Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αλλη μια σελιδα μας ενημερωνει για χαμηλη τιμη της νεας συσκευης. Προσωπικα θα περιμενω την επισημη τιμη της εταιρειας για να ειμαι 100% σιγουρος.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


Oukitel WP33 Pro
αλλη μια πιθανη λυση πλοηγησης για ..."δυσκολα". Διαθετει μπαταρια στα 22Αh με SoC mediatek 6100 plus στα 6nm - δηλαδη "πρωταθλητης" οικονομιας. Το ιδιο κυκλωμα που θα βρουμε και στο samsung xcover 7. Εχει 8GB RAM και 256GB ROM. Οθονη 6.6" 1080 x 2408 IPS panel 60 Hz 450-nit brightness με Gorilla Glass 5.

Το μεγαλο ατου ... ειναι το ηχειο στην πλατη εντασης 136dB. Χαρη σε αυτο κανουμε πλοηγηση και ακουμε τις οδηγιες μεσα απο το κρανος μας - χωρις την χρηση ακουστικου bluetooth. Πολυ πιθανον να ακουνε τις οδηγιες και τα ΙΧ στις διπλανες λωριδες κυκλοφοριας στην Γερμανικη no limit autobahn

πηγη ειδησης Oukitel WP33 Pro has a 22,000 mAh battery and a huge speaker on the back
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η Samsung κυκλοφορει συντομα 2 νεα rugged, τα Galaxy XCover7 smartphone και Tab Active5 tablet. Ειδικα το smartphone διαθετει για πρωτη φορα την δυνατοτητα για " No Battery Mode ", οπως εχουν και τα rugget tablet της εταιρειας. Δηλαδη να λειτουργει χωρις μπαταρια - μονο με συνδεση στο ρευμα.

πηγη Samsung brings new rugged Galaxy XCover7 smartphone and Tab Active5 tablet
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτές οι διαφημίσεις μου αρέσουν

Έχεις μπροστά σου τον εκσκαφέα, αντί να έχεις ανοιχτά τοπογραφικό και τα κατασκευαστικά των θεμελίων, ταμπλετάκι αδιάβροχο σκληροπυρηνικό με αρχιτεκτονική κάτοψη τυπικού ορόφου.

Μετά σου λέει διαφέρουν οι διαστάσεις των κτιρίων. Έχω μία υποψία...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Θα βλέπει τίποτα στο tablet όταν το εργοτάξιο είναι στην Ελλάδα με δυνατό ήλιο, ή θα προσπαθεί να βρει ίσκιο για να διαβάσει το tablet;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
το xcover7 εχει 500nits και το active5 εχει 540nits. Μικρη η διαφορα, ετσι γραφει στο κειμενο. Ολα ειναι προιοντα απο κορυφαιο κατασκευαστη, που λογικα δεν θα θελει να ρισκαρει την φημη του. Αυτες οι προδιαγραφες ειναι κοινες και στα china brands rugged μοντελα. Ακομα και τα επαγγελματικα μοντελα οπως της Trimble, ιδιες μετρησεις ανακοινωνουν. Μην ξεχναμε πως οι οθονες ειναι LCD και οχι OLED. Αν θα ηθελα 1000 nits ?? Φυσικα και ΝΑΙ. Αυτα τα προιοντα θα πουληθουν σε ολες της χωρες της γης. Αν ειχαν προβλημα στα 500nits, θα ειχαν παραπονα και δεν θα πουλαγαν. Νομιζω πως οριακα βλεπουν οι καταναλωτες.

οι διαφημισεις προσπαθουν να κερδισουν καποιο "target group" και την ιδια στιγμη να "πεισουν" τους αλλες πελατες για τις αντοχες του προιοντος σε αλλες συνθηκες χρησης
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με 500nits με δισκολία βλέπεις στον ήλιο τα μενού. Σχέδιο ή χάρτη δεν βλέπεις.
Θα προτιμούσα ένα φτηνό OLED με 1000+ nits και ας είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να χαλάσει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Με 500nits με δισκολία βλέπεις στον ήλιο τα μενού. Σχέδιο ή χάρτη δεν βλέπεις.
οπως ειπα και πριν, δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα. Προσωπικα αγορασα το 2014 το samsung S3 με οθονη στα 360nits και το 2018 το 1+ 5Τ με οθονη 450nits. Ακομα και το καλοκαιρι παντα εβλεπα. Οχι "super", εβλεπα και βλεπω μεχρι και σημερα. Στην περιπτωση μου ως πεζος
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Θα προτιμούσα ένα φτηνό OLED με 1000+ nits και ας είχε μεγαλύτερες πιθανότητες να χαλάσει.
αυτο το ξεχασα. Δεν υπαρχει φθηνο μηχανημα με oled 1000+ nits. Παντα για μονιμη αποδοση σε αυτο το νουμερο
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σε αυτη την τυχαια φωτογραφια επαγγελματικης συσκευης με κοστος περιπου 3700 $ στην Αμερικη, βλεπουμε επιπεδο φωτισμου της οθονης τα 450 cd/m2

1 Nit = 1 candela per square meter
απο αυτη την σχεση εχουμε ταυτιση στις 2 μοναδες μετρησης. Πρακτικα τα 500nits που εχει το xcover7 ειναι λιγο περισσοτερα απο της trimble, δηλαδη θα βλεπουμε λιγο καλυτερα στον ηλίο.
Εως και σημερα οι καταναλωτες - ερασιτεχνες ή επαγγελματιες αγοραζουν προιοντα με επισημες μετρησεις γυρω στα 500nits - manual επιλογη απο τον κατοχο της συσκευης και κανουν την δουλεια τους.

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Νομίζω τα περι φωτεινώτητας είναι σωστά μεν, αλλά σε πραγματική χρήση περισσότερη σημασία έχει η γωνία που βλέπεις και κατα πόσο αυτή αντανακλά το φως, παρά η ίδια η φωτεινότητα. Γιώργος 1 @Ineam Το δικό μου (Ulefone Armor Pro 17) τι φωτεινοτητα έχει στα χαρτιά;
Στην πράξη άσφαλτο-χώμα, πρωί- βράδυ, χειμώνα καλοκαίρι 3-4 φορές να έχει τύχει να κοιτάξω την οθόνη και να μη διακρίνω καλά. Εγώ μπορώ να ζω με αυτή την παραχώρηση, ειδικά σε συνάρητηση με το κόστος.
 
Top Bottom