Κινητό κατάλληλο και για μοτο

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Fairphone 5

αν διαβασουμε τον τιτλο σε αυτο το θεμα, ψαχνουμε μια συσκευη android smartphone που να αντεχει στην χρηση μοτοσυκλετας. Αποψη μου ειναι πως αυτο το μοντελο ΔΕΝ μπορει. Και θα εξηγησω
  • ΔΕΝ ειναι rugged ωστε να αντεχει τουλαχιστον στην βροχη ή σκονη
  • σε σχεση με ΟΛΑ τα προηγουμενα μοντελα τους, αυτο εχει οθονη oled και main camera module με οπτικα OIS. Αυτα τα 2 εξαρτηματα εχουν αυξημενο κινδυνο καταστροφης σε κραδασμους και γενικα σε κακουχιες
- η οθονη oled
1. σε συνθηκες οπως η πλοηγηση με παρατεταμενη αυξημενη φωτινοτητα και οπτικο περιοχομενο που δεν μεταβαλεται γρηγορα, τα ποσοστα για burn in ή ghost image ειναι πολυ πιθανα

- ας δουμε αυτα τα 2 που εχουν κοκκινο χρωμα
  1. ωραιο το νουμερο 880nits. Ειναι μονο για 2 λεπτα
  2. με αναλυση 2.7Κ, η καρτα GPU εχει αυξημενη καταναλωση. Ας ελπισουμε τα 90Hz να μπορουν να μειωθουν


- σχετικα με το ωραιο παραμυθι της αφαιρουμενης μπαταριας, να ενημερωσω το εξης.
ειναι σιγουρα θετικο αφου οταν χαλασει μπορουμε ευκολα να την αλλαξουμε. Ναι καθε λιγα χρονια, εως εκει. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως. Σε καταναλωτες που εχουν αυξημενες απαιτησεις πολυωρης χρησης σε εξωτερικους χωρους, ακομα και η λυση της αγορας 2-3 επιπλεον μπαταριων εχει αρνητικα.
  1. η φορτιση 2 ή περισσοτερων μπαταριων στην μια και μοναδικη συσκευη μας ταλαιπωρει τα κουμπωματα απο το καπακι και τα βυσματα των μπαταριων / πλακετας
  2. ολες αυτες οι ωρες φορτισης δυσκολευουν την χρηση της συσκευης

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η οθόνη του Samsung S20+ είναι το ίδιο ευανάγνωστη στον ήλιο με το Zumo XT.
Βέβαια το S20 θα το χρησιμοποιώ περιστασιακά στην μηχανή, γιατί όπως έχουμε πει είναι ευαίσθητο.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
συμφωνα με το gsmarena οι παρακατω συσκευες εχουν max auto screen brightness
  • samsung S20 1200 nits
  • The leakster says the samsung S24 Ultra's maximum / peak brightness will be above 2,200 nits
  • Apple iPhone 14 Pro Max 2000 nits
  • garmin zumo xt 1000nits (ανεπισημα το ακουσα σε βιντεο)
οι 3 πρωτες εχουν oled οθονες, ενω το zumo εχει LCD
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
- σχετικα με το ωραιο παραμυθι της αφαιρουμενης μπαταριας, να ενημερωσω το εξης.
ειναι σιγουρα θετικο αφου οταν χαλασει μπορουμε ευκολα να την αλλαξουμε. Ναι καθε λιγα χρονια, εως εκει. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως. Σε καταναλωτες που εχουν αυξημενες απαιτησεις πολυωρης χρησης σε εξωτερικους χωρους, ακομα και η λυση της αγορας 2-3 επιπλεον μπαταριων εχει αρνητικα.


  1. η φορτιση 2 ή περισσοτερων μπαταριων στην μια και μοναδικη συσκευη μας ταλαιπωρει τα κουμπωματα απο το καπακι και τα βυσματα των μπαταριων / πλακετας
  2. ολες αυτες οι ωρες φορτισης δυσκολευουν την χρηση της συσκευης

Τα έχουν σκεφτεί όλα οι Κινέζοι.
Έχουν φορτιστές με 5 ευρώ ειδικούς για κάθε μπαταρία τηλεφώνου.


