Νέα ΚΤΜ 890cc για το 2020

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Σωστά. Είχε φορτωθεί σε οδική πριν το κοντέρ γράψει 300 χλμ. Κάτι με το ρεζερβουάρ και τροφοδοσία έλεγαν οι τύποι.
Ο συγκεκριμένος έχει φάει μούτζα βασιλικιά που λέμε, τους παρακολουθώ στο youtube και έχουν ενημερώσει για το πρόβλημα.

Το έχει πάρει κούτα απο Γερμανία και του έχουν αλλάξει μέχρι στιγμής πέντε (5) αντλίες (συν μία καβάτζα για το ταξίδι), έχουν αλλάξει μπεκ και απόλυτη γιατρειά δεν έχει βρει. Απο την άλλη είναι σίγουρα μαζόχας γιατί με τέτοια θέματα επιλέγει να πάει με την εν λόγω μοτο στο Μαρόκο ενω έχει και ένα απροβλημάτιστο 1290R στο γκαράζ. Όπως και να έχει πάντως είναι μεγάλο κρίμα και τον συμπονώ.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο συγκεκριμένος έχει φάει μούτζα βασιλικιά που λέμε, τους παρακολουθώ στο youtube και έχουν ενημερώσει για το πρόβλημα.

Το έχει πάρει κούτα απο Γερμανία και του έχουν αλλάξει μέχρι στιγμής πέντε (5) αντλίες (συν μία καβάτζα για το ταξίδι), έχουν αλλάξει μπεκ και απόλυτη γιατρειά δεν έχει βρει. Απο την άλλη είναι σίγουρα μαζόχας γιατί με τέτοια θέματα επιλέγει να πάει με την εν λόγω μοτο στο Μαρόκο ενω έχει και ένα απροβλημάτιστο 1290R στο γκαράζ. Όπως και να έχει πάντως είναι μεγάλο κρίμα και τον συμπονώ.
No comments...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αμα δεν υπάρχει και λίγο ταλαιπώρια, δεν πουλάει νομίζω :)
Δεν το σχολιάζω γιατί δεν εκφράζεται η άποψη από τον ίδιο τον κάτοχο. Επομένως είναι πιθανό να λείπουν πληροφορίες που θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν πολλά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτό φαίνεται σαν να του πρεσαρουν αέρα στο ντεπόζιτο.
Το ότι υπάρχει μεγάλη χρονοκαθυστερηση από την ώρα που ανοίγει την τάπα, μέχρι την στιγμή που "αναβλύζει" με πίεση η βενζίνη.... αυτό δεν μου κάθεται καλά!
Κάποιο λάκκο έχει.... το ντεπόζιτο!!!!!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αυτό φαίνεται σαν να του πρεσαρουν αέρα στο ντεπόζιτο.
Το ότι υπάρχει μεγάλη χρονοκαθυστερηση από την ώρα που ανοίγει την τάπα, μέχρι την στιγμή που "αναβλύζει" με πίεση η βενζίνη.... αυτό δεν μου κάθεται καλά!
Κάποιο λάκκο έχει.... το ντεπόζιτο!!!!!
Σε άλλο βίντεο πετάγεται αμέσως μόλις ανοίγει την τάπα αλλά ποσότητα πολύ πιο μεγάλη...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παίδες συμβαίνει και στα 990 με το κάνιστρο, για αυτό το έβγαζαν.

Του ανθρώπου του έκαναν μλκια στο σέρβις, τέλος.
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Δεν το σχολιάζω γιατί δεν εκφράζεται η άποψη από τον ίδιο τον κάτοχο. Επομένως είναι πιθανό να λείπουν πληροφορίες που θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν πολλά.
Σωστός. Για την ιστορία λοιπόν να παραθέσω την δική του εξιστόρηση..

