Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
μετρηση φωτεινοτητας σε οθονη
μια μικρη πληροφοριση για τους καταναλωτες

στο παρακατω βιντεο με αρχη το σημειο 5:46 θα βρουμε την μετρηση της οθονης που η εταιρεια διαφημιζει ως 4000nits. Ειναι ομως ετσι ????
οπως θα δουμε, ο χρηστης μπορει να ρυθμισει ΜΟΝΟ 510nits. Οσο για τα 3040nits αυτα ειναι σε ενα μικρο σημειο της οθονης - οταν η υπολοιπη ειναι ΣΒΗΣΤΗ. Οπως θα διαβασουμε στο αγγλικο κειμενο της μεταφρασης στο κατω μερος του βιντεο, δεν διαθετουν τον ειδικο εξοπλισμο που απαιτηται για να μετρησουν μικροτερες περιοχες στην οθονη. Ευκολα λοιπον καταλαβαινουμε πως αυτες οι βαρυγδουπες αναφορες του μαρκετιγκ σε μερικα χιλιαδες nits υφιστανται για μια οθονη που φωτιζει ισως και λιγοτερο απο το 5%, οταν η υπολοιπη ειναι σβηστη.

εν κατακλειδι
νομιζω πως ο καταναλωτης μπορει να ρυθμιζει με τα χερακια του περιπου 500-600nits και σε αυτοματο mode γυρω στα 1000-1100nits. Παντα για αναμμενη οθονη 100% με περιεχομενο.
Ολα αυτα σε καλες οθονες


Υ.Γ.
στα σημεια του βιντεο που οι μετρησεις ειναι στο αυτοματο, θα παρατηρησετε το επανω μερος της συσκευης να εχει φως απο προβολεα. Αυτο χρειαζεται για να ξεγελασουν τον αισθητηρα πως υπαρχει δυνατος ηλιος
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αναβαθμισεις
τις τελευταιες μερες εχουμε νεες εκδοσεις των LocusMap 3 + 4, OruxMaps GP
η νεα εκδοση του orux υποστηριζει δεδομενα RTK για βελτιωση θεσης. Νομιζω πως ειναι και η μοναδικη στον κοσμο - ερασιτεχνικη εφαρμογη πλοηγησης που το κανει αυτο



 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OruxMaps
στην αριστερη φωτογραφια βλεπουμε την νεα επιλογη και δεξια τις ρυθμισεις που περιεχει. Οπως διαβαζουμε στην πρωτη φωτογραφια - και ειναι απολυτα λογικο - στην δευτερη σειρα κατω απο το βελος, η λειτουργια αφορα εξωτερικους δεκτες GNSS

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αναβαθμισεις
τις τελευταιες μερες εχουμε νεες εκδοσεις των LocusMap 3 + 4, OruxMaps GP
η νεα εκδοση του orux υποστηριζει δεδομενα RTK για βελτιωση θεσης. Νομιζω πως ειναι και η μοναδικη στον κοσμο - ερασιτεχνικη εφαρμογη πλοηγησης που το κανει αυτο



Μου την έκανε 19 Νοεμβρίου.
Θα δοκιμάσω και την osmand, για σύγκριση μεταξυ τους
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωχ....
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μου την έκανε 19 Νοεμβρίου.
Θα δοκιμάσω και την osmand, για σύγκριση μεταξυ τους
εμενα σημερα. Το locus στις 24. Οχι πως υπαρχει κατι σταθερο ολα αυτα τα χρονια. Απο μια μερα εως 2 εβδομαδες εχω αναβαθμισεις. Λαχειο ειναι .....

osmand / locus / orux εχουν λιγες ομοιοτητες και πολλες διαφορες. Δεν βολευουν ολους στην φυση. Στην πολη φυσικα το osmand εχει το αβανταζ του δικου του offline route algorithm
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εμενα σημερα. Το locus στις 24. Οχι πως υπαρχει κατι σταθερο ολα αυτα τα χρονια. Απο μια μερα εως 2 εβδομαδες εχω αναβαθμισεις. Λαχειο ειναι .....

osmand / locus / orux εχουν λιγες ομοιοτητες και πολλες διαφορες. Δεν βολευουν ολους στην φυση. Στην πολη φυσικα το osmand εχει το αβανταζ του δικου του offline route algorithm
Σαν εφαρμογή δείχνει πιο φιλική από την orux
Την δουλεύω αρκετό καιρό και ακόμα με δυσκολευει
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σαν εφαρμογή δείχνει πιο φιλική από την orux
Την δουλεύω αρκετό καιρό και ακόμα με δυσκολευει
οταν το 2012 πηγα απο τα PND - κινεζικα, tomtom, garmin, mls >>> στο android και περα απο το mireo don't panic (No1) ειδα και το oruxmaps ... ειπα τι μα@@@ ειναι αυτο. Σημερα γελαω με τις αποψεις μου λογο απειριας
---------------

