Κινητό κατάλληλο και για μοτο

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
[262,14€ 13% OFF]Ulefone Armor 24 Versatile Light 64MP Dual Camera 64MP Night Vision 22000mAh 24GB 256GB Helio G96 NFC 6.78 inch 120Hz Android 13 66W Fast Charge IP68 IP69K Waterproof 4G Rugged Smartphone Mobile Phones from Phones & Telecommunications on banggood
Thanks θα τσεκάρω κ αυτο κ θα αποφασίσω … για να μη σας τα πρήζω …



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Thanks θα τσεκάρω κ αυτο κ θα αποφασίσω … για να μη σας τα πρήζω …



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δύο είχα τις ίδιας εταιρείας και τα δύο βγήκαν off.
Το ένα μετά από πτώση που δεν είχε κανένα εμφανή εξωτερικά σημάδι άρχισε να μην δουλεύει το touch screen στη μισή οθόνη πράγμα το οποίο έγινε και με το δεύτερο κάτω από καταρρακτώδη βροχή κατά τη διάρκεια βόλτας.
Αντίθετα κάποιος φίλος ο οποίος έχει το 18 pro ή κάτι τέτοιο αλλά δεν το χρησιμοποιεί στην μοτοσυκλέτα νομίζω το έχει πάνω από τρία χρόνια και δεν έχει πάθει κάτι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξανααναφερει αλλα θεωρω οτι το κινητο μας πρεπει να το εχουμε σε καποια τσεπη.Αν το εχουμε σε μια βαση στο τιμονι.σε περιπτωση ατυχηματος πιθανοτατα θα ειναι πολυ μακρια για να το χρησιμοποιησουμε.

Ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω το μυαλο κανενος,αλλα θα ηθελα να αναφερω περιπτωση φιλου που απλα τον πλακωσε η μηχανη και δεν μπορουσε να το φτασει.Καθησε παρα πολυ ωρα στο συγκεκριμενο σημειο και ανεπνεε με δυσκολια μεχρι που ηρθε καποιος να τον βοηθησει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξανααναφερει αλλα θεωρω οτι το κινητο μας πρεπει να το εχουμε σε καποια τσεπη.Αν το εχουμε σε μια βαση στο τιμονι.σε περιπτωση ατυχηματος πιθανοτατα θα ειναι πολυ μακρια για να το χρησιμοποιησουμε.

Ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω το μυαλο κανενος,αλλα θα ηθελα να αναφερω περιπτωση φιλου που απλα τον πλακωσε η μηχανη και δεν μπορουσε να το φτασει.Καθησε παρα πολυ ωρα στο συγκεκριμενο σημειο και ανεπνεε με δυσκολια μεχρι που ηρθε καποιος να τον βοηθησει.
Apple Watch fall detection
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Παιδιά καληςπερα , εχει κανει κανένας έρευνα για οικονομικό κινητο κ βάση κινητου στο τιμόνι, για να πάρουμε τωρα , που η Black Friday πλησιάζει ;
Να διαβάζει τους χάρτες Gpx ψάχνω κ να μη κολλάει , ή να ζεσταίνεται αρα προφανώς καποια Android συσκευη ψάχνω μεχρι 200 με 250 ευρω , ταβάνι … ας χαλάσει κ η κάμερα του , απλα το θελω να μη κολλάει στη πλοήγηση …

Εχω μια βάση SP CONNECT , κ βάζω το iPhone , σε ασφάλτινες εκδρομές , σε χώμα ομως σπάνια το τοποθετώ και μονο εαν χαθώ , κ ειμαι μόνος μου, διοτι σε 2 γνωστούς μου , τους χάλασε η κάμερα απο τους κραδασμούς
αυτη η πιθανη λυση συσκευης εχει τα εξης πλεονεκτηματα
. rugged απο ευρωπαικη εταιρεια με αναβαθμισεις λειτουργικου και security patches
. Μπαταρία 4630mAh
. 15W wireless charge
. usb 3
. lanyard hole
. dual band GNSS receiver
. οθονη IPS 1080 Brightness 600nits
. τιμη 265€

αρνητικα
. μοντελο του 2021
. μικρη ram / rom

review
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor 24
Προσοχη τι αγοραζουμε ....
θα το προσδιορισω ως τεχνολογικο σκουπιδι για πλοηγηση και την ιδια στιγμη οτι καλυτερο για χρηση φωτισμου σε χρηση καμπινγκ

αυτο το προιον κανει χρηση σε κεντρικο chip (SoC) του Helio G96. Μετα απο 1 χρονο η mediatek ανανεωσε σε λιθογραφικη μεθοδο το chip αυτο και το βαφτισε G99. Απο τα 12nm το διαθετει στα 6nm. Σαν μετρο συγκρισης να αναφερω πως η qualcomm το 2021 με τον Snapdragon 888 στα 5nm και το 2022 με τον Snapdragon 8 Gen 1 στα 4nm, αναφερει περιπου 25% αυξηση επιδοσεων και 25% μειωση καταναλωσης.

