Ο "μύθος" του Nordkaapp!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν πιστέψουμε τις ειδήσεις, σήμερα το βόρειο ακρωτήρι έχει καλύτερο καιρό από το χωριό εδώ στην Αττική



Γράφημα με θερμοκρασίες κατά την χρονιά. Θερμότεροι μήνες Ιούλιος και Αύγουστος. Εντύπωση μου κάνει ότι το ρεκόρ θερμοκρασίας σημειώθηκε το 1960, δεν ξέρω αν ο Αλ ο "ψήνεστε" έχει να πει κάτι, έπρεπε το μέρος να είναι σεν Τροπέ. Εννοείται ότι δεν θα πάτε θερμούς μήνες για να ζήσετε περιπέτεια, εξαίρεση υπάρχει για τους καλαματιανούς. Και χειμώνα να πάτε, με ρεκόρ στο -18 το 1986 δεν τρομάζει τους κατοίκους Νευροκοπίου ας πούμε.


 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το κλίμα της παραθαλάσσιας Νορβηγίας επηρεάζεται από το θαλάσσιο θερμο ρεύμα του Κόλπου (Gulf Stream) για αυτό σε τόσο ψηλά πλάτη οι θερμοκρασίες δεν είναι οι αναμενόμενες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι το βίντεο που έβαλα λίγα ποστ πιο πίσω :p

και τέλος πάντων τι θες τώρα, δεν είναι περιπέτεια λέμε το βλέπουν και γελάνε. ΟΚ αυτός πήγε "χειμώνα", οπότε δεν γελάνε σπαρταριστά. Αν και τώρα είχαμε και τον ειδικό στα παμπερς να μας χαλάει το ίματζ του χειμώνα 'κει πάνω και να λέει ότι φλώρικος χειμώνας είναι, σαν την Φλώρινα δεν έχει. Α, ξέχασα, σύμφωνα με τις ειδήσεις έχει και την Ιπποκράτειο. Ποιό Νόρντκαπ, Μπελέτσι να έρθετε που ήταν τα πλάνα, να ζήσετε την ΑΛΗΘΙΝΗ περιπέτεια στην καρδιά του χειμώνα με πιστοποίηση και εγκυρότητα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πριν καιρό είχα πάει μία βόλτα με τη μηχανή στον Ταΰγετο, στο δάσος της Βασιλικής που είναι πάνω από την Καρδαμύλη. Είχε νυχτώσει καλά όταν ξεκίνησα να γυρίζω.
Νύχτα με συννεφιά χωρίς φεγγάρι, και το δάσος της Βασιλικής είναι απομονωμένο, δεν έχει οπτική επαφή με οικισμούς και φώτα.
Όπως πήγαινε σιγά και προσεκτικά στο χωματόδρομο, σταματάω για να κατουρήσω, κλείνοντας και τα φώτα της μηχανής.
Την ώρα που κατούραγα μέσα σε απόλυτο σκοτάδι, ακούω δίπλα μου βαριά βήματα και νιώθω ένα μαύρο όγκο. Έπαθα λαχτάρα, κατούρησα το παντελόνι μου.

Ο μαύρος όγκος τελικά ήταν μία μαύρη αγελάδα από αυτές που γυρνάνε ελεύθερες στο δάσος, αλλά όταν πήγαινα δεν είχα δει καμία, για να το έχω υπόψη μου.

Μία βολτούλα στο βουνό έγινε περιπέτεια, στο τσακ γλίτωσα την καρδιακή προσβολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πριν καιρό είχα πάει μία βόλτα με τη μηχανή στον Ταΰγετο, στο δάσος της Βασιλικής που είναι πάνω από την Καρδαμύλη. Είχε νυχτώσει καλά όταν ξεκίνησα να γυρίζω.
Νύχτα με συννεφιά χωρίς φεγγάρι, και το δάσος της Βασιλικής είναι απομονωμένο, δεν έχει οπτική επαφή με οικισμούς και φώτα.
Όπως πήγαινε σιγά και προσεκτικά στο χωματόδρομο, σταματάω για να κατουρήσω, κλείνοντας και τα φώτα της μηχανής.
Την ώρα που κατούραγα μέσα σε απόλυτο σκοτάδι, ακούω δίπλα μου βαριά βήματα και νιώθω ένα μαύρο όγκο. Έπαθα λαχτάρα, κατούρησα το παντελόνι μου.

Ο μαύρος όγκος τελικά ήταν μία μαύρη αγελάδα από αυτές που γυρνάνε ελεύθερες στο δάσος, αλλά όταν πήγαινα δεν είχα δει καμία, για να το έχω υπόψη μου.

Μία βολτούλα στο βουνό έγινε περιπέτεια, στο τσακ γλίτωσα την καρδιακή προσβολή.
Εμ, αν είχες μηχανή bmw, θα σου είχε μάθει απ'τους πρώτους κιόλας μήνες κατοχής της, ότι δεν σβήνεις ΠΟΤΕ τον κινητήρα σε τέτοιες "συνθήκες" :sneaky: (σκοτάδι, μόνος σου, μακριά από κόσμο κτλ)!
Δεν θες να σου κάνει την..... "έκπληξη" να μουλαρώσει και να μην θέλει να πάρει μπροστά!!!!!! :ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εμ, αν είχες μηχανή bmw, θα σου είχε μάθει απ'τους πρώτους κιόλας μήνες κατοχής της, ότι δεν σβήνεις ΠΟΤΕ τον κινητήρα σε τέτοιες "συνθήκες" :sneaky: (σκοτάδι, μόνος σου, μακριά από κόσμο κτλ)!
Δεν θες να σου κάνει την..... "έκπληξη" να μουλαρώσει και να μην θέλει να πάρει μπροστά!!!!!! :ha
Όταν είμαι μόνος και μακριά, σβήνω πάντα τη μηχανή σε σημείο που μπροστά μου έχει μεγάλη κατηφόρα.:D
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εμ, αν είχες μηχανή bmw, θα σου είχε μάθει απ'τους πρώτους κιόλας μήνες κατοχής της, ότι δεν σβήνεις ΠΟΤΕ τον κινητήρα σε τέτοιες "συνθήκες" :sneaky: (σκοτάδι, μόνος σου, μακριά από κόσμο κτλ)!
Δεν θες να σου κάνει την..... "έκπληξη" να μουλαρώσει και να μην θέλει να πάρει μπροστά!!!!!! :ha
Νομιζα θα ρωταγες αν η μαυρη γελαδα ηταν adve ή απλη. :ha
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R


Και για τον Αντώνη



(Κοίτα να δεις που πάνε τα ΚΤΜ που δεν συρρέουν στις Άλπεις μαζί με τα Χόντα και τους τουρίστες...)

 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλο το βιντεάκι και ακόμα καλύτερο promotion αν έχεις ταξιδιωτικό πρακτορείο.. :p





Βέβαια στο βίντεο κόβει και δεν λέει διαφορά όπως πχ το grader και το κόνβοι για τα τελευταία 20χλμ, το τι συμβαίνει στον δρόμο γύρω από την Alta το χειμώνα, το ότι έκανε εκτεταμένα μαθήματα οδήγησης στον πάγο και για λάστιχα με καρφια ενώ είναι πολύ πεπειραμένος οδηγός κλπ κλπ
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βέβαια στο βίντεο κόβει και δεν λέει διαφορά όπως πχ το grader και το κόνβοι για τα τελευταία 20χλμ, το τι συμβαίνει στον δρόμο γύρω από την Alta το χειμώνα, το ότι έκανε εκτεταμένα μαθήματα οδήγησης στον πάγο και για λάστιχα με καρφια ενώ είναι πολύ πεπειραμένος οδηγός κλπ κλπ
Εγώ είμαι σε φάση μπράβο τους που πάνε, έστω και για την σέλφι (εξαιρείται η κοντή που παραλίγο να αφήσει τα κόκκαλα της).

Να αξιωθώ να κάνω το ίδιο...

Και ας γελάει ο ροζ πάνθηρας με την παρέα του.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εγώ είμαι σε φάση μπράβο τους που πάνε, έστω και για την σέλφι (εξαιρείται η κοντή που παραλίγο να αφήσει τα κόκκαλα της).

Να αξιωθώ να κάνω το ίδιο...

Και ας γελάει ο ροζ πάνθηρας με την παρέα του.
Δεν λέω όχι για το μπράβο. Μπράβο που καταφεραν να νικήσουν/προσπεράσουν δυσκολίες και να φτάσουν και να γυρίσουν ζωντανοί.

Απλά τα βίντεο λένε καμιά φορά μια τελείως διαφορετική ιστορία συνήθως επιδιώκοντας να καλλιεργήσει μια συγκεκριμένη εικόνα για τον εικονιζόμενο.

Στο χωριό μου το λέγαν ναρκισσισμό. :p

Edit: Αναφέρομαι στα χειμερινά βίντεο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Πριν 11 περίπου χρόνια και σε μεγάλη ηλικία, είχα την τύχη να ταξιδεύσω την Νορβηγία με ένα RT.
Σίγουρα πολλά μπορούμε να πούμε τι σημαίνει ταξίδι για τον καθένα και είναι
σεβαστή η άποψη του καθενός.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η Νορβηγία είναι μια χώρα που αξίζει να την ταξιδέψεις
και ένας από τους προορισμούς της είναι και το Nordkapp.
Για μένα ήταν ένα από τα ωραιότερα ταξίδια που εχω κάνει.
Ο βαθμός δυσκολίας δεν συγκρίνεται με τις εκδρομές και τις βόλτες του ADVRIDE (εδώ υπάρχει πολύ τρέλα :yew:).
Η κάποια δυσκολία του ταξιδιού είναι μόνο ο πολύς χρόνος που χρειάζεσαι συναρτήσει με το οικονομικό
γιατί είναι μία ακριβή χώρα.
Ένα αποσπασματικό μικρό βιντεάκι με κάποια χιλιόμετρα στον αρκτικό κύκλο προς το Nordkapp.

 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πριν 11 περίπου χρόνια και σε μεγάλη ηλικία, είχα την τύχη να ταξιδεύσω την Νορβηγία με ένα RT.
Σίγουρα πολλά μπορούμε να πούμε τι σημαίνει ταξίδι για τον καθένα και είναι
σεβαστή η άποψη του καθενός.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η Νορβηγία είναι μια χώρα που αξίζει να την ταξιδέψεις
και ένας από τους προορισμούς της είναι και το Nordkapp.
Για μένα ήταν ένα από τα ωραιότερα ταξίδια που εχω κάνει.
Ο βαθμός δυσκολίας δεν συγκρίνεται με τις εκδρομές και τις βόλτες του ADVRIDE (εδώ υπάρχει πολύ τρέλα :yew:).
Η κάποια δυσκολία του ταξιδιού είναι μόνο ο πολύς χρόνος που χρειάζεσαι συναρτήσει με το οικονομικό
γιατί είναι μία ακριβή χώρα.
Ένα αποσπασματικό μικρό βιντεάκι με κάποια χιλιόμετρα στον αρκτικό κύκλο προς το Nordkapp.

Νικολα...
επειδη το βιντεο ειναι ιδιωτικο ποτε να ΄ρθουμε σπιτι σου να το δουμε ???:p:laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom