτησε το!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για δώσε λεπτομέρειες...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μονωτική δεν είναι αλλά αντανακλά θερμότητα.

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι μεν αλλά... ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ζέστανε ελαφρώς και πάτησε το!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο που λεει ο απο πανω αλλα ανοιξε και μια μικρη τρυπα με καρφιτσα πριν το κανεις ωστε να μπορει να φυγει ο αερας
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ναι μεν αλλά... ;)
Δεν είχα δει κάτι έντονο.
Είδα μια φούσκαλιτσα το καλοκαίρι και πιέζοντας απλά (μάλλον λόγω ζέστης) εξαφανίστηκε
Σε φίλο που ήταν μεγαλύτερη με πιστολάκι μαλλιών και μια καρφίτσα, εξαφανίστηκε!
Δεν ξέρω όμως τι το προκαλεί αυτό?
Δεν ξέρουν από που να φύγουν τα άλογα μάλλον :)
Υ. Γ. για τις λεπτομέρειες, η απάντηση Θάνο
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Έκανα μια μικρη τρύπα με καρφίτσα το πάτησα με ειδική σπάτουλα αλλα μετα απο λιγο ξανά φούσκωσε λιγο,μαλλον λογο παλαιότητας δεν εχει μένει κόλλα ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έκανα μια μικρη τρύπα με καρφίτσα το πάτησα με ειδική σπάτουλα αλλα μετα απο λιγο ξανά φούσκωσε λιγο,μαλλον λογο παλαιότητας δεν εχει μένει κόλλα ;
Μάλλον λόγω της βενζίνας που διαπερνά το πλαστικό ρεζερβουάρ μέσα από τους πόρους...
Το είχα πάθει και παλιότερα σε πλαστικό ρεζερβουάρ ενός XR.
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
μου περνάνε κατι σκέψεις για ολικό σενιαριασμα βάψιμο ίσως να το φρεσκάρω και να το φερω σε εργοστασιακή μορφή.....δεν ξερω ποσο μπορει να κοστίσει και αν αξιζει τον κόπο.....και αν μπορει κανεις να βρει τα μαμα αυτοκόλλητα....
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ρε παιδες ,εχει φουσκώσει σε κανέναν τα αυτοκόλλητα μαμα ktm που εχει πανω στο ντεπόζιτο κανενός;και τι λύση υπαρχει ; Ειναισαν να εχει εγκλωβιστεί φούσκα απο μεσα απ το αυτοκόλλητο ....
Έχεις 950 από τα αρχικά έτη παραγωγής?
Ήμουν έτοιμος να αγοράσω πέρσι ένα πορτοκαλί 950 του 2004 με μόλις 15000 Χλμ και το μόνο ψεγάδι ήταν οι φουσκάλες στα αυτοκόλλητατου ντεπόζιτου.
Μετά από ψάξιμο είναι φυσιολογικό και αν αλλαχθούν τα αυτοκόλλητα πάλι θα ξανασυμβεί. Είναι το υλικό από το ντεπόζιτο που αφήνει κάπως το καύσιμο να εξατμίζεται (δεν μπορώ να το περιγράψω πιο τεχνικά)
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Ναι ειναι του 04,
Λογικα στεκει αυτο που περιγραφεις σε συνδιασμο παλαιοτητας και αυτοκολλητο να φουσκωσει...
τεσπα μικρο το κακο θα προσπαθησω να το ζεστανω μηπως και ενεργοποιηθει η κολλα του αν εχει μεινει καθολου και πιασει ,που δεν νομιζω.
αν δεν γινει κατι μπορει το βαψω ολο(ευκαιρια) και θα περασω καινουργια αυτοκολλητα αν το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Potis θα σου πρότεινα να μην τα ζεστάνεις γιατί θα γίνουν χειρότερα. Να τα ζεστάνεις μόνο αν αποφασίσεις να τα αφαιρέσεις.
Ανέφερα τα Χλμ του 950 που είχα βρει (επειδή είναι λίγα για τα χρόνια του) για να πω πως δεν ευθύνεται η παλαιότητα.
Τα αυτοκόλλητα τα γνήσια ΚΤΜ δεν μπορούσα να τα βρω (δεν ήταν διαθέσιμα πλέον για την ακρίβεια) και έκαναν γύρω στα 250 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Σε φόρουμς και φεϊσμπουκ που είχα ψάξει ανέφεραν ότι το μακρινό 2004-5-6 άλλαζαν τα αυτοκόλλητα και ξανασυνέβαινε το ίδιο, σε άλλους μέσα σε μερικούς μήνες κ σε άλλους οχι.
Ένα καλό κουστούμι αυτοκόλλητα (βλέπε crispy designs, moto pro works, κτλ.) πάει στα 200 με 300 ευρώ αλλά νομίζω ότι αξίζει για να αλλάξει το λοοκ και να ανανεωθεί το 950!
Αν και όταν είχα ψάξει δεν έπαιρναν το ρίσκο και επειδή γνωρίζουν το πρόβλημα το αναφέρουν ότι μπορεί να βγουν φουσκάλες (μιας και δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα των αυτοκόλλητων).

Είναι ωραία όμως!



Οι περισσότεροι που είχα διαβάσει απλά ζέσταιναν και αφαιρούσαν το αυτοκόλλητο με τις φούσκες και άφηναν μόνο το λογότυπο ΚΤΜ που βρίσκεται στο μπροστινό μέρος:

 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
αυτο φιλε παραειναι ασχημο....εμενα ευτυχως εχω το μαυρο και εχει μικρο ογκο αυτοκολλητου που εχει φουσκα,απλα εγω ειμαι ψηρας και θελω να το διορθωσω....
αυτο που βλεπω το ξεκολλας πιστευω ευκολα και βαζεις ενα μαυρο αυτοκολητο γυαλλιστερο και τελος
 

S.p 990

Μέλος
Όνομα
Spiros
Μοτό
Ktm 990 adv. 2008
Καλησπέρα έχει τύχει σε κανένα μικρή διαρροή λαδιού πίσω από το πλαϊνό Σταντ. Νομίζω δεν είναι από την τσιμουχα το γραναζιού 3 -4 σταγόνες .
 

Jb990

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ktm 990 adventure 2007
Καλησπέρα έχει τύχει σε κανένα μικρή διαρροή λαδιού πίσω από το πλαϊνό Σταντ. Νομίζω δεν είναι από την τσιμουχα το γραναζιού 3 -4 σταγόνες .
Καλησπέρα.ριξε μια ματιά στο gear sensor υπάρχει εκεί ένα oring που όταν ξεραθεί χάνει λάδι.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλησπέρα έχει τύχει σε κανένα μικρή διαρροή λαδιού πίσω από το πλαϊνό Σταντ. Νομίζω δεν είναι από την τσιμουχα το γραναζιού 3 -4 σταγόνες .
Η σωστη ερωτηση ειναι αν υπαρχει κανεις που δεν του εχει τυχει :)
 
Top Bottom