Λάστιχα enduro-MX

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εφόσον δεν είδα να υπάρχει καποιο σχετικό θέμα ανοίγω αυτό εδώ για συζήτηση πάνω σε πιο καθαρόαιμα λάστιχα για χώμα.

Σίγουρα οι περισσότεροι εδω μέσα ψάχνουν για λάστιχα 50/50 τύπου MT21, TKC80, E09, Anakke Wild κλπ.

Τα παραπάνω λάστιχα καλύπτουν μεγάλο εύρος χρήσης και είναι μια μέση λύση και για κίνηση στην άσφαλτο και για το χώμα με κάποιους συμβιβασμούς και στα 2 τεραίν.

Τώρα για όποιον θέλει ένα λάστιχο αυστηρά χωμάτινο (οκ να μπορεί να κάνει και κάποια χλμ άσφαλτο) πρέπει να στραφεί στην κατηγορία enduro-MX.

Χωρίς να έχω τις φοβερές γνώσεις στο θέμα μπορώ να κανω μια κατηγοριοποίηση.

Στην κατηγορία MX είναι λάστιχα πίστας με μεγάλο(ψηλό) τακούνι χωρίς έγκριση δρόμου (ντάξει στην Ελλάδα κανείς δεν τα βλέπει αυτά προφανώς). Αυτά συνήθως διακρίνονται σε μαλακά-μεσαία και σκληρά. (Soft-Medium-Hard). Ο εμπειρικός κανόνας είναι σκληρά για λασπερά μαλακά χώματα και με πιο μεγάλα ανοίγματα στα τακούνια και μαλακά για σκληρά εδάφη πιο πυκνά στα τακούνια και μαλακά για να μην κόβονται τα τακούνια. Και μεσαία προφανώς για ενδιάμεσες καταστάσεις.

Τα λάστιχα Enduro πλέον έχουν την προδιαγραφή FIM. Αλλιώς οικολογικά λάστιχα. Λάστιχα με τακούνι όπως τα MX βέβαια αλλά με μήκος τακουνιού στα 13mm έτσι ώστε να μην προκαλούνται ζημιές με μεγάλα σκαψίματα στα χώματα προς το περιβάλλον και τη φύση. Στη πραξη οι κατασκευαστές κάνουν αυτά τα λάστιχα πιο καλά σε μεγάλο εύρος τεραίν και έχουν και έγκριση για κίνηση σε δρόμο(άσφαλτο). Αυτό επειδή η φύση των αγώνων enduro είναι διαφορετική απο τους αγώνες MX. Επίσης οι αναφορές είναι απο χρήστες γενικά πως τα FIM είναι πιο καλά λάστιχα εν τέλει για enduro και trail ride απο τα ΜΧ με μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης σε μεγαλύτερο εύρος συνθηκών. Και αυτό έρχεται με ένα τίμημα βέβαια, 20-30% υψηλότερη τιμή.

Επίσης απ ότι έχω καταλάβει οι εταιρείες έχουν και κάποιο λάστιχο συνήθως πιο πολύ προσανατολισμένο στον χομπίστα όπως έχει η DUNLOP τα D952. Ουσιαστικά enduro-trail λάστιχο για μικτή χρήση με αυξημένη διάρκεια ζωής (προφανώς εις βάρος της απόλυτης απόδοσης).

Μπορούμε εδώ να γράψουμε τις εμπειρίες μας και να προτείνουμε κάποια που έχουμε δοκιμάσει.

Εγώ στο παρελθόν έχω δοκιμάσει 3 λάστιχα. Όλα προδιαγραφών MX

1)Michelin AC10
2)Pirelli MX-xtra
3)Bridgestone 403-404

Μακράν το καλύτερο τα bridgestone σε απόδοση. Τα Pirelli ήταν τα καλύτερα σε διάρκεια (ήταν και το μοντέλο τέτοιο, όπως τα D952 που ανέφερα παραπάνω) και τα Michelin απλά φτηνά. Δεν με ικανοποίησαν κάπου, μέτριο λάστιχο για μένα.

Τώρα τί βάζουμε??

Κάπου στα 130€ βλέπω τα καινούργια FIM Bridgestone E50 με καλές αναφορές στο εξωτερικό για ποικιλία εδαφών
Στα 110€ φτηνότερο παίζει το Michelin Tracker με ένα ερωτηματικό στην αντοχή τους
Τα φτηνά Dunlop D952 παίζουν ακόμα σε τιμή στα 100€!
Επίσης είναι τα Metzeler 6days extreme κάπου στα 130-140€

Και μετά παίζουν κάποιες νέες μάρκες στη πιάτσα. Τα Golden tyre, Gipson κλπ με καλές κριτικές.

Επίσης κάποιοι υποστηρίζουν πως τα FIM είναι ΑΛΛΟΥ σε απόδοση..

(????????)
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Fim.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τελικά παρήγγειλα τα Metzeler MC360 mid-hard

Μου τα πρότεινε και ο Σάκης Blue line και στο γενικό ψάξιμο που έκανα μου φάνηκε η καλύτερη περίπτωση για μένα.

Δεν ειναι FIM άρα έχουν και περισσότερο τακούνι για διάρκεια αλλά είναι εντουρο λάστιχο. Έχουν πιο πυκνό τακούνι σε σχέση με άλλα άρα θα είναι και λίγο πιο αξιοπρεπή και ανθρώπινα σε κάποια ασφάλτινα κομμάτια.
Επισης είναι metzeler και έχω μια αδυναμία στη metzeler.
Μου άρεσε και που έχει 2 σειρές τακούνια στις άκρες κάτι που θα το κάνει πιστεύω σταθερό και ανθεκτικό και στα πιο δύσκολα κομμάτια και πετρωδη. Εν τω μεταξύ κάτι μου έκαναν στη σχεδίαση τους και αυτά τα bunkers που έχει στο flat κομμάτι και πιστεύω θα βοηθάνε στα λασπωδη να μη στομωνει εύκολα το λάστιχο, γενικά είναι σχεδιασμένο πιο all around γιανολα Τα εδαφη και στη χρήση που κάνουμε θα ταιριάξει θεωρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Όπως είπα το πίσω μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στον Όλυμπο.
Μπροστά δεν έχω δοκιμάσει αλλά περιμένω το δικό σου review
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Εγώ τα τελευταία χρόνια δουλεύω metzeler exteeme fim φοβερό λάστιχο σε τερέν με πολύ πέτρα..


Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Ακούς τον Σάκη επειδή τα Tracker michelin θα σε αφήσουν απο μπαταρία....
Πέρα απο την πλάκα τα metzeler φαίνονται σκετη κακία !!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Ακούς τον Σάκη επειδή τα Tracker michelin θα σε αφήσουν απο μπαταρία....
Πέρα απο την πλάκα τα metzeler φαίνονται σκετη κακία !!!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Το δικό του έχει μανιβέλα άλλος είναι ο λόγος!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αφού τα Metzeler MC360 Mid-Hard δοκιμάστηκαν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες σε μικτή διαδρομή (απο σκληρό, κοτρώνα, νεροφάγωμα μέχρι τρελή λασπουριά) μπορώ να πώ πως είναι ένα εξαιρετικό All Around off road λάστιχο. Δεν έχασα πουθενά εμπιστοσύνη, πρόσφυση μεγάλη παντού και μέχρι που το παράκανα σε ένα πιστάκι εκεί πάνω απ τα Μεγαρα που χωθήκαμε λίγο και υπερβολική εμπιστοσυνη στο τέλος στούμπωσε το μπροστινό (μιλάμε για 30-40 πόντους λάσπη, βάλτος ήταν ουσιαστικά όμως) και με άδειασε.

ΟΚ, πάνω απο τις απαιτήσεις όποιου χομπίστα φυσικά ειδικά αυτά τα λάστιχα όταν είναι καινούργια.

Στη παρέα 2 φίλοι με επίσης ολοκαίνουργια σετ μπρός πίσω

1)Metzeler MCe 6 days extreme FIM
2)Bridgestone X30R(πίσω)- X20R (εμπρός)

Όλα κορυφαία λάστιχα φυσικά κανένα παράπονο, άλλο καπου καλύτερο σε ένα τομέα άλλο σε άλλο είναι και θέμα οδηγικού γούστου.

Να δούμε μόνο απο αντοχή τι θα πουν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επίσης να υπερθεματίσω πως κάνουμε χώμα σαφως με όλα αλλά εν τέλει η απόδοση που δίνει ένα καθαρά χωμάτινο λάστιχο και το επίπεδο εμπιστοσύνης και διασκέδασης είναι σε άλλο επίπεδο ακόμα και απο το πιο ικανά 50/50 (π.χ. ΜΤ21)

Όποιος έχει τη δυνατότητα και δεν κάνει πολλά χλμ σε άσφαλτο αξίζει να έχει τέτοιο λάστιχο επάνω.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Εγώ έχω παραγγείλει πίσω το Michelen Tacker (140-18) για το Τενερε σε συνδιασμό με το Anakee Wild που έχει μείνει μπροστά!!!
Βέβαια δεν ξέρω αν θέλω να τα βάλω ακόμα καθώς κατα 80% της εβδομάδας κάνω χρήση on-road .
Θα έχω θέμα??? θα τα κάψω αμέσως?? Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο??
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
εεεε δεν είναι και ότι καλύτερο ένα Michelin Tracker(και οποιοδήποτε καθαρά MX-enduro λάστιχο) ειδικα πίσω σε ένα μηχανάκι γεμάτο 200 κιλά να κάνει 80% άσφαλτο.

