Κινεζούλες...

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Ξέρει κανείς καμιά κινεζουλα να μπορεί να συνδεθεί με άλλη μάρκα πχ interphone?
 

tsambion

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
BMW F 800 GS 2009
Ξέρει κανείς καμιά κινεζουλα να μπορεί να συνδεθεί με άλλη μάρκα πχ interphone?
Εγω που εχω την BT S2 την ειχα συνδεσει με sena ενος φιλου.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
BT-S2,δοκιμαστηκε αυτες τις μερες κ καταθετω την αποψη μου...
Στα θετικα το μικρο μεγεθος της στο εξωτερικο του κρανους.Τοποθετηθηκε με το ειδικο αυτοκολλητο κ ηταν ακλονητη χωρθς κανενα προβλημα.
Τα αυτακια κ το μικροφωνο εσωτερικα τοποθετηθηκαν,με τα αυτακια στον ειδικο χωρο που εχει το κρανος.Εδω δυστυχως αφορητο πονο στα αυτια στο πανω μερος...αλλαξα 2-3 θεσεις στα ακουστικα ρυθμιζοντας αλλα ο πονος παρεμενε.Το μικροφωνο δεν ενοχλουσε.
Δεν δοκιμασα συνδεση με αλλη επικοινωνια,αλλα σολο.
Ζευγαρωθηκε ευκολα με το κινητο με bluetooth.Δεν εβρισκε ομως παντα τη συσκευη οποτε καποιες φορες χρειαστηκε on off για να ξανασυνδεθει.
Μουσικη ακουγα πολυ καλα ως τα 80-90χαω,καλα ως τα 120-130 κ απο κει κ πανω τιποτα...
Κινητο ακους δυσκολα το μπιπ κλησης πανω απο τα 80-90χαω ενω ως εκει ειναι ανεκτη κ η ποιοτητα ομιλιας...πιο πανω δυσκολα εως αδυνατο.
Δυσκολη πολυ η υποθεση να ψαχνω τα κουμπια να πατησω εν κινησει...δεν μπορουσα ευκολη εναλλαγη απο FM σε κινητο τηλ ή μουσικη...Η αυξομειωση φωνης ευκολη ομως.
Αν θα την αγοραζα;χμμμμ.τιμη δελεαστικη αλλά για αυτα που θελω,μαλλον θα κανω υπομονη κ θα παρω ενα ζευγαρι interphone f5 μια κ καλη...
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Κωστή, για τον πόνο στα αυτιά έχεις δίκιο, πρέπει να βρεθεί η κατάλληλη θέση όντως για να μην είναι ενοχλητικά τα ηχεία αλλά κατά τα άλλα προσωπικά (τέρμα ένταση ) ακούω μια χαρά πορεία 150-160 σε κράνος HJC (όχι και το πλέον αθόρυβο θάλεγα σε σύγκριση με SHOEI για παράδειγμα).Είχα ξεχάσει να το αναφέρω προσωπικά μιας και τελικά βρήκα θέση σωστή.

Η εναλλαγή από μουσική σε ράδιο θέλει δύο πατήματα και με μια μικρή χρονοκαθυστέρηση γίνεται μια χαρά.Και αντιστρόφως βέβαια από ράδιο σε μουσική.

Η κλήση από άλλον στο τηλέφωνο διακόπτει τελείως την μουσική και σε μένα είναι πλήρως διακριτή και δυνατή, η απάντηση μπορεί νάναι αυτόματη ή με το πάτημα του κουμπιού.

Οι άλλοι δε σε κλήση μου λένε ότι με ακούνε καμπάνα ενώ πάω με τις παραπάνω ταχύτητες.
Ένα κουμπί θέλει πάτημα για να απαντήσουμε σε κλήση χειροκίνητα, για αναζήτηση σταθμών στα FM θέλει τα πάνω ή για αυξομείωση έντασης και είναι εύκολα και αυτά με το γάντι φορεμένο κανονικά.
Το bluetooth σε μένα δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ σε GALAXY S3 αφότου συνδεθεί.

Δεν ξέρω ίσως να χρειάζεται λίγο περισσότερη προσαρμογή.

