Μούδιασμα στα χέρια μετά από 20' οδήγημα

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μπορει ακομα να συμβεί με μικρότερο μέγεθος γαντιου και με λαθος κλίση του τιμονιού.

Καλησπέρα,
Ναι και με γαντια και χωρίς
Εκεί ήθελα να καταλήξω.

Πάντως θεωρώ οτι όλοι λίγο πολυ κατα καιρούς έχουμε νιώσει αυτο το μούδιασμα.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το πιο συνηθισμένο αίτιο για το σύμπτωμα που αναφέρεις είναι η πίεση ενός νεύρου του χεριού - συνήθως του ωλένιου νεύρου - σε κάποιο σημείο της πορείας του, κάτι που εξετάζεται με μια εξέταση που λέγεται ηλεκτρομυογράφημα.
Ωστόσο, υπάρχουν και άλλες καταστάσεις που μπορεί να σχετίζονται με το σύμπτωμα, όπως τα προβλήματα στην περιοχή του αυχένα ή ακόμα και μεταβολικές διαταραχές.
Γι’ αυτό ,θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε νευρολόγο ή σε ορθοπαιδικό, ούτως ώστε πρώτα να σε εξετάσει ,και να σε κατευθύνει ανάλογα.


βλ.>>>
Ωλένια νευρίτιδα

YΓ:
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου ,αλλά επειδή τα συμπτώματα (φαίνονται να) είναι σε τελείως αρχικό στάδιο ,με την κατάλληλη διαχείριση ,θα είναι κ πλήρως αναστρέψιμα.
ΜΗΝ τα αφήσεις στην τύχη τους ,γιατί με την πάροδο του χρόνου θα ενταθούν ,κ απο ένα σημείο κι έπειτα ,θα είναι επίπονα ,κ μη αναστρέψιμα με συντηριτική θεραπεία.
(Παθών ,λόγω άγνοιας κ αμέλειας)
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Για ακόμη μια φορά ο Mr El-Gatto πάει το θέμα ένα βήμα παραπέρα και πάρα πολύ εύστοχα!!


να συμπληρώσω κι εγώ με ένα λινκ και να πω κι εγώ την εμπειρία μου...
http://www.greekorthopaedic.gr/syndromo-karpiaiou-solina/
Εν ολίγεις... παίζει από την καθημερινότητά σου (δουλειά, αθλητισμός, τραυματισμός, πολλές ώρες σε υπολογιστή) να έχεις ήδη κάνει κάποια ζημιά στο συγκεκριμένο νεύρο το οποίο σου φέρνει και το μούδιασμα απλά όταν έχει το χέρι σου στη συγκεκριμένη θέση.

Προσωπικά είχα το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα πριν 3-4 χρόνια και για περίπου ένα μήνα "υπέφερα". Δεν μπορούσα να σηκώσω ούτε μια σακούλα του super market με την κλασσική κίνηση που κάνουμε στα γυμναστήρια όταν σηκώνουμε και βαράκια (αλτήρες) για δικέφαλους. Φόρεσα νάρθηκα για 2 βδομάδες και από τότε δεν με ξαναενόχλησε.

Εάν λοιπόν νιώθεις διάφορες ενοχλήσεις και σε άλλες στιγμές της ημέρας στα χέρια σου τότε λάβε υπόψη σου να ψάξεις και τον εαυτό σου πέρα από τη μηχανή σου. :)

Σου εύχομαι να μην υπάρχει ούτε κατά διάνοια η πιθανότητα κάποιας αντανακλαστικής αντίδρασης η οποία θα ξεκινάει από τον αυχένα κτλ....
 

Aktaioros

Μέλος
Περιοχή
Λαγονήσι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
....
Το πιο συνηθισμένο αίτιο για το σύμπτωμα που αναφέρεις είναι η πίεση ενός νεύρου του χεριού - συνήθως του ωλένιου νεύρου - σε κάποιο σημείο της πορείας του, κάτι που εξετάζεται με μια εξέταση που λέγεται ηλεκτρομυογράφημα.
Ωστόσο, υπάρχουν και άλλες καταστάσεις που μπορεί να σχετίζονται με το σύμπτωμα, όπως τα προβλήματα στην περιοχή του αυχένα ή ακόμα και μεταβολικές διαταραχές.
Γι’ αυτό ,θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε νευρολόγο ή σε ορθοπαιδικό, ούτως ώστε πρώτα να σε εξετάσει ,και να σε κατευθύνει ανάλογα.