Απο 2:10 έως 10:10


Από 53:00 έως 54:00


Υ.Γ: Υπόψιν πρόκειται για φόλα ΚΤΜακιά (κάτοχος τριών πορτοκαλί).
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Προφανως το σωληνακι της εξαερωσης ειχε τσακισει καπως, πιθανως απο το βαλε βγαλε και δημιουργήθηκε υποπιεση μεσα στο τεποζητο. Μαλλον το μηχανακι εμεινε, ακουσαν το θορυβο απο το τεποζητο, ανοιξαν την ταπα και μπουμ ολα εξω. Στο μαστορα πισω για φαπες :D
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Αυτό με τα τεποζιτα έχει γίνει και σε 1190 και σε 1290 (δεν ξέρω για 990) σε υψηλες σχετικά θερμοκρασίες και όπως αναφέρεται και εδώ το πρόβλημα όπου έχω διαβάσει ηταν είτε στο σωληνάκι αναθυμιάσεων είτε στην τάπα. Συνήθως σε όσους έχει τύχει έχει βγει το τεποζιτο.. Δεν πρόκειται για πρόβλημα του μοντέλου δλδ

Το πρόβλημα με την ktm απο την αλλη είναι πως μάλλον την συμφέρει περισσότερο να χρησιμοποιεί ίδιους προμηθευτές/εξαρτηματα από το να διορθώνει γνωστά σε βάθος χρονου προβλήματα (πχ τρόμπες στα 9x0, αντλίες βενζινης ή νερου σε άλλα κλπ) και δυστυχώς το δίκτυο της (ελλαδα ακομα περισσοτερο) πάσχει (και στο pre και στο after sales). Δυστυχώς, ενώ πλασάρεται ως premium εταιρεία, και η ποιότητα πέφτει και οι υπηρεσίες δεν είναι premium.

Αλλά βγάζουν πιστόλια οι π@στιδες..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπλε μας έκανε τα @@ η yam και μετά έβγαλε την μλκια το τρέισερ. Περιμένω να δω τι μλκια θα βγει διάδοχος Τ12.

Και υπάρχουν και άλλες εταιρείες που απλά βγάζουν μηχανάκια...

Και μάστορες που θέλουν φαπες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπλε μας έκανε τα @@ η yam και μετά έβγαλε την μλκια το τρέισερ. Περιμένω να δω τι μλκια θα βγει διάδοχος Τ12.

Και υπάρχουν και άλλες εταιρείες που απλά βγάζουν μηχανάκια...

Και μάστορες που θέλουν φαπες
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέρεις τι είναι τώρα η φάση.


Πχ οι συμπλέκτες των 9Χ0 ήταν απλά ρεζίλι και απορώ με την υπομονή των χρηστών.


Αυτό με τα evaporation canister είναι επίσης κακό ανταλλακτικό ή ίσως έπρεπε να υπάρχει οδηγία στο σέρβις, δεν ξέρω, κάτι λάθος σίγουρα από πλευράς εταιρείας.

Αυτό με την σκόνη... Το ίδιο, κακό quality control που υποτίθεται ότι λύθηκε πριν τρία χρόνια.


Αυτό στο βίντεο δεν είναι θέμα ΚΤΜ όμως.


Αυτή την μλκια θα θυμούνται για πάντα οι φραπογαλο ρεισερ στην πλατεία, όσο χαζεύουν το τρανσαλπ με τις χρυσές ζάντες που ο Θεός τους φύλαξε και δεν το άλλαξαν ποτέ γιατί ους ο Σοιχιρο συνεζευξε Στέφανος μη χωριζετω.


Περιμένω να δω τιμή...


Και να δω ξανά πόσο έχει το μούτρο της Ορόρα, υπολογισμός μεταχειρισμένα 890R+μούτρο.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Αν είχα λεφτά το επερνα χτες ,μακάρι να το αγοράσω κάποια στιγμή....έχω τρελαθεί από χτες . Τώρα για όλα αυτά που λέγονται...μεταξύ μας όλοι θέλουν ένα KTM για να λέμε την αλήθεια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν είχα λεφτά το επερνα χτες ,μακάρι να το αγοράσω κάποια στιγμή....έχω τρελαθεί από χτες . Τώρα για όλα αυτά που λέγονται...μεταξύ μας όλοι θέλουν ένα KTM για να λέμε την αλήθεια
Αυτό ισχύει για πολλές εταιρείες...ποιος δεν θα ήθελε ένα Ducati στο γκαράζ του ή ένα bmw και μπορώ να μεγαλώσω την λίστα σε μεγάλο αριθμό
Αυτό που μετράει είναι το μοναδικό που έχεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εκτος απο αυτους που καποτε ειχαν :)
Το περίεργο είναι ότι το αντίθετο συμβαίνει κατά κανόνα. Σύνδρομο Στοκχόλμης;
 
Top Bottom