Ο "μύθος" του Nordkaapp!

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Με μηχανή στο Nordkapp και ύπνος σε σκηνή; Τι φλωριές είναι αυτές;

Σαν άλλος υποψήφιος Βαράγγιος φρουρός χειμώνα να περνάς τους παγωμένους ποταμούς της ανατολικής Ευρώπης σέρνοντας πίσω σου το πλοιάριο. Αυτό είναι περιπέτεια.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Συζήτηση κάνουμε, δεν τσακωνόμαστε. Και μία και το έφερε η κουβέντα, εγώ λέω γενικά τι βλέπει σαν περιπέτεια κάθε άνθρωπος.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα ζήσουν όλη τη ζωή τους και δεν θα έχουν κοιμηθεί μία φορά έξω από ένα δωμάτιο. Το θεωρούν φοβερό και τρομερό, μεγάλη περιπέτεια, να κοιμηθούν μία φορά στην ύπαιθρο δίπλα στο αυτοκίνητο. :D
 

Rebel Scum

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζώης
Μοτό
Aprilia Tuono V4 1100 2021
Καταρχάς κι εγώ αστειευόμενος γράφω , να μην υπάρχει καμία παρανόηση.

Κι εμένα με "χαλάει" που ο μέσος Έλληνας βλέπει το βουνό μόνο ως προορισμό για κοψίδια και ενίοτε χιονοπόλεμο αλλά περί ορέξεως που λένε.

Τώρα στο θέμα του Nordkapp ε ας είμαστε λίγο επιεικείς υπό την έννοια ότι ακόμα και με ανέσεις παραμένει ένα δυνατό ταξίδι, κι ας έχει γίνει της μοδός.
Προσωπικά έχω κατασταλλάξει στο ότι "πραγματικός μοτοσικλετιστής" (με πολλά εισαγωγικά το πραγματικός) είναι όποιος απλά καβαλάει τη μηχανή του και διανύει χιλιόμετρα. Οπότε το Nordkapp πληροί αυτό το κριτήριο με το παραπάνω.

Επί του θέματος περισσότερο τώρα προσωπικά για αυτό το ταξίδι θα χρειαζόμουν το λιγότερο 3 εβδομάδες ώστε να ανέβω μέχρι πάνω από τη Νορβηγία και τα φιόρδ και όχι απλά να με φάει η ευθεία απλά για να πω ότι πάτησα εκεί το πόδι μου. Ο προορισμός και το "παράσημο" καλά μεν αλλά αυτό που με γεμίζει είναι οι εικόνες της διαδρομής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Αυτό.....και να προσθέσω ότι δεν υπάρχει μετρητής περιπέτειας.
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι πολύ φλώρος όταν ταξιδεύω με το σούπερ ντουπερ μηχανάκι μου σε βουνά και βρίσκω ποδηλάτες, πολύ μακριά από την χώρα τους
Αυτό
Έχω φίλο και συνάδελφο που έχει κάνει με το ποδήλατο Βόρειο Ακρωτήριο Ταρίφα Ισπανίας 21 μέρες με όλα τα μπαγκάζια..
Μέσω Εσθονίας
Και ούτε που λέει πουθενά κοιτάτε τι έκανα,
Μακάρι να μπορούσα να πήγαινα με μοτοσυκλέτα Βόρειο Ακρωτήριο, κάποτε ήταν όνειρο, αλλά για μένα δεν θα είναι ψυχαγωγικό το ταξίδι,
Αν θα πάω κάποτε θα πάω με το βανάκι μου.
Όχι βέβαια για τη σφαίρα αλλά για όλο το πακέτο,
Αν έχεις υγεία όρεξη χρήμα και χρόνο όπου και να πηγαίνεις ωραία είναι..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Η περιπέτεια για τον καθένα ορίζεται σύμφωνα με τα θέλω του και τα βιώματα του.

Μια βόλτα στο περίπτερο για τσιγάρα, αν σου κλέψουν την μηχανή όσο είσαι στο περίπτερο, να δεις τι τρελή περιπέτεια μετατρέπεται.



Αλίμονο αν η κάθε κατασκήνωση σε σκηνή να ήταν και περιπέτεια, ειδικά τώρα που η διαβίωση σε σκηνή με τα γκάτζετ που υπάρχουν μπορεί να μετατραπεί καλύτερη από 5άστερο.


