ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την σκέψη σου και μόνο!!
Πήγα πήρα και τα μόνταρα γιατί ήταν στον αέρα η ζελατίνα....
Αν θέλει κάποιος τώρα έχω και εγώ κανα δυο που περισσεύουν!
Κτμοαλληλεγγύη
 

dgiotsop

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Suzuki v strom 650
Καλησπέρα! Αντιψυκτικο υγρό για KTM 990 adventure τι καλό παίρνουμε?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πετάς Τουρουτουτου σε ένα κουτί και...
Λοιπόν θυμήθηκα αυτό γιατί διάβασα ότι ο Meoni είχε βάλει τις υπερχειλίσεις λαδιού από το ignition cover να στάζουν στην αλυσίδα κοντά στο εμπρός γρανάζι του αγωνιστικού, φτιάχνοντας ένα τουρουτουτού πριν τα τουρουτουτού.

Επίσης τώρα που διάβασα ότι τα ΚΤΜ χαλάνε όταν πηγαίνουν αργά, θα γελάσω πολύ με την συμβίωση.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
[/QUOTE]
Αντε παλι, καινουριο ειναι αυτο?
Τον Γιώργοπρο ρώτα στο θέμα της βόλτας, είναι ειδικός και ξέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Λοιπόν θυμήθηκα αυτό γιατί διάβασα ότι ο Meoni είχε βάλει τις υπερχειλίσεις λαδιού από το ignition cover να στάζουν στην αλυσίδα κοντά στο εμπρός γρανάζι του αγωνιστικού, φτιάχνοντας ένα τουρουτουτού πριν τα τουρουτουτού.
Κλασσικη μοντα. Ειδικα αν αρεσκεται στο να φτυνει λαδια οπως το δικο μου σου κραταει την αλυσιδα .... γλυστερη.
Αλλη κλασσικη μοντα ειναι να συνδεσεις μια απο τις θυρες sas στο σωληνα υπερχειλισης λαδιου ωστε ο στροφαλοθαλαμος να εχει μια μικρη υποπιεση.
Στροφαρει πιο γρηγορα αλλα υποτιθεται πως μπορει να πιασει μουργα η κεφαλη του μοτερ.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι "στροφάρισμα", η μόντα που έχει ενδιαφέρον, επειδή είναι αναστρέψιμη και ταιριάζει στον τεμπέλικο τρόπο που κινούμαι συχνότερα, είναι αυτή του αισθητήρα ταχυτήτων.

Στο κλειδαράδικο σήμερα, η κλειδαρού "τι μάρκα είναι το μηχανάκι;" μετά λίγο ο κλειδαράς "δοκίμασε το κλειδί, λοιπόν για πες, 950 ε; Το είχα οδηγήσει μιά φορά, αυτό είναι να το σουζάρεις Πειραιά, να κουμπώσεις και έκτη και να το κατεβάσεις στην έξοδο του Αγίου Στεφάνου, τι έχεις κάνει στο χρώμα, αυτοκόλλητο είναι;" ακόμα αναρωτιέμαι πως κατάλαβε ότι είναι 950, εμένα μου φαίνονται ίδια. Και να μην ανησυχώ που δεν ξέρω από σούζες, θα μάθω τώρα είπε. Ευχαρίστησα για τα κλειδιά και την εμπιστοσύνη στις ικανότητές μου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα!
Κάποιος με τελικό 2-1? Που φτιάξατε το midpipe?
Καλησπέρα...
Ο Σπύρος Spyrious ξέρω ότι το έχει φτιάξει έτσι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εδώ "Adventure Mods" Adventure Mods κάποιες χρήσιμες μοντες μεταξύ των οποίων και η 2 σε 1 εξάτμιση.
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Εδώ "Adventure Mods" Adventure Mods κάποιες χρήσιμες μοντες μεταξύ των οποίων και η 2 σε 1 εξάτμιση.
Ναι το ξερω το site, εχει γινει η ερευνα, εχει ερθει και το τελικο, τωρα μενει να βρω ποιος θα φτιαξει τον ανταπτορα.
Μαλλον με βλεπω στον γνωστο στον πειραια την τεταρτη, που ειναι σιγουρη επιλογη απ οτι εχω ακουσει :).

