Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Έλα βρε ευαίσθητο και πληγωμένο (από την αγένειά μου!) κτηνάκι... δε σ' είπα και καμπούρη... απλώς, είπα ότι δε μ' αρέσει η ιστορία σου γιατί δεν έχει "δράκο"...




:friendship:
βάλε καμια κοκκινοσκουφίτσα
και συ βρε .. χαλλλαρα :)
κατευθείαν Δγάκους!!
χε!!χε!!χε!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ε ναι για τέτοιες δουλειες
πέρνεις μια gopro και καθάρισες :)
Συμφωνω!
Ειδικα στα 500 γιουρα! Kανεις κι αλλα πραγματα με μια go pro ;)
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Mια κάμερα που μου αρέσει πολύ πάντως και θα την πάρω κάποια στιγμή για 2η
αλλά και για τα δύσκολα.
Olympus TG-5

Olympus TG-5, νέα άφθαρτη μηχανή για δύσκολες αποστολές με λήψη 4K video | pttl.gr

500ε κάνει
Όντως φανταστική...Την έχω βάλει στο μάτι από τα προηγούμενα μοντέλα και σίγουρα θα είναι η επόμενη φωτογραφική μου αγορά...Για μένα που δεν με ενδιαφέρει τόσο το βίντεο την προτιμώ από gopro κτλ...Ιδίως για χρήση βουνό όπου δεν σε νοιάζει αν πέσει,βραχεί,λασπωθει την θεωρω κορυφαία...Και εύκολη σε μία εντουροβολτα να την έχεις στην τσέπη να την βγάλεις και να τραβήξεις φωτό,από το να κουβαλάς στο backpack η σε κάποια τσάντα μια ολόκληρη dslr όπου εκεί πρέπει να σταματήσεις να κατέβεις να την βγάλεις και πάλι το αντίθετο για να συνεχίσεις...
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Προσωπικά, σαν νέος χομπίστας, βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο να μπορώ να βλέπω στο EVF το πως επηρεάζεται η τελική μου φωτογραφία από τη ρύθμιση π.χ. του διαφράγματος (F), πριν ακόμη πατήσω το κλικ...

EVF for Cameras: What it is, and 10 benefits of having one
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
ε ναι για τέτοιες δουλειες
πέρνεις μια gopro και καθάρισες :)
Oι λόγοι που ανέφερα την παραπάνω μηχανή ( Olympus TG-5)
Εκτός του ότι μου τα χώνει ο αντιπρόσωπος φυσικά
-Είναι συνοπτικά οι παρακάτω.
Κατ αρχήν σε περίπτωση βροχής είναι αδύνατο να βγάλεις σοβαρή μηχανή απ τη βαλίτσα
(ούτε καν απ το τανκ μπαγκ)
-Υποστηρίζει αρχεία raw (που δεν κάνει η gopro)
άρα μπορώ να επέμβω στις φωτογραφίες με φώτοσοπ κλπ
-Δεν έχει πολύ θόρυβο στα ψηλά άιζο
-Δεν μασάει σε κακουχίες κλπ
-Έχει καλό βίντεο (αν και είμαι της φωτογραφίας)
-Τη βρίσκω καλή επιλογή για κάποιον που αρχίζει το σπορ.
Εγώ τη θέλω για 2η (μπακ απ)
-Όταν παλιώσει τη δίνεις στα παιδιά να παίζουν και το μόνο που σε απασχολεί
είναι να μην σπάσουν κανένα κεφάλι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Oι λόγοι που ανέφερα την παραπάνω μηχανή ( Olympus TG-5)
Εκτός του ότι μου τα χώνει ο αντιπρόσωπος φυσικά
-Είναι συνοπτικά οι παρακάτω.
Κατ αρχήν σε περίπτωση βροχής είναι αδύνατο να βγάλεις σοβαρή μηχανή απ τη βαλίτσα
(ούτε καν απ το τανκ μπαγκ)
-Υποστηρίζει αρχεία raw (που δεν κάνει η gopro)
άρα μπορώ να επέμβω στις φωτογραφίες με φώτοσοπ κλπ
-Δεν έχει πολύ θόρυβο στα ψηλά άιζο
-Δεν μασάει σε κακουχίες κλπ
-Έχει καλό βίντεο (αν και είμαι της φωτογραφίας)
-Τη βρίσκω καλή επιλογή για κάποιον που αρχίζει το σπορ.
Εγώ τη θέλω για 2η (μπακ απ)
-Όταν παλιώσει τη δίνεις στα παιδιά να παίζουν και το μόνο που σε απασχολεί
είναι να μην σπάσουν κανένα κεφάλι.
Επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου 2 τέτοιες, το νου σου μετά τις υποβρύχιες λήψεις.
Κάθε χρόνο αλλαγή φλατζων κλπ.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@kon/nos καλησπέρα...Καταρχήν εννοείς τον 35αρι....Όντως ο συγκεκριμένος είναι ο πρώτος φακός που αγοράζουν ολοι μετά τον Κιτ φακό...Είναι όμως όπως θα δεις και ο πρώτος που πουλάνε όλοι...μια αναζήτηση στο fb σε ομάδες πώλησης φωτό/κων ειδών θα σε πείσει...Για μένα αν θες να δεις αναβάθμιση θα πάρεις έναν φακό όχι σταθερό αλλά ζουμ με ανοιχτό διάφραγμα όπως ο sigma 17-50 2,8 και εκεί θα δεις πραγματική αναβάθμιση σε σχέση με τον κιτ...Θα έχεις και τον 35 αρι έτσι στα 2,8...Και αργότερα παίρνεις και έναν τηλεφακό του τύπου 55-300 και είσαι κομπλέ σε αρκετά μεγάλο ευρος...
Καθως ειχα κρατησει την σκεψη σου ερωτω...
Σαν ταξιδιωτικος/all around φακος δεν θα ηταν της sigma o 17-70?
Απο αυτα που διαβασα ο 17-50 εχει καλυτερα κρυσταλλα αλλα τα +20mm εστιακο μηκος δεν θα ειναι πιο χρησιμα για το ταξιδι?
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Καθως ειχα κρατησει την σκεψη σου ερωτω...
Σαν ταξιδιωτικος/all around φακος δεν θα ηταν της sigma o 17-70?
Απο αυτα που διαβασα ο 17-50 εχει καλυτερα κρυσταλλα αλλα τα +20mm εστιακο μηκος δεν θα ειναι πιο χρησιμα για το ταξιδι?
Κώστα καλησπέρα...Με την λογική σου (η οποία σε καμμία.περιπτωση δεν είναι λάθος) δεν παίρνεις κανεναν από τους δύο..Παίρνεις τον 18-400 της tamron και δεν ξανασχολεισαι ποτέ με αλλαγή φακών...Τον 17-50 τον παίρνεις για το μόνιμο 2,8 διάφραγμα σε όλο το εστιακό μήκος (πράγμα απαραίτητο για μένα στα πορτραίτα στα 50mm)...Τώρα αν δεν το χρειάζεσαι πάρε τον 17-70 και κέρδισε το εστιακό μήκος... Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα με ένα φακό...Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα καλό σώμα και 4 καλοι σταθεροί φακοί πχ. 18mm 85mm,105mm και ένας 200 mm αλλά εκεί το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Και φυσικά μην ξεχνάς ότι όσο μεγαλώνει το εστιακό μήκος δλδ το ζουμ του κάθε φακού τόσα περισσότερα κρύσταλλα μπαίνουν μέσα στον φακό άρα τόσο περισσότερο επηρεάζεται και η τελική εικόνα που χρειάζεται να περάσει μέσα από αυτά....Και όταν μιλάμε για φακούς της "σειράς" τότε και τα κρύσταλλα δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας...
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Και φυσικά μην ξεχνάς ότι όσο μεγαλώνει το εστιακό μήκος δλδ το ζουμ του κάθε φακού τόσα περισσότερα κρύσταλλα μπαίνουν μέσα στον φακό άρα τόσο περισσότερο επηρεάζεται και η τελική εικόνα που χρειάζεται να περάσει μέσα από αυτά....Και όταν μιλάμε για φακούς της "σειράς" τότε και τα κρύσταλλα δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας...
Τάκη δικέ μου από θεωρία βλέπω σκιζεις . Μια φορά δεν έχεις βγάλει μια φωτογραφία όμως?? Πολύ λάδι και από τηγανίτα τίποτα @ztakis16

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Απλα ο 18-400 ζυγίζει αρκετα για να τον κουβαλάς μαζι σου σε βολτα σε μια πόλη.
Επίσης με τον συνειρμό που εκανα θα εχεις και 2,8 στα 17mm για νυχτερινες φωτογραφιες και 20mm περισσοτερο ζουμ.
Σιγουρα θυσιάζεται η ποιότητα σε σχεση με τον 17-50 αλλα όπως ειπαμε δεν μπορεις να τα εχεις ολα...
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Κώστα καλησπέρα...Με την λογική σου (η οποία σε καμμία.περιπτωση δεν είναι λάθος) δεν παίρνεις κανεναν από τους δύο..Παίρνεις τον 18-400 της tamron και δεν ξανασχολεισαι ποτέ με αλλαγή φακών...Τον 17-50 τον παίρνεις για το μόνιμο 2,8 διάφραγμα σε όλο το εστιακό μήκος (πράγμα απαραίτητο για μένα στα πορτραίτα στα 50mm)...Τώρα αν δεν το χρειάζεσαι πάρε τον 17-70 και κέρδισε το εστιακό μήκος... Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα με ένα φακό...Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα καλό σώμα και 4 καλοι σταθεροί φακοί πχ. 18mm 85mm,105mm και ένας 200 mm αλλά εκεί το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ...
35mm & 50mm μπα ε?

Οι σταθεροί φακοί δεν κάνουν για ταξιδιωτική φωτογραφία για πολλούς λόγους
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
35mm & 50mm μπα ε?

Οι σταθεροί φακοί δεν κάνουν για ταξιδιωτική φωτογραφία για πολλούς λόγους
Έχεις δίκιο...Αν μπορούσα να έχω μια συλλογή μόνο από σταθερούς φακούς δεν θα έλειπε και ένας από τους δύο...Αλλά όπως είπα το κόστος είναι απαγορευτικό τουλάχιστον για ερασιτεχνική χρήση και δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν προβλέπεις σε απόσβεση του κόστους από την χρήση τους...Τώρα για αυτό που λες ότι δεν κάνουν για ταξιδιωτική χρήση θα έλεγα ότι δεν βολεύουν και όχι ότι δεν κάνουν...
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Καθως ειχα κρατησει την σκεψη σου ερωτω...
Σαν ταξιδιωτικος/all around φακος δεν ....
Κατ αρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις 3 πράγματα , το ένας σ εμάς και τα άλλα στον εαυτό σου.
1 Τι μηχανής έχεις?
2 Τι εννοείς ταξιδιωτική φωτογραφία. Πως την αντιλαμβάνεσαι δηλαδή εσύ και
τι πάνω κάτω θέματα θες?
Τοπία, αστικά τοπία, μουσεία, χωριά, ανθρώπους, ζώα…
Όλα χωράνε στην ταξιδιωτικής φωτογραφία ξέρεις.

3 Η φωτογραφία θα γίνει για να αποτυπωθούν οι αναμνήσεις του ταξιδιού
Ή
Το ταξίδι θα γίνει για να βγουν οι φωτογραφίες και στα @@ μου όλα τα άλλα
Εγώ φωτογράφος είμαι?
Σε απλά Ελληνικά ως που θες να το τραβήξεις
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Έχεις δίκιο...Αν μπορούσα να έχω μια συλλογή μόνο από σταθερούς φακούς δεν θα έλειπε και ένας από τους δύο...Αλλά όπως είπα το κόστος είναι απαγορευτικό τουλάχιστον για ερασιτεχνική χρήση και δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν προβλέπεις σε απόσβεση του κόστους από την χρήση τους...Τώρα για αυτό που λες ότι δεν κάνουν για ταξιδιωτική χρήση θα έλεγα ότι δεν βολεύουν και όχι ότι δεν κάνουν...
Λέω ότι δεν κάνουν για τους παρακάτω λόγους
1 Χώρος (πόσα να κουβαλάς πχια?)
2 Δυσκολία στο ν αλλάξεις φακό ειδικά αν είσαι έξω
3 Δυσκολία μετακίνησης λόγω μοτοσυκλέτας (εδώ καραβολεύει ο ζουμ)
Δεν μπορείς δηλαδή να πας προς πίσω καβάλα στο μηχανάκι, μέχρι
να φτιάξεις το κάδρο που θες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κατ αρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις 3 πράγματα , το ένας σ εμάς και τα άλλα στον εαυτό σου.
1 Τι μηχανής έχεις?
2 Τι εννοείς ταξιδιωτική φωτογραφία. Πως την αντιλαμβάνεσαι δηλαδή εσύ και
τι πάνω κάτω θέματα θες?
Τοπία, αστικά τοπία, μουσεία, χωριά, ανθρώπους, ζώα…
Όλα χωράνε στην ταξιδιωτικής φωτογραφία ξέρεις.

3 Η φωτογραφία θα γίνει για να αποτυπωθούν οι αναμνήσεις του ταξιδιού
Ή
Το ταξίδι θα γίνει για να βγουν οι φωτογραφίες και στα @@ μου όλα τα άλλα
Εγώ φωτογράφος είμαι?
Σε απλά Ελληνικά ως που θες να το τραβήξεις
Φωτογράφος δεν ειμαι.
Θελω στο ταξίδι που πηγαίνω που προφανώς εχει μεσα και μουσεία και τοπία και χωριά να εχω μια καλη ποιότητα φωτογραφιών.
Μια αξιοπρεπή λήψη.
Όπως το εχω σκεφτει μεχρι τωρα, σαν νέος στον χώρο θα ηθελα να εχω στην κατοχή μου μεχρι 3, πολυ βαρια 4 ποιοτικους φακούς.
Εχω ηδη εναν 35mm και εναν 18-55.
Θα ηθελα εναν στανταρ ζουμ ακομα,πιο φωτεινό απο τον δικό μου ώστε να τον αντικαταστήσω και εναν υπέρ-ζουμ μεχρι 300.
Θεωρώ οτι ως ερασιτέχνης ειναι αρκετα.
Εχω μια D3400.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
@KTiNoS "μόνο" 450 έχει :p , θεωρητικά και αν τηρηθεί το πλάνο της εταιρίας για διετείς ανανεώσεις μέσα στο 2019 θα βγει η επόμενη. Πιθανότατα αν βρεθεί σε καμιά καλή "μαυροΠαρασκευιάτικη" προσφορά να αξίζει, αλλιώς λίγο αναμονή για την 6. Θεωρητικά είναι η καλύτερη "σκληροτράχηλη", πρακτικά χωρίς ανταγωνισμό και με σοβαρές επιδόσεις. Λέω καιρό ότι πρέπει να πάρω μιά καινούρια, γιατί καλά τα τηλέφωνα και βολικά αλλά πάντα "κάτι λείπει". Για point and shoot χρήση της τυπικής εκδρομής, μιά καλή compact είναι ό,τι πρέπει.

Ενδιαφέρουσα και η Canon G9X αλλά χωρίς τα αδιάβροχα. Σε φάση σαν το φετινό AdvON που θα φάει βροχή, δεν ξέρω αν θα βγάλω "ένα μοβ" για να τραβήξω φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
@KTiNoS "μόνο" 450 έχει :p , θεωρητικά και αν τηρηθεί το πλάνο της εταιρίας για διετείς ανανεώσεις μέσα στο 2019 θα βγει η επόμενη. Πιθανότατα αν βρεθεί σε καμιά καλή "μαυροΠαρασκευιάτικη" προσφορά να αξίζει, αλλιώς λίγο αναμονή για την 6. Θεωρητικά είναι η καλύτερη "σκληροτράχηλη", πρακτικά χωρίς ανταγωνισμό και με σοβαρές επιδόσεις. Λέω καιρό ότι πρέπει να πάρω μιά καινούρια, γιατί καλά τα τηλέφωνα και βολικά αλλά πάντα "κάτι λείπει". Για point and shoot χρήση της τυπικής εκδρομής, μιά καλή compact είναι ό,τι πρέπει.

Ενδιαφέρουσα και η Canon G9X αλλά χωρίς τα αδιάβροχα. Σε φάση σαν το φετινό AdvON που θα φάει βροχή, δεν ξέρω αν θα βγάλω "ένα μοβ" για να τραβήξω φωτογραφία.
Πάντως νομίζω ότι σε αυτού του είδους τις φωτογραφικές πληρώνεις την αδιαβροχοποιηση και την ανθεκτικότητα παρά ποιότητα φωτογραφιας...Αν δεν εχεις σκοπό δλδ να την χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά σε καταδύσεις θεωρώ ότι με ένα κινητό με κορυφαία κάμερα πχ huwaei p20 pro θα έχεις καλύτερα φωτογραφικά αποτελέσματα...Συν ότι και αυτό μπορεί να λειτουργήσει άψογα σε δύσκολες συνθήκες όπως κρύο βροχή κτλ... τι
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάντως νομίζω ότι σε αυτού του είδους τις φωτογραφικές πληρώνεις την αδιαβροχοποιηση και την ανθεκτικότητα παρά ποιότητα φωτογραφιας...Αν δεν εχεις σκοπό δλδ να την χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά σε καταδύσεις θεωρώ ότι με ένα κινητό με κορυφαία κάμερα πχ huwaei p20 pro θα έχεις καλύτερα φωτογραφικά αποτελέσματα...Συν ότι και αυτό μπορεί να λειτουργήσει άψογα σε δύσκολες συνθήκες όπως κρύο βροχή κτλ... τι
Σωστός..... Έχω το 10pro και όντως έχει τρομερή ποιότητα φώτο για κινητό.
Το 20 pro.... Ακόμα καλύτερη.
 
Top Bottom