Λάστιχα 70-30 με διάρκεια

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πόσα χιλιόμετρα σου εχουν βγάλει Αλεξ? Εμενα το πίσω στις 10.000 πρπ, ειναι για αλλαγή και μπορεί να λεω και πολλα, γιατί έβαζα και τα χωματινα και δεν μπορώ να υπολογισω ακριβώς.
ακριβως δεν ξερω αλλα εχω φιλο που εκανε πανω απο 20000κμ με ταξιδια μαχημα πολυ χωμα παρα πολυ χωμα και ηταν μια χαρα ,γενικα δεν κοιταω κμ στα λαστιχα σιγουρα εβγαλα 10000κμ ,στριβουν στο δρομο πανε καλα στο χωμα ,για ταξιδι με σφαλτο και χωμα ειναι μια χαρα πιστευω. τα κμ που θα βγαλει ενα λαστιχο ειναι σχετικα γιατι παιζουν πολλα ρολο πχ μοτο , πως οδηγουμε ,που παμε κλπ
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
ακριβως δεν ξερω αλλα εχω φιλο που εκανε πανω απο 20000κμ με ταξιδια μαχημα πολυ χωμα παρα πολυ χωμα και ηταν μια χαρα ,γενικα δεν κοιταω κμ στα λαστιχα σιγουρα εβγαλα 10000κμ ,στριβουν στο δρομο πανε καλα στο χωμα ,για ταξιδι με σφαλτο και χωμα ειναι μια χαρα πιστευω. τα κμ που θα βγαλει ενα λαστιχο ειναι σχετικα γιατι παιζουν πολλα ρολο πχ μοτο , πως οδηγουμε ,που παμε κλπ
Απο περιέργεια ρώτησα να δω πόσα σου εβγαλαν και εγώ τα θεωρώ καλά λάστιχα αλλά το 950 το πισω το ξεφτιλίζει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τα pirelli str? πιστευω οτι ειναι μια χαρα και βγαζουν κμ
Το πισω στο δικο μου CRF1000 (συνδυασμενο με TKC80 μπροστα) ισα που εβγαλε 10Κ χμ - οταν το πεταξα ειχε λιγοτερο απο 1χλ τακουνι. Ειναι βεβαια πολυ καλο λαστιχο, σαφως καλυτερο για μενα και αυτα που θελω σε σχεση με το E07, αλλα δε φαινεται να βγαζει τα χμ του τελευταιου.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτό ακριβώς.
Η φθορά αυτή ,είναι αποτέλεσμα του εμπρός φρένου.
Το αρκετο Εμπρόσθιο βάρος ,σε συνδιασμό με την συνήθως ενδοτική εμπρός ανάρτηση ,η οποία μεταφερει ακόμα περισσότερο βαρος εμπρός κατα το φρενάρισμα ,παραμορφώνουν ζεσταίνουν λυγίζουν κ τελικά φθείρουν τα τακούνια ανομοιόμορφα.

Γυρίστε τα ανάποδα όταν η γωνία φθοράς είναι πλεόν εμφανής.
Δεν γυριζουν ολα Οσα εχουν δεικτη φορας δεν πρεπει να γυρισουν ...Μην παρουμε και κανεναν στο λαιμο μας
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Δεν κατεληξα πουθενα μονοσημαντα, χωρις υποσημειωσεις κλπ. Το μονο πισω λαστιχο που πληρει για μενα τις περισοτερες προϋποθεσεις για ταξιδι 15Κ χμ σε καθε ειδους εδαφος σε μεγαλο on-OFF μηχανακι (πχ στο δικο μου CRF) ειναι το Mitas E07 που τωρα πια λεγεται Enduro Trail - δεν ξερω αν το καινουργιο εχει κι'αλλες διαφορές εκτος απο το ονομα, η χαραξη παντως δειχνει ακριβως ιδια.

Αυτο νομιζω θα βγαλει 15Κ χμ και ειναι ικανοποιητικο σε χωμα και ασφαλτο αλλα πουθενα πολυ καλο, εκτος απο απλα καλο. Επειδη ομως το φοραω για τη ωρα σε διασταση 130-17 στο Αλπ650, δεν ειμαι το ιδιο ικανοποιημενος οπως με τα περισοτερα άλλα λαστιχα που φοραω/εχω φορεσει. Αρχικα, στο (στεγνο) χωμα ειναι απλα ικανοποιητικο αλλα ειναι σκληρο λαστιχο που θελει γεναιο ριξιμο πιεσης για να δουλεψει σε σκληρα εδαφη. Επισης εχει σχετικα τετραγωνη κορωνα που τετραγωνιζει ακομη περισοτερο οσο τρωγεται στο κεντρο και αυτο ξενιζει στο στριψιμο στην ασφαλτο. Επισης στη βρεγμενη ασφαλτο θελει προσοχη. Και ειναι επισης σχετικα σκληρο στο βγαλε/βαλε, η δουλεια γινεται σχετικα δυσκολα με λεβιεδες (το τελευταιο για οσους το βαζουν σε ΤΤ τροχους καθως ειναι TL). Μπροστα βεβαια για μενα TKC80 δαγκωτο για τετοιο ταξιδι.


ΥΓ Turtle: ετσι γινονται τα μπροστινα τακουνατα λαστιχα σε ενα βαθμο (το TKC80 σαφως λιγοτερο απο αλλα πιο μαλακα σαν το MT21) αλλα το δικο σου TKC80 εχει παραγινει για καποιο λογο.

Αν και η Conti δινει φορά, τα τακουνια ειναι συμμετρικα στο μπρος-πισω και δουλευει μια χαρα οταν το γυρνας αναποσα. Εγω κραταω το δικο μου μπροστινο περιπου 16Κ χμ στα μηχανακια μου, 8Κ με κανονικη φορά και 8Κ αναποδα.
Το πιστεύω ότι λες για το λάστιχο το μπροστινό. Η απορία μου είναι γιατί έγινε τόσο γρήγορα. Έχει πάνω του γύρω στις 7χιλ χλμ. Τα έκανα όλα φέτος και έγιναν σε ανοιχτούς κατά βάση δρόμους. Το wild με περισσότερα χλμ δεν είχε δείξει κανένα τέτοιο σημάδι φθοράς και το είχε κακομεταχειριστει όσο δεν πάει. Μάλλον φταίει το παλιό dot.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μόνο σε μένα κάνουν πολύ θόρυβο τα wild ?

Το έχω ξαναγράψει , αλλά τα k60 skout πίσω , μέχρι 130 διάσταση (μετά αλλάζει η χάραξη) είναι το καλύτερο που έβαλα πίσω.
 
Top Bottom