Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Και να πω μια ιστορια σε σχεση με αυτο που λες Στεφανε για τον 50αρι.

Εβλεπα καποιες φωτο του Ακη jocker-t με το ιδιο, ξεχοριστο στυλ και αποτελεσμα. Το κοινο τους σημειο ηταν το πολυ μικρο βαθος πεδιου. Απλα εκεινο το ξεχοριστο στυλ που εκφραζει τον Ακη, θελει να κοβει το θεμα ή να σου δηνει ελαχιστη πληροφορια για το θεμα (η μπετονιερα του δηλαδη να φενεται ελαχιστα, ενω ολη η υπολοιπη φωτο ειναι ενα απεραντο φλου). Προσωπικα μαρεσει παρα πολυ η ματια του.

Του στελνω λοιπον μνμ και του γραφω. "Τι εγινε ρε? Πηραμε τηλεφακο?" Τελικα ηταν 50αρης.
Αυτη την αισθηση μου αφησε το πολυ μικρο βαθος πεδιου σε συνδιασμο με το "κομμενο" θεμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
O Bjorn Rorslett υπήρξε ένας ασφαλής "οδηγός" στις επιλογές των Nikkor φακών μου, είτε στην αναζήτηση καλών παλιών μεταχειρισμένων φακών, είτε και σε νεότερους. Βαθμολογεί από το 1 ως το 5, με άριστα το 5 και με ποιες κάμερες έχει δοκιμάσει τους φακούς.
Όσοι έχετε Nikon εμπιστευτείτε τον. Διαβάστε και πλοηγηθείτε στο retro site του, έχει πολύ ενδιαφέρον. Τον συμβολευόμουνα αρκετά χρόνια.

http://www.naturfotograf.com/lens_surv.html
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και να πω μια ιστορια σε σχεση με αυτο που λες Στεφανε για τον 50αρι.

Εβλεπα καποιες φωτο του Ακη jocker-t με το ιδιο, ξεχοριστο στυλ και αποτελεσμα. Το κοινο τους σημειο ηταν το πολυ μικρο βαθος πεδιου. Απλα εκεινο το ξεχοριστο στυλ που εκφραζει τον Ακη, θελει να κοβει το θεμα ή να σου δηνει ελαχιστη πληροφορια για το θεμα (η μπετονιερα του δηλαδη να φενεται ελαχιστα, ενω ολη η υπολοιπη φωτο ειναι ενα απεραντο φλου). Προσωπικα μαρεσει παρα πολυ η ματια του.

Του στελνω λοιπον μνμ και του γραφω. "Τι εγινε ρε? Πηραμε τηλεφακο?" Τελικα ηταν 50αρης.
Αυτη την αισθηση μου αφησε το πολυ μικρο βαθος πεδιου σε συνδιασμο με το "κομμενο" θεμα.
Βασικά δεν αναφερόμουν στον Άκη. Αφορμή ήταν η αγορά του Τάκη αλλά και πάλι δεν απαντούσα σε αυτόν, μια γενική συζήτηση κάνω με βάσει το πως έμαθα φωτογραφία από την εποχή της φιλμάτης.

Τώρα αν ο Άκης του αρέσει το στυλ όπως μου το περιγράφεις πρέπει να τα "χώσει" και να πάρει τον υπέροχο 85άρι (f/1.4 D) της Nikon που αποδίδει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ οξύτητα στο θέμα και ένα υπέροχο bokeh στο backround. Το θέμα είναι πως μάλλον δεν υπάρχει πια και δεν ξέρω αν ο f/1.4 G έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

EDIT: Μάλλον τον βρίσκεις από οτι βλέπω... http://www.skroutz.gr/s/2217188/Nikon-AF-Nikkor-85mm-f-1-4D-IF.html?from=catspan&keyphrase=Nikon AF Nikkor 85mm f/1.4d

Εναλλακτικά -αλλά πάνω στην άνω ζώνη τιμών- ο 135άρης:

