Μούδιασμα στα χέρια μετά από 20' οδήγημα

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, θα το ψάξω!
sugariasgeorge Γιώργο τώρα είδα την κλήση, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω για αυτό που λές (επικονδυλιτιδα) γιατί δεν έχω πόνο στον αγκώνα. Τουλάχιστον όσο στα υπόλοιπα σημεία που περιγράφω. Ακόμα και τώρα, αρκετές ώρες μετά, νοιώθω τον καρπό και το χέρι μου μουδιασμένα.
Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με την συγκεκριμένη πάθηση να ξέρεις ότι εμένα με ξεκινούσε από τον καρπό και έφτανε μέχρι τον ώμο. Επίσης δεν θέλει κάποια βαριά κίνηση για να εκδηλωθεί. Οι πιο τακτικοί πελάτες των φυσικοθεραπευτων είναι υπάλληλοι γραφείου...
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Παιδιά,
2η βόλτα σήμερα με το 1090, πήγα μια μπαμ Κάλαμο και πίσω, περίπου 2 ώρες στην σέλα και καμιά 150χλμ. Δυστυχώς, αντιμετώπισα πάλι θέμα με το δεξί μου χέρι που μάλλον δεν έχει να κάνει με την απουσία cruise control.

Πόνος στο δεξί χέρι, αρχίζει από την βάση του αντίχειρα, τον καρπό, στο εσωτερικό του πήχη μέχρι και τον τρικέφαλο. Στο τέλος της διαδρομής χειριζόμουν με δυσκολία τα χειριστήρια της μοτοσυκλέτας. Το εντόπισα γυρνώντας από την ανταλλαγή αλλά τότε θεώρησα ότι τα συσσωρευτικά χλμ ΕΟ και η απουσία cruise control ήταν η αιτία. Η πλάκα είναι ότι οδηγώ το σκούτερ καθημερινά, πολλές φορές κάνω 2ωρα στην σέλα του και δεν με έχει ενοχλήσει το χέρι μου. Να πω εδώ ότι λόγω δουλείας, καταπονώ αρκετά τα χέρια μου.

Αν υπήρχε θέμα, δεν θα το συναντούσα συνεχώς? Εντοπίζω ίσως 2 θεματάκια που μπορεί να οδηγούν στο πρόβλημα:
  1. Γάντι μηχανής? Φοράω πιο ενισχυμένο στις βόλτες απ' ότι στην πόλη. Δεν μου είναι μικρό αλλά όταν το βγάζω, μένουν αποτυπώματα από τις ραφές του στα χέρια μου. Ίσως πιέζουν την παλάμη μου εσωτερικά όπως πιάνω το τιμόνι.
  2. Λάθος θέση τιμονιού? Θα κάνω μια δοκιμή να το γυρίσω λίγο προς το μέρος μου.
Μήπως δουλεύεις με υπολογιστή; Μήπως παίζεις πιάνο; :happy:
Σαν σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα ακούγεται. Κάποιος ειδικός θα δώσει διάγνωση. Περαστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Παρόμοια συμπτώματα πριν 5 χρόνια. Έκανα βέβαια λόγω δουλειάς γύρω στα 100 χλμ τη μέρα με μοτοσικλέτα μέσα στη πόλη.. σύνδρομο καρπιαίου είπε ο γιατρός, έβαλα ελαστικό επίδεσμο όταν δεν οδηγούσα και όταν άρχισε να χειροτερεύει, άλλαξα πόστο στη δουλειά.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
νοιώθω τον καρπό και το χέρι μου μουδιασμένα
Η επικονδυλίτιδα του αγκώνα (διεθνώς “tennis elbow“) είναι μια επώδυνη πάθηση στην έξω επιφάνεια του αγκώνα κατά τις κινήσεις του καρπού και του αντιβραχίου. Οφείλεται σε ερεθισμό (φλεγμονή) των τενόντων που εκφύονται από τον αγκώνα και κινούν καρπό και πήχυ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε κάθε περίπτωση κάνε κάνα 2ωρο οδήγησης με τον εξοπλισμό που φοράς στο σκούτερ (δηλαδή όχι αυτά τα γάντια βασικά και ίσως όχι αυτό το μπουφάν αν δε φοράς αυτό) να δεις αν κάποιο λάθος του εξοπλισμού σου ταλαιπωρεί το χέρι.

Μετά... Το 1090 το πηρες τώρα και εμφανίστηκε ξαφνικά αυτό το πρόβλημα? Τί τιμόνι έχει? Μπας και έχει φάει κάνα στράβωμα? Μπας και θέλει λίγο διορθωση η θέση του απο τα καβαλέτα? Μπας και δεν σου κάθεται καλά στο σώμα το 1090?

Ένα πρόβλημα όταν εμφανίστηκε μετά απο κάποια άλλαγή ίσως φταίει η αλλαγή και όχι το σώμα σου.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Θα κάνω τις δοκιμές και θα ενημερώσω. Θα κλείσω και ένα ραντεβού με ορθοπεδικό να δω τι θα πει κι αυτός.

Η αλήθεια είναι ότι μονο στο 1090 μου το έβγαλε, λες να φταίνε τα λιγότερα άλογα όπως λέει και ο onroad ???
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στενό γάντι μου έχει προκαλέσει και εμένα μούδιασμα πάντως... τσέκαρε το και αυτό.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ο ενας βγαλε το μπουφαν μηπως ενοχλει η προστασια....
ο αλλος βγαλε τα γαντια μηπως και ειναι στενα....

κλπ κλπ κλπ......:UH:



o lospsi :inlove:στην χθεσινη κυριακατικη βολτα...:p:laugh::laugh::laugh:

 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα κάνω τις δοκιμές και θα ενημερώσω. Θα κλείσω και ένα ραντεβού με ορθοπεδικό να δω τι θα πει κι αυτός.

Η αλήθεια είναι ότι μονο στο 1090 μου το έβγαλε, λες να φταίνε τα λιγότερα άλογα όπως λέει και ο onroad ???
Η επικονδυλίτιδα του αγκώνα (διεθνώς “tennis elbow“) μπλα μπλα μη παιδευτείς με χάπΧια (εγώ τα πουλάω) θέλει φυσιοθεραπεία
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα κάνω τις δοκιμές και θα ενημερώσω. Θα κλείσω και ένα ραντεβού με ορθοπεδικό να δω τι θα πει κι αυτός.
Υπάρχει περίπτωση να πας σε ιατρό, και να μην σου βρει κατι;;;;;

Εγώ είμαι της γνώμης, να κάνεις τα απλά που προαναφέρθηκαν, και αν δεν αλλάξει κάτι, τότε κλείσε ραντεβού!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ο ενας βγαλε το μπουφαν μηπως ενοχλει η προστασια....
ο αλλος βγαλε τα γαντια μηπως και ειναι στενα....

κλπ κλπ κλπ......:UH:



o lospsi :inlove:στην χθεσινη κυριακατικη βολτα...:p:laugh::laugh::laugh:

Τουλάχιστον, δεν έχει καμμία ενόχληση στις πατούσες, γιατί βλέπω ότι φοράει παπούτσια!!!!!! :ha
 
Top Bottom