βλ.>>>
Ωλένια νευρίτιδα

YΓ:
Δεν γνωρίζω την ηλικία σου ,αλλά επειδή τα συμπτώματα (φαίνονται να) είναι σε τελείως αρχικό στάδιο ,με την κατάλληλη διαχείριση ,θα είναι κ πλήρως αναστρέψιμα.
ΜΗΝ τα αφήσεις στην τύχη τους ,γιατί με την πάροδο του χρόνου θα ενταθούν ,κ απο ένα σημείο κι έπειτα ,θα είναι επίπονα ,κ μη αναστρέψιμα με συντηριτική θεραπεία.
(Παθών ,λόγω άγνοιας κ αμέλειας)
Δυστυχώς πρέπει να ψαχτώ γιατί έχω θέματα και με αυχένα καθότι αισίως 47 χρονών και ταλαιπωρημένος πάνω από 25 χρόνια με φουσκωτά, ταξίδια, κοπανήματα, κλπ, κλπ. :coffee::coffee:
 

Aktaioros

Μέλος
Περιοχή
Λαγονήσι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
....
Για ακόμη μια φορά ο Mr El-Gatto πάει το θέμα ένα βήμα παραπέρα και πάρα πολύ εύστοχα!!


να συμπληρώσω κι εγώ με ένα λινκ και να πω κι εγώ την εμπειρία μου...
http://www.greekorthopaedic.gr/syndromo-karpiaiou-solina/
Εν ολίγεις... παίζει από την καθημερινότητά σου (δουλειά, αθλητισμός, τραυματισμός, πολλές ώρες σε υπολογιστή) να έχεις ήδη κάνει κάποια ζημιά στο συγκεκριμένο νεύρο το οποίο σου φέρνει και το μούδιασμα απλά όταν έχει το χέρι σου στη συγκεκριμένη θέση.

Προσωπικά είχα το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα πριν 3-4 χρόνια και για περίπου ένα μήνα "υπέφερα". Δεν μπορούσα να σηκώσω ούτε μια σακούλα του super market με την κλασσική κίνηση που κάνουμε στα γυμναστήρια όταν σηκώνουμε και βαράκια (αλτήρες) για δικέφαλους. Φόρεσα νάρθηκα για 2 βδομάδες και από τότε δεν με ξαναενόχλησε.

Εάν λοιπόν νιώθεις διάφορες ενοχλήσεις και σε άλλες στιγμές της ημέρας στα χέρια σου τότε λάβε υπόψη σου να ψάξεις και τον εαυτό σου πέρα από τη μηχανή σου. :)

Σου εύχομαι να μην υπάρχει ούτε κατά διάνοια η πιθανότητα κάποιας αντανακλαστικής αντίδρασης η οποία θα ξεκινάει από τον αυχένα κτλ....
Βαγγέλη σε ευχαριστώ, μάλλον θα ξεκινήσω ψάξιμο, οπώς έγραψα και στον φίλο μας τον el-gatto
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προχωρημένο σύμπτωμα καρπιαιου σωλήνα, είναι το πρωινό μουδιασμα μόλις ξυπναμε.
Θελει 3-4 λεπτά για να αρχίσει να κουνιεται το χερι
Η κυρά λενη έχει κάνει επέμβαση και στα 2 χέρια για να λύσει το πρόβλημα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία αν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Ελπίζω το μουδιασμα του φίλου μας Κώστα να προέρχεται από όλους τους άλλους λόγους που προαναφερθηκαν, γιατί το καρπιαιο σύνδρομο είναι ταλαιπωρία.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γιατί δεν παιρνεις ενα BMW, ωστε να μουδιαζει ολο το χερι και να μην πας να τα δώσεις σε γιατρούς? :muted::inlove::D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δυστυχώς πρέπει να ψαχτώ γιατί έχω θέματα και με αυχένα καθότι αισίως 47 χρονών και ταλαιπωρημένος πάνω από 25 χρόνια με φουσκωτά, ταξίδια, κοπανήματα, κλπ, κλπ. :coffee::coffee:
Φίλε μου, κοίτα τον αυχένα σου, δεν είμαι γιατρός, αλλά παθών.
Είμαστε πολλοί...:)
Είμαστε όντως πολλοί.
Αναμενόμενο.
Ολες οι καταπονήσεις στο ανθρώπινο σώμα ,δρούν σωρευτικά.
Και ειδικά στον σύγχρονο άνθρωπο των μεγαλουπόλεων (τρομάρα μας) ,που η έλειψη χρόνου σε συνδιασμό με την αγυμνασιά ,κάνει το κορμί παντελώς ευάλωτο στο Κυριακάτικο ξέδωμα ,τα ορθοπαιδικά κ νευρολογικά προβλήματα ,είναι θέμα χρόνου(ων) να εμφανιστούν.

