Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


η HMD εχει δικαιωμα χρησης του ονοματος Νοκια εως το 2025. Για λιγο καιρο ακομα θα συνυπαρχουν και τα 2 ονοματα στα καταστηματα για την ομαλη μεταβαση στην νεα εποχη για τους καταναλωτες. Το κανουν σταδιακα ωστε να μαθουν οι καταναλωτες το νεο (???) ονομα.

HMD Global to launch a new mobile phone brand line parallel to Nokia: CEO
πηγηhttps://www.business-standard.com/technology/tech-news/hmd-global-to-launch-a-new-mobile-phone-brand-line-parallel-to-nokia-ceo-123091500851_1.html
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
νεες εκδοσεις εφαρμογων
  • HellasPath 2.0.5
Λύθηκε το πρόβλημα που δεν δούλευε η Αναζήτηση και οι εμφάνιση των Διαδρομών.
Το πρόβλημα υπήρχε αν είχες ορίσει σαν χώρο αποθήκευσης την κάρτα μνήμης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Google Maps
νεα δυνατοτητα
Ένα πιο έντονο μοτίβο για τους χάρτες google, χρώματα με μεγαλύτερη αντίθεση, για να είναι ευδιάκριτοι την ημέρα, δεν έχουν ακόμη.
Λογικά πρέπει να το έχουν ζητήσει χιλιάδες χρήστες.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
HellasPath 2.0.6

Διόρθωσε και δουλεύει η μεγέθυνση των γραμμάτων στον χάρτη.
Αλλά για να δεις την νέα επιλογή πρέπει ή να σβήσεις την προσωρινή μνήμη ή να κλείσεις και να ξαναανοίξεις την εφαρμογή.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σημερα εκανα δοκιμη 2 συσκευων android εντος καταστηματος γνωστης αλυσιδας προιοντων τεχνολογιας

  • Samsung Galaxy S24+ 12/256GB > 1199€
  • Nothing Phone(2) 12/256GB > 649€
Το εντος καταστηματος σημαινει = ποσο καλος ειναι ο δορυφορικος δεκτης.
Οι μετρησεις εγιναν με το γνωστο GPSTest (χωρις κενο), με τις συσκευες να εχουν πληροφοριες θεσης ΜΟΝΟ απο δορυφορους. Ολα τα αλλα κλειστα. Πληροφοριες για τον δεκτη που υπαρχει εντος του S24 δεν εχω βρει. Εως τωρα γνωριζω πως σε προιοντα της sammy με exynos SoC, δεκτες GNSS εχει απο την broadcom. Μαλλον και σε αυτο.

Το S24 αργησε περισσοτερο να βρει θεση, ειδε μονο 6-7 δορυφορους απο GPS, Glonass, Galileo, Beidou. Μονο στην μπαντα 1 (L1, E1, B1) για ολα τα συστηματα και ακριβεια θεσης >20μ
Το NP2 ξεκινησε πρωτα απο την L1, E1, B1 και ειδε GPS, Glonass, QZSS, Galileo, Beidou. Μετα ειδε και τις L5, E5a, B1C, B2. Συνολο απο 47 δορυφορους. Περιπου στα 2 λεπτα ειχα ακριβεια θεσης εως και 7,5μ

Ειναι αποριας αξιον, ο Νο1 κατασκευαστης στο android να εχει τοσο μετριους δεκτες πλοηγησης εως και τα flaghship μοντελα του.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
σημερα εκανα δοκιμη 2 συσκευων android εντος καταστηματος γνωστης αλυσιδας προιοντων τεχνολογιας

  • Samsung Galaxy S24+ 12/256GB > 1199€
  • Nothing Phone(2) 12/256GB > 649€
Το εντος καταστηματος σημαινει = ποσο καλος ειναι ο δορυφορικος δεκτης.
Οι μετρησεις εγιναν με το γνωστο GPSTest (χωρις κενο), με τις συσκευες να εχουν πληροφοριες θεσης ΜΟΝΟ απο δορυφορους. Ολα τα αλλα κλειστα. Πληροφοριες για τον δεκτη που υπαρχει εντος του S24 δεν εχω βρει. Εως τωρα γνωριζω πως σε προιοντα της sammy με exynos SoC, δεκτες GNSS εχει απο την broadcom. Μαλλον και σε αυτο.

