Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σωκράτη, είσ'ωραίος φίλε, σε πάω.
Ζητω το Λελος team..σε παω με πας κλπ...ουουου...:p

Σωκρατες...μια χαρα τα λες...Προσωπικα εχω σκεφτει αρκετες φορες να παρατησω το πολυδαπανο κ "για εχοντες"σπορ του Κοσμου της dslr αλλα ρε γμτ...καθε φορα που βγαζω μια φωτο που με παγιδευει να την επεξεργαζομαι με ωρες πανω της...το ξεχναω...:rolleyes:
Οντως θελει χρονο κ χρημα αλλα γμτ...γμτ...ολα τα ωραια κοστιζουν...αλλά κ αποζημιωνουν...:inlove:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eσυ απο πανου...που κανεις like...αστα...μην κανεις Like...γιατι εκεινος ο 35αρης με εχει στοιχειωσει λεμε...γμτ :confused::rolleyes::wacky:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως... αν κι έχω υπάρξει κάτοχος FF, αν και τώρα έχω μια καλούτσικη mirrorles.... η ανηψιά μου με το κινητό της έβγαζε κάτι φωτογραφίες που έχω πάθει πλάκα μέχρι σήμερα, και δε μιλάω για επεξεργασμένες, μιλάω για το κάδρο, τη ματιά!

Σήμερα οι γονείς της την κυνηγάνε που δεν θέλει να δώσει ξανά Πανελλήνιες, αλλά αυτή έχει πάει σε ΙΕΚ φωτογραφίας, δουλεύει σε μια "άχαρη" εκδοχή φωτογραφικής εργασίας κι εγώ χαίρομαι που τελικά κυνηγάει το όνειρο της με πενιχρά μέσα και "εργαλεία"! Της έδωκα και την παλιά μου φιλμάτη Nikon για τα μαθήματα της! Αν ήξερα τότε που πούλησα την D700 το πάθος της... αν και αυτό που ήθελα να πω είναι πως δεν κάνει τον φωτογράφο το μέσο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eσυ απο πανου...που κανεις like...αστα...μην κανεις Like...γιατι εκεινος ο 35αρης με εχει στοιχειωσει λεμε...γμτ :confused::rolleyes::wacky:
Είναι καλός. ....ιδίως στα δικά σου χέρια, θα ήταν πολυυυυυ καλος:D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Είναι καλός. ....ιδίως στα δικά σου χέρια, θα ήταν πολυυυυυ καλος:D
Που θα παει...αν και ηλπιζα να μού τον κανω δωρο για την κοντινη Γιορτη μου...δεν μού βγηκε...:rolleyes:αλλά καποια στιγμη θα τον πλαγιοκοπησω:photo:...ελπιζω οχι απο εκεινα τα "θα" που ακουγαμε κάποτε απο πολιτικαντηδες :p
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καλησπέρα παλικάρια, κατευθείαν στο θέμα.Σκέφτομαι για αγορά μεταχειρισμένης την Nikon D7000 ,θα είναι η πρώτη μου dslr.Πώς σας φαίνεται σαν επιλογή?Παλιά δεν ήμουν φαν τις φωτογραφίας αλλά από τοτε που μου έδωσε ένας φίλος την dslr του και άκουσα αυτό το κλικ που κάνει όταν τραβάει φωτογραφία κάτι με έχει πιάσει.Θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο ,και να την πέρνω και μαζί μου σε ορειβασία , βόλτες με τη μηχανή.Όγκος το ξέρω αλλά δεν με απασχολή αυτό.Είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα και το έβαλα εδώ.
Φοβερό μηχανάκι! Αν την έχεις βρει και σε καλή τιμή προχώρα!
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Καλησπερα κι απο μενα!

Δυο τροποι για να το δεις κατα τη δικη μου αποψη.

Ο ενας ειναι αν ταξιδευεις και τραβας φωτογραφιες για να εχεις να θυμασαι το ταξιδι σου.
Ο αλλος ειναι αν ταξιδευεις ΓΙΑ να φωτογραφισεις.

Ας υποθεσουμε οτι και στις δυο περιπτωσεις, σε ενδιαφερει η ποιοτητα να ειναι κορυφαια ή πολυ κοντα σε αυτο το ιδεατο.
Στην πρωτη περιπτωση μια compact με manual ρυθμισεις και δυνατοτητα ληψης raw αρχειων, σε υπερκαλυπτει και με τη δυνατοτητα που σου δινει το raw για post editing, δυσκολα θα καταλαβεις τη διαφορα απο μια dslr, τουλαχιστον σε preview επιπεδο.
Ευκολη, ελαφρια, φορητη, ολα τα καλα. Ενα μικρο gorillaκι για καμια περιεργη ληψη και εισαι αρχοντας!

Στη δευτερη περπτωση μια dslr FF ή DX με εναν καλο all around φακο (24-120 F4) ή εναν 18-105 f3.5-5.6, 18-200 f3.5-5.6 ή οτι αντιστοιχο και εναν πιο ευρυγωνιο για πιο "καλιτεχνικες" ληψεις, ειναι ενα πολυ αποδεκτο συστημα για απολυτα κορυφαια ποιοτητα!
Μια μικρη τσαντα, χωραει ολο αυτο το συστημα και μπαινει ανετα στο top case σαν συνολο, ή στο tank bag χωριστα!

Δε χρειαζεται να κουβαλαμε ολο μας το βιος για τετοιες φωτοεξορμησεις! Ενας macro 2.8 θα μας φανει λιγο αχρηστος μιας και στη φυση ειναι πολυ δυσκολο να κανεις close up ληψεις, αφου η φυση μπορει να μας εκτιθεται αλλα δε μας ποζαρει! Η παραμικρη ανασα αερα, θα κανει το λουλουδακι να κουνιεται ανεξελεγκτα! Οτι αλλο μπορεις με το βασικο φακο σου να το αποδωσεις εξαιρετα και να το τονισεις με ενα μικρο crop στο editing!

Καλα κλικ λοιπον και παντα ορθιοι συντροχοι!:photo::biker2:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια κ μιλαμε για RAW και editing,σε ποια εκδοση PS παιζει τετοια προσθηκη;Γιατι εχω βγαλει καποιες RAW αλλά στο PS6 δεν μπορω να τις ανοιξω...
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Μια κ μιλαμε για RAW και editing,σε ποια εκδοση PS παιζει τετοια προσθηκη;Γιατι εχω βγαλει καποιες RAW αλλά στο PS6 δεν μπορω να τις ανοιξω...
Ψάξε λίγο στο google αν υποστηρίζει το Camera RAW του CS6 τη μηχανή σου. Αν δεν την υποστηρίζει, κατεβάζεις κάποιο plug-in. Αν ΔΕΝ υπάρχει plug-in για τη μηχανή σου, κατεβάζεις το dng converter της Adobe, σου μετατρέπει τα NEF σε DNG και τα ανοίγεις κανονικά σε όποια έκδοση του Camera Raw έχεις. ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Camera RAW δεν εχει στο PS6 που εχω...προσπαθω να κανω αναβαθμιση απο τις επιλογες του αλλά ενω δειχνει οτι κατεβαζει το plug in δεν το εγκαθιστα...οποτε και οι φωτο RAW που εχω δεν ανοιγουν εκει.Κατι παραπανω δεν ξερω...
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Camera RAW δεν εχει στο PS6 που εχω...προσπαθω να κανω αναβαθμιση απο τις επιλογες του αλλά ενω δειχνει οτι κατεβαζει το plug in δεν το εγκαθιστα...οποτε και οι φωτο RAW που εχω δεν ανοιγουν εκει.Κατι παραπανω δεν ξερω...
Όταν λες PS6, εννοείς το Photoshop CS6 έτσι; (γιατί PlayStation 6 δεν υπάρχει ακόμα απ' όσο ξέρω... :p)
Ποια μηχανή έχεις (ναι, προφανώς δεν εννοώ τη BMW); :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Όταν λες PS6, εννοείς το Photoshop CS6 έτσι; (γιατί PlayStation 6 δεν υπάρχει ακόμα απ' όσο ξέρω... :p)
Ποια μηχανή έχεις (ναι, προφανώς δεν εννοώ τη BMW); :D
Ναι βρε...Playstation εχω μεινει στο 1 γιατι αν ειχα τα υπολοιπα σιγουρα θα ημουν ή εργενης ή αλκοολικος απο τα μπυρονια διπλα στα παιχνιδια καθε φορα...
Το CS6 εννοω ναι...εχω την Nikon D5200 και μια επετειακη BMW :p...ενιοτε παρεα καβαλημενες και πυροβολημενες :friendship:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Κωστα οταν ξανανεβεις Αθηνα ή αμα κατηφορισω κατα κειθε κοντα,
θα σου φερω την τελευταια εκδοση PS, να χεις να δημιουργεις!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ναι βρε...Playstation εχω μεινει στο 1 γιατι αν ειχα τα υπολοιπα σιγουρα θα ημουν ή εργενης ή αλκοολικος απο τα μπυρονια διπλα στα παιχνιδια καθε φορα...
Το CS6 εννοω ναι...εχω την Nikon D5200 και μια επετειακη BMW :p...ενιοτε παρεα καβαλημενες και πυροβολημενες :friendship:
Δοκίμασε να εγκαταστήσεις αυτό https://www.adobe.com/support/downloads/thankyou.jsp?ftpID=5519&fileID=5528
Αν δε δουλεύει το Camera Raw (το οποίο είναι στην ουσία υπο-πρόγραμμα του Photoshop, είναι ένα παράθυρο επιλογών που ανοίγει τα RAW στο Photoshop), δοκίμασε το DNG Converter. Θα μετατρέψει το αρχείο σε DNG και μετά στο ανοίγει κανονικότατα.

:friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κωστή, δοκίμασε το Lightroom, αρκεί να έχεις κάποιον να σου δείξει πώς λειτουργεί. Δεν θα ξανατρέξεις το PS!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κωστή, δοκίμασε το Lightroom, αρκεί να έχεις κάποιον να σου δείξει πώς λειτουργεί. Δεν θα ξανατρέξεις το PS!
Συμφωνώ, ο καθένας στο είδος του και τo Lightroom στο Raw :D (όπως ο Λουμιδης στους καφέδες :p)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ωραίο θέμα.

Μία "αρχαία" Nikon D90 και μια πιο αρχαία Nikon F75 είναι ότι πρέπει για τις εξορμήσεις μου.
Για πιο "σκληρές" καταστάσεις παίρνω μαζί μου μια Pentax K10D.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Λοιπόν..κάθισα και ξαναδιάβασα το θρεντάκιον τούτο για να φρεσκάρω λιγάκι τη μνήμη μου.
Δεν ξέρω και πολλά πολλά για τις μηχανές, τα σώματα και τους φακούς αλλά ξέρω σίγουρα πως σκέφτομαι να διαθέσω παν'-κατ' κανά 400άρι για μια σωστή μηχανούλα να ξεκινήσει κάποιος, με προοπτική να μείνει "εντός προδιαγραφών" για αρκετό καιρό και να παίρνει κανα φακουδάκι για πιο εξειδικευμένες λήψεις (όχι απαραίτητα μάκρο.. περισσότερο πάει το μυαλό μου σε αυτά τα ωραία φλουταρισμένα πορτραίτα).
Βλέπω κάποιες βασικές dslr αλλά και κάποιες mirrorless που είναι εντός οικονομικού μου ορίου και τα ερωτήματα που έχω να σας θέσω είναι 2.
Α) υπάρχει κάποια δική σας πρόταση μιας και είστε πιο ψαγμένοι στο θέμα;
Β) μπορεί κάποιος με π.μ, για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, να μου πει ποιος είναι αυτός ο όσιος Σταύρος, να κάνω μια επαφή με τον άνθρωπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες!
:)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λοιπόν..κάθισα και ξαναδιάβασα το θρεντάκιον τούτο για να φρεσκάρω λιγάκι τη μνήμη μου.
Δεν ξέρω και πολλά πολλά για τις μηχανές, τα σώματα και τους φακούς αλλά ξέρω σίγουρα πως σκέφτομαι να διαθέσω παν'-κατ' κανά 400άρι για μια σωστή μηχανούλα να ξεκινήσει κάποιος, με προοπτική να μείνει "εντός προδιαγραφών" για αρκετό καιρό και να παίρνει κανα φακουδάκι για πιο εξειδικευμένες λήψεις (όχι απαραίτητα μάκρο.. περισσότερο πάει το μυαλό μου σε αυτά τα ωραία φλουταρισμένα πορτραίτα).
Βλέπω κάποιες βασικές dslr αλλά και κάποιες mirrorless που είναι εντός οικονομικού μου ορίου και τα ερωτήματα που έχω να σας θέσω είναι 2.
Α) υπάρχει κάποια δική σας πρόταση μιας και είστε πιο ψαγμένοι στο θέμα;
Β) μπορεί κάποιος με π.μ, για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, να μου πει ποιος είναι αυτός ο όσιος Σταύρος, να κάνω μια επαφή με τον άνθρωπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες!
:)
Απάντηση Α:Χρησιμοποιώ μια Canon G16 και είμαι ευχαριστημένος.Compact αλλά με δυνατότητα αλλαγής φακών.Υπάρχει και μια Sony A-65 με κάποιους φακούς αλλά δεν μεταφέρεται εύκολα λόγω όγκου.
Απάντηση Β:Ο κύριος Σταύρος είναι το μέλος The Doctor.
 
Top Bottom