Σιγά να μην μπενοβγάζω τις μπαταρίες στο κινητό για να τις φορτίζω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τα έχουν σκεφτεί όλα οι Κινέζοι.
Έχουν φορτιστές με 5 ευρώ ειδικούς για κάθε μπαταρία τηλεφώνου.
Σιγά να μην μπενοβγάζω τις μπαταρίες στο κινητό για να τις φορτίζω.
το γνωριζω ... Μαλιστα εχω δει και στην ομονοια να εχουν ενα universal φορτιστη που εχει μανταλακι να "πιανει" την μπαταρια και ενα μηχανισμο που μετακινει 2 ακιδες που ειναι το + - της μπαταριας. Προσωπικα δεν εμπιστευομαι τα φθηνα αυτα κυκλωματα που φορτιζουν μπαταριες.
Οσο για τις κινεζικες μπαταριες .... δεν κρατανε ουτε 6 μηνες σε καθημερινη φορτιση

 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Χρησιμοποιούσα και εγώ την εφαρμογή σε ένα CAT S42 μαζί με ένα controller. Και ήμουν ευχαριστημένος μέχρι που όπως έγραψε ο Γιώργος η φόρτιση πέθανε λόγω κραδασμών καθώς το usb δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια δουλειά. Το αστείο είναι ότι το κινητό έσβησε λόγω μεγάλης κατανάλωσης χωρίς να προλάβει να κάνει shutdown με απότέλεσμα στην επανεκκίνση να μη βρίσκει boot partition και άλλες αστείες ιστορίες. Οπότε hard reset και όλα τα δεδομένα γίνανε καπνός όπως πχ οι χάρτες...

Ρώτησα περισσότερο για την συσκευή για να δω την ποιότητα κατασκευής και πώς συμπεριφέρεται με το δικό τους software. Προς το παρόν προσανατολίζομαι σε fairphone 4, σε θήκη. Ο λόγος είναι γιατί έχει ανταλλακτικό usb connector (14e) καθώς και άλλα, σε περίπτωση που πάθει κάτι. Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ όμως είναι μόνο σαν ψηφιακό χάρτη οπότε δεν με απασχολεί ή πλοήγηση .

edit:
stefos η βάση που χρησιμοποιείς τι είναι?
στην πρωτη παραγραφο να απαντησω απο αντιστοιχες περιπτωσεις πχ LG. Τα ολοκληρωμενα ειναι smd. Με τους κραδασμους "σπανε" οι κολλησεις - μικρες μεταλλικες μπιλιες οσο η μυτη μιας καρφιτσας - και το hardware "τρελαινεται". Τα ιδια συμβαινουν και στους φορητους υπολογιστες. Πρεπει οι πλακετες να πανε για reballing

η λυση της αγορας fairfone 4 προσωπικα δεν πιστευω να λυσει το προβλημα. Ισως να γινει ακομα χειροτερο, αφου ολες αυτες οι συσκευες αυτες ειναι πρακτικα modular (σχημα λογου ειναι) και θα χαλασουν πιο γρηγορα απο τα συμβατικα smartphones που δεν ανοιγουν.

Ο τρόπος που το χρησιμοποιώ όμως είναι μόνο σαν ψηφιακό χάρτη οπότε δεν με απασχολεί ή πλοήγηση .
οταν βλεπεις ψηφιακο χαρτη, αυτο ειναι πλοηγηση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ειχα για καναδυο χρονια το Ulefone Armor 5 η κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα.Σχετικα φθηνο τοτε και μου αρεσε οπτικα.Για να τσεκαρω τα χαρακτηριστικα του το εβαλα σε εναν κουβα νερο.Αντι για μιση ωρα που ειχα σκοπο να το αφησω το αφησα 5-6 ωρες.Το εβγαλα και λειτουργουσε κανονικα.

Μετα μου μπηκαν ιδεες να δω αν σπαει.Το κοπαναω μια καλη κατω τιποτε.Το αρχιζω στις σφυριες,μαλακα στην αρχη και πιο αγρια μετα,κανενα προβλημα.Το ξαναβαζω στο νερο για καποιες ωρες και παλι ολα καλα.

Μετα απο δυο χρονια θεωρησα οτι ειχε κανει τον κυκλο του και αρχισα να το κοπαναω με ενα σφυρι για να δω επιτελους τα ορια του.Ενω του ειχα διαλυσει την οθονη και δεν εβλεπα σχεδον τιποτε του κανω κλιση και λειτουργουσε κανονικα.

Σκυλι μαυρο το ατομο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ειχα για καναδυο χρονια το Ulefone Armor 5 η κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα.Σχετικα φθηνο τοτε και μου αρεσε οπτικα.Για να τσεκαρω τα χαρακτηριστικα του το εβαλα σε εναν κουβα νερο.Αντι για μιση ωρα που ειχα σκοπο να το αφησω το αφησα 5-6 ωρες.Το εβγαλα και λειτουργουσε κανονικα.

Μετα μου μπηκαν ιδεες να δω αν σπαει.Το κοπαναω μια καλη κατω τιποτε.Το αρχιζω στις σφυριες,μαλακα στην αρχη και πιο αγρια μετα,κανενα προβλημα.Το ξαναβαζω στο νερο για καποιες ωρες και παλι ολα καλα.

Μετα απο δυο χρονια θεωρησα οτι ειχε κανει τον κυκλο του και αρχισα να το κοπαναω με ενα σφυρι για να δω επιτελους τα ορια του.Ενω του ειχα διαλυσει την οθονη και δεν εβλεπα σχεδον τιποτε του κανω κλιση και λειτουργουσε κανονικα.

Σκυλι μαυρο το ατομο.
το αγοραζω ....

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οσο για τις κινεζικες μπαταριες .... δεν κρατανε ουτε 6 μηνες σε καθημερινη φορτιση
Το Samsung Xcover 4 το αγόρασα το 2016. Το 2019 η μπαταρία του φούσκωσε, την πέταξα και πείρα μια Κινέζικη με 8 ευρώ που την έχω μόνιμα πάνω στο κινητό μέχρι σήμερα και λειτουργεί καλά.
Δηλαδή η Κινέζικη έχει μεγαλύτερη αντοχή από την αυθεντική.:D
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Fairphone 5
πριν απο λιγες μερες σε προηγουμενο ποστ στην αρχη αυτης της σελιδας ειχα παρουσιασει απο την σελιδα του κατασκευαστη screeshot με τεχνικες προδιαγραφες. Σημερα που πηγα παλι στην σελιδα της εταιρειας ειδα να εχουν γινει αλλαγες σε αρκετες τεχνικες προδιαγραφες. που προσωπικα μου κεντριζουν το ενδιαφερων οι παρακατω, ως πιθανος αγοραστης.

  • η φωτεινοτητα ειναι 800 nits για μονιμη επιλογη απο τον χρηστη. Μια τιμη ιδια με την νεα συσκευη πλοηγησης της BMW που προοριζεται για χρηση μοτοσυσκλετας στο ηλιο.
  • η αναλυση 2.7Κ μπορει να αδειαζει γρηγοροτερα την μπαταρια, αλλα την ιδια στιγμη σε πλοηγηση βλεπουμε περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα
  • 1.07 Δις χρωματα σε color profile DCI-P3
  • TV out σε λειτουργια desktop mode
εχω αρχισει να πιστευω πως ενω δεν ειναι rugged smartphone, σε μια καλη βαση αντικραδασμικη μοτο, μαλλον θα ειναι μια καλη επιλογη. Για καθημερινη χρηση handheld το βλεπω συνολικα να εχει πολυ καλο λογο τιμης αποδοσης. Φυσικα για οσους μπορουν να κινηθουν σε ακριβες συσκευες smartphones και θελουν να κανουν πλοηγηση - γενικα.



 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
880 nits μέγιστη φωτεινότητα είναι μάλλον λίγη για εξωτερικούς χώρους. Το iPhone έχει 2000 και το καινούριο Apple Watch θα έχει 3000.
Fairphone 5
πριν απο λιγες μερες σε προηγουμενο ποστ στην αρχη αυτης της σελιδας ειχα παρουσιασει απο την σελιδα του κατασκευαστη screeshot με τεχνικες προδιαγραφες. Σημερα που πηγα παλι στην σελιδα της εταιρειας ειδα να εχουν γινει αλλαγες σε αρκετες τεχνικες προδιαγραφες. που προσωπικα μου κεντριζουν το ενδιαφερων οι παρακατω, ως πιθανος αγοραστης.

  • η φωτεινοτητα ειναι 800 nits για μονιμη επιλογη απο τον χρηστη. Μια τιμη ιδια με την νεα συσκευη πλοηγησης της BMW που προοριζεται για χρηση μοτοσυσκλετας στο ηλιο.
  • η αναλυση 2.7Κ μπορει να αδειαζει γρηγοροτερα την μπαταρια, αλλα την ιδια στιγμη σε πλοηγηση βλεπουμε περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα
  • 1.07 Δις χρωματα σε color profile DCI-P3
  • TV out σε λειτουργια desktop mode
εχω αρχισει να πιστευω πως ενω δεν ειναι rugged smartphone, σε μια καλη βαση αντικραδασμικη μοτο, μαλλον θα ειναι μια καλη επιλογη. Για καθημερινη χρηση handheld το βλεπω συνολικα να εχει πολυ καλο λογο τιμης αποδοσης. Φυσικα για οσους μπορουν να κινηθουν σε ακριβες συσκευες smartphones και θελουν να κανουν πλοηγηση - γενικα.



 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτές οι φωτεινότητες είναι λίγο απάτη.

Όταν χτυπήσει ο ήλιος το τηλέφωνο και ανεβάσει θερμοκρασία, αντίο οθόνη, κατεβάζει αυτόματα σε σημείο που δεν διαβάζεται μεσημέρι.

Τι στο καλό, παραλία δεν τα έχετε πάρει ποτέ;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αυτές οι φωτεινότητες είναι λίγο απάτη.

Όταν χτυπήσει ο ήλιος το τηλέφωνο και ανεβάσει θερμοκρασία, αντίο οθόνη, κατεβάζει αυτόματα σε σημείο που δεν διαβάζεται μεσημέρι.

Τι στο καλό, παραλία δεν τα έχετε πάρει ποτέ;
Συμφωνώ ότι αυτό με τα νούμερα είναι λιγο μάρκετινγκ. Στη πράξη είδα οτι μια χαρα βλέπω τον Κινέζο στον ήλιο, ίσως λίγο χειρότερα από τον κορεάτη που είχα που ήταν φλάγκσιπ καποτε. Ανακάλυψα ότι μεγαλύτερη σημασία έχει σε τι γωνία είναι η οθόνη σε σχέση με τον ήλιο/μάτια, παρά η φωτεινότητα. Δε τα ισσοπεδώνω, υπάρχει διαφορά, αλλά πολύ μικρή που να αξίζει να το συζητάμε τόσο (γνώμη μου).
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
880 nits μέγιστη φωτεινότητα είναι μάλλον λίγη για εξωτερικούς χώρους. Το iPhone έχει 2000 και το καινούριο Apple Watch θα έχει 3000.
για οσους εχουν εμπειρια, ξερουν πολυ καλα πως οι αυτοματες μεγιστες μετρησεις φωτεινοτητας που παρουσιαζουν οι κατασκευαστες στην πραξη ειναι απο λιγα δευτερολεπτα εως 1-2 λεπτα. Μετα υπαρχει κινδυνος να χαλασει η οθονη. Πρακτικα δεν εχει κανενα κερδος ο καταναλωτης σε καταστασεις οπως ειναι η πλοηγηση που θελει για αρκετες ωρες να κανει την δουλεια του. Δεχομαι, πως αυτες οι εταιρειες εχουν ως target group, τους καταναλωτες που θα λαβουν καποια ειδοποιηση στο smartphone οταν θα βρισκονται στον δρομο με ηλιο και θα θελουν να δουν την οθονη για λιγα δευτερολεπτα.

την ιδια στιγμη, ακομα και κατασκευαστες συσκευων για επαγγελματικη χρηση για κατασκευαστες εργων οδοποιιας με handheld android προιοντα με κοστος >4000 $ εχουν οθονες με 450 nits και ειναι μοντελο του 2022


με την ιδια λογικη και η BMW που μολις παρουσιασε το νεο της μηχανημα πλοηγησης με μεγιστη φωτεινοτητα 800 nits , θα εχει προβλημα ? τι βλακες που ειναι !!!!!

η δικη μου συμβουλη ειναι 1. δοκιμαζε πριν αγορασεις και 2. 600 nits κατα μεσο ορο κανεις δουλεια.
αν υπαρχουν καταναλωτες που ειναι σε καποια ερημο, καλοκαιρι με 48 C υπο σκια, εκει δεν θελεις πλοηγηση, δορυφορικο SOS τηλεφωνο να εχεις μαζι σου
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
3
Αυτές οι φωτεινότητες είναι λίγο απάτη.

Όταν χτυπήσει ο ήλιος το τηλέφωνο και ανεβάσει θερμοκρασία, αντίο οθόνη, κατεβάζει αυτόματα σε σημείο που δεν διαβάζεται μεσημέρι.

Τι στο καλό, παραλία δεν τα έχετε πάρει ποτέ;
Ναι αλλά στη μηχανή το χτυπάει ο αέρας και του κατεβάζει τη θερμοκρασία.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιώργο, αν είναι πίσω από την ζελατίνα όμως βράζει στο 5 λεπτο…
Το ξέχασα ότι όλοι έχετε ζελατίνες, γιατί εγώ έχω το XT600 που δεν έχει τίποτα.:D
Και για αυτό μάλλον δεν έχω παρατηρήσει καμία πτώση της φωτεινότητας.
 
Top Bottom