εαν δειτε στην φωτογραφια λιγα ποστ πιο πανω - την αριστερη του orux με τις ρυθμισεις στο κατω μερος γραφει για επιλογη μετρησης υψους απο τον σενσορ του βαρομετρου της συσκευης. Αν εχει. Εχει ομως το λογισμικο. Αυτο κανουν και τα μοντελα της Garmin
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σαν εφαρμογή δείχνει πιο φιλική από την orux
Την δουλεύω αρκετό καιρό και ακόμα με δυσκολευει
οταν λες Κωστα πως σε δυσκολευει, τι εννοεις ?
στα βασικα της πλοηγησης ? δεν μπορεις να βρεις πως να κανεις κατι περισσοτερο ? κατι που το εκανες παλια ... αντε να το ξαναβρεις ?

προσωπικα θα ελεγα Νο1 ευχρηστο το locus, 50-50 το osmand και μακρια και αγαπημενοι το orux.
ολα εχουν αλλο target group πελατων που η εταιρεια θελει να κερδισει ολα αυτα τα χρονια. Το orux ειναι Νο1 σε αθλητικες δραστηριοτητες στην φυση με καταγραφη απο bluetooth sensors, σωματος ή στο οχημα (πχ ποδηλατο). Το locus εχει "αγαπη" απο τους κατοχους σε 2 ροδες. Αυτο φαινεται και απο την εταιρεια με το tablet carpe iter. Μεχρι και δωρεαν promo code δινει της εφαρμογης. Οσο για το osmand ειναι γενικη εφαρμογη για ολα τα terain - στερια ουρανος θαλασσα. Ολα θελουν χρονο εκμαθησης. Προσωπικα τα εχω αγορασει και τα 3 - με 14,15 €
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ακόμη στο HellasPath δεν δουλεύει η αναζήτηση.

Έστειλα μήνυμα στον προγραμματιστή, και μου απάντησε ότι σε αυτόν δουλεύει κανονικά και δεν βλέπει που είναι το πρόβλημα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ακόμη στο HellasPath δεν δουλεύει η αναζήτηση.

Έστειλα μήνυμα στον προγραμματιστή, και μου απάντησε ότι σε αυτόν δουλεύει κανονικά και δεν βλέπει που είναι το πρόβλημα.
το ιδιο και στην περιπτωση μου και στις 2 προτασεις που εχεις γραψει, εδω και 3 ή 4 εκδοσεις πισω.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ωραίο να προβάλλονται οι πληροφορίες πλοήγησης στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου.
Αλλά να δουλεύει και την ημέρα με ήλιο.:)

 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Το osmand σε iPhone , στη τελευταία εκδρομή στο Dakar Θήβας , βγηκε ελαττωματικό , συγκεκριμένα ,
  1. χάθηκα σε εναν ελαιώνα διοτι ξαφνικά έσβησε η οθονη του κινητου μου , με αποτέλεσμα να ανεβαίνω , προς εναν λόφο, άντι να κατεβαίνω προς τη παραλια Λιβαδοστρας… τελικά απο το λόφο διέκρινα κατι μηχανάκια στη ρεματιά κ εκανα μεταβολή κ βρήκα χαμηλά το σωστό μονοπάτι …
  2. Δυο φορές επιπλέον κατα τη διάρκεια της πλοήγησης , έσβησε η οθονη του κινητου κ έπρεπε να βγάζω γαντια κ να ξαναρχίσω την εφαρμογη με αποτελεσμα να εξαφανιστεί η ομάδα που πηγαινε λιγο πιο μπροςτα απο εμένα και να περιμένω , αλλα μηχανάκια για να παμε μαζι κ να μην ειμαι μοναχικός λύκος :)
3.Πριν το χωριό πέτρα 7-8km πριν , υπηρχε ενας χωματόδρομος που έπρεπε να στρίψω μαζι με 1 τενερε και ενώ ειχαμε κ οι 2 το osmand ,αυτός σε Android κ εγω σε iPhone , το στίγμα μας δεν μπορούσε με τίποτα να συγχρονιστεί με το Gpx χάρτη , δηλαδη , οτι σβούρα κ πορεία να κάναμε, πανω κάτω δεξιά αριστερά βγαίναμε εκτος της οριοθετημένης πλοήγησης .. τελικά ρωτήσαμε εναν αγρότη με μια γουρούνα κ ηρθε μαζι μας κ μας έδειξε το χωματόδρομο , οποτε μετα ξεμπλόκαρε το osmand και μας πηγε σωςτα σε όλες τις διασταυρώσεις προς το χωριό πέτρα