Με ζώσανε τώρα λίγο τα φίδια βέβαια αναρωτούμενος μήπως υπάρχουν κομμάτια που δεν .....και έχω παραγγείλει και δεύτερη για το άλλο μου κράνος...θα δείξει.

Η interphone f5 βέβαια εφόσον έχεις τη διάθεση να διαθέσεις το ποσό που κάνει αναμφισβήτητα μόνο πούχει εύκαμπτα ηχεία είναι καλύτερη δεν το συζητώ και είναι άριστη επιλογή.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Και μιας και το είχα ξεχάσει, ας δώσω τώρα και το δικό μου feedback για τις Κινεζούλες.

Λοιπόν εγω πήρα αυτές
http://www.ebay.com/itm/2PCS-V6-1200-Bluetooth-Motorcycle-Helmet-Interphone-Intercom-6-Riders-Headset/332246601602?_trkparms=aid=555018&algo=PL.SIM&ao=2&asc=45729&meid=3f1399400a5c49f39a2d06866da15f06&pid=100012&rk=1&rkt=6&sd=252619651131&_trksid=p2047675.c100012.m1985

Εχω μείνει απλά, απόλυτα ικανοποιημένος και περισσότερο απο οσο περίμενα..

Τα ακουστικά του μπήκαν μια χαρα μέσα στο κράνος και δεν με ακουμπούν καθόλου στα αφτιά για να με ενοχλήσουν. Το κράνος είναι Shoei xr 1100.
Το μικρόφωνο επίσης, το πέρασα απο εκεί που ήθελα και εκει έχει μείνει σχεδόν 3 μήνες τώρα χωρίς κόλλες και αυτοκόλλητες ταινίες.

Ο ήχος του απλά δεν υπάρχει.
Καθαρότατος, με τα μπάσα και τα πρίμα του, χωρίς 'θόρυβο' απο τη σύνδεση και απο ενταση σε καλύπτει μέχρι και πάνω απο τα 150χλμ.
Στην αρχή οταν την πρωτοχρησημοποίησα, είχα ενα Sony xperia L (που γενικώς μου είχε βγεί οτι χειρότερο απο ολες τις πλευρές) και μου έκανε κάποιες διακοπές καθώς ακουγα μουσική ή Gps και ξαναερχόταν ο ηχος και ξαναεφευγε κλπ, αλλά οχι και ολες τις φορές.
Οταν ομως αλλαξα τηλ και τώρα εχω sumsung J5 και ολα αυτά εγιναν παρελθόν και δεν κάνει το παραμικρό ούτε σε μουσική ούτε σε gps γιατί εως τότε πίστευα οτι Οκ Κινεζιά είναι αυτά θα τα έχει! Ευτυχώς Λαθος....

Σε κλήσεις τηλεφώνου, απο την πρώτη φορά που το δοκίμασα, δεν πίστευαν οτι μιλάω μέσα απο το κράνος και μέσω bluetooth, ολοι μου έλεγαν οτι μιλάω σαν απο ενα ήσυχο δωμάτιο και τους κάνω και πλάκα και εγώ κινιόμουν με 70χλμ εκείνη την ωρα! 10 στα 10!!
Επίσης, οταν κάποιος σε καλεί, χαμηλώνει κλασικά η ένταση απο την μουσική που π.χ ακούς και μετά απο 3-5 sec κάνει αυτόματη απάντηση και δεν χρειάζεται να πατήσεις εσυ κάτι. Δεν θυμάμαι αν αυτό απενεργοποιείται ή οχι. Το μόνο μείον είναι οτι δεν ακούγεται το μπίπ, μπίπ τις εισερχόμενης, μόνο το καταλαβαίνεις απο το χαμήλωμα της έντασης ή εγω το βλέπω και στο κινητό μπροστά μου στη βάση.Ενοείτε οτι αυξομειώνεις και την ενταση στις κλήσεις.

Στο GPS επίσης δεν εχει κάνει το παραμικρό. Οταν είναι να μιλήσει η κοπελιά απο μέσα, τότε χαμηλώνει ολους τους άλλους 'οσο πρέπει' και ακούς οτι πρέπει να ακούσεις. Αψογα!

