Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Limit charging to 85% Samsung "Protect Battery" Android 12 Feature
πριν απο λιγες μερες, σε ποστ που υπαρχει σε αυτη την σελιδα ειχα αναφερει για την παυση της φορτισης μεσα απο τις ρυθμισεις. Σε αυτο το βιντεο το βλεπουμε απο την samsung στο android 12. Δεν γνωριζω αν υπαρχει σε ολα τα μοντελα τους

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μην ψαρωνουμε με τα gimmicks

Στο τάμπλετ το έχω ενεργοποιημένο.
Στο τηλέφωνο όχι.

Αμφότερες οι συσκευές έχουν κλείσει τριετία και δουλεύω στον τέταρτο.

Φορτίσεις και εκφορτίσεις πολύ έξω από το ιδανικό, το τηλέφωνο έχει φάει και θερμοκρασία πολύ έξω από το ιδανικό και προς τα επάνω και κάτω.

Και οι δύο συσκευές δουλεύουν σαν την πρώτη ημέρα, το τηλέφωνο κανονικα 6+ ώρες SOT.

Το δικό μου συμπέρασμα, δεν είναι τόσο ευαίσθητη η μπαταρία.

Και είναι ο λόγος που βλέπω την σειρά S24 ας πούμε που διαφημίζεται αυτές τις μέρες και είναι εξαιρετικές συσκευές, αλλά τα "απλά" μοντέλα έχουν ελάχιστη βελτίωση για κάποιον που δεν είναι gamer ή που δεν κάνει rendering στο τηλέφωνο και... 900 ευρώ με τις επιδοτήσεις για το plus είναι πολλά χρήματα, με τα 1200 του uktra παίρνεις μηχανάκι.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κάθε φορά που βγάζει νέα ναυαρχίδα η samsung, αυξάνει και την φωτεινότητα της οθόνης.
Σημαντικός λόγος αν θέλεις να βλέπεις καλά και στον ήλιο.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
ερωτηση για ολους εσας
εχω συσκευη με hardware 10nm, antutu score 420K και μπαταρια 3,3Α. Αν με το καλο παω σε νεα συσκευη με hardware 6nm, antutu score 770K και μπαταρια 5,3Α ----- Ποσο θα αυξηθει η αυτονομια της νεας μου συσκευης. Ας υποθεσουμε πως η τρεχουσα ειχε ως καινουργια - αυτονομια 6 ωρες, η νεα ποσο μπορει να φτασει ??????
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ερωτηση για ολους εσας
εχω συσκευη με hardware 10nm, antutu score 420K και μπαταρια 3,3Α. Αν με το καλο παω σε νεα συσκευη με hardware 6nm, antutu score 770K και μπαταρια 5,3Α ----- Ποσο θα αυξηθει η αυτονομια της νεας μου συσκευης. Ας υποθεσουμε πως η τρεχουσα ειχε ως καινουργια - αυτονομια 6 ωρες, η νεα ποσο μπορει να φτασει ??????
Επεξεργαστές με την ίδια ισχύ και τα ίδια nm, μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση και αντίστοιχα στην θερμότητα που παράγουν.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Επεξεργαστές με την ίδια ισχύ και τα ίδια nm, μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση και αντίστοιχα στην θερμότητα που παράγουν.
διαφορετικοι Επεξεργαστές (απο αλλη εταιρεια) με την ίδια ισχύ και τα ίδια nm, έχουν καποιες διαφορές στην κατανάλωση - αυτο γνωριζω εγω

σχετικα με την θερμότητα που παράγουν ... δεν αποσχολει εμας

  • η κατηγορια των rugged εχει πολυ χαμηλες επιδοσεις σε σχεση με τα flaghship που εχουν σημερα πανω απο 2Μ antutu score. Πρακτικα εχουν κρυο "σασι"
  • τα flaghship SoC οταν ζεσταθουν χαμηλωνουν επιδοσεις, αρα δεν μας νοιαζουν οι θερμοκρασιες αφου υπαρχει "ταβανι" απο το εργοστασιο
εγω ρωταω για τη αυτονομια της συσκευης
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ερωτηση για ολους εσας
εχω συσκευη με hardware 10nm, antutu score 420K και μπαταρια 3,3Α. Αν με το καλο παω σε νεα συσκευη με hardware 6nm, antutu score 770K και μπαταρια 5,3Α ----- Ποσο θα αυξηθει η αυτονομια της νεας μου συσκευης. Ας υποθεσουμε πως η τρεχουσα ειχε ως καινουργια - αυτονομια 6 ωρες, η νεα ποσο μπορει να φτασει ??????
Για το ultra σήμερα έβλεπα παίζει συνεχές βίντεο πάνω από 12 ώρες.

Σε απλη χρήση τύπου χαζεύω σοσιαλ κλπ το πιθανότερο είναι ότι η βελτίωση θα είναι μικρότερη αλλά υπαρκτή γιατί φωτεινότητα οθόνης πάνω μεν, αλλά με το adaptive frame rate έχεις κέρδος (το δικό μου είναι 60 ή 120 με ικανή διαφορά σε μπαταρία ανάμεσα στα δύο, το 120 δεν το χρησιμοποιώ).

Περιμένω τέστ από gsmarena που έχουν προσομοίωση χρήσης κανονικής. Οι YouTubers για την ώρα παίζουν καραμούζα μόνο το ultra για ευνόητους λόγους.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Για το ultra σήμερα έβλεπα παίζει συνεχές βίντεο πάνω από 12 ώρες.