Θα το κάψεις σύντομα δυστυχώς.. ντάξει, φτηνό είναι, μια δοκιμή και βλέπεις!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Παλιό το νήμα αλλά ήθελα να ρωτήσω tc-drift , πως σου φάνηκαν τελικά τα mc360; Έχω τώρα στο exc250 τα Dunlop D952 και σκεπτόμουν για κάτι διαφορετικό δεδομένου ότι με το μικρό βγαίνω σχεδόν μόνο χώμα.

Και βέβαια, οποιαδήποτε άλλη πρόταση για κάτι σε καθαρά Enduro προφίλ καλοδεχούμενη!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Παλιό το νήμα αλλά ήθελα να ρωτήσω tc-drift , πως σου φάνηκαν τελικά τα mc360; Έχω τώρα στο exc250 τα Dunlop D952 και σκεπτόμουν για κάτι διαφορετικό δεδομένου ότι με το μικρό βγαίνω σχεδόν μόνο χώμα.

Και βέβαια, οποιαδήποτε άλλη πρόταση για κάτι σε καθαρά Enduro προφίλ καλοδεχούμενη!
Τα mid ήταν το καλύτερο all around enduro λάστιχο που είχα βάλει στο crf! Και όσο τρελό και να ακούγεται όντως πιάνουν αξιοπρεπώς και στην (στεγνή πάντα) άσφαλτο.
Βέβαια από οτι θυμάμαι, τα πλήρώνεις κι ανάλογα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παλιό το νήμα αλλά ήθελα να ρωτήσω tc-drift , πως σου φάνηκαν τελικά τα mc360; Έχω τώρα στο exc250 τα Dunlop D952 και σκεπτόμουν για κάτι διαφορετικό δεδομένου ότι με το μικρό βγαίνω σχεδόν μόνο χώμα.

Και βέβαια, οποιαδήποτε άλλη πρόταση για κάτι σε καθαρά Enduro προφίλ καλοδεχούμενη!
Φοβερό λάστιχο all around θα το χαρακτήριζα (mid hard πάντα). Δεν έχει την απόλυτη απόδοση ενός FIM αλλά για ερασιτεχνική χρήση έχει την απόδοση που πρέπει σε όλα τα εδάφη. Και αυτό σε συνδιασμο με έγκριση δρόμου dot που το κάνει ασφαλές και στην άσφαλτο και βγάζει και περιεργως πολλά χιλιόμετρα! Τα διπλα θα έλεγα από αλλά enduro-mx λάστιχα που είχα δοκιμάσει παρελθόν. Και όσο για το βρεγμένο. Ασφαλή! Σκέψου με το lc4 είχα πάει με αυτά τα λάστιχα περισυ στην μανιταροσουπα και έκανα από εθνική μέχρι βρεγμένο επαρχιακό. Δεν με προδωσε πουθενά. Προφανώς ταλαιοωρηθηκαν τα λάστιχα και δεν είναι για τέτοια χρήση αλλά καταλαβαίνεις.. Φόρεσε τα άφοβα για μένα αξίζουν.. Και ας πλησιάζουν σε τιμή τα FIM. Θα στα βγάλουν από την αντοχή τους.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ερωτηξη

Θελω λαστιχο αντιστοιχο του 110/90-18 αλλα εχω 1.85" ζαντα
Να βαλω διασταση 110/100-18 ?

Σε Michelin το 110 ισούται με 120 εχω ακουσει και θα ξαναβρισκει στο προστατευτικο αλυσιδας.
Και για 100-120 χιλιοστα πλατος ελαστικου, πρεπει να φοραω 2,15" ζαντα!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ερωτηξη

Θελω λαστιχο αντιστοιχο του 110/90-18 αλλα εχω 1.85" ζαντα
Να βαλω διασταση 110/100-18 ?

Σε Michelin το 110 ισούται με 120 εχω ακουσει και θα ξαναβρισκει στο προστατευτικο αλυσιδας.
Και για 100-120 χιλιοστα πλατος ελαστικου, πρεπει να φοραω 2,15" ζαντα!!
Γιατί δεν βάζεις 100/100-18 που φοράς κανονικά?
Έχεις επιλογές...
Michelin Tracker Rear 100/100/18 59R
Dunlop Geomax MX33 Rear 100/100-18 59M NHS / TT
Metzeler MC360 Rear 100/100/18 59M Hard MST
Αυτά με ένα γρήγορο ψάξιμο...
 
Top Bottom