Το μοντελο armor19 εχει τιμη μερικα δεκαρικα περισσοτερο, με chip το G99 στα 6nm, μπαταρια 9600mAh και βαρος 409gr αντι 647gr στο μοντελο armor24
Δεν εχω επισημες μετρησεις αναμεσα στα 2 αυτα μοντελα, ομως αυτο τα τεραστιο χασμα τεχνολογικης αποστασης σε battery efficiency μπορει να δωσει μια μικρη αυτονομια υπερ του armor19. Αν στα ιδια χρηματα βρεθουν προιοντα με επιπλεον καλυτερες επιδοσεις στο hardware, μακρια απο παλιατζουρες οπως το armor24. Η μεγαλη μπαταρια που εχει αφορα τον φακο που εχει η συσκευη στην πλατη με τα 1000 lumens, 510 leds 6Watt power, ωστε να λειτουργει ολο το βραδυ στο καμπινγκ
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε Λεωνίδα....πραγματικά οι γνώσεις σου είναι πολύ χρήσιμες.
Δεν γνωρίζω με τι ασχολείσαι, αλλά δύσκολα βρίσκεις άνθρωπο τόσο ψαγμενο και μπράβο σου

Αρχές του χρόνου θα σε ρωτήσω τι να ψωνίσω.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Προσοχη τι αγοραζουμε ....
θα το προσδιορισω ως τεχνολογικο σκουπιδι για πλοηγηση και την ιδια στιγμη οτι καλυτερο για χρηση φωτισμου σε χρηση καμπινγκ

αυτο το προιον κανει χρηση σε κεντρικο chip (SoC) του Helio G96. Μετα απο 1 χρονο η mediatek ανανεωσε σε λιθογραφικη μεθοδο το chip αυτο και το βαφτισε G99. Απο τα 12nm το διαθετει στα 6nm. Σαν μετρο συγκρισης να αναφερω πως η qualcomm το 2021 με τον Snapdragon 888 στα 5nm και το 2022 με τον Snapdragon 8 Gen 1 στα 4nm, αναφερει περιπου 25% αυξηση επιδοσεων και 25% μειωση καταναλωσης.

Το μοντελο armor19 εχει τιμη μερικα δεκαρικα περισσοτερο, με chip το G99 στα 6nm, μπαταρια 9600mAh και βαρος 409gr αντι 647gr στο μοντελο armor24
Δεν εχω επισημες μετρησεις αναμεσα στα 2 αυτα μοντελα, ομως αυτο τα τεραστιο χασμα τεχνολογικης αποστασης σε battery efficiency μπορει να δωσει μια μικρη αυτονομια υπερ του armor19. Αν στα ιδια χρηματα βρεθουν προιοντα με επιπλεον καλυτερες επιδοσεις στο hardware, μακρια απο παλιατζουρες οπως το armor24. Η μεγαλη μπαταρια που εχει αφορα τον φακο που εχει η συσκευη στην πλατη με τα 1000 lumens, 510 leds 6Watt power, ωστε να λειτουργει ολο το βραδυ στο καμπινγκ
Σωστά τα λέει ο XRM από πάνω, πολύ κατατοπιστικές και χρήσιμες πληροφορίες.
Ομολογώ ότι τα προϊόντα της ULEFONE είναι "ελκυστικά",
έχω όμως έναν ενδοιασμό:
μέχρι πότε θα υποστηρίζονται;;;
Δηλαδή το Armor 19 μέχρι πότε θα -δύναται να -λαμβάνει ενημερώσεις λογισμικού και μέχρι πότε ενημερώσεις ασφαλείας ;;;
(το πολύ λίγο που το έψαξα, άκρη δεν έβγαλα...)
/// Β
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βρε Λεωνίδα....πραγματικά οι γνώσεις σου είναι πολύ χρήσιμες.
Δεν γνωρίζω με τι ασχολείσαι, αλλά δύσκολα βρίσκεις άνθρωπο τόσο ψαγμενο και μπράβο σου

