Ολοημερη χωματινη περιηγητικη Κυριακή 17-04-16

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Στο τέλος της ανάβασης αρχισε η διάσχιση συνεχόμενων ορολιβαδων...πραγματικά νεραιδοκαμπος...Μαγευτικό τοπίο που δε θες να τελειώσει ποτέ..

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μετά τα ορολιβαδα καταβαση προς το λιβάδι μπροστά στο Ζερικι(ελικωνας)

Το χωριό Ελικωνας


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πήγαμε μέχρι το χωριό Ελικωνας με σκοπό να συνεχίσουμε χώμα προς τη μόνη Οσίου Λουκα αλλά ήταν περασμένες 6 και αποφασίσαμε να πάμε από άσφαλτο γιατι. περνούσε η ωρα.Από Ελικωνα λοιπόν για Κυριακι ενα ασφαλτινο πασσο πανεμορφο.δυστυχώς δε τραβηξα καμμιά φωτο γιατί με συνεπήρε ο ρυθμός..ο Λεωνιδας ο τρελαρας κάποια στιγμή άφησε χέρια εν κινηση και τράβηξε φωτογραφία!!!...από Κυριακι για τη μόνη η οποία ήταν το κερασάκι στη τούρτα..

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η Μονή Οσίου Λουκά είναι χτισμένη σε υψόμετρο 430 μ. στις δυτικές υπώρειες τουΕλικώνα κάτω από την ακρόπολη της αρχαίας Στείριδας, κοντά στο χωριό Στείρι, στη Βοιωτία. Αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα μνημεία της μεσοβυζαντινής τέχνης και αρχιτεκτονικής και περιλαμβάνεται στην κατάλογο μνημείων παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO από κοινού με τα άλλα δύο σωζόμενα μοναστήρια της μεσοβυζαντινής περιόδου στην Ελλάδα, τη Νέα Μονή και τη Μονή Δαφνίου. Ο Όσιος Λουκάς είναι ωστόσο μεγαλύτερος και διαφέρει από το Δαφνί και τη Νέα Μονή στο ότι είναι αφιερωμένος σε ένα μοναδικό Όσιο, τον Όσιο Λουκά τον Στειριώτη (29 Ιουλίου 896 - 7 Φεβρουαρίου953).

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
...
Ο ήλιος πέφτει και η κούραση ειναι ανύπαρκτη όταν είσαι γεμάτος από όμορφες εικόνες ξεχωριστων τοπίων φυσικής ομορφιας και μνημείων του τόπου μας που η ιστορια τους ξεκινάει από πολλούς αιώνες πριν..περασμένες 8 πλέον και ξεκινάει η επιστροφή με ηλιοβασίλεμα στην αρχή και στη συνέχεια νύκτα μέσα από τα "Ελικωνια πασσα"..

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally

Ελικωνια πασσα by night...
..
.....Ή κατάληξη γνωστή από χτες...περίπου στις 22:00 άφιξη Πλαταιες...πεντανοστιμο σουβλάκι στη πλατεία παρέα με το φίλο Λεωνιδα .. τα οποία από τη πείνα μου καταπια δε μασησα....έντεκα παρά αναχωρηση 23:30 άφιξη.. Εις το επανιδειν..

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Μπραβο ρε παιδια, Κωνσταντινε με εχεις αφησει με το στομα ανοιχτο γιατι δινεις μια αλλη υποσταση στη βολτα, με τις ωραιες εικονες και την ομορφες περιγραφες , αλλα και τις γνωσεις που περνας για διαφορα μνημεια η σημεια που οι περισσοτεροι τα περναμε αδιαφορα...
Συνχαρητηρια.. ευχομαι να καταφερω να βρεθουμε σε καποια βολτα τετοιου χαρακτηρα...αλλα αν κανεις το λαθος και με φερεις τετοια ωρα χωρις να μου εχεις βρει κατι να φαω...θα σου λειπει καποιο κομματι ...το οποιο θα εχω φαει χαχαχα
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
πρωτου ανεβασω καποιες φωτο κ εγω,θελω πρωτα να ευχαριστησω τα παιδια για την παρεουλα,εξαιρετικοι κ οι δυο τους,ο μεν Πετρος πολλες ατακες κ γελασαμε πολύ,ακομα γελαω:pointu:. ξεκιναω ετσι γιατι αυτό είναι το σημαντικο,η καλη παρεα.....κ είμασταν!!!:friendship:
 
Top Bottom