http://www.skroutz.gr/s/2365894/Nikon-AF-DC-Nikkor-135mm-f-2D.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ναι ναι. Κατανοητό. Και καλά κάνεις και μεταφερεις τις γνώσεις σου να μάθενουμε και εμείς.
Απλά επανέφερα λίγο την συζήτηση στον Άκη για να τον βοηθήσουμε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι ναι. Κατανοητό. Και καλά κάνεις και μεταφερεις τις γνώσεις σου να μάθενουμε και εμείς.
Απλά επανέφερα λίγο την συζήτηση στον Άκη για να τον βοηθήσουμε.
Ποια μηχανή έχει πάρει ο Άκης; Nikon; FX ή DX;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Exω δουλεψει 50αρι φακο κατα κορον την φιλματη εποχη Ο STF εχει δικιο Αλλα διαφωνω ομως λιγο οσον αφορα το αποτελεσμα στο κροπιαρισμα ωστε να απομονωθει αυτο που θελουμε να δειξουμε Με ενα τηλεφακο λοιπον παντα ειναι πιο ευκολο (και οσο μεγαλυτερος ειναι τοσο πιο ευκολο) να απομονωσει καποιος το θεμα του φλουταροντας τα μπρος και τα πισω Με το μειονεκτημα βεβαια αν το παρακανει μιας ιδιαιτερα φλατ φωτογραφιας Ευκολοπεπτης μεν απο τους πολλους αλλα λαθος απο τεχνικη και ενδεχομενως καλλιτεχνικης αποψης
Βεβαιως αν οι συνθηκες επιτρεπουν να χρησιμοποιησουμε το πιο ανοικτο διαφραγμα που σε στους 50αρηδες ειναι συνηθες να ειναι το 1,8 (και στους ακριβους και πολυυυυ ακριβους το 1,4 και 1,2 αντιστοιχα) τοτε σαφως μπορουμε να εχουμε ανεταριστο μπρος και πισω πλανο οπτε και το κροπιαρισμα θα μας δωσει περιπου το ιδιο αποτελεσμα με αυτο ενος αντιστοιχου τηλεφακου και με το πλεονεκτημα μαλιστα του "βαθους" της φωτογραφιας
Τελος ο 50αρης (φιλματος ή οποιος ειναι αντιστοιχα για ψηφιακη φακος γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτην) βλεπει περιπου την ιδια γωνια με το ανθρωπινο ματι και αρα κατα αυτον τον τροπο ειναι το καταλληλο εργαλειο για να εκπεδευτει καποιος στην φωτογραφικη ματια
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Επισης βγηκε νεος NIkon 10-20 f/4.5-5.6G και αρκετα low budget και VR ! https://www.photoagora.gr/fakoi/fakoi-d-slr/nikon-lens-10-20mm-f-4.5-5.6g-vr-af-p-dx.html

Ειμαι σε αναζητηση wide φακου και θα τον δοκιμασω αν τον βρω, στο ταξιδι ο φιλος ειχε τον αρκετα ακριβοτερο tokina 11-20 , παντως στα πρωτα reviews που διαβαζω για την τιμη του ειναι VFM για να δουμε...
Όντως φαίνεται πολυ καλός και value for money αλλα προσέξτε γιατί δεν κάνει για όλες τις dx φωτογραφικές μηχανές καθώς είναι af-p.Για την δικιά μου την d5200 γράφει οτι δουλεύει αλλα με περιορισμένες δυνατότητες...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Όντως φαίνεται πολυ καλός και value for money αλλα προσέξτε γιατί δεν κάνει για όλες τις dx φωτογραφικές μηχανές καθώς είναι af-p.Για την δικιά μου την d5200 γράφει οτι δουλεύει αλλα με περιορισμένες δυνατότητες...
Ναι και στην δικη μου D7100 το ιδιο, ουσιαστικα δεν επειρεαζει, απλα δεν θα μπορεις να απενεργοποιησεις το VR (πραγμα που δεν το εχω κανει ποτε ουτε στους αλλους φακους που εχουν το κουμπακι πανω τους) επισης δεν μπορεις να εχεις manual focus (εκει ισως υπαρχει θεμα στις βραδυνες σε αστροφωτογραφια που θες το focus στο απειρο και το κανεις με manual)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι και στην δικη μου D7100 το ιδιο, ουσιαστικα δεν επειρεαζει, απλα δεν θα μπορεις να απενεργοποιησεις το VR (πραγμα που δεν το εχω κανει ποτε ουτε στους αλλους φακους που εχουν το κουμπακι πανω τους) επισης δεν μπορεις να εχεις manual focus (εκει ισως υπαρχει θεμα στις βραδυνες σε αστροφωτογραφια που θες το focus στο απειρο και το κανεις με manual)
Το vr....δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο την ημέρα και το βράδυ το ενεργοποιούμε μόνο σε χαμηλή ταχύτητα!
Ειναι ένα μοτερακι που χαλάει, όταν δουλεύει συνέχεια

Πρόσεξε τι θα πεις....γιατι μου το είπε ο ψηλός, όμορφος, γιατρός μας:p
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Κώστα αυτό δεν το είχα ξανακούσει αλλα κάνοντας μια γρήγορη αναζήτησή στο διαδύκτιο φαίνεται οτι έχεις δίκιο...Βεβαια δεν γράφει κάποιος ποσό γρήγορα θα χαλάσει το μοτεράκι αν το vr είναι συνέχεια ανοιχτό η κατα ποσό μειώνεται η διάρκεια ζωής του...
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Το vr....δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο την ημέρα και το βράδυ το ενεργοποιούμε μόνο σε χαμηλή ταχύτητα!
Ειναι ένα μοτερακι που χαλάει, όταν δουλεύει συνέχεια