Αρχές του χρόνου θα σε ρωτήσω τι να ψωνίσω.
Ωχ ωχ ωχ.
Με ηλεκτρικο σε βλεπω.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προσοχη τι αγοραζουμε ....
θα το προσδιορισω ως τεχνολογικο σκουπιδι για πλοηγηση και την ιδια στιγμη οτι καλυτερο για χρηση φωτισμου σε χρηση καμπινγκ

αυτο το προιον κανει χρηση σε κεντρικο chip (SoC) του Helio G96. Μετα απο 1 χρονο η mediatek ανανεωσε σε λιθογραφικη μεθοδο το chip αυτο και το βαφτισε G99. Απο τα 12nm το διαθετει στα 6nm. Σαν μετρο συγκρισης να αναφερω πως η qualcomm το 2021 με τον Snapdragon 888 στα 5nm και το 2022 με τον Snapdragon 8 Gen 1 στα 4nm, αναφερει περιπου 25% αυξηση επιδοσεων και 25% μειωση καταναλωσης.

Το μοντελο armor19 εχει τιμη μερικα δεκαρικα περισσοτερο, με chip το G99 στα 6nm, μπαταρια 9600mAh και βαρος 409gr αντι 647gr στο μοντελο armor24
Δεν εχω επισημες μετρησεις αναμεσα στα 2 αυτα μοντελα, ομως αυτο τα τεραστιο χασμα τεχνολογικης αποστασης σε battery efficiency μπορει να δωσει μια μικρη αυτονομια υπερ του armor19. Αν στα ιδια χρηματα βρεθουν προιοντα με επιπλεον καλυτερες επιδοσεις στο hardware, μακρια απο παλιατζουρες οπως το armor24. Η μεγαλη μπαταρια που εχει αφορα τον φακο που εχει η συσκευη στην πλατη με τα 1000 lumens, 510 leds 6Watt power, ωστε να λειτουργει ολο το βραδυ στο καμπινγκ
Τα είπες πολύ ωραία. Αν μπορείς και Ελληνικά θα βοήθαγε χαχχαχα. Ωραίος!

Εγώ ένα ταπεινό Armor 8 Ulefone έχω. Μάλλον ούτε στην κατηγορία σκουπίδι δεν συγκαταλέγεται να υποθέσω!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια ....


Σωστά τα λέει ο XRM από πάνω, πολύ κατατοπιστικές και χρήσιμες πληροφορίες.
Ομολογώ ότι τα προϊόντα της ULEFONE είναι "ελκυστικά",
έχω όμως έναν ενδοιασμό:
μέχρι πότε θα υποστηρίζονται;;;
Δηλαδή το Armor 19 μέχρι πότε θα -δύναται να -λαμβάνει ενημερώσεις λογισμικού και μέχρι πότε ενημερώσεις ασφαλείας ;;;
(το πολύ λίγο που το έψαξα, άκρη δεν έβγαλα...)
/// Β
σχετικα με την ulefone ...
. δεν ειναι υποχρεωτικο να αγορασεις το μοντελο 19. Υπαρχουν μοντελα rugged android στο σκρουτζ απο 132-750 € στο σκρουτζ.
Οσο πιο ακριβο, τοσο καλυτερο σε specs και ποιοτητα κατασκευης
. αναβαθμισεις >>> δεν καταφερα να βρω για το λειτουργικο. Στο θεμα του security patch 1-2 χρονια max. To εχει πει και ο χρηστης stefos που εχει συσκευη
. υπαρχει ελληνας αντιπροσωπος στην θεσσαλονικη. Αν αγορασεις απο ελλαδα θα εχεις εγγυηση. Σερβις επι πληρωμη κανει σε ολα.
Ανταλλακτικα πουλαει μονο χονδρικη. Δεν ειναι προβλημα, αφου μεσο καταστηματος λιανικης αγοραζεις οτι θελεις. Αν φυσικα "πιανουν" τα χερια σου.
εδω εχω το λινκ απο την σελιδα του ελληνα να δεις .... εχει και αλλα brand. Κανε κλικ στην ulefone
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Τα είπες πολύ ωραία. Αν μπορείς και Ελληνικά θα βοήθαγε χαχχαχα. Ωραίος!

Εγώ ένα ταπεινό Armor 8 Ulefone έχω. Μάλλον ούτε στην κατηγορία σκουπίδι δεν συγκαταλέγεται να υποθέσω!
αλλη η εννοια "σκουπιδι" και αλλο τεχνολογικο σκουπιδι.

