Παντελόνι και μπουφάν τουριστικό.

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Πολύ καλησπέρα σας!
Ψάχνω παντελόνι με καθαρά τουριστικό προσανατολισμό.
Κατά προτίμηση 4 εποχών ώστε και να μπορεί να φορεθεί το καλοκαίρι και να αντέχει και πιο βόρεια κλίματα.
Είμαι ήδη υποψιασμένος και γνωρίζω οτι δε θα μπορεί να αντικαταστήσει ένα πλήρως καλοκαιρινό, αλλά να μην καίγομαι απο το πρώτο χιλιόμετρο.
Το budget το αφήνω ανοιχτό. Αν προταθεί κατι πραγματικά καλό και δοκιμασμένο θα αξιολογηθεί επιτόπου!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Aν και λιγο δυσκολο να σε καλυπτει εξ ολοκληρου σε ολες τις συνθηκες, μια καλη επιλογη για 4ων εποχων (normal και οχι ακραιων) ειναι το sand 2 της revit.
Στο πολυ κρυο βαζεις ενα ισοθερμικο (απο 0 και κατω), στην πολυ ζεστη (35+) κανεις υπομονη ;)
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Aν και λιγο δυσκολο να σε καλυπτει εξ ολοκληρου σε ολες τις συνθηκες, μια καλη επιλογη για 4ων εποχων (normal και οχι ακραιων) ειναι το sand 2 της revit.
Στο πολυ κρυο βαζεις ενα ισοθερμικο (απο 0 και κατω), στην πολυ ζεστη (35+) κανεις υπομονη ;)
Το συγκεκριμένο παντελόνι είναι ήδη μέσα στις επιλογές μου. Περιμένω να φέρει ο έμπορος το long για να δω αν θα μου ταιριάξει κι ατο ύψος.

Revit defender. Το ιδανικοτερο για εμένα μπουφάν και παντελόνι.
Γενικότερα αν είναι να φτάσω σε τέτοια τιμή μου άρεσε σε εφαρμογή και αυτό http://www.dainese.com/eu_en/p-d-explorer-gore-texr.html
Και η τιμή που το βρίσκω είναι είναι λίγο πιο πάνω απο το sand 2
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω θα σου δώσω μια άλλη οπτική !!!
Οδηγώ αρκετα χρονια και εχω πέσει αρκετές φορες !!!
Ίσως πανω απο τον μέσο όρο !!!
Τα περισσοτερα πεσιματα!!τα εχω με μποξερ
(1100,1150,1200 ωραια σειρά )δεν είχα ούτε μια γραντζουνια (παντα με μπουφάν παντελονι κράνος,ενίοτε γάντια !!)
Απο την στιγμή που πήρα το κατεμι και φορώντας τα ρούχα τα ασφαλτινα και έλλειψη μποξερ παρατήρησα οτι εύκολα κτυπάς τα γόνατα και τους αστραγάλους, βεβαια δεν είχα πάρει ακομα ρούχα ειδικα για χώμα και τον εξοπλισμό (επιγονατίδες μπότες εντουρο κλπ)
Σκεπτόμενος μετα απο τα πεσίματα με το κατεμι στο χώμα σε σχέση με τον χωμάτινο εξοπλισμό θεωρώ πλεον οτι πρεπει ορισμένα πραματα να τα περάσω και στο ασφάλτινο κομμάτι
Φυσικά θα ειμαι λιγο πιο δυσκίνητος αλλα θεωρώ οτι θα ειμαι πιο ασφαλής
Αρα αποφάσισα και για την άσφαλτο !!!
Παντελονι καλο εντουρο που η dual πλεον μπότα μπαίνει απο μέσα !!!και επικαλαμίδες που πιάνουν πολυ πανω απο το γόνατο και φτάνουν έως και λιγο μέσα στην μπότα
Πιστεύω να σε βοήθησα δίνοντας σου μια άλλη γωνία προσέγγισης
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν εχω συγκεκριμενη προταση αλλα για να φορεθει π.χ στο καλοκαιρινο σου ταξιδι θα πρεπει
ή η μεμβρανη να ειναι αφαιρουμενη π.χ.Revit ή να ειναι πληρως διαπνεουσα οπως η γνησια goretex.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Εχω παρει απο τον Οκτωβριο το dainese galvestone new, ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πολυ καλυτερο απο το παλιο galvestone σε εφαρμογη και ποιοτητα.
Στα κρυα (οσο κρυο κανει:rolleyes:) δεν εχω καταλαβει τιποτα και ειναι goretex.
Τονιζω οτι η εφαρμογη του μου εκανε εντυπωση, ηταν το πρωτο που με κερδισε. τιμη στα 205 ευρω
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Δεν εχω συγκεκριμενη προταση αλλα για να φορεθει π.χ στο καλοκαιρινο σου ταξιδι θα πρεπει
ή η μεμβρανη να ειναι αφαιρουμενη π.χ.Revit ή να ειναι πληρως διαπνεουσα οπως η γνησια goretex.
Μμμμ... όσο διαπνέουσα και να είναι μια μεμβράνη, δεν παύει να είναι ακόμη μία επιπλέον στρώση στο ύφασμα...:cool:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Εγω θα σου δώσω μια άλλη οπτική !!!
Οδηγώ αρκετα χρονια και εχω πέσει αρκετές φορες !!!
Ίσως πανω απο τον μέσο όρο !!!
Τα περισσοτερα πεσιματα!!τα εχω με μποξερ
(1100,1150,1200 ωραια σειρά )δεν είχα ούτε μια γραντζουνια (παντα με μπουφάν παντελονι κράνος,ενίοτε γάντια !!)
Απο την στιγμή που πήρα το κατεμι και φορώντας τα ρούχα τα ασφαλτινα και έλλειψη μποξερ παρατήρησα οτι εύκολα κτυπάς τα γόνατα και τους αστραγάλους, βεβαια δεν είχα πάρει ακομα ρούχα ειδικα για χώμα και τον εξοπλισμό (επιγονατίδες μπότες εντουρο κλπ)
Σκεπτόμενος μετα απο τα πεσίματα με το κατεμι στο χώμα σε σχέση με τον χωμάτινο εξοπλισμό θεωρώ πλεον οτι πρεπει ορισμένα πραματα να τα περάσω και στο ασφάλτινο κομμάτι
Φυσικά θα ειμαι λιγο πιο δυσκίνητος αλλα θεωρώ οτι θα ειμαι πιο ασφαλής
Αρα αποφάσισα και για την άσφαλτο !!!
Παντελονι καλο εντουρο που η dual πλεον μπότα μπαίνει απο μέσα !!!και επικαλαμίδες που πιάνουν πολυ πανω απο το γόνατο και φτάνουν έως και λιγο μέσα στην μπότα
Πιστεύω να σε βοήθησα δίνοντας σου μια άλλη γωνία προσέγγισης
Φίλε Στέργιο σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Οι προδιαγραφές που θέτεις θα εξεταστούν σε όλες τις υποψήφιες επιλογές.

Δεν εχω συγκεκριμενη προταση αλλα για να φορεθει π.χ στο καλοκαιρινο σου ταξιδι θα πρεπει
ή η μεμβρανη να ειναι αφαιρουμενη π.χ.Revit ή να ειναι πληρως διαπνεουσα οπως η γνησια goretex.
Μμμμ... όσο διαπνέουσα και να είναι μια μεμβράνη, δεν παύει να είναι ακόμη μία επιπλέον στρώση στο ύφασμα...:cool:
Ακριβώς.
Στην περίπτωση του dainese που ανέφερα η goretex είναι και αυτή αφαιρούμενη. Έχει εξωτερικό ύφασμα, εσωτερικό αδιάβροχο (goretex) κι θερμική επένδυση.
Κάτι αντίστοιχο συμβίνει και με το Revit.

Εχω παρει απο τον Οκτωβριο το dainese galvestone new, ειμαι πολυ ευχαριστημενος, πολυ καλυτερο απο το παλιο galvestone σε εφαρμογη και ποιοτητα.
Στα κρυα (οσο κρυο κανει:rolleyes:) δεν εχω καταλαβει τιποτα και ειναι goretex.
Τονιζω οτι η εφαρμογη του μου εκανε εντυπωση, ηταν το πρωτο που με κερδισε. τιμη στα 205 ευρω
Βασίλη πολύ ωραίο παντελόνι και σε καλή τιμή, αλλά δε μου έκατσε καλά στο σώμα. Είμαι αρκετά ψηλός και επηρεάζει την όλη εφαρμογή.
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Δεν ρίχνεις μια ματιά και στη Diffi και συγκεκριμένα στο Siera Nevada Pro..4 εποχών είναι , λίγο πιο οικονομικό απο το Sand 2 αλλά εξίσου αξιόλογο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: n.l

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εγώ έχω το Sand 2 (πάνω κάτω) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και στο τελευταίο ταξίδι μου, σε μια τρομερή μπόρα πέρασε λίγο νεράκι στα μπράτσα και τους αγκώνες μου...
Είμαι 1.93 και παίζω στα 92-95 κιλά. Αγόρασα το XL long σε παντελόνι και μου είναι υπερ-αρκετό! Αν είσαι κοντίτερος από μένα και λόγω μέσης θέλεις το XL τότε μην σκέφτεσαι καθόλου για το long... θα σε κουράσει στα γόνατα που δεν θα κάθονται στο σωστό σημείο οι προστασίες.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Δεν ρίχνεις μια ματιά και στη Diffi και συγκεκριμένα στο Siera Nevada Pro..4 εποχών είναι , λίγο πιο οικονομικό απο το Sand 2 αλλά εξίσου αξιόλογο.
Εχω τη συγκεκριμένη στολή.Το μπουφαν είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει και ειδικά το καλοκαίρι που φεύγει όλη η πλάτη.Το παντελόνι αγοράστηκε πρόσφατα και δεν έχει δοκιμαστεί αλλά δείχνει να χει τις ίδιες προδιαγραφές. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πριν φορούσα sand.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Εγω θα σου δώσω μια άλλη οπτική !!!
Οδηγώ αρκετα χρονια και εχω πέσει αρκετές φορες !!!
Ίσως πανω απο τον μέσο όρο !!!
Τα περισσοτερα πεσιματα!!τα εχω με μποξερ
(1100,1150,1200 ωραια σειρά )δεν είχα ούτε μια γραντζουνια (παντα με μπουφάν παντελονι κράνος,ενίοτε γάντια !!)
Απο την στιγμή που πήρα το κατεμι και φορώντας τα ρούχα τα ασφαλτινα και έλλειψη μποξερ παρατήρησα οτι εύκολα κτυπάς τα γόνατα και τους αστραγάλους, βεβαια δεν είχα πάρει ακομα ρούχα ειδικα για χώμα και τον εξοπλισμό (επιγονατίδες μπότες εντουρο κλπ)
Σκεπτόμενος μετα απο τα πεσίματα με το κατεμι στο χώμα σε σχέση με τον χωμάτινο εξοπλισμό θεωρώ πλεον οτι πρεπει ορισμένα πραματα να τα περάσω και στο ασφάλτινο κομμάτι
Φυσικά θα ειμαι λιγο πιο δυσκίνητος αλλα θεωρώ οτι θα ειμαι πιο ασφαλής
Αρα αποφάσισα και για την άσφαλτο !!!
Παντελονι καλο εντουρο που η dual πλεον μπότα μπαίνει απο μέσα !!!και επικαλαμίδες που πιάνουν πολυ πανω απο το γόνατο και φτάνουν έως και λιγο μέσα στην μπότα
Πιστεύω να σε βοήθησα δίνοντας σου μια άλλη γωνία προσέγγισης
:ok::ok:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Βρισκόμουν εκτός πόλης τις τελευταίες δύο ημέρες, εξού και η αργοπορία στο να σας απαντήσω.

Εγώ έχω το Sand 2 (πάνω κάτω) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και στο τελευταίο ταξίδι μου, σε μια τρομερή μπόρα πέρασε λίγο νεράκι στα μπράτσα και τους αγκώνες μου...
Είμαι 1.93 και παίζω στα 92-95 κιλά. Αγόρασα το XL long σε παντελόνι και μου είναι υπερ-αρκετό! Αν είσαι κοντίτερος από μένα και λόγω μέσης θέλεις το XL τότε μην σκέφτεσαι καθόλου για το long... θα σε κουράσει στα γόνατα που δεν θα κάθονται στο σωστό σημείο οι προστασίες.
Εγώ είμαι 2,02 με 90kg. Θα με βολέψει το long στο ύψος ή θα πέσει κοντό? Απο τις προστασίες ευχαριστημένος?
Πώς ήταν απο θέμα ζέστης στο ταξίδι που έκανες?

Δεν ρίχνεις μια ματιά και στη Diffi και συγκεκριμένα στο Siera Nevada Pro..4 εποχών είναι , λίγο πιο οικονομικό απο το Sand 2 αλλά εξίσου αξιόλογο.
Ωραίο φαίνεται.
Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να βρω τα Diffi στη Θεσσαλονίκη?
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ καλησπέρα σας!
Ψάχνω παντελόνι με καθαρά τουριστικό προσανατολισμό.
Κατά προτίμηση 4 εποχών ώστε και να μπορεί να φορεθεί το καλοκαίρι και να αντέχει και πιο βόρεια κλίματα.
Είμαι ήδη υποψιασμένος και γνωρίζω οτι δε θα μπορεί να αντικαταστήσει ένα πλήρως καλοκαιρινό, αλλά να μην καίγομαι απο το πρώτο χιλιόμετρο.
Το budget το αφήνω ανοιχτό. Αν προταθεί κατι πραγματικά καλό και δοκιμασμένο θα αξιολογηθεί επιτόπου!
H γνώμη μου είναι πως ιδανικά ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να έχει χειμερινή και καλοκαιρινή ενδυμασία καθώς και το να κρυώνεις και το να ζεσταίνεσαι επηρεάζει δραματικά την οδηγική μας συμπεριφορά. Θέλει απλώς να θυμηθούμε τέτοιες προσωπικές μας στιγμές πάνω στη μηχανή. Θεωρώ τα ρουχά 4 εποχών μεσοβέζικη λύση που σαφώς είναι καλύτερη από το τίποτα.
Όμως ένα σετ χειμερινά ρούχα και ένα σετ καλοκαιρινά (και τα δυο με προστασίες) ήταν, είναι και θα είναι για πάντα το ιδανικό!