Πρόσεξε τι θα πεις....γιατι μου το είπε ο ψηλός, όμορφος, γιατρός μας:p
Τι είναι ρε μπαρμπα για να χαλάσει;;
Μπεμβε Σέρβομηχανισμος!!
Το ειπα εγώ
:pointu::pointu::pointu:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα αυτό δεν το είχα ξανακούσει αλλα κάνοντας μια γρήγορη αναζήτησή στο διαδύκτιο φαίνεται οτι έχεις δίκιο...Βεβαια δεν γράφει κάποιος ποσό γρήγορα θα χαλάσει το μοτεράκι αν το vr είναι συνέχεια ανοιχτό η κατα ποσό μειώνεται η διάρκεια ζωής του...
Ούτε εγώ το γνώριζα και το είχα συνέχεια στο on....αλλα ο ειδικός μίλησε και φαίνεται να έχει δικιο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι είναι ρε μπαρμπα για να χαλάσει;;
Μπεμβε Σέρβομηχανισμος!!
Το ειπα εγώ
:pointu::pointu::pointu:
Εσύ ότι και να πεις είσαι οικοδόμος....σαν και μένα, οπότε κλαιν:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Exω δουλεψει 50αρι φακο κατα κορον την φιλματη εποχη Ο STF εχει δικιο Αλλα διαφωνω ομως λιγο οσον αφορα το αποτελεσμα στο κροπιαρισμα ωστε να απομονωθει αυτο που θελουμε να δειξουμε Με ενα τηλεφακο λοιπον παντα ειναι πιο ευκολο (και οσο μεγαλυτερος ειναι τοσο πιο ευκολο) να απομονωσει καποιος το θεμα του φλουταροντας τα μπρος και τα πισω Με το μειονεκτημα βεβαια αν το παρακανει μιας ιδιαιτερα φλατ φωτογραφιας Ευκολοπεπτης μεν απο τους πολλους αλλα λαθος απο τεχνικη και ενδεχομενως καλλιτεχνικης αποψης
Βεβαιως αν οι συνθηκες επιτρεπουν να χρησιμοποιησουμε το πιο ανοικτο διαφραγμα που σε στους 50αρηδες ειναι συνηθες να ειναι το 1,8 (και στους ακριβους και πολυυυυ ακριβους το 1,4 και 1,2 αντιστοιχα) τοτε σαφως μπορουμε να εχουμε ανεταριστο μπρος και πισω πλανο οπτε και το κροπιαρισμα θα μας δωσει περιπου το ιδιο αποτελεσμα με αυτο ενος αντιστοιχου τηλεφακου και με το πλεονεκτημα μαλιστα του "βαθους" της φωτογραφιας
Τελος ο 50αρης (φιλματος ή οποιος ειναι αντιστοιχα για ψηφιακη φακος γιατι δεν εχω ασχοληθει με αυτην) βλεπει περιπου την ιδια γωνια με το ανθρωπινο ματι και αρα κατα αυτον τον τροπο ειναι το καταλληλο εργαλειο για να εκπεδευτει καποιος στην φωτογραφικη ματια
Δεκτόν Κώστα μου αν και δεν εννοούσα ακριβώς αυτό με το κροπάρισμα μέσω 50άρι φακού, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το έχω διατυπώσει κι εγώ πολύ σωστά! Ήθελα να εστιάσω στη συνολική απόδοση των "ξεχειλομένων" από άποψη εύρους ζουμ τηλεφακών. Δεν βοηθούν αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά. Για ταξιδιωτική φωτογραφία μια χαρά είναι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να μην ξεχνιομαστε......βλεπω πολλα ταλεντα αστροφωτογραφιας εδω μεσα:D
Τον Αυγουστο προβλεπεται χαμος.......θελω τεχνικες συμβουλες απο τους καλλιτεχνες

http://www.documentonews.gr/article/astrika-fainomena-toy-2017
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
@mitch Ευχαριστω για τα καλα λογια..!!
Αλλα θελω πολυ δουλεια ακομα...
Ορεξη εχω.
Τα αλλα πιστευω θα ερθουν με τον καιρο.
Δεν θυμασαι καλα ατιμουτσικο.
Θα σε μαλωσω..!!
χαχα
35αρη/1.8 εχω..!

Ερωτηση..!
Tokina 11-16
vs
Tokina 11-20

???

*Θα τσεκάρω και τον 16αρη Nikkor που λες
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
@mitch Ευχαριστω για τα καλα λογια..!!
Αλλα θελω πολυ δουλεια ακομα...
Ορεξη εχω.
Τα αλλα πιστευω θα ερθουν με τον καιρο.
Δεν θυμασαι καλα ατιμουτσικο.
Θα σε μαλωσω..!!
χαχα
35αρη/1.8 εχω..!

Ερωτηση..!
Tokina 11-16
vs
Tokina 11-20

???

*Θα τσεκάρω και τον 16αρη Nikkor που λες
11-20, ο 11-16 εκτός του ότι έχει μικρότερο εύρος έχει θέμα σε κόντρα ήλιο, βγάζει πολλά "flares" στην φώτο
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Για να μην ξεχνιομαστε......βλεπω πολλα ταλεντα αστροφωτογραφιας εδω μεσα:D
Τον Αυγουστο προβλεπεται χαμος.......θελω τεχνικες συμβουλες απο τους καλλιτεχνες

http://www.documentonews.gr/article/astrika-fainomena-toy-2017
Αντε κανονιστε καμμια "απαλη" νυχτερινη χωνατινη εξορμηση σε καμμια κοντινη κορυφη να κανουμε κανα πειραματισμο και να μαθουμε και εμεις τπτ...
 
Top Bottom