Σοφή αντιμετώπιση , είναι η αλλαγή στάσης/τρόπου ζωής ,με τα πρώτα σημάδια φθοράς.
Δύσκολο...ναι...ο άνθρωπος αλλάζει δύσκολα συνήθειες.
Οποιος τα καταφέρει όμως ,παίρνει γενναία πίστωση απροβλημάτιστου χρόνου(ων)

Μην μασσάτε όμως και οι "χύμα".

Εχω θέμα ,σε όποιον σωλήνα-τένοντα-σύνδεσμο υπάρχει πάνω στο ανθρώπινο κορμί.
Και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,έχω θέμα και στον αυχένα.
Πριν 2 χρόνια περίπου ,τα συμπτώματα ήταν πολύ έντονα κ επίπονα.
Τότε ,και μόνον τότε ,το έψαξα. (ΚΑΚΩΣ...άργησα)
Χρειάστηκαν 3 μήνες έντονης θεραπείας κ μοτο-αποχής ,για να μπορέσω να λειτουργώ κ πάλι ,σχεδόν φυσιολογικά (το απολύτως το έχω ξεχάσει)

Σύμφωνα με τον γιατρό μου ,ΔΕΝ θα έπρεπε να ξανακαβαλήσω μοτοσυκλέτα (ειδικά για τις καταπονήσεις του αυχένα)
"Αλλωστε είσαι πιά σχεδόν 50 χρ...." μου είπε (το θυμάμαι κ πονάω...)
Μόλις μου το'πε...γέλασα "ειρωνικά" ,και του'πα: "αυτό ΔΕΝ παίζει...που να σου εξηγώ τώρα...δεν ξέρεις εσυ."
"Εγώ δεν ξέρω ;" μου λέει..."Ξεχνάς μάλλον ότι ,εγώ είμαι ο Γιατρός εδω μέσα."
"Ναι γιατρέ"... του λέω ..."σύμφωνοι...αλλά...τι ξέρεις εσύ απο μοτοσυκλέτα ;"
Βούβα...
"Αρα έχω δίκιο...δεν μπορείς να ξέρεις..."


Εδώ ,είμαι 6 μήνες μετά την θεραπεία....... :D

 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και στο thread μπορεις πλεον να μουδιασεις μετα απο 20 λεπτα..... διαβασμα!!

Ευγε σε οσους μοιραζουν εμπειρια κ πληροφορια κι ετσι κανουν τους γυρω τους να υποψιαστουν και να ψαξουν προλαβαινοντας δυσαρεστες καταστασεις

adv phone
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Είμαστε όντως πολλοί.
Αναμενόμενο.
Ολες οι καταπονήσεις στο ανθρώπινο σώμα ,δρούν σωρευτικά.
Και ειδικά στον σύγχρονο άνθρωπο των μεγαλουπόλεων (τρομάρα μας) ,που η έλειψη χρόνου σε συνδιασμό με την αγυμνασιά ,κάνει το κορμί παντελώς ευάλωτο στο Κυριακάτικο ξέδωμα ,τα ορθοπαιδικά κ νευρολογικά προβλήματα ,είναι θέμα χρόνου(ων) να εμφανιστούν.

Σοφή αντιμετώπιση , είναι η αλλαγή στάσης/τρόπου ζωής ,με τα πρώτα σημάδια φθοράς.
Δύσκολο...ναι...ο άνθρωπος αλλάζει δύσκολα συνήθειες.
Οποιος τα καταφέρει όμως ,παίρνει γενναία πίστωση απροβλημάτιστου χρόνου(ων)

Μην μασσάτε όμως και οι "χύμα".

