ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
και ειναι καλος γιατι εκει κλεινω κ εγω!!απλα μαζι με τον ανορθωτη θα καταργησω και την φισα με κλεμα πορσελανης να τελειωνει το θεμα μια για παντα!
Ο Πειραιώτης δίνει γραπτή εγγύηση 2 χρόνια και το προϊόν είναι σίγουρα δικής του κατασκευής!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ο Πειραιώτης δίνει γραπτή εγγύηση 2 χρόνια και το προϊόν είναι σίγουρα δικής του κατασκευής!
Και ο κορινθιος 2 χρονια δινει.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Αν είναι να το αφήσεις σε ακινησία,καλό είναι να το έχεις σε συντηρητή.
Και να πάρει μπροστά μετά απο καιρό,η μπαταρία θα έχει πέσει γιατί δεν θα είναι πλήρως φορτισμένη και θα "τραβάει" πολλά amp απ'τον ανορθωτή,με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα να τον κάψει.
Σ'ευχαριστώ φίλε μου!!
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Θέλω να παραγγείλω το κιτ αντλίας νερού του cj.Η άδεια γράφει 2010,αλλά νομίζω είναι μοντέλο 2009.Υπάρχει τρόπος να μάθω χωρίς ανοίξω το καπάκι ποιον άξονα θέλω;Μακρύ ή κοντό;Ευχαριστώ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Θέλω να παραγγείλω το κιτ αντλίας νερού του cj.Η άδεια γράφει 2010,αλλά νομίζω είναι μοντέλο 2009.Υπάρχει τρόπος να μάθω χωρίς ανοίξω το καπάκι ποιον άξονα θέλω;Μακρύ ή κοντό;Ευχαριστώ.
http://www.analogx.com/cgi-bin/cgivin.exe?Mode=Decode&VIN=jyarp086000001746

Μπες εδω, βαλε στο πλαισιο αναζητησης τον αριθμο πλαισιου και μαθε πληροφοριες για τη μοτοσυκλετα σου, συμπεριλαμβανομένου και το ετος κατασκευης.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ναι 2009 βγάζει.Ευχαριστώ!Με βοηθά αυτό για τον άξονα όμως;
Αυτο οχι, αλλα μπορεις να βρεις το service manual του συγκεκριμενου μοντελου και να δεις τον αξονα της αντλιας εκει.

Εκτος αν ξερει καποιο παλικαρι απο εδω.

:)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ναι 2009 βγάζει.Ευχαριστώ!Με βοηθά αυτό για τον άξονα όμως;
Τωρα ειδα το site της cj. Λεει ξεκαθαρα οτι απο 09 και μετα φοραει το μεγαλο αξονα....οποτε go for it.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Το Σαββατοκύριακο άλλαξα ανορθωτή.Έβαλα τον FH020RR.Εντόπισα και μια διαρροή λαδιού από τον αισθητήρα σχέσης (Gear position Sensor).Τον έβγαλα αλλά είδα ότι το oring του ήταν σε καλή κατάσταση,και δυστυχώς δεν ταίριαζε κανένα από την κασετίνα που έχω (είναι πολύ χοντρά) ,του έβαλα λίγο φλαντζόκολλα και τον έβαλα πάλι στην θέση του.Σήμερα έκανα μια μικρή βόλτα και δεν φαίνεται να χάνει.Αφού τον έβγαλα αφαίρεσα επί της ευκαιρίας και τον "κόφτη" 2ας και 3ης.Με την μικρή βόλτα που έκανα νομίζω ότι ανοίγει καλύτερα,μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Το Σαββατοκύριακο άλλαξα ανορθωτή.Έβαλα τον FH020RR.Εντόπισα και μια διαρροή λαδιού από τον αισθητήρα σχέσης (Gear position Sensor).Τον έβγαλα αλλά είδα ότι το oring του ήταν σε καλή κατάσταση,και δυστυχώς δεν ταίριαζε κανένα από την κασετίνα που έχω (είναι πολύ χοντρά) ,του έβαλα λίγο φλαντζόκολλα και τον έβαλα πάλι στην θέση του.Σήμερα έκανα μια μικρή βόλτα και δεν φαίνεται να χάνει.Αφού τον έβγαλα αφαίρεσα επί της ευκαιρίας και τον "κόφτη" 2ας και 3ης.Με την μικρή βόλτα που έκανα νομίζω ότι ανοίγει καλύτερα,μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια.
Σιγουρα ανοιγει καλυτερα τωρα που εχεις χαρτες 4ης και ανω σχεσης! Εχει διαφορα.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
ο κόφτης πως βγαίνει;
Το μπριζάκι από τον αισθητήρα σχέσης (gear position sensor) έχει 3 καλώδια.Κίτρινο με πράσινο,μπλέ/κόκκινο και πράσινο.Ξεκουμπώνεις τα κίτρινο με πράσινο και μπλέ/κόκκινο.Το πράσινο το αφήνεις γιατί διαβάζει την νεκρά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το μπριζάκι από τον αισθητήρα σχέσης (gear position sensor) έχει 3 καλώδια.Κίτρινο με πράσινο,μπλέ/κόκκινο και πράσινο.Ξεκουμπώνεις τα κίτρινο με πράσινο και μπλέ/κόκκινο.Το πράσινο το αφήνεις γιατί διαβάζει την νεκρά.
Καλημέρα...
Γνωρίζεις εάν λειτουργεί και στο 950 αυτό?
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλημέρα...
Γνωρίζεις εάν λειτουργεί και στο 950 αυτό?
Δεν το γνωρίζω αλλά εφόσον είναι καρμπυρατερ μάλλον δεν λειτουργεί.Αν έχει cdi ίσως κόβει το αβανς;Δεν γνωρίζω πως λειτουργεί όμως.

Από ότι βρήκα στο google ο αισθητήρας φαίνεται να είναι ίδιος 990 και 950.Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και μιας και πιάσαμε αυτή την κουβέντα το o-ring (λαστιχάκι) του αισθητήρα είναι διαστάσεων 27,5χ2,5 και ο κωδικός του γνήσιου είναι 0770275025.:)
Υπάρχει στο εμπόριο σε αφθονία...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και επίσης να προσθέσω οτι μετά απο έγκυρες πληροφορίες επηρεάζει την λειτουργία ΚΑΙ στο 950...:yew:
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Και επίσης να προσθέσω οτι μετά απο έγκυρες πληροφορίες επηρεάζει την λειτουργία ΚΑΙ στο 950...:yew:
θενο το κατηργησες κ εσυ και παει καλυτερα?
 
Top Bottom