Περιπετεια είναι το πως ζει ο καθένας ένα συμβάν, δεν έχει ταμπέλες και δεν την ορίζει τίποτε
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Πηγα το 2008


μεχρι Μπεργκεν αρκετη βροχη και κρυο-ουτε μια μερα καλη

απο Μπεργκεν και πανω τοσο νερο που ουτε τα αδιαβροχα, ουτε οι κορντουρες προλαβαιναν να στεγνωσουν το βραδυ...

φαγητο εξωφρενικα ακριβο, ορια ταχυτητας χαμηλα και αστυνομευση υπερβολικη.....1 χλμ παραπανω και την εφαγες...

γνωμη μου-ξοδεψε χρηματα-ενεργεια και χρονο για καποιο αλλο μερος πιο ομορφο...

ειναι κατι που το κανεις και λες ¨Ουαου" αλλα μπορει να πας και να μην βλεπεις τιποτα απο την ομιχλη που εχει εκει.

Γνωμη μου part II-δεν αξιζει τον κοπο...
Αν εξερεσουμε το ρίσκο του καιρού θα έλεγα ότι αξίζει κ με το παραπάνω..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Πρόσφατο παράδειγμα :
Σήμερα τα ξημερώματα 2:30 πμ ενας 59 χρόνος Ρουμάνος σταματάει στην ΛΕΑ (ο Θεός να την κάνει) της Εγνατία Οδού, για να αλλάξει λάστιχο στο αυτοκίνητο. Περνάει φορτηγό και τον θερίζει.

Σκεφτείτε τι περιπέτεια μετατράπηκε για πολλούς ανθρώπους σήμερα, μια διαδρομή ρουτίνας σε αυτοκινητόδρομο.

Πέρασα από το συμβάν ελάχιστα λεπτά μετά. Οι εικόνες? Καλύτερα μην τις δει κανείς γιατί μπορεί να του αλλάξουν την ζωή, παρόλο που δεν είχε καμία ανάμιξη σε όλο αυτό
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ερώτηση για όσους έχουν πάει.

Τι καιρός παίζει (θερμοκρασία/αέρας/βροχή) πάνω από τον αρκτικό κύκλο μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου;

H βροχή είναι άλλο καπέλο
Για μένα Αύγουστος είναι αργά
Ότι κάνεις Ιούλιο και αδιάβροχη
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ γελάω περισσότερο με αυτούς που πάνε ταξίδι περιπέτειας με τη μηχανή και κάθε βράδυ κοιμούνται σε ξενοδοχείο και τρώνε σε εστιατόρια.

Ένας εύκολος προορισμός, αν κοιμάσαι κάθε βράδυ στη σκηνούλα σου στο πουθενά, και τρως αυτά που μεταφέρεις μαζί σου, γίνεται περιπέτεια.
Συγνώμη αλλά αν θες ταξίδι περιπέτειας δεν πας Νορντ Καπ καθόλου αφού το 80% είναι εθνική.
Πας ΤΩΡΑ ένα Μπάρο να δεις πόσο κομάντο είσαι!
Ή πας στους ελέφαντες ξέρω γω στη Γερμανία να θες 12 απονευρώσεις στα δόντια
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αυτό.....και να προσθέσω ότι δεν υπάρχει μετρητής περιπέτειας.
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι πολύ φλώρος όταν ταξιδεύω με το σούπερ ντουπερ μηχανάκι μου σε βουνά και βρίσκω ποδηλάτες, πολύ μακριά από την χώρα τους
Υπάρχουν και μερικοί που ζουν Ελλάδα που η καθημερινότητα τους είναι μια περιπέτεια και θέλουν απλά μια μεγάλη ήσυχη βόλτα
σε φανταστικά τοπία να ξεχάσουν τα βάσανα τους....
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Υπάρχουν και μερικοί που ζουν Ελλάδα που η καθημερινότητα τους είναι μια περιπέτεια και θέλουν απλά μια μεγάλη ήσυχη βόλτα
σε φανταστικά τοπία να ξεχάσουν τα βάσανα τους....
Το να μπλέξεις με τη γραφειοκρατία της δημόσιας διοίκησης, είναι άλλου είδους περιπέτειας. :D
 
Top Bottom