Νότια Εύβοια, Ακρωτήριο Καφηρέας (Κάβο Ντόρο)

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κάθε φορά που θα κάτσω να κάνω δουλειά με το basecamp θέλω να πετάξω το λάπτοπ από το παράθυρο :rage::punch::muted: Δηλαδή ρε φίλε, η Garmin ως η leader εταιρεία του χώρου, αυτό είναι το καλύτερο που μπορούσε να φτιάξει? o_O:rolleyes:

Τέλος πάντων, κοιτάζοντας χάρτες είδα ότι αντί να κατέβουμε Μαρμάρι μπορούμε να μπούμε χώμα κατευθείαν από Νέα Στύρα βγαίνοντας στην ανατολική ακτή προς Βαθύρρεμα και παραλία Βαρελλαίων. Συναντάμε πάλι την διαδρομή στον Άγιο Δημήτριο.
Επίσης πρόσθεσα ένα κομμάτι που ανεβαίνει Πλατανιστό και Επανωχώρι στις πηγές και τους καταρράκτες. Και τέλος την επιστροφή παραλιακά από Πόρτο Λάφια.

Βάζω τα αρχεία παρακάτω. Τα παίρνετε έτσι εκτός κι αν κάποιος θέλει να τα συρράψει. Εγώ παραιτήθηκα γιατί θα μείνει χωρίς λάπτοπ :rage::hungover:
Tα συραψα εγω για σενα αλλα δεν ξερω πως να το ανεβασω :rolleyes:

Ευκολο ειναι το base camp! Αληθεια τωρα 5 λεπτα δουλεια ηταν Αν θελεις στο εχω σε βιντεο Το κατεγραψα για να δεις πως γινεται
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δοκιμή Tapatalk...





Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έρχεται η οδική βοήθεια αν την καλέσεις στο ακρωτήριο;

Δεν κάνω πλάκα, το ρωτάω γιατί με έχει απασχολήσει όταν είμαι μόνος και μείνω σε κάποιον τέτοιο χωματόδρομο.:D
Κοντά στη Καλαμάτα κάποιον θα βρω να αγκαρέψω, όταν είμαι μακριά που δεν ξέρω κανένα με απασχολεί.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Έρχεται η οδική βοήθεια αν την καλέσεις στο ακρωτήριο;
Η οδική βοήθεια θα έρθει στο κοντινότερο ασφαλτοστρωμένο δρόμο που θα της υποδείξεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όχι, η οδική έρχεται σε δρόμο με άσφαλτο, πρέπει να βγάλεις το μηχανάκι μέχρι εκεί.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
The team

.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ωραίο παρεάκι μαζεψατεεεε....καλή επιστροφή!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπήκε η πινέζα...

.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
ALEX1250 στείλε ινφο για την εργαλειοθήκη!!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπήκε η πινέζα...

.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σούπερ σπορ κατεβαίνει που έγραψαν;
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γυρισατε?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γυρισατε?
Ναι Λευτέρη, με το τελευταίο φέρι.

Βάζω λίγες φωτό από Tapatalk που το κάνει χωρίς κόπο και θα σχολιάσω από λάπτοπ

.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λοιπόν, first things first, Η διαδρομή δεν βγαίνει στο χρονικό περιθώριο μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου φέρι. Κόψαμε αναγκαστικά ένα αρκετό κομμάτι, θα δω τι έχει γράψει το gamrmin και θα το ανεβάσω. Ίσως προς το καλοκαίρι να έχει περισσότερα δρομολόγια λόγω τουρισμού και να είναι πιο εύκολο. Είχαμε καλό ρυθμό χωρίς κολλήματα ή προβλήματα, με ελάχιστες στάσεις για φωτογραφίες και έναν καφέ κάπου σε μια έρημη παραλία. Φτάσαμε πίσω στα Νέα Στύρα 45 λεπτά πριν φύγει το καραβάκι και ήταν χρόνος ίσα για να μπουκώσουμε ένα σουβλάκι στα βιαστικά.

Σούπερ σπορ κατεβαίνει που έγραψαν;
Στο ακρωτήρι με πολύ προσοχή μπορείς να κατέβεις και με ένα ψηλό street, αν και το δρομάκι μπορεί να χαλάσει εύκολα με βροχή. Αν με πιάσει η προκοπή και φτιάξω το βίντεο θα δεις και θα αποφασίσεις μόνος σου, έχω όλη την παράκαμψη μέχρι το εκκλησάκι. Τώρα την υπόλοιπη διαδρομή δεν θα έστελνα κανέναν να την κάνει με τίποτα άλλο πέρα από on-off και χωμάτινα λάστιχα. Είχε αρκετά πονηρά σημεία με κροκάλες, σαθρά, έντονες κλίσεις και λούκια. Άστα Γιάννη, το εύκολο χώμα είναι ένας μύθος, το ανακαλύπτω συνέχεια :hungover::laugh:.
Αστειεύομαι εννοείται, η δική μας διαδρομή δεν ακολουθεί την πεπατημένη. Αν κάποιος παραμείνει στο κυρίως δίκτυο χωματόδρομων υποθέτω ότι θα έχει διαφορετική εμπειρία. (πάντως σε περιμένω όταν βγάλεις το ψηλό απ' την ναφθαλίνη να έρθεις Βαρυμπόμπη που είναι ιδανικά για ξεκίνημα)

Ο konkost είναι εξαιρετικός συνοδοιπόρος, ακούραστος, σβέλτος και συνεννοήσιμος. Τους δυο Αλέξανδρους με τα Tenere τους γνώρισα σήμερα και νομίζω ότι η μικρή ευέλικτη ομάδα μας έδεσε πολύ καλά.

Με εκπλήσσει πάντα το πόσο έρημη και απόμερη είναι αυτή η πλευρά της Ευβοίας.

Οι ανεμογεννήτριες έχουν βιάσει το τοπίο!

Το σβουμ είναι απίστευτα απολαυστικό στην άσφαλτο στο επαρχιακό στροφιλίκι. Τώρα καταλαβαίνω τι βρίσκουν κάποιοι στα motard :D

Το μπιτόνι που είχα φορτώσει σήμερα μου έκανε την ζωή δύσκολή και όχι για τον λόγο που σκέφτεσαι φίλε φόλοουερ. Δεν φτάνει που το πράμα είναι πανύψηλο, κότσαρα και το εμπόδιο από πάνω και ήταν αδύνατο να περάσω το πόδι μου πάνω απ' την σέλα. Δοκίμασα πολλές διαφορετικές τεχνικές όλες με εξαιρετική αποτυχία, μάζεψα και μια τούμπα στο γκαραζ του σπιτιού. Τώρα έχω κάτσει σπίτι και κοιτάζω κάτι φυλλάδια από κέντρα γιόγκα :Watching::laugh:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δυστυχώς Αντώνη ανακαλύπτω ότι το τραύμα των μυών θα αργήσει πολύ, υπάρχει ενόχληση ακόμη και σε απλά καθημερινά πράγματα. Δεν θα ήθελα να ρισκάρω σε χώμα.
 
Top Bottom