Η μπαταρία του λέει οτι εχει αυτονομία κανα 8ωρο σε συνεχή χρήση και αναμονής ούτε που θυμάμαι.
Εγω το μεγαλύτερο που την εχω δουλέψει σερί, είναι ενα 12ωρο μικτό σε 400χλμ μικτά σε μια μέρα και ούτε κιχ δεν μου έκανε και ούτε κανα λαμπάκι άναψε με gps και μουσική συνεχώς πλήν απο κάποιες στάσεις. Αριστα και εκεί γιατι βγάζει ανετα μια φούλ μέρα χωρίς φόρτηση και βάλε...

Με άλλες μοτό δεν την εχω δοκιμάσει γιατί απλά δεν εχει κάτσει.

Πάντως παρηγγειλα και άλλες 2 τωρα, γιατί θέλω να πάρω και ενα Dual κράνος.

Υ.Γ Σε δοκιμή που έκανα και με κράνος φίλου που είχε πάνω την Midland btx2 η μόνη διαφορά που είδα, ειναι οτι αυτή εχει αυτόματη ρυθμιση έντασης καθώς ανεβάζεις χλμ.
Οκ so what??? Με την χρήση τόσο καιρό είδα οτι αυτό αίναι απλά ενα φρου-φρού που δεν εχει κανένα νόημα γιατί πολύ απλά μόνος σου βρήσκεις καλύτερα την ένταση που θες στα χλμ που είσαι, και επίσης πόσο συχνά κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγες στα χλμ που θες να ρυθμίσεις, γιατί θα πρέπει να εχεις μια διαφορά 60-80χλμ που θα θες αλλη ενταση..

Αυτά απο μένα και ελπίζω να βοηθήσω οποιον φίλο το σκέφτεται:ok:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Και για συνέχεια ενημερώσεως και το δεύτερο ζευγάρι είναι μια χαρά όπως το πρώτο. Τοποθετήθηκε σε δεύτερο κράνος.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Και για συνέχεια ενημερώσεως και το δεύτερο ζευγάρι είναι μια χαρά όπως το πρώτο. Τοποθετήθηκε σε δεύτερο κράνος.

Σάββα από που έκανες την παραγγελία ; Για βάλε κάποιο λινκ εάν μπορείς . Ευχαριστώ .
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η βάση μπορεί να βγει και να μπει σε άλλο κράνος σε περίπτωση αλλαγής;
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Η βάση μπορεί να βγει και να μπει σε άλλο κράνος σε περίπτωση αλλαγής;
Αν εννοείς την ενδοεπικοινωνία ναι μπορεί να βγει Άκη αλλά η κάθε μία θέλει άλλη σύνδεση στο bluetooth του κινητού με κατάργηση της προηγούμενης. Προσωπικά χρησιμοποιώ και στα δύο κράνη την ίδια. Είναι κολλημένη με σκράτς οπότε βγαίνει - μπαίνει πανεύκολα.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι συνδέεται για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται και με walkie talkie για επικοινωνία με συντρόχους σε μεγάλη απόσταση, κάτι που εμένα και την παρέα μου μας ενδιαφέρει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν εννοείς την ενδοεπικοινωνία ναι μπορεί να βγει Άκη αλλά η κάθε μία θέλει άλλη σύνδεση στο bluetooth του κινητού με κατάργηση της προηγούμενης. Προσωπικά χρησιμοποιώ και στα δύο κράνη την ίδια. Είναι κολλημένη με σκράτς οπότε βγαίνει - μπαίνει πανεύκολα.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι συνδέεται για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται και με walkie talkie για επικοινωνία με συντρόχους σε μεγάλη απόσταση, κάτι που εμένα και την παρέα μου μας ενδιαφέρει.
Έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα δεν ήμουν σαφής.
Εννοούσα αν αλλάξω κράνος,μπορώ να βγάλω την βάση απτό παλιό και να την βάλω στο καινούργιο,έτσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Έχεις δίκιο έτσι όπως το έγραψα δεν ήμουν σαφής.
Εννοούσα αν αλλάξω κράνος,μπορώ να βγάλω την βάση απτό παλιό και να την βάλω στο καινούργιο,έτσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κολλάει με σκρατς οπότε πανεύκολα την ξεκολλάς και την βάζεις στο άλλο κράνος.Έτσι κάνω και εγώ όπως προανέφερα. Δεν έχει κάποια ειδική βάση.

Επίσης αν αλλάξεις εντελώς κράνος βγαίνουν όλα. Ακουστικά, καλώδια, συσκευή και πάνε αυτούσια στο νέο κράνος. Απλά θα χρειαστείς μερικά αυτοκόλλητα σκράτς να αγοράσεις πούναι πάμφθηνα (αν θυμάμαι καλά έχει και δεύτερο ζευγάρι σκράτς η συσκευασία αλλά πες ότι τάχασες).
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά πωλούνται ένα-ένα ή είναι ζεύγος στη συσκευασία γιατί δεν έβγαλα άκρη.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Αυτά πωλούνται ένα-ένα ή είναι ζεύγος στη συσκευασία γιατί δεν έβγαλα άκρη.
Αν εννοείς αυτά που πόσταρα εγω, εχει και συσκευασία με μια ενδοεπικοινωνία και με 2.
Το 1 βγαίνει περίπου στα 30€ με μεταφορικα ολα και τα 2 που παρήγγειλα τώρα, μου βγήκαν περίπου στα 45€
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Την πρώτη φορά δεν είχε τίποτα, τώρα με κάτι νεα μέτρα που πήρε τ'αφτί μου αν εννοείς αυτό, κάτσε να δούμε προς τα τέλη Σεπτέμβρη που μου ερχεται.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λοιπόν η προςωπικη μου γνωμη ειναι οτι αυτα τα εργαλεία ειναι του έξω απο εδω διότι σε αποσπούν, σε επηρεάζουν ,μην τα βάζετε !!!
Αυτα !!!!!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εξαρτάται πως το δουλεύεις το εργαλείο που λένε και στο χωριό μας..
Εγω το μόνο που δεν με ενδιαφέρει και το αποφεύγω και συμφωνω και μαζί σου, είναι το να απαντάω στο τηλ.
Ενω το να βάλω τη μουσική που γουστάρω να παίζει χαλαρα στα ακουστικά και να πάω τη βολτούλα μου ή το ταξιδάκι μου, δεν το βρίσκω επικίνδυνο. Είναι όπως και στο αμάξι και μην μου πείς οτι στο αμάξι σου δεν βάζεις μουσική;)
Επίσης το gps οταν το χρησημοποιέις, πως το ακους;;:thinking:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όταν θα παραλάβεις με το καλό πες μας αν είχε και κόστος τελωνείου...
Την πρώτη φορά δεν είχε τίποτα, τώρα με κάτι νεα μέτρα που πήρε τ'αφτί μου αν εννοείς αυτό, κάτσε να δούμε προς τα τέλη Σεπτέμβρη που μου ερχεται.
Απο εδω: http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx
"- Απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ οι αποστολές εμπορευμάτων η αξία των οποίων δεν υπερβαίνει τα 22 € ή σε περίπτωση αποστολής μη εμπορικού χαρακτήρα από ιδιώτη σε ιδιώτη, τα 45€

- Αποστολές εμπορευμάτων αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ

- Αποστολές εμπορευμάτων αξίας άνω από 150€ υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κλάση."

Προχτες παρελαβα ενα tv box αξιας 54 ευρω Πληρωσα 3 ευρω τελος παρουσιασης (http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf)Το πακετο ηρθε στα χερια μου με αυτοκολητο απο το τελωνειο ως τελωνειακως ελευθερο
Βεβαια ψιλομπερδευτηκα γιατι συμφωνα με τα παραπανω και αν καταλαβα καλα θα επρεπε να πληρωσω τον ΦΠΑ πραγμα που δεν εγινε
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Σκεφτομουν μια περιοδο ν αγορασω ενδοεπικοινωνια και το ειχα ψαξει αρκετα τοο θεμα κινεζικη. Σε γνικες γραμμες επωνυμη δε θα γινει ποτε αλλα εαν δεν υπαρχουν υψηλες απαιτησεις τοτε ειναι εκπληκτικο vfm καποιες απο αυτες. Επειδη ομως φοραω παντα ωτοασπιδες δε προχωρησα σε αγορα
 
Top Bottom