Δοκίμασα κατα τη διάρκεια της πλοήγησης κ 2 αλλα apps , το μπλε magic earth και το κίτρινο Gpx Tracker και αποδείχθηκαν χειρότερα
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Γιατι στο κινητο ; Με Google maps , δεν εχει σβήσει ΠΟΤΕ

Για βάση κινητου χρησιμοποιώ την sp connect , πιθανον λόγω κραδασμών να έσβηνε το κινητο , ΟΜΩΣ , μου έσβηνε κ σε σημεία που ο δρόμος ήταν καλος δασικός δρόμος κ οχι ΣΠΑΣΤΗΡΙ, συνολικά στη διαδρομή των 186km , πρεπει να μου έσβησε η οθονη .. 4 φορές



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατι στο κινητο ; Με Google maps , δεν εχει σβήσει ΠΟΤΕ

Για βάση κινητου χρησιμοποιώ την sp connect , πιθανον λόγω κραδασμών να έσβηνε το κινητο , ΟΜΩΣ , μου έσβηνε κ σε σημεία που ο δρόμος ήταν καλος δασικός δρόμος κ οχι ΣΠΑΣΤΗΡΙ, συνολικά στη διαδρομή των 186km , πρεπει να μου έσβησε η οθονη .. 4 φορές



Sent from my iPhone using Tapatalk
Πρέπει να υπάρχει μια ρύθμιση στο κινητό που είναι για την συγκεκριμένη εφαρμογή και μπορείς να επιλέξεις οθόνη κλπ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το osmand σε iPhone , στη τελευταία εκδρομή στο Dakar Θήβας , βγηκε ελαττωματικό , συγκεκριμένα ,
  1. χάθηκα σε εναν ελαιώνα διοτι ξαφνικά έσβησε η οθονη του κινητου μου , με αποτέλεσμα να ανεβαίνω , προς εναν λόφο, άντι να κατεβαίνω προς τη παραλια Λιβαδοστρας… τελικά απο το λόφο διέκρινα κατι μηχανάκια στη ρεματιά κ εκανα μεταβολή κ βρήκα χαμηλά το σωστό μονοπάτι …
  2. Δυο φορές επιπλέον κατα τη διάρκεια της πλοήγησης , έσβησε η οθονη του κινητου κ έπρεπε να βγάζω γαντια κ να ξαναρχίσω την εφαρμογη με αποτελεσμα να εξαφανιστεί η ομάδα που πηγαινε λιγο πιο μπροςτα απο εμένα και να περιμένω , αλλα μηχανάκια για να παμε μαζι κ να μην ειμαι μοναχικός λύκος :)
3.Πριν το χωριό πέτρα 7-8km πριν , υπηρχε ενας χωματόδρομος που έπρεπε να στρίψω μαζι με 1 τενερε και ενώ ειχαμε κ οι 2 το osmand ,αυτός σε Android κ εγω σε iPhone , το στίγμα μας δεν μπορούσε με τίποτα να συγχρονιστεί με το Gpx χάρτη , δηλαδη , οτι σβούρα κ πορεία να κάναμε, πανω κάτω δεξιά αριστερά βγαίναμε εκτος της οριοθετημένης πλοήγησης .. τελικά ρωτήσαμε εναν αγρότη με μια γουρούνα κ ηρθε μαζι μας κ μας έδειξε το χωματόδρομο , οποτε μετα ξεμπλόκαρε το osmand και μας πηγε σωςτα σε όλες τις διασταυρώσεις προς το χωριό πέτρα

Δοκίμασα κατα τη διάρκεια της πλοήγησης κ 2 αλλα apps , το μπλε magic earth και το κίτρινο Gpx Tracker και αποδείχθηκαν χειρότερα
Ακολούθησες ίχνος ή το έβαλες να σου κάνει πλοήγηση;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Android battery saver mode

τουλαχιστον απο την εκδοση 8 του λειτουργικου υπαρχει αρκετα επιθετικος τροπος που το android "διακοπτει" την λειτουργια των εφαρμογων που τρεχουν στους πιθανους συνδυασμους - background / foreground / screen ON ή OFF. Εκτος απο αυτο, καποιες εφαρμογες εχουν επιπλεον ρυθμιση για την προστασια τους απο το λειτουργικο, οπως εχω βρει στο osmand / locus / orux.
Ακομα χειροτερα τα πραγματα, σε china brands smartphones πχ xiaomi, που γενικα "κουρευουν" ολες τις εφαρμογες με σβηστη οθονη.
 
Top Bottom