Εχω θέμα ,σε όποιον σωλήνα-τένοντα-σύνδεσμο υπάρχει πάνω στο ανθρώπινο κορμί.
Και ΔΥΣΤΥΧΩΣ ,έχω θέμα και στον αυχένα.
Πριν 2 χρόνια περίπου ,τα συμπτώματα ήταν πολύ έντονα κ επίπονα.
Τότε ,και μόνον τότε ,το έψαξα. (ΚΑΚΩΣ...άργησα)
Χρειάστηκαν 3 μήνες έντονης θεραπείας κ μοτο-αποχής ,για να μπορέσω να λειτουργώ κ πάλι ,σχεδόν φυσιολογικά (το απολύτως το έχω ξεχάσει)

Σύμφωνα με τον γιατρό μου ,ΔΕΝ θα έπρεπε να ξανακαβαλήσω μοτοσυκλέτα (ειδικά για τις καταπονήσεις του αυχένα)
"Αλλωστε είσαι πιά σχεδόν 50 χρ...." μου είπε (το θυμάμαι κ πονάω...)
Μόλις μου το'πε...γέλασα "ειρωνικά" ,και του'πα: "αυτό ΔΕΝ παίζει...που να σου εξηγώ τώρα...δεν ξέρεις εσυ."
"Εγώ δεν ξέρω ;" μου λέει..."Ξεχνάς μάλλον ότι ,εγώ είμαι ο Γιατρός εδω μέσα."
"Ναι γιατρέ"... του λέω ..."σύμφωνοι...αλλά...τι ξέρεις εσύ απο μοτοσυκλέτα ;"
Βούβα...
"Αρα έχω δίκιο...δεν μπορείς να ξέρεις..."


Εδώ ,είμαι 6 μήνες μετά την θεραπεία....... :D


Αστο καλό με συγκίνησες γατούλη!:)

Και μιας κ μου το θυμησες με τη φωτο, ποτε θα ξαναπαμε σπαθοβουνι;;:happy:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αστο καλό με συγκίνησες γατούλη!:)

Και μιας κ μου το θυμησες με τη φωτο, ποτε θα ξαναπαμε σπαθοβουνι;;:happy:
Αν υπάρχει ενδιαφέρον ,κ διάθεση εθελοντισμού(βοήθειας) ,κανονίζουμε επαναδιοργάνωση ,στα "γεννέθλια" της 1ης. ;)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Νοσοκομείο έχουμε καταντήσει εδώ μέσα

:pointu::pointu::pointu::pointu::pointu: :pointu:

Λέω να κάνουμε ένα αντβέντσουρ παράρτημα ΚΑΤ-ΜΕΤΑΞΑ-ΑΓΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ-ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟ ΒΟΥΛΑΣ να μας κάνουν και σκόντο στα νοσήλεια.

:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
PouroDuro λέμε....πες μου τι δεν καταλαβαίνςςςςςςς ......... :pointu:

:friendship:
ΜονΟ οι λελοι είμαστε φρέσκες...!!!
Για αυτό σας λέω.....αρχίστε να τριζετε την οπισθεν
Δίνει φτερά....
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα του Κώστα πιο πάνω, οι γιατροί λένε αυτά που λένε, κι εμείς
κάνουμε αυτά που πρέπει να κάνουμε, αν τους ακούμε κατά γράμμα απλά δεν ζούμε
, εγώ το ζω
στο πετσί μου αυτό...Βέβαια τους τιμώ γιατί με κρατάνε ζωντανό με τις γνώσεις τους και τα φάρμακα.

Θα πρότεινα εκτός από την γυμναστική και 10-20 ιαματικά μπάνια το χρόνο, κατά προτίμηση στις πηγές
Κουνιαβίτη στα Καμμένα Βούρλα, τα ραδιούχα νερά τους είναι βάλσαμο και θα δείτε βελτίωση και ανακούφιση,
είναι και τζάμπα και συνδιάζονται και με καφέ, μάσα και βόλτα ;)
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Συμπιεζονται ο Α6 με τον Α7 στον αυχενα. Ετσι διεγνωσε ο νευρολογος.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom