Ο "μύθος" του Nordkaapp!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το 2011 είχα γράψει το παρακάτω κείμενο σε ένα φλόρουμ





Γιατί δεν πήγα ποτέ στο Β Ακρωτήριο





Τι βλέπουμε εδώ?
Το Νοτιότερο σημείο της Ευρώπης στην Ελλάδα.
Καλή αρχή θα έλεγα, αν κάποιος μπει στη λογική των άκρων.
Στην Ελλάδα πάλι υπάρχει και το νοτιότερο σημείο των Βαλκανίων. Το Ταίναρο.
Εξαιρετικός προορισμός επίσης. Και οι δύο αναξιοποίητοι τουριστικά και μυθολογικά.
Σκέφτομαι ότι στη Νορβηγία για να πας τα τελευταία μέτρα πληρώνεις διόδια !
Απάτη σκέτη δηλαδή.
Εδώ δεν πληρώνεις τίποτα !
Και γιατί ακριβώς πρέπει να κάνω όλα αυτά τα πανάκριβα χιλιόμετρα ως εκεί πάνω?
Τι με περιμένει άραγε εκεί?
Το να πω μετά ότι πήγα?

Θα ήθελα να σας πω για μερικά μέρη που θα ήθελα να πάω, για να δούμε λίγο...
(σε μερικά έχω πάει αλλά θα ήθελα να επιστρέψω)
Θα ήθελα λοιπόν να δω
-Τα Ελγίνεια στην Αγγλία !
(τι διάολο τόσα λένε )
-Το μουσείο του Βατικανού
-Την Τοσκάνη την άνοιξη και όλα τα σχετικά με την Αναγέννηση
-Το Λούβρο
-Θα ήθελα να κάνω ένα Τουρ στο Βέλγιο, γιατί εκεί είναι όλα τα μέρη που είδa σε πολεμικές ταινίες.
- Θα ήθελα να πάω στον Πόντο να δω τις χαμένες πατρίδες
-Θα ήθελα να δω την Αγ. Σοφία
-Θα ήθελα να δω το σπίτι της φιλικής εταιρίας στην Οδησσό.
-Ισπανία, Πορτογαλία σίγουρα !
-Γαλλικές εξοχές, με όλα τα συναφή κρασιά κλπ
και μπορώ να γράφω για ώρες και ώρες .
Είναι τεράστιος ο Κόσμος

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι διαλέγω έναν προορισμό είτε γιατί έχω καλή παρέα και πάμε δε γ... είτε γιατί ο προορισμός αυτός κάτι μου κάνει. Σε κάτι με αλλάζει και γενικά είναι σημαντικός για μένα.
Το να πάω σ ένα μέρος που δε με γουστάρουν, να δω κάτι που δεν μου λέει τίποτα και είναι και ολίγον γιαλαντζί σόρι !
Δεν το κάνω.
Θα μου πεις πολλοί πήγαν και πέρασαν καλά κλπ κλπ
Πάσο και σεβαστό.
Μιλάω όμως για μένα.
Τα τελευταία χρόνια γύρισα πολύ στα Βαλκάνια. Σίγουρα δεν είχαν τη χλιδή της Ευρώπης. Σίγουρα ούτε τις ανέσεις.
Όταν όμως με έπιασε η Αλβανική αστυνομία να τρέχω (και έτρεχα 140 με όριο 40 ή 50) ήξερα πως δε θα με σκίσουν και ντράπηκα όταν μου είπαν
-Έλληνας είσαι? Άντε φύγε !

και τα λοιπά, και τα λοιπά, και τα λοιπά...

Πριν λίγο λέγαμε για την Ήπειρο.
Έχει τόση ομορφιά τα μέρος αυτό που δεν μπορείς να το πιστέψεις !
Πάτε μια βόλτα, αξίζει.
Πήρα και ένα μεγάλο μάθημα εκεί.
Οι Ρωμαίοι στο θέατρο της Δωδώνης είχαν βάλει πλάκες γύρο από τη σκηνή ώστε οι μονομάχοι να μην μπορούν να βγουν έξω.
Μια ανάσα από τους θεατές, σφάζονταν.
Λίγα χρόνια πριν έπαιζαν τραγωδίες και μιλούσαν για θεία δίκη, υβριστές, Τυράννους και άλλα πολλά ...
Τέσπα πολλά είπα.
Καταλήγω, μην τσιμπάτε στα παραμύθια. Φτιάξτε τους δικούς σας προορισμούς, με βάση τις δικές σας ανησυχίες, τους δικού σας προβληματισμούς.
Τις δικές σας εσωτερικές ανάγκες, όποιες κι αν είναι αυτές.

Σόρι αν σας τα 'πρηξα !
--------------------------------------------

Πολλά από το μέρη που έλεγα τότε να πάω, πήγα.
Σε άλλα όχι
Θα πρέπει να πούμε όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ξόδεψαν τόσο χρήμα και χρόνο να μας πάνε μέχρι την μπαλα, για να λέμε ότι λέμε όσοι δεν θέλουμε και δεν μπορούμε να βγάλουμε την σελφι
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα πρέπει να πούμε όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ξόδεψαν τόσο χρήμα και χρόνο να μας πάνε μέχρι την μπαλα, για να λέμε ότι λέμε όσοι δεν θέλουμε και δεν μπορούμε να βγάλουμε την σελφι
Παρακαλώ :cool::ha
https://flic.kr/p/2ogpucm
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο του δημιουργου του θεματος.Υπαρχει μια κατηγορια ανθρωπων,μεσα σε αυτους και εγω,που δεν μπορει να κατανοησει την εμμονη καποιων με προορισμους που ντε και καλα πρεπει καποιος να παει.Αυτο φυσικα δεν μειωνει στο ελαχιστο ουτε την ομορφια ουτε την προσπαθεια ολων αυτων που εχουν παει σε καποιους απο αυτους.

Το δικο μου κολλημα ειναι με την εμμονη και οχι με τον προορισμο.Το να παω καπου που ειναι ομορφα το καταλαβαινω,το να παω ομως καπου επειδη με επεισαν καποιοι αλλοι να παω δεν το κατανοω.Δεν θα μπορουσα να περασω τρανζιτ απο την Γαλλια με τα απιστευτα μερη για να παω σε ενα μερος με "επαναλαμβανομενη ομορφια" μονο και μονο για να παω σε ενα σημειο που με επεισαν οτι ειναι το βορειοτερο και καλα.

Ναι να παω Νορβηγια,να δω καποια πραγματα αλλα δεν θα σκοτωθω να κανω τζαμπα χιλιομετρα και εξοδα για να παω να δω δυο σιδερα.Δεν ειχα την τυχη να βρεθω Νορβηγια αλλα πιστεψτε με αν μου δωθει η ευκαιρια να το κανω θα σταματησω εκει που θα αρχισω να βλεπω τα ιδια και τα ιδια.

Οταν ειχα παει Καναδα,παρολο που ημουν δεκα λεπτα απο τους καταρακτες του Νιαγαρα.προτιμησα να παω σε λιμνες και δαση που μου εμειναν αξεχαστα παρα σε ενα μερος που καποιοι μπορει να ξεκινησουν απο την αλλη ακρη του κοσμου για να το επισκευτουν.

Δεν κατηγορω φυσικα κανεναν που το βλεπει με διαφορετικο τροπο.Χαιρομαι να διαβαζω αυτα τα ταξιδια παρολο που χωρις να εχω διαθεση να προσβαλω κανεναν εχουν γινει σουπα.Δεν τα συγκρινω ομως με καποια αλλα τα οποια εχουν απιστευτο βαθμο δυσκολιας και εχουν γινει στο πουθενα,μακρια απο τον πολιτισμο,εκει που δεν υπαρχουν δρομοι,οδικες.συννενοηση,καταλυματα και ο προορισμος δεν ειναι ενα σημειο αλλα το ταξιδι ολοκληρο.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο του δημιουργου του θεματος,,,,
Συμφωνώ μ αυτά που λες αλλά υπάρχει ένα θέμα που διαφεύγει.
Δεν μας γουστάρουν.
Ειδικά στη Δανία.
Οι πιο πολλοί βλέπουν τη συμπεριφορά των υπαλλήλων των εταιρειών
και λένε συμπαθείς άνθρωποι.
Μόλις όμως κάνεις ΜΙΑ παράβαση έστω και απλή.
Θα δεις ένα άλλο πρόσωπο.
Έχω ταξιδέψει για προσωπικούς λόγους στη Σκανδιναβία και στις χώρες της Βαλτικής
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Συμφωνώ μ αυτά που λες αλλά υπάρχει ένα θέμα που διαφεύγει.
Δεν μας γουστάρουν.
Ειδικά στη Δανία.
Οι πιο πολλοί βλέπουν τη συμπεριφορά των υπαλλήλων των εταιρειών
και λένε συμπαθείς άνθρωποι.
Μόλις όμως κάνεις ΜΙΑ παράβαση έστω και απλή.
Θα δεις ένα άλλο πρόσωπο.
Έχω ταξιδέψει για προσωπικούς λόγους στη Σκανδιναβία και στις χώρες της Βαλτικής
Τώρα που λες για Δανία πράγματι το ζήσαμε και μεις, αλλά δεν το δώσαμε και πολύ σημασία γιατί δεν κάτσαμε και πολύ, μας κοίταζαν λίγο περίεργα και έχουν τέλειος διαφορετική συμπεριφορα για τους Ευρωπαίους του Νότου..
Αλλά μιλάμε για άλλες κουλτούρες ανθρώπων, άλλο κλιμα κτλ
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Συμφωνώ μ αυτά που λες αλλά υπάρχει ένα θέμα που διαφεύγει.
Δεν μας γουστάρουν.
Ειδικά στη Δανία.
Οι πιο πολλοί βλέπουν τη συμπεριφορά των υπαλλήλων των εταιρειών
και λένε συμπαθείς άνθρωποι.
Μόλις όμως κάνεις ΜΙΑ παράβαση έστω και απλή.
Θα δεις ένα άλλο πρόσωπο.
Έχω ταξιδέψει για προσωπικούς λόγους στη Σκανδιναβία και στις χώρες της Βαλτικής
Όπου δεν με γουστάρουν βάζω όπισθεν.Σε έναν τόπο δεν πάω μόνο για τον τόπο αλλά για όλο το πακέτο.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μη ξεχνάμε ότι από Ιταλία και πάνω οι νόμοι "ισχύουν" ειδικά στο ΚΟΚ .

Εδώ Γερμανία πέρασα με κόκκινο με τα πόδια σε έναν μικρό συνοικιακό άδειο δρόμο και ένα ζευγάρι από ηλικιωμένους που περίμενε από την απέναντι πλευρά με έκανε παρατήρηση.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μη ξεχνάμε ότι από Ιταλία και πάνω οι νόμοι "ισχύουν" ειδικά στο ΚΟΚ .

Εδώ Γερμανία πέρασα με κόκκινο με τα πόδια σε έναν μικρό συνοικιακό άδειο δρόμο και ένα ζευγάρι από από ηλικιωμένους που περίμενε από την απέναντι πλευρά με έκανε παρατήρηση.
Και στην Ιταλία υπάρχουν νόμοι και σε γράφουν μια χαρά.
Αυτό που αλλάζει είναι ότι δεν τους βλέπεις να γουστάρουν που σε γράφουν!!!!
Και σπάνια θα ακούσεις και τη φιλολογία για την καταγωγή σου.
Εσείς που έρχεστε εδώ και μπλα μπλα μπλα
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Και στην Ιταλία υπάρχουν νόμοι και σε γράφουν μια χαρά.
Αυτό που αλλάζει είναι ότι δεν τους βλέπεις να γουστάρουν που σε γράφουν!!!!
Και σπάνια θα ακούσεις και τη φιλολογία για την καταγωγή σου.
Εσείς που έρχεστε εδώ και μπλα μπλα μπλα
Μην το λες για την Ιταλία. Είναι ανάλογα που θα πέσεις.
Μια φορά βρέθηκα κατά λάθος σε πίσσα σκοτάδι, να πατώ πάνω σε πλακόστρωτο που απαγορευόταν η διέλευση μηχανής, ξαναλέω καταλάθος, νύχτα με βροχή. Το τι άκουσα από τον μαλακα που του έλεγα ότι δεν το έκανα επίτηδες (θα μου πεις γιατί να σε πιστέψει;)) και ήταν η αλήθεια, άστο δεν γράφω. Φυσικά με έγραψε και καλά έκανε, απλά είπε κάποια παραπανίσια λόγια για την νοοτροπία των Ελλήνων που φέρθηκε σαν καργιόλης.
Το πρόστιμο 35 ευρώ.
Η συμπεριφορά του ; Απαράδεκτη
Γιατί ούτε μαγκιά του έπαιξα ούτε τον καμπόσο έκανα, επειδή κατάλαβα αμέσως το λάθος μου, αλλά μάλλον πάτησα ευαίσθητη πληγή με τον συγκεκριμένο Ιταλό και τους Έλληνες.
 

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Συμφωνώ εν πολλοίς ότι το Nordcapp είναι ένας προορισμός που έχει γίνει του συρμού αλλά η Νορβηγία είναι μια πανέμορφη χώρα και αν έχεις χρόνο και χρήμα, αξίζει να πας. Το να περάσεις όλη τη Νορβηγία μονορούφι για να βγάλεις φώτο την αναγνωρίσιμη σιδηροκατασκευή και να καμαρώνεις στα social είναι χαζομάρα.

Πέραν των Άλπεων που είναι οδηγικός παράδεισος αλλά έχουν γίνει πολύ αυστηρά τα όρια και των Βαλκανίων των αντιθέσεων, θεωρώ ότι ενδιαφέρον παρουσιάζει η Ιβηρική χερσόνησος και η Δυτική Γαλλία.
Πλην κάποιων οδοιπορικών που έχουν γραφτεί για Πυρηναία και χώρα Βάσκων, η Ισπανία και η Πορτογαλία δεν αποτελεί δημοφιλή προορισμό για εμάς.
Λογικό από τη μια γιατί έχεις 6 μέρες χαμένες στο σύνολο του ταξιδιού μέχρι να φτάσεις στην καλύτερη (2 το καράβι και 4 στο δρόμο μέχρι να φτάσεις από Ανκόνα - Σύνορα Ισπανίας και το αντίθετο).
Υπάρχει βέβαια και η λύση ryanair και ενοικίαση μοτοσυκλέτας που από έξοδα είναι πάνω κάτω τα ίδια, αλλά γλυτώνεις μέρες και την ταλαιπωρία του καραβιού.


Και στην Ιταλία υπάρχουν νόμοι και σε γράφουν μια χαρά.
Αυτό που αλλάζει είναι ότι δεν τους βλέπεις να γουστάρουν που σε γράφουν!!!! θα μου επιτρέψεις να γελάσω δυνατά
Και σπάνια θα ακούσεις και τη φιλολογία για την καταγωγή σου.
Εσείς που έρχεστε εδώ και μπλα μπλα μπλα
Μια χαρά @ρχίδες είναι οι Ιταλοί...κάκιστες εμπειρίες έχω (και όχι μόνο εγώ) με εξαίρεση κάποιους καλούς ανθρώπους στο Νότο.
Αυτά τα ουνα φάτσα, ούνα ράτσα δεν υπάρχουν πουθενά.
Για να μην πω ότι ιστορικά είναι οι "Τούρκοι από τα Δυτικά" και ακόμα χειρότερα...