Thanks guys
Θα επανελθω με φωτος ..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χαζεύοντας ένα build στο ίντερνετΣ είδα ότι μαζεύει νερό μέσα στο ψαλίδι; Ποτς γνένεν;
Και ΟΚ, αλουμίνιο δεν θα πάθει κάτι λογικά. Η τρύπα που βλέπω ότι έκανε στο δεξί μπράτσο του ψαλιδιού για αποστράγγιση είναι κάτι που πρέπει να δω κάποια στιγμή;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χαζεύοντας ένα build στο ίντερνετΣ είδα ότι μαζεύει νερό μέσα στο ψαλίδι; Ποτς γνένεν;
Και ΟΚ, αλουμίνιο δεν θα πάθει κάτι λογικά. Η τρύπα που βλέπω ότι έκανε στο δεξί μπράτσο του ψαλιδιού για αποστράγγιση είναι κάτι που πρέπει να δω κάποια στιγμή;
Μην ασχολείσαι με ανούσια πράγματα...
Νερό μπορεί να πάρει στο ψαλίδι εάν λείπει η τάπα στο πλάι του με την οποία καλύπτει την τρύπα που χρησιμοποιείται για να λύσεις το αμορτισέρ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπάρχουν ανούσια πράγματα στα ΚΤΜ; τα πάντα συνωμοτούν για να χαλάνε!
Δηλαδή τόσο πολύ θα χαλαστείς εάν είσαι μαζί με την Scarlett Johansson και σου πει ότι έχει λίγο ανεβασμένο ζάχαρο...? :laugh:
Απόλαυσε την όπως είναι...;) :friendship:
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Χαζεύοντας ένα build στο ίντερνετΣ είδα ότι μαζεύει νερό μέσα στο ψαλίδι; Ποτς γνένεν;
Και ΟΚ, αλουμίνιο δεν θα πάθει κάτι λογικά. Η τρύπα που βλέπω ότι έκανε στο δεξί μπράτσο του ψαλιδιού για αποστράγγιση είναι κάτι που πρέπει να δω κάποια στιγμή;
Εγω το έχω στα άμεσα σχέδια πάντως.. 3mm και στα δύο μπράτσα.
Δεν είχα ασχοληθεί αλλα μετά την κολλημένη βιδα (αυτη που ειναι για την ρύθμιση της αλυσιδας) που χρειαστηκε μηχανουργειο για να βγει σκεφτομαι ότι μπορει να το ειχα αποφυγει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή τόσο πολύ θα χαλαστείς εάν είσαι μαζί με την Scarlett Johansson και σου πει ότι έχει λίγο ανεβασμένο ζάχαρο...? :laugh:
Απόλαυσε την όπως είναι...;):friendship:
Με έχετε κάνει υποχόνδριο εδώ μέσα.
Λύνοντας την ουρά, βλέποντας κοκκινόχωμα παντού, σκέφτηκα σοβαρά την παρέμβαση "Αλντεμπαράν" με λύσιμο τα πάντα, πλύσιμο και σιλικόνη. Όχι σαν την Σκάρλετ που τα έκοψε για να μην την λένε σεξ σιμπολ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με έχετε κάνει υποχόνδριο εδώ μέσα.
Λύνοντας την ουρά, βλέποντας κοκκινόχωμα παντού, σκέφτηκα σοβαρά την παρέμβαση "Αλντεμπαράν" με λύσιμο τα πάντα, πλύσιμο και σιλικόνη. Όχι σαν την Σκάρλετ που τα έκοψε για να μην την λένε σεξ σιμπολ.
Έκανε τρύπες στο ψαλίδι η Σκάρλετ...?
Ομολογώ έχω χάσει επεισόδια... :roflmao:
 
Top Bottom