Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
... Ip68 vs ip54 και η συζήτηση έχει ήδη τελειώσει για δίτροχο.
Με μία αδιάβροχη θήκη των 20€ το κινητό γίνεται αδιάβροχο ακόμη και σε βύθιση σε νερό (ip8) και επιπλέον έχει προστασία απο χτυπήματα.
Το μόνο θέμα που παραμένει είναι κατά πόσο αντέχει τους κραδασμούς της μηχανής.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με μία αδιάβροχη θήκη των 20€ το κινητό γίνεται αδιάβροχο ακόμη και σε βύθιση σε νερό (ip8) και επιπλέον έχει προστασία απο χτυπήματα.
Το μόνο θέμα που παραμένει είναι κατά πόσο αντέχει τους κραδασμούς της μηχανής.
Δυστηχως με αυτές τις θήκες ανεβάζουν τρελή θερμοκρασία τα κινητά και μετά από λίγο σέρνονται.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δυστηχως με αυτές τις θήκες ανεβάζουν τρελή θερμοκρασία τα κινητά και μετά από λίγο σέρνονται.
Μάλλον έχεις δίκιο, αλλά εγώ δεν το έχω προσέξει γιατί η μηχανή μου δεν έχει ανεμοθώρακα και η θήκη γίνεται αερόψυκτη.:D
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Να το βάλουμε σε πλαίσιο.

Το κινητό είναι... Τα πάντα.

Αν κάποιος θέλει κινητό μόνο για πλοήγηση χωρίς τίποτα άλλο, για να πάρει δέκτη με μεγάλη ακρίβεια που συζητάμε θα πληρώσει λεφτά GPS.

Η δική μου λογική είναι, να πληρώσω λεφτά GPS για... Έστω ίδιο δέκτη, στα υπόλοιπα τι λέει; Με εξυπηρετεί σαν συσκευή;

Η απάντηση είναι όχι, οπότε καλύτερα δύο συσκευές (το τηλέφωνο τσέπη και όχι στο μηχανάκι γιατί αν βρεθεί το μηχανάκι αλλού και εγώ αλλού το καλό σενάριο είναι να πάρω οδική).

Χτες ας πούμε, έχοντας δει το πόσο χαζεψε το κινητό του ibar στα κρύα και έβγαζε πράσινη φωτογραφία, αποφάσισα ότι πλοήγηση θα κάνει ένα sony xz1 που έχω κρατήσει "αρχείο". Τα κινητά των 40 ευρώ θα είχαν χαλάσει στη πρωινή ψιχαλα ή στην απογευματινή υγρασία. Μια χαρά δουλειά έγινε τελικά και έβλεπε σωστά ότι είμαστε δίπλα από αυτοκινητόδρομο και όχι μέσα (μας χώριζε ένα συρματόπλεγμα, ήταν αυτά τα 2.5 μέτρα που λέμε, δεν ξέρω τι δέκτη έχει μια συσκευή τοσο παλιά σε χρόνο τεχνολογίας). Δεν είχα ενεργοποιήσει την ευαισθησία για γάντια (το θυμήθηκα στο δρόμο, μετά το ξέχασα στον καφέ κλπ) οπότε σε στιγμές μου έλειψε το Garmin xt. Χρησιμοποιήθηκε έτσι μόνο και μόνο γιατί... Δεν θα πάθω ζημιά αν χαλάσει, ενώ από το κανονικό μου τηλέφωνο όλο και κάτι θα χαθεί, δεν έχω backup μετά κάθε χρήση. Άσε που αποφάσισα να μείνω μαζί του τέταρτο χρόνο και θέλω να τον βγάλει οπότε αποφεύγουμε τα άκρα :p


Όταν συγκρίνουμε δύο "flagship" συσκευές δύο εταιρειών, που ζητάνε λεφτά καθόλου λίγα, καταλαβαίνω ότι το θέμα αφορά πλοήγηση με τηλέφωνο σε μηχανάκι αλλά δεν κάνει καλή μια συσκευή αυτού του τύπου το GPS της για να πεις αξίζει ή όχι.