Το S24 αργησε περισσοτερο να βρει θεση, ειδε μονο 6-7 δορυφορους απο GPS, Glonass, Galileo, Beidou. Μονο στην μπαντα 1 (L1, E1, B1) για ολα τα συστηματα και ακριβεια θεσης >20μ
Το NP2 ξεκινησε πρωτα απο την L1, E1, B1 και ειδε GPS, Glonass, QZSS, Galileo, Beidou. Μετα ειδε και τις L5, E5a, B1C, B2. Συνολο απο 47 δορυφορους. Περιπου στα 2 λεπτα ειχα ακριβεια θεσης εως και 7,5μ

Ειναι αποριας αξιον, ο Νο1 κατασκευαστης στο android να εχει τοσο μετριους δεκτες πλοηγησης εως και τα flaghship μοντελα του.
Το HellasPath έχει επιλογή να μας δείχνει συνεχώς την Ακρίβεια Θέσης σε μέτρα.
Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό που δείχνει σε σχέσει με το GPSTest;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το HellasPath έχει επιλογή να μας δείχνει συνεχώς την Ακρίβεια Θέσης σε μέτρα.
Μπορείς να το τσεκάρεις αυτό που δείχνει σε σχέσει με το GPSTest;
καθε εφαρμογη σχεδιαζεται για καποιο λογο. Το GPSTest, οπως λεει και το ονομα, ειναι εφαρμογη ελεγχου / διαγνωσης. Τοσο καλη, που την αναφερει το wikipedia και η ESA

παραγραφος applications

ESA
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
σημερα εκανα δοκιμη 2 συσκευων android εντος καταστηματος γνωστης αλυσιδας προιοντων τεχνολογιας

  • Samsung Galaxy S24+ 12/256GB > 1199€
  • Nothing Phone(2) 12/256GB > 649€
Το εντος καταστηματος σημαινει = ποσο καλος ειναι ο δορυφορικος δεκτης.
Οι μετρησεις εγιναν με το γνωστο GPSTest (χωρις κενο), με τις συσκευες να εχουν πληροφοριες θεσης ΜΟΝΟ απο δορυφορους. Ολα τα αλλα κλειστα. Πληροφοριες για τον δεκτη που υπαρχει εντος του S24 δεν εχω βρει. Εως τωρα γνωριζω πως σε προιοντα της sammy με exynos SoC, δεκτες GNSS εχει απο την broadcom. Μαλλον και σε αυτο.

Το S24 αργησε περισσοτερο να βρει θεση, ειδε μονο 6-7 δορυφορους απο GPS, Glonass, Galileo, Beidou. Μονο στην μπαντα 1 (L1, E1, B1) για ολα τα συστηματα και ακριβεια θεσης >20μ
Το NP2 ξεκινησε πρωτα απο την L1, E1, B1 και ειδε GPS, Glonass, QZSS, Galileo, Beidou. Μετα ειδε και τις L5, E5a, B1C, B2. Συνολο απο 47 δορυφορους. Περιπου στα 2 λεπτα ειχα ακριβεια θεσης εως και 7,5μ

Ειναι αποριας αξιον, ο Νο1 κατασκευαστης στο android να εχει τοσο μετριους δεκτες πλοηγησης εως και τα flaghship μοντελα του.
Για όλους εμάς που δεν είμαστε άρρωστοι με το θέμα, ip rating, μπαταρία, κάμερες, επτά χρόνια ενημερώσεις os...

Πάλι πολλά λεφτά ζητάνε όλοι, αλλά λέμε τώρα, το 24 παίζει μπαλιτσα μόνο του.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αλλά λέμε τώρα, το 24 παίζει μπαλιτσα μόνο του.
βασικη πλοηγηση κανεις ακομα και με συσκευες android των 40€. Θα ειναι σκαλες καλυτερη σε σχεση με τα πρωτα smartphones (iphone) του 2007. Για ολα τα αλλα ειναι θεμα του καταναλωτη

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
βασικη πλοηγηση κανεις ακομα και με συσκευες android των 40€. Θα ειναι σκαλες καλυτερη σε σχεση με τα πρωτα smartphones (iphone) του 2007. Για ολα τα αλλα ειναι θεμα του καταναλωτη

Να το βάλουμε σε πλαίσιο.

Το κινητό είναι... Τα πάντα.

Αν κάποιος θέλει κινητό μόνο για πλοήγηση χωρίς τίποτα άλλο, για να πάρει δέκτη με μεγάλη ακρίβεια που συζητάμε θα πληρώσει λεφτά GPS.

Η δική μου λογική είναι, να πληρώσω λεφτά GPS για... Έστω ίδιο δέκτη, στα υπόλοιπα τι λέει; Με εξυπηρετεί σαν συσκευή;

Η απάντηση είναι όχι, οπότε καλύτερα δύο συσκευές (το τηλέφωνο τσέπη και όχι στο μηχανάκι γιατί αν βρεθεί το μηχανάκι αλλού και εγώ αλλού το καλό σενάριο είναι να πάρω οδική).

Χτες ας πούμε, έχοντας δει το πόσο χαζεψε το κινητό του ibar στα κρύα και έβγαζε πράσινη φωτογραφία, αποφάσισα ότι πλοήγηση θα κάνει ένα sony xz1 που έχω κρατήσει "αρχείο". Τα κινητά των 40 ευρώ θα είχαν χαλάσει στη πρωινή ψιχαλα ή στην απογευματινή υγρασία. Μια χαρά δουλειά έγινε τελικά και έβλεπε σωστά ότι είμαστε δίπλα από αυτοκινητόδρομο και όχι μέσα (μας χώριζε ένα συρματόπλεγμα, ήταν αυτά τα 2.5 μέτρα που λέμε, δεν ξέρω τι δέκτη έχει μια συσκευή τοσο παλιά σε χρόνο τεχνολογίας). Δεν είχα ενεργοποιήσει την ευαισθησία για γάντια (το θυμήθηκα στο δρόμο, μετά το ξέχασα στον καφέ κλπ) οπότε σε στιγμές μου έλειψε το Garmin xt. Χρησιμοποιήθηκε έτσι μόνο και μόνο γιατί... Δεν θα πάθω ζημιά αν χαλάσει, ενώ από το κανονικό μου τηλέφωνο όλο και κάτι θα χαθεί, δεν έχω backup μετά κάθε χρήση. Άσε που αποφάσισα να μείνω μαζί του τέταρτο χρόνο και θέλω να τον βγάλει οπότε αποφεύγουμε τα άκρα :p


Όταν συγκρίνουμε δύο "flagship" συσκευές δύο εταιρειών, που ζητάνε λεφτά καθόλου λίγα, καταλαβαίνω ότι το θέμα αφορά πλοήγηση με τηλέφωνο σε μηχανάκι αλλά δεν κάνει καλή μια συσκευή αυτού του τύπου το GPS της για να πεις αξίζει ή όχι.


Σε κουβέντα που κάναμε πιο πίσω, το rugged με μια data sim ας πούμε είναι άλλο πράγμα από S24+ εναντίον Nothing 2, daily driver συσκευή και πλοήγηση σε μηχανάκι. Ip68 vs ip54 και η συζήτηση έχει ήδη τελειώσει για δίτροχο.
 
Top Bottom