σχετικα με την χρηση τεχνικων ορων, ναι εχεις δικιο. Ομως εχω την διαθεση να "μεταφρασω" στα ελληνικα καθε απορια σε οσους κανουν ερωτησεις
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
αλλη η εννοια "σκουπιδι" και αλλο τεχνολογικο σκουπιδι.

σχετικα με την χρηση τεχνικων ορων, ναι εχεις δικιο. Ομως εχω την διαθεση να "μεταφρασω" στα ελληνικα καθε απορια σε οσους κανουν ερωτησεις
κοίτα εγώ μπορώ να κάνω ερωτήσεις τελείως απλού χρήστη!

Εγώ αγόρασα το Ulefone Armor 8 επειδή έχω μανταλακια στα χέρια και όλο πέφτει. Το συγκεκριμένο έχει προδιαγραφές αντοχής και αδιαβροχοποίησης καλές. Έχω τραβήξει και βίντεο κάτω απο το νερό στη θάλασσα.

Απο εκεί και έπειτα σε θέμα απόδοσης. Στο Internet ok μια χαρά. Υποστηρίζει 2 κάρτες SIM. Έχει απο την αρχή σχεδόν ένα θέμα δεν συγχρονίζει με Wifi αν το εντοπίσει και πρέπει να το βάζω στην λειτουργία πτήσης και έξω να το βρει.

Φωτεινότητα οθόνης και ανάλυση οκ δεν είναι και οτι καλύτερο πάνω στη μηχανή με ήλιο-αντηλιά.

Απο εκεί και πέρα αυτά που λέτε για Firmware update και Safety κλπ αυτά αν μπορείς να εξηγήσεις. Δηλαδή τί κερδίζει ένας απλός χρήστης απο αυτά.

Επίσης στο θέμα GPS. Eγώ έχω θέμα στο θέμα πλοήγησης με αυτό το κινητό? Δεν πιάνει καλό σήμα απο δορυφόρο? Κατα βάση χρησιμοποιώ Garmin πλοηγό αλλά πολλές φορές ειδικά άσφαλτο και αυτό. Με εξυπηρετεί που είναι αδιαβροχο και με προδιαγραφές για σκόνη κλπ.

Επίσης έχω σαν αρχή πως για κινητό πάνω απο 200-250€ να μην δίνω. Κινητά 700€ να το ρίνω να το διαλύσω δε παίρνω.

Αμα πω να αλλάξω αυτό το Nokia δηλαδή που έβαλες πιο πάνω είναι καλή επιλογή? Που κερδίζει? Είναι πιο γρήγορο? Σε θέμάτα ασφάλειας άμα κάνεις Online συναλλαγές? Σε οθόνη? Σε κάμερες?
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
κοίτα εγώ μπορώ να κάνω ερωτήσεις τελείως απλού χρήστη!
. αν εσυ αγορασες smartphone rugged ... αλλοι εχουν αγορασει iphone ή samsung galaxy. Η δουλεια γινεται απ' ολες τις συσκευες. Η μακροζωια και αντοχη στον χρονο και τις κακουχιες αλλαζει αναλογα τον μηχανολογικο σχεδιασμο της συσκευης.

. η φωτεινοτητα της οθονης καλο θα ειναι να ξεπερναει τα 400nits. Στα 600nits εισαι 7/10 (κανω την δουλεια μου) και απο 800 και πανω εισαι στο 9/10.
. αναλυση Με ελαχιστο τα 720p εχουμε 50-50% σε αυτονομια / βλεπω χαρτη σε καθε συσκευη handheld. Αν η οθονη ειναι στα 1080p τοτε ανεβαζουμε 30-40% την καταναλωση μπαταριας. Μονο στα κομματια του hardware GPU + οθονη, οχι σε ολη την συσκευη. Κερδιζουμε σε μεγαλυτερο ορατο πεδιο ωστε να δουμε χαρτογραφικα δεδομενα χωρις να αναγκαστουμε να κανουμε zoom out στον χαρτη. Οσο πιο πολλα και μικρα τα pixes > βλεπουμε περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα. Με οθονες μικρες 4-5,8 inches οι αναλυσεις 1080 ειναι σπανιο να βρεθουν και κουραζουν τα ματια, λογο μικρων pixels