Σε κουβέντα που κάναμε πιο πίσω, το rugged με μια data sim ας πούμε είναι άλλο πράγμα από S24+ εναντίον Nothing 2, daily driver συσκευή και πλοήγηση σε μηχανάκι. Ip68 vs ip54 και η συζήτηση έχει ήδη τελειώσει για δίτροχο.
Καλημερα Γιαννη,
δυστυχως σε οτι εχεις γραψει, για εμενα εισαι εκτος θεματος. Αφου εδω ενημερωνουμε τους αλλους για την τεχνολογια της πλοηγησης. Καθε νεα πληροφορια που θα βρουμε, που θα μας βοηθησει να κανουμε πιο ποιοτικη πλοηγηση. Ουτε εξεταζουμε ή κρινουμε τον καθε υποψηφιο καταναλωτη πως ή που θα κανει χρηση της γνωσης που βρηκε.
Αυτη η γνωση δεν εχει καμια σημασια αν ειναι σε PND ή smartphone. Ουτε το λειτουργικο, ουτε η εφαρμογη. Ολα ειναι προς καθημερινη ενημερωση των αναγνωστων του φορουμ.

Υπαρχει αλλο θεμα στο φορουμ που αναφερει την πλοηγηση με γνωμονα παντα τις rugged συσκευες. Οποιες και να ειναι αυτες στην αγορα. Διακρισεις δεν κανουμε.

Και για να μην υπαρχουν παραξηγησεις, δεν ειναι λαθος αυτα που λες. Ειναι προσωπικες σου σκεψεις ως αλλος ενας υποψηφιος καταναλωτης. Αν εγω ή καποιος αλλος, κατω απο τις ιδιες συνθηκες θα εκανε το Α ή το Β, παλι δεν πρεπει να μας νοιαζει.

Οσο για το ποστ 295 που εκανα, μπορουμε πολυ ευκολα να παρατηρησουμε
. δεν εχει καμια σημασια η τιμη μιας συσκευης. Το να εχουμε μια ακριβη συσκευη με 2 φορες το κοστος σε σχεση με μια φθηνη, μπορει πολυ ευκολα (η φθηνη) να κανει καλυτερη πλοηγηση. Ο τελικος μας στοχος ειναι η καλυτερη χρηση των χρηματων μας. Πολλα ή λιγα δεν εχει σημασια.
Οποτε για αλλη μια φορα να θυμομαστε - δεν αγοραζουμε χωρις να υπαρχουν μετρησεις. Ειτε ειναι η πλοηγηση, ειτε ειναι οι φωτογραφιες ή κατι αλλο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οκ.

Οπότε:

Για πλοήγηση μέσα στο υπόγειο του mall ψωνίζουμε np2.

Για πλοήγηση στην ύπαιθρο όπου βρέχει και έχει σκόνη, έχει ήλιο, μάλλον θέλουμε κάτι άλλο πιο ανθεκτικό και φωτεινό.

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει το να πω ξανά, το τηλέφωνο δεν είναι απλά ένας δέκτης gps και το μηχανάκι δεν είναι οπλικό σύστημα για να θες ακρίβεια "ρίχνω τον πύραυλο μέσα στην αποθήκη όπως στο top gun 2".

Κριτική συσκευών "αξίζει δεν αξίζει" από ΕΝΑ χαρακτηριστικό μόνο και σε συνθήκες καθόλου πραγματικές...

Anyway, όπως λες, ο κάθε ένας χρήστης το βλέπει με τα κριτήρια χρήσης που θα κάνει. Σε φόρουμ μοτοσικλέτας, η συζήτηση είναι on topic.