Τώρα από κει και πέρα Δανοί, Ολλανδοί, Φιλανδοί και Νορβηγοί είναι οι πλέον ανθέλληνες και γενικά έχουν τη χειρότερη γνώμη για εμάς.
Επαγγελματικά που έχει τύχει να συναναστραφώ με Ολλανδούς, έχω διακρίνει μια εκνευριστική υπεροψία...σε συζητήσεις που είχα με συναδέλφους από άλλες χώρες της Ευρώπης, μου ανέφεραν τα ίδια και μου είπαν ότι θεωρούν ότι είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους λαούς...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επαγγελματικά που έχει τύχει να συναναστραφώ με Ολλανδούς, έχω διακρίνει μια εκνευριστική υπεροψία...σε συζητήσεις που είχα με συναδέλφους από άλλες χώρες της Ευρώπης, μου ανέφεραν τα ίδια και μου είπαν ότι θεωρούν ότι είναι ανώτεροι από τους υπόλοιπους λαούς...
Αυτό που αναφέρουν συχνά, τόσο συχνά που καταντάει... εμετικό, είναι:
"Ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο, και οι Ολλανδοί την Ολλανδία"!!!!!!!!!!!
Δεν είναι απλά υπεροψία, αλλά να μην επεκταθω περισσότερο γιατί θα τους βρίζω μέχρι τον Αύγουστο..... του '28!!!!!!!
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Πλην κάποιων οδοιπορικών που έχουν γραφτεί για Πυρηναία και χώρα Βάσκων, η Ισπανία και η Πορτογαλία δεν αποτελεί δημοφιλή προορισμό για εμάς.
Λογικό από τη μια γιατί έχεις 6 μέρες χαμένες στο σύνολο του ταξιδιού μέχρι να φτάσεις στην καλύτερη (2 το καράβι και 4 στο δρόμο μέχρι να φτάσεις από Ανκόνα - Σύνορα Ισπανίας και το αντίθετο).
Yπάρχει καράβι απο Civitavecchia για Βαρκελώνη που κάνει 19-23ώρες (ανάλογα το δρομολόγιο) και υπάρχουν και μέρες που προλαβαίνεις να το πάρεις την ίδια μέρα που φτάνεις Ιταλία (εγω πχ έφτασα Ανκόνα 5 το απόγευμα και το καράβι για Βαρκελώνη έφευγε στις 11) Γλυτώνεις και χρόνο και χρήμα αν δεν σε ενδιαφέρει το ενδιάμεσο κομμάτι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Yπάρχει καράβι απο Civitavecchia για Βαρκελώνη που κάνει 19-23ώρες (ανάλογα το δρομολόγιο) και υπάρχουν και μέρες που προλαβαίνεις να το πάρεις την ίδια μέρα που φτάνεις Ιταλία (εγω πχ έφτασα Ανκόνα 5 το απόγευμα και το καράβι για Βαρκελώνη έφευγε στις 11) Γλυτώνεις και χρόνο και χρήμα αν δεν σε ενδιαφέρει το ενδιάμεσο κομμάτι.

Σωστο και το γνωριζω, αλλα δεν παυει 4 μέρες να σου τρωνε τα καραβια...που ειναι αρκετα κουραστικο να'σαι δυο μερες συνεχόμενες καραβι, αν δεν εχεις καμπινα.

Ryanair Βαρκελωνη και ενοικιαση μοτοσυκλετας ειναι μια καλη λυση για οικονομια χρονου, ισως και χρηματος αν τυχει και θελει αρκετη προετοιμασία η δικη σου (service, λαστιχα, αλυσ/ζα).

Γενικα, το καραβι και το γεγονος οτι φτανει 3 στην καλυτερη στην Ανκονα με χαλαει...

Οπως και η βαρετη εθνικη απο Σκοπια - Σερβια κλπ που αναγκάστικα θα χρησιμοποιησεις σε ταξιδι προς Βαλκανια τουλαχιστον στον γυρισμο.

Πολυ τυχεροι οι κεντροευρωπαιοι που εχουν ολους τους προορισμους κοντα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μετά από όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε πουθενά γιατί δεν μας χωνεύουν .
Να μην ξανά βγούμε από την χώρα μας , άντε μέχρι Βουλγαρία κ Ρουμανία γιατί είναι φτηνά .

Μότο ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε αν θυμάμαι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Μετά από όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να πηγαίνουμε πουθενά γιατί δεν μας χωνεύουν .
Να μην ξανά βγούμε από την χώρα μας , άντε μέχρι Βουλγαρία κ Ρουμανία γιατί είναι φτηνά .

Μότο ταξιδιωτικό φόρουμ είμαστε αν θυμάμαι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εμένα είτε με χωνεύουν είτε όχι, πηγαίνω όπου γουστάρω, γιατί αρχικά πάω για εμένα, όχι για αυτούς ;)
 
Top Bottom