Σε απλη χρήση τύπου χαζεύω σοσιαλ κλπ το πιθανότερο είναι ότι η βελτίωση θα είναι μικρότερη αλλά υπαρκτή γιατί φωτεινότητα οθόνης πάνω μεν, αλλά με το adaptive frame rate έχεις κέρδος (το δικό μου είναι 60 ή 120 με ικανή διαφορά σε μπαταρία ανάμεσα στα δύο, το 120 δεν το χρησιμοποιώ).

Περιμένω τέστ από gsmarena που έχουν προσομοίωση χρήσης κανονικής. Οι YouTubers για την ώρα παίζουν καραμούζα μόνο το ultra για ευνόητους λόγους.
γιαννη,
αν καταλαβα σωστα, αναφερεσαι στο S24 ? εγω ενδιαφερομαι για το ulefone armor 23 ultra
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
γιαννη,
αν καταλαβα σωστα, αναφερεσαι στο S24 ? εγω ενδιαφερομαι για το ulefone armor 23 ultra
Δεν έχει διαφορά η τεχνολογία. Και το galaxy S23 είχε adaptive frame rates, δεν θυμάμαι αν είχε το galaxy S22 και σε τι εύρος. Μια που η οθόνη είναι ο κύριος καταναλωτής αυτές οι ευκολίες μετράνε, δεν χρειάζεται 120Hz σε οθόνη με χάρτη. Δεν ξέρω αν η ulefone κλπ έχουν τέτοιες δυνατότητες.

Πάντως τώρα που το λέμε και οι μπαταρίες δεν είναι ίδιες, της Sony ας πούμε που είχε τεχνολογία αργής φόρτισης την νύχτα, μαθαίνοντας το πόσες ώρες κοιμάσαι συνήθως ώστε να το βρεις 100% το πρωί, η απόδοση έπεφτε πολύ γρήγορα στον δεύτερο χρόνο σε σημείο δεν πήγαινα βόλτα χωρίς να θέλω φόρτιση και δεν είχα χρήση μουσικής. Δυστυχώς αυτά διαβάζω και για τα pixel.

Σάββατο ας πούμε όλη την ημέρα Spotify και λίγες φωτογραφίες και γύρισα με πάνω από 30%. Η playlist με trap που μου διάλεξε μέχρι την πρώτη στάση ήταν bonus μόρφωση στο τι ακούει η νεολαία :p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιλώντας για νέα στον χώρο της πλοήγησης, νέα λειτουργία Google maps με ομαδική πρόσβαση σε χάρτη εκδρομών.


 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ολες οι συσκευες που εχουν οθονες πανω απο 60Hz εχουν τουλαχιστον σταθερα βηματα επιλογης για τον χρηστη πχ 60-90-120
Άλλο το σταθερά με επιλογή και άλλο η συσκευή αλλάζει δυναμικά ανάλογα την χρήση από 1 ως 120.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
πλοηγηση με συσκευη που ΔΕΝ ειναι rugged
ειναι κατι εντελως φυσιολογικο και δεν απασχολει τους περισσοτερους. Αν ειστε σε αυτη την κατηγορια σας προτρεπω να ριξετε μια ματια σε αυτο το review μιας νεας συσκευης για την Ευρωπη. Εχει πραγματικα τον τιτλο του flagship killer αφου κοστιζει 500€ με Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
στα θετικα
16GB ram - 512GB rom UFS 4.0 storage (στο review οι μετρησεις ειναι πανω απο 3000ΜΒ)
205 g (7.23 oz)
οθονη AMOLED, 144Hz, 1400 nits (peak), 1240 x 2772 pixels
5240 mAh
το πρωτο φθηνο smartphone με 3 μπαντες και 4 συχνοτητες πλοηγησης
Beidou (B1I+B1C+B2a+B2b), GPS (L1+L2+L5), Galileo (E1+E5a+E5b) QZSS (L1+L2+L5), Glonass (G1)

συνηθως η εταιρεια δινει 3 Android upgrades και 4 χρονια security patches στα ακριβα μοντελα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
προσωπικη ερωτηση εκτος θεματος. Αυτος ο - Μεθοριακός Σταθμόε με ε στο τελος τι ειναι ?
το βλεπω αρκετο καιρο ετσι !
ΧΑ ΧΑ ΧΑ υπενθύμιση να φοράω γυαλιά πιο συχνά όταν έχει μικρά γράμματα στην οθόνη... Και ο λόγος που φτάσαμε στις 6.7 ίντσες τηλέφωνο. Ευχαριστώ πολύ που το είδες και είπες διορθώθηκε. Δεν είναι αυτό που φαίνεται στο Google maps , είναι το παλιό τηλεοπτικό σκηνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω την ίδια απορία αλλά σνομπαρω να ρωτήσω.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
NOKIA mobile

απο το 2024 τα νεα μοντελα θα εχουν το ονομα της εταιρειας που εχει πληρωσει για να το χρησιμοποιει - απο το 2016 στην Νοκια φιλανδιας. Πλεον θα λεγονται HMD. Στην περιπτωση μας τα νεα μοντελα που μας αφορουν ειναι τα XR20 XR21. Αυτα θα εχουν την νεα φιρμα
 
Top Bottom