Αν δεν είχες βάλει στην συζήτηση τιμές και κριτική συσκευών γενικά και μέναμε απλά στο "καλός δέκτης το np2" δεν θα απαντούσα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Οκ.
Οπότε:
Για πλοήγηση μέσα στο υπόγειο του mall ψωνίζουμε np2.
οχι απαραιτητα. Δυο ειναι οι μετρησεις για να διαπιστωσουμε ενα καλο δεκτη πλοηγησης απο την "μαζα". Η στατικη και η εν κινησει - ή αλλιως καταγραφη διαδρομης. Η πρωτη μπορει να ειναι σε ανοικτο χωρο ή και οχι. Σε αυτη μετραμε και το "drift" του δεκτη εντος 60' (λεπτα της ωρας). Προσωπικα κανω ολες τις μετρησεις.

Σε φόρουμ μοτοσικλέτας, η συζήτηση είναι on topic.
παρα πολλοι εδω μεσα εχουν επιπλεον και αυτοκινητο, οικογενεια, ή κανουν mountain trekking. Οποτε προσπαθω να παρεχω την καλυτερη δυνατη ενημερωση, παντα μεσα στα πλασια των προσωπικων δυνατοτητων που εχω
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν με είχε απασχολείσει πόσο καλός είναι ο δέκτης GPS του κινητού, θεωρούσα ότι ένα ακριβό Samsung θα έχει καλό δέκτη.
Μάλλον τα Samsung έχουν όλα κακούς δέκτες όπως κατάλαβε και ο lneam.
Συγκρίνοντας τώρα σε έναν ημιυπόγειο χώρο που βρίσκομαι το Samsung S20+ με το Nokia XR20, που είναι και τα δύο κινητά του 2020 με το Samsung S20+ να ήταν η ναυαρχίδα της Samsung τότε και το Nokia XR20 ένα φτηνότερο κινητό, βλέπω ότι στο θέμα του δέκτη GPS το Nokia είναι πολύ καλύτερο.
Οι φωτο που επισυνάπτω είναι μετά από 3 λεπτά που άνοιξα την εφαρμογή GPStest.
Το Nokia σε μερικά δευτερόλεπτα είχε στίγμα, ενώ το Samsung στα 2 λεπτά δεν είχε ακόμη τίποτα.

Το Samsung είναι αριστερά και το Nokia δεξιά.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανοίγω που λες και εγώ σε ισόγειο με κλειστά μεταλλικά παντζούρια και φωτοβολταϊκά στην στέγη το οικονομικό μοντέλο και...

3.8/3.5 μέτρα
27/37/46 δορυφόροι

Έχω χαλασμένο μάλλον, δουλεύει κανονικά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ με το zenphone 10 με που άνοιξα το gps test και μετά άνοιξα το gps αμέσως βρήκε καμία 20αρια δορυφορους και όταν λέω αμέσως εννοώ ούτε σε ένα δευτερόλεπτο. Στο μπάνιο ήμουν, υπόψην ότι το σπίτι έχει μεταλλικό σκελετό οροφής με γυψοσανίδες το οποίο επηρεάζει τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα σε μεγάλο βαθμό. Σκεψου ότι το σήμα κινητής μέσα στο σπίτι είναι πολύ ασθενές, σε κάποια σημεία δεν έχω καν internet ενώ αν βγω έξω, ιδιαίτερα αν ανέβω ταράτσα το 5G πιάνει τρελές ταχύτητες του τύπου 200mbps.

Αντιθέτως αν ανοίξω το wifi στο ρούτερ, πιάνω καμπάνα σε όποιο σημείο του σπιτιού και να είμαι το οποίο δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό για την υγεία μας δεδομένου ότι ίσως η μεταλλικη κατασκευή της ψευδοροφης λειτουργεί σαν κλωβός. Ως εκ τούτου, έχω μονίμως το wifi απενεργοποιημένο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
3.8/3.5 μέτρα
Αυτά τα μέτρα ακρίβειας μπορεί να είναι πολύ λάθος.
Στην εφαρμογή GPStest (χωρίς κενό) ανοίγεις από το μενού την επιλογή <Ακρίβεια> και σου δείχνει πάνω στην δορυφορική εικόνα που νομίζει ότι είσαι.
Πατάς εσύ την πραγματική σου θέση (αν την αναγνωρίζεις) και βλέπεις την ακρίβεια.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι λάθος.

Είμαι στον καναπέ τώρα, με δείχνει στο παράθυρο μπροστά μου.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μάλλον τα Samsung έχουν όλα κακούς δέκτες όπως κατάλαβε και ο lneam.
προσωπικα θα χρησιμοποιουσα την λεξη "μετριας" αποδοσης δεκτες

μερικες πληροφοριες για την καλυτερη χρηση της εφαρμογης GPSTest
απο αριστερα προας τα δεξια. Στην πρωτη επιλεγουμε να μας δειχνει τα δορυφορικα συστηματα σε λιστα ανα ιδια κατηγορια. Στην επομενη, οταν εχουμε μετρηση κατω απο 1, εχουμε καλο σημα. Φυσικα αυτο ισχυει σε ανοικτο χωρο με καθαρο ουρανο. Στην Νο3 βλεπουμε τα "νεκρα" σημεια της ληψης, πχ ενα κτηριο, ενα βουνο



Αυτά τα μέτρα ακρίβειας μπορεί να είναι πολύ λάθος.
Ακριβως. Κατι που δεν εχει να κανει με την εφαρμογη αυτη ή καθε αλλη που τρεχουμε. πχ hellaspath
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Η ακρίβεια σε κλειστούς χώρους είναι σημαντική.
Σε μερικά χρόνια που θα έχουμε όλοι μας τσιπάκια, θα πρέπει να μπορεί ο ενδιαφερόμενος να καταλάβει, αν τώρα που βλέπει το στίγμα σου είσαι στο κρεβάτι σου ή δίπλα στην τουαλέτα. Ή αν είσαι στην τουαλέτα, είσαι στην ντουζιέρα ή κάθεσαι στην λεκάνη;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η ακρίβεια σε κλειστούς χώρους είναι σημαντική.
Σε μερικά χρόνια που θα μας έχουμε όλοι μας τσιπάκια, θα πρέπει να μπορεί ο ενδιαφερόμενος να καταλάβει, αν τώρα που βλέπει το στίγμα σου είσαι στο κρεβάτι σου ή δίπλα στην τουαλέτα. Ή αν είσαι στην τουαλέτα, είσαι στην ντουζιέρα ή κάθεσαι στην λεκάνη;
Θα υπάρχουν κάμερες για αυτό δεν θα χρειάζεται gps.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ΤΡΙΧΕΣ
Το συμπέρασμα που έπρεπε να βγάλεις είναι ότι περιμένοντας τα αποτελέσματα, έξυνα το κεφάλι μου, τα μαλλιά μου είναι 3 - 4 εκατοστά και δεν έχω πιτυρίδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να χαίρεσαι που δεν είναι κατσαρές.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η google (και αλλοι) εργαζονται σε αυτη την κατευθυνση, εδω και αρκετα χρονια. Προφανως το σημα απο τους δορυφορους ειναι αχρηστο, το σημα της κινητης δεν επαρκει και οπως εχω διαβασει θα δωθει λυση μεσα απο το wifi. Ως υπαρχων τεχνολογια, με χρηση σε νεα πρωτοκολλα. Αυτα που τωρα (!!!) σχεδιαζουν

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με τις υγείες μας!!!!!!! :hungover:
Αυτό έχω να πω για αυτά που.... έρχονται!!!!!!
Όταν θα έχεις πάει μόνος σου βόλτα στο βουνό, και πέσεις σε καμιά χαράδρα, θα ευγνωμονείς που θα σε παρακολουθεί η τεχνητή νοημοσύνη και θα δει ότι είσαι εκτός δρόμου, σε άβατο σημείο, ακίνητος για πολύ ώρα και θα σημάνει συναγερμό. :D
 
Top Bottom