. οι αναβαθμισεις σε λειτουργικο, παρατεινουν την μακροζωια μιας συσκευης για χρηση σε νεες εφαρμογες πχ πλοηγησης. Που σε καποιες περιπτωσεις θα κερδισεις σε λειτουργιες ή νεους χαρτες. Για τα πρωτα 5 χρονια ενος μοντελου που δεν εχει αναβαθμισεις, μην σε νοιαζει. Για 5-7 χρονια εχεις 50-50% να φοβασαι. Απο 7χρονια και πανω, εχεις μονο 20% πιθανοτητα για νεες εφαρμογες πλοηγησης. Για εφαρμογες εκτος πλοηγησης δεν γνωριζω
. οι αναβαθμισεις security αφορουν την προστασια απο κακοβουλο λογισμικο
. τα bug fixes αφορουν τις διορθωσεις στο ιδιο λειτουργικο που εχει προβληματα
ολα αυτα δεν υπαρχουν ευκολα σε προιοντα απο την κινα

. η ποιοτητα του δεκτη πλοηγησης, αυξανει ταυτοχρονα με την τιμη αγορας. Αυτο δεν σημανει πως σε πλαστικη συσκευη των 99€ θα χαθεις στο δρομο. Αν ομως κανεις καταγραφη διαδρομης, σε χαμηλου κοστους μοντελα, εκει θα δεις ... αλλου ημουν - αλλα καταγραφει. Θα εχει μεγαλο σφαλμα απο 10-40 μετρα

. το Nokia XR20 το προτεινω ως κορυφαιο λογο τιμης αποδοσης

. υπαρχει και η επιλογη για αγορα συσκευης android smartphone, οπου ο χρηστης δεν θα βαλει καρτα sim, θα ειναι μονιμα σε airplane mode και θα ειναι 100% μονο για πλοηγηση. Κατι σαν το garmin monterra

Υ.Γ.
αν σε κατι δεν απαντησα, γραψε νεες ερωτησεις
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εντάξει 40 μέτρα σφάλμα σε καταγραφή διαδρομής δεν είναι κάτι τραγικό. Ένα ίχνος θες να ξέρεις στο περίπου ποιον χωματόδρομο θες να τραβήξεις ή που να πας στη διασταύρωση που έρχεται.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εντάξει 40 μέτρα σφάλμα σε καταγραφή διαδρομής δεν είναι κάτι τραγικό. Ένα ίχνος θες να ξέρεις στο περίπου ποιον χωματόδρομο θες να τραβήξεις ή που να πας στη διασταύρωση που έρχεται.
Γιαννη,
προσπαθω να αναφερω τα προβληματα ενος δεκτη πλοηγησης με χαμηλο κοστος. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχω πει οπως
. τι γινεται αν ο ουρανος ειναι γεματος συννεφα ? αν ειναι και ηλεκτρικα φορτισμενα ?
. αν ειμαστε μεσα στην πολη σε ψηλα κτηρια ?
. αν ειμαστε στο βουνο σε μια χαραδρα, αν υπαρχει πυκνη βλαστηση απο ψηλα δεντρα ?
. καλωδια τασης ΔΕΗ, διαφημιστικες πινακιδες
σε ενα καλοσχεδιασμενο δεκτη που θα βρεθει μονο σε ακριβες συσκευες, τα προβληματα ειναι σε αρκετα μικροτερο βαθμο. Και ολα αυτα μπορουν να δημιουργησουν προβλημα ακομα και στην πλοηγηση
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξανααναφερει αλλα θεωρω οτι το κινητο μας πρεπει να το εχουμε σε καποια τσεπη.Αν το εχουμε σε μια βαση στο τιμονι.σε περιπτωση ατυχηματος πιθανοτατα θα ειναι πολυ μακρια για να το χρησιμοποιησουμε.

Ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω το μυαλο κανενος,αλλα θα ηθελα να αναφερω περιπτωση φιλου που απλα τον πλακωσε η μηχανη και δεν μπορουσε να το φτασει.Καθησε παρα πολυ ωρα στο συγκεκριμενο σημειο και ανεπνεε με δυσκολια μεχρι που ηρθε καποιος να τον βοηθησει.
Εδώ το θέμα δεν είναι το κινητό στην τσέπη, αλλά να είχε ελαφρότερη μηχανή.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εντάξει 40 μέτρα σφάλμα σε καταγραφή διαδρομής δεν είναι κάτι τραγικό. Ένα ίχνος θες να ξέρεις στο περίπου ποιον χωματόδρομο θες να τραβήξεις ή που να πας στη διασταύρωση που έρχεται.
Παρεπιπτόντως για ορειβάτη είναι επικίνδυνο και σε δύσκολες καταστάσεις ομίχλης, χιονοθύελλας, ..., μπορεί να είναι θέμα ζωής ή θανάτου.
Έχει συμβεί σε χιονοθύελλα να είναι 10 μέτρα δίπλα από το καταφύγιο και να μην μπορούν να το βρουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom