Ο "μύθος" του Nordkaapp!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πω κάπου το δράμα που ζω, έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία και 80 ευρώ πρόστιμο αν δεν υπακούει το κοινό στον άρχοντα, έχει τρελό χιόνι έξω και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω έναν πόντο πάνω στο αυτοκίνητο ποιον να καλέσω σε βοήθεια από την κρατική μηχανή που είναι σε ετοιμότητα όλο το 24ωρο δεν ξέρω αν με φτάσει το αλάτι και έχω το YouTube να μου προτείνει κανάλι the campervan rider γιατί το έγραψα χθες.

Τα βρωμοπαιδα μάθημα μέχρι τις 11, ζουν και οι δάσκαλοι δύσκολη ημέρα, ακτινοβολία στο webex, θα ζητήσουν επίδομα για την βλάβη στην υγεία τους άραγε;



Αν στο nordcspp το 2019 είχε ζέστη, το 2024 δεν έπρεπε να πηγαίνει ο tdmας με μαγιό και διχαλο λόγω υπερθέρμανσης του πλανήτη; Γιατί είχε κρύο το 23;
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Πήγα τον Ιούλιο του 22. 8 μέρες στη Νορβηγία αν έβλεπα πάνω από 10 βαθμούς χαιρόμουν. Πολύ βροχή. Σχεδόν όλες τις μέρες. Κατάλαβα ότι ο καιρός δίπλα στη θάλασσα είναι πιο μαλακός. Σαν να λέμε νοτιάς εδώ. Μόλις απομακρύνεσαι έπεφτε στους 5-6 και αν ανέβεις και υψόμετρο ακόμα πιο κάτω. Γενικά ότι λένε και τα παιδιά εδώ μέσα. Τύχη είναι ο καιρός.

Μια καθαρά δική μου εκτίμηση: έχω διαβάσει αρκετά ταξιδιωτικά για εκεί πάνω (καμιά δεκαριά). Ένα είδα (τον συμφορμίτη estebahn) που πέτυχε ήλιο και θερμοκρασίες ακόμα και πάνω από 20 βαθμούς και άλλη μια παρέα που χρησιμοποίησαν αδιάβροχα για μία ώρα στη Σκανδιναβία. Όλα τα άλλα τα ίδια με εμένα πάνω κάτω. Οπότε η στατιστική λέει ότι ο καιρός δεν θα είναι μαζί σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Διαβάζοντας την εξέλιξη του νήματος, σκέφτομαι ότι αν ζούσαμε εκεί πάνω και είχαμε το advride.no.......θα φουνταραμε ομαδικά από τον πέμπτο όροφο

Κουραγιο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο advride.no φαντάζομαι ότι δεν θα ξεκινούσε νήμα τύπου "ποιο μοδοπληκτο κορόιδο θέλει να πάει Αθήνα, σιγά τον προορισμό η Ελλάδα τώρα" αλλά μπορεί να κάνω λάθος και να υπάρχει κίνημα "σαν το Τρολχαταν δεν έχει"


Το κρίμα είναι ότι μπαίνουν σοβαρές πληροφορίες σε νήμα που γεννήθηκε για να αποτρέψει τον κόσμο από το να πάει νορντκαπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξέρω εδώ ένα τύπο στην Καλαμάτα, πού πήγε πριν χρόνια στο νορντκαπ, και δεν ξέρει ακόμη την Μεσσηνία και την Πελοπόννησο. :D
Αυτό νομίζω ήταν και είναι το νόημα του νήματος και η σκέψη του δημιουργού.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό νομίζω ήταν και είναι το νόημα του νήματος και η σκέψη του δημιουργού.
Πρώτα να μάθεις το καλό καλαματιανό και μετά να πας Νορβηγία για μπακαλιάρο;


Η σκέψη ήταν πολύ ξεκάθαρα αυτή:
Edit τα πιο κάτω είναι από το πρώτο μήνυμα του νήματος, όχι δικά μου.

μας πιάνουν γέλια για τις περιπέτειες που βλέπουμε στα σοσιαλ που περνάνε κάποιοι γνωστοί και άγνωστοι εν έτη 2020+ με τα μηχανάκια των 20+ χιλιάδων ευρωπουλων.και ......

φτάνουν κάπου ... στην ποιο εύκολη και προσβάσιμη εποχή του χρόνου για το συγκεκριμένο τόπο.


πόσο περιπέτεια να υπάρχει σε κάτι τέτοιο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρώτα να μάθεις το καλό καλαματιανό και μετά να πας Νορβηγία για μπακαλιάρο;


Η σκέψη ήταν πολύ ξεκάθαρα αυτή:

μας πιάνουν γέλια για τις περιπέτειες που βλέπουμε στα σοσιαλ που περνάνε κάποιοι γνωστοί και άγνωστοι εν έτη 2020+ με τα μηχανάκια των 20+ χιλιάδων ευρωπουλων.και ......

φτάνουν κάπου ... στην ποιο εύκολη και προσβάσιμη εποχή του χρόνου για το συγκεκριμένο τόπο.


πόσο περιπέτεια να υπάρχει σε κάτι τέτοιο?
Σεβαστή η άποψη ολων
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σεβαστή η άποψη ολων
Ρε τρελέ, gaslighting αλήθεια τώρα; Δεν είναι αυτό που γράφει, είναι κάτι άλλο πιο βαθύ;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε τρελέ, gaslighting αλήθεια τώρα; Δεν είναι αυτό που γράφει, είναι κάτι άλλο πιο βαθύ;
Γράφει ολόκληρο ξεκάθαρο σεντόνι ρε φίλε....δεν χρειάζεται ανάλυση από εμενα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
μας πιάυν γέλια για τις περιπέτειες που βλέπουμε στα σοσιαλ που περνάνε κάποιοι γνωστοί και άγνωστοι εν έτη 2020+ με τα μηχανάκια των 20+ χιλιάδων ευρωπουλων.και ......

φτάνουν κάπου ... στην ποιο εύκολη και προσβάσιμη εποχή του χρόνου για το συγκεκριμένο τόπο.


πόσο περιπέτεια να υπάρχει σε κάτι τέτοιο?
Εγώ γελάω περισσότερο με αυτούς που πάνε ταξίδι περιπέτειας με τη μηχανή και κάθε βράδυ κοιμούνται σε ξενοδοχείο και τρώνε σε εστιατόρια.

Ένας εύκολος προορισμός, αν κοιμάσαι κάθε βράδυ στη σκηνούλα σου στο πουθενά, και τρως αυτά που μεταφέρεις μαζί σου, γίνεται περιπέτεια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχει η κατηγορία των αναβατών που δεν να κάνει τόσο με το αξιοθέατο αλλά με την τάση του ανθρώπου να αντιγράφει, να αποδεικνύει τον εαυτό του στους άλλους και να αυτοπροβάλλεται.

Υπάρχουν και κάποιοι που το κάνουν για να ικανοποιήσουν καθαρά την όρεξη τους να εξερευνούν και να ταξιδεύουν, κάποιοι άλλοι για να πετύχουν έναν στόχο ή να το συνδυάσουν με ένα ξεχωριστό γεγονός στη ζωή τους.

Η δεύτερη κατηγορία για εμένα αξίζει συγχαρητήρια.
Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ γελάω περισσότερο με αυτούς που πάνε ταξίδι περιπέτειας με τη μηχανή και κάθε βράδυ κοιμούνται σε ξενοδοχείο και τρώνε σε εστιατόρια.

Ένας εύκολος προορισμός, αν κοιμάσαι κάθε βράδυ στη σκηνούλα σου στο πουθενά, και τρως αυτά που μεταφέρεις μαζί σου, γίνεται περιπέτεια.
Γιατί γελάς?
Κάποιοι θέλουν να το ζήσουν έτσι, δεν έχουν το δικαίωμα φίλε μου?

Edit: Να μου πεις και εσύ έχεις το δικαίωμα να γελάς, οπότε?

Μπερδεύτηκα τώρα. :mad:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ γελάω περισσότερο με αυτούς που πάνε ταξίδι περιπέτειας με τη μηχανή και κάθε βράδυ κοιμούνται σε ξενοδοχείο και τρώνε σε εστιατόρια.

Ένας εύκολος προορισμός, αν κοιμάσαι κάθε βράδυ στη σκηνούλα σου στο πουθενά, και τρως αυτά που μεταφέρεις μαζί σου, γίνεται περιπέτεια.
Τύπε σε λάθος άνθρωπο απαντάς.

Αυτά που έκανα παράθεση με έντονο χρώμα τα γράφει πρώτο πρώτο μήνυμα στο νήμα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιατί γελάς?

Κάποιοι θέλουν να το ζήσουν έτσι, δεν έχουν το δικαίωμα φίλε μου?
Καλά κάνουν.
Γελάω γιατί το θεωρούν περιπέτεια. Είναι περιπέτεια να προλάβεις ανοιχτό το εστιατόριο του ξενοδοχείου.:D
Ο φίλος από την Καλαμάτα που έγραψα πιο πάνω ότι έχει πάει στο βόρειο ακρωτήριο, δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στη ζωή του σε σκηνή ή έξω από δωμάτιο. Στο στρατό ήταν στην αεροπορία και δεν έκανε ούτε σχοινάκια.:D
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Μ'άρεσει που καποιοι απαντούν επι παντως επιστητού....

συνηθως προκλητικά, οταν δεν εχουν καν προσπαθήσει ουτε εχουν ιδία γνώση...


o tempora, o mores…



Keep walking…..Εβίβα....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μ'άρεσει που καποιοι απαντούν επι παντως επιστητού....

συνηθως προκλητικά, οταν δεν εχουν καν προσπαθήσει ουτε εχουν ιδία γνώση...


o tempora, o mores…



Keep walking…..Εβίβα....
Αυτό.....και να προσθέσω ότι δεν υπάρχει μετρητής περιπέτειας.
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι πολύ φλώρος όταν ταξιδεύω με το σούπερ ντουπερ μηχανάκι μου σε βουνά και βρίσκω ποδηλάτες, πολύ μακριά από την χώρα τους
 
Top Bottom