Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στα τελευταία android έχει ρύθμιση για το ποιες εφαρμογές θέλει ο χρήστης να εξαιρούνται.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Ακολούθησες ίχνος ή το έβαλες να σου κάνει πλοήγηση;
Ακολουθούσα ίχνος οταν μου έσβηνε η οθονη κ ξανά άνοιγα το app

Προσπαθούμε τζαμπέ να κάνουμε πλοήγηση με τα apps
Άμα ήταν ετσι, να ειναι το osmand η λύση , δε θα πούλαγε GPS πλοηγούς , η garmin

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ακολουθούσα ίχνος οταν μου έσβηνε η οθονη κ ξανά άνοιγα το app

Προσπαθούμε τζαμπέ να κάνουμε πλοήγηση με τα apps
Άμα ήταν ετσι, να ειναι το osmand η λύση , δε θα πούλαγε GPS πλοηγούς , η garmin

Sent from my iPhone using Tapatalk
καλησπερα Γιωργο,
επετρεψε μου να εχω αντιθετη αποψη απο την δικη σου. Μετα το 2009, αρχισε η "κατω βολτα" για τις συσκευες PND. Η garmin ειναι τυχερη που ειχε αλλα τμηματα που πληρωνουν ωστε να κρατανε στην ζωη μια ετοιμοθανατη κατηγορια. Μπορει οχι στο 100%, ομως πανω απο 90%. Οσο για τους ανταγωνιστες της, αυτοι εχουν εξαφανιστει προ πολλου. Δεχομαι πως ειναι λογικο να υπαρχουν μερικοι καταναλωτες που θα εχουν ιδιαιτερες αναγκες / απαιτησεις. Και χαρη σε αυτους υπαρχει η garmin ακομα.

Οσο για το osmand, προσωπικα δεν εχω κανενα απο αυτα τα προβλημα που εσυ εχεις. Και οχι μονο εγω ....

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none






Καιρος ηταν ...
Μετα απο πολλες ανακοινωσεις και αρκετες τεχνικες διαφορες αναμεσα τους, παρουσιαστηκε η πρωτη συσκευη απο την Ulefone με δορυφορικο SOS. Για τους πιο παρατηρητικους ... ναι, κανει χρηση της υπηρεσιας Bullitt. Της γνωστης Αγγλικης εταιρειας που εχει τα brand των - CAT, Motorolla, Land Rover. Οχι δεν εχει δικους της δορυφορους. Και αυτη με την σειρα της συνεργαζεται με την focuspoint international.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αν έχουμε όλοι τηλέφωνα με δορυφορικό SOS, καθημερινά θα έχουμε κλήσεις από ανθρώπους που ρίσκαραν ξέροντας ότι μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και από βουτυρομπεμπέδες που επειδή συνάντησαν μια δυσκολία θεωρούν ότι πρέπει να ξεσηκώσουν τον κόσμο. :D
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Εισαι σκληρός Γιώργη, σκέψου λίγο το εξής σενάριο...
Μένει το ένα μηχανάκι στην έρημο της Μαυριτανίας, και ο αδερφός του μένει μαζί του
οπότε φεύγεις εσύ μόνος για βοήθεια, και 10 χλμ από τον οικισμό τσακίζεσαι και σπάς
το δεξί χέρι στο πουθενά.
Δεν χαίρεσαι που έχεις το δορυφορικό?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εισαι σκληρός Γιώργη, σκέψου λίγο το εξής σενάριο...
Μένει το ένα μηχανάκι στην έρημο της Μαυριτανίας, και ο αδερφός του μένει μαζί του
οπότε φεύγεις εσύ μόνος για βοήθεια, και 10 χλμ από τον οικισμό τσακίζεσαι και σπάς
το δεξί χέρι στο πουθενά.
Δεν χαίρεσαι που έχεις το δορυφορικό?
Εγώ ξέρω περιπτώσεις όπως για παράδειγμα κάποιου που έπαθε λάστιχο με αυτοκίνητο σε δασικό δρόμο στο βουνό, πανικοβλήθηκε γιατί νύχτωνε και δεν έπιανε το κινητό, συνέχισε για μερικά χιλιόμετρα μέχρι να βγει στην άσφαλτο και να πάρει την οδική βοήθεια καταστρέφοντας το λάστιχο και την ζάντα. Και μετά μου περιέγραφε το όλο συμβάν σαν να γλύτωσε από του χάρου τα δόντια. :D
Αυτός αν είχε την δυνατότητα θα πάταγε το SOS και θα αναστάτωνε τις αρχές, γιατί θεωρούσε θανατηφόρο να περπατήσει με τα πόδια κανά δύο ώρες βράδυ σε δασικό δρόμο. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν έχουμε όλοι τηλέφωνα με δορυφορικό SOS, καθημερινά θα έχουμε κλήσεις από ανθρώπους που ρίσκαραν ξέροντας ότι μπορούν να ζητήσουν βοήθεια και από βουτυρομπεμπέδες που επειδή συνάντησαν μια δυσκολία θεωρούν ότι πρέπει να ξεσηκώσουν τον κόσμο. :D
- στο πρωτο να σου απαντησω, αυτο που και εσυ γνωριζεις. Ειναι θεμα χρονου να τα εχουν ολοι οι ανθρωποι. Αλλοι το βλεπουν ως καλο για την ανθρωποτητα και αλλοι ως εσοδα για τις επιχειρησεις. Στην πραξη και οι 2 πλευρες ειναι χαρουμενες
- στο δευτερο να σου θυμισω οτι την διαχειριση των αιτηματων απο τους συνδρομητες τις κανουν συνδυαστικα - ανθρωποι με αυτοματα συστηματα λογισμικου ( ΑΙ ). Και οσο περναει ο καιρος θα κανουν καλυτερη επιλογη στην "βοηθεια" προς τους πελατες τους

στην τελικη, οι εταιρειες θελουν να εχουν εσοδα. Και απο την προσωπικη μου εμπειρια που λεει " ο πελατης εχει παντα δικιο", θα βρουν τροπους "επιπληρωμη" ωστε να εχουν πελατες
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να θυμηθούμε το ποστ του αξιότιμου κυρίου συνδικαλιστή της Π.Υ. που κλήθηκε να "διασώσει" μηχανές πέρυσι (που δεν μάθαμε ποτέ την ιστορία από μεριάς τους) και μετά έκανε ποστ-κραξιμο στον λογαριασμό του σε μκδ σε στυλ που πάτε πλούσιοι καραμητροι και μας ενοχλείτε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
- στο πρωτο να σου απαντησω, αυτο που και εσυ γνωριζεις. Ειναι θεμα χρονου να τα εχουν ολοι οι ανθρωποι. Αλλοι το βλεπουν ως καλο για την ανθρωποτητα και αλλοι ως εσοδα για τις επιχειρησεις. Στην πραξη και οι 2 πλευρες ειναι χαρουμενες
- στο δευτερο να σου θυμισω οτι την διαχειριση των αιτηματων απο τους συνδρομητες τις κανουν συνδυαστικα - ανθρωποι με αυτοματα συστηματα λογισμικου ( ΑΙ ). Και οσο περναει ο καιρος θα κανουν καλυτερη επιλογη στην "βοηθεια" προς τους πελατες τους

στην τελικη, οι εταιρειες θελουν να εχουν εσοδα. Και απο την προσωπικη μου εμπειρια που λεει " ο πελατης εχει παντα δικιο", θα βρουν τροπους "επιπληρωμη" ωστε να εχουν πελατες
Μόνο που το κόστος για κάθε <διάσωση> είναι του κράτους δηλαδή των φορολογούμενων και όχι των εταιρειών που απλά ειδοποιούν.

Κάτι είχα ακούσει ότι θα βάλουν κάποιο χρηματικό ποσό για κάθε αχρίαστη διάσωση που γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μόνο που το κόστος για κάθε <διάσωση> είναι του κράτους δηλαδή των φορολογούμενων και όχι των εταιρειών που απλά ειδοποιούν.

Κάτι είχα ακούσει ότι θα βάλουν κάποιο χρηματικό ποσό για κάθε αχρείαστη διάσωση που γίνεται.
Αυτό, στο λιμενικό που ξέρω σίγουρα, ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια!!!!
Και το βρίσκω σωστό!!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor 23 Ultra

νεες φωτογραφιες με πληροφοριες του προιοντος εχουν προστεθει στην σελιδα του κατασκευαστη. Η τιμη δεν ειναι ακομα γνωστη, αφου το προιον ειναι "φρεσκο"
στα θετικα η ασυρματη φορτιση 50 Watts




 
Top Bottom