Επειδή αφήνεις το θέμα του budget ανοιχτό θα σου προτείνω να δεις και τα προϊόντα Klim. Αντιπροσωπεύονται και στη χώρα μας από ιδιαίτερα εξυπηρετικούς ανθρώπους του χώρου. Έχουν show room και μπορείς να δεις από κοντά να αγγίξεις και να φορέσεις τα εξαιρετικής ποιότητας Αμερικάνικα Klim που έχουν αρκετά μεγάλη γκάμα. http://www.mostwantedwarehouse.com/el/shop/4/texnikos-rouxismos/pantelonia
Σημειώνω πως καμία σχέση δεν έχω με τους παραπάνω παρά μόνο πως ως πελάτης που τον περασμένο μήνα αγόρασα ένα παντελόνι Klim Dakar και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση που ήταν παρά πάνω από καλή για τα Ελληνικά δεδομένα. Για το ίδιο το παντελόνι δεν το συζητώ.

Τα Klim φοράνε προστατευτικά τμήματα με D3O (όχι σε όλα τα μοντέλα σαν στάνταρ αλλά όλα έχουν τις απαραίτητες αναμονές), πρόκειται για καταπληκτικό υλικό. Σήμερα και άλλες εταιρείες έχουν φτιάξει έτσι τις αναμονές των προστατευτικών ώστε να δέχονται D3O, πρόταση μου να πας προς τα εκεί όποια επιλογή ρουχισμού και να κάνεις (σε ότι αφορά τα προστατευτικά)


 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
H γνώμη μου είναι πως ιδανικά ο μοτοσυκλετιστής πρέπει να έχει χειμερινή και καλοκαιρινή ενδυμασία καθώς και το να κρυώνεις και το να ζεσταίνεσαι επηρεάζει δραματικά την οδηγική μας συμπεριφορά. Θέλει απλώς να θυμηθούμε τέτοιες προσωπικές μας στιγμές πάνω στη μηχανή. Θεωρώ τα ρουχά 4 εποχών μεσοβέζικη λύση που σαφώς είναι καλύτερη από το τίποτα.
Όμως ένα σετ χειμερινά ρούχα και ένα σετ καλοκαιρινά (και τα δυο με προστασίες) ήταν, είναι και θα είναι για πάντα το ιδανικό!

Επειδή αφήνεις το θέμα του budget ανοιχτό θα σου προτείνω να δεις και τα προϊόντα Klim. Αντιπροσωπεύονται και στη χώρα μας από ιδιαίτερα εξυπηρετικούς ανθρώπους του χώρου. Έχουν show room και μπορείς να δεις από κοντά να αγγίξεις και να φορέσεις τα εξαιρετικής ποιότητας Αμερικάνικα Klim που έχουν αρκετά μεγάλη γκάμα. http://www.mostwantedwarehouse.com/el/shop/4/texnikos-rouxismos/pantelonia
Σημειώνω πως καμία σχέση δεν έχω με τους παραπάνω παρά μόνο πως ως πελάτης που τον περασμένο μήνα αγόρασα ένα παντελόνι Klim Dakar και έμεινα απολύτως ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση που ήταν παρά πάνω από καλή για τα Ελληνικά δεδομένα. Για το ίδιο το παντελόνι δεν το συζητώ.

Τα Klim φοράνε προστατευτικά τμήματα με D3O (όχι σε όλα τα μοντέλα σαν στάνταρ αλλά όλα έχουν τις απαραίτητες αναμονές), πρόκειται για καταπληκτικό υλικό. Σήμερα και άλλες εταιρείες έχουν φτιάξει έτσι τις αναμονές των προστατευτικών ώστε να δέχονται D3O, πρόταση μου να πας προς τα εκεί όποια επιλογή ρουχισμού και να κάνεις (σε ότι αφορά τα προστατευτικά)


Φίλε μου τα Klim είναι πολύ καλή επιλογή και το γνωρίζω. Το πρόβλημα είναι οτι βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ ούτε να τα δω ούτε να τα δοκιμάσω.
Η μη δοκιμή και λόγω του ύψους μου συνιστά την αγορά παντελονιού μέσω internet σχεδόν απαγορευτική.Σε ό,τι αφορά τα D3O τα έχω στο BMW jacket και είναι πραγματικά εξαιρετικό υλικό (και πολύ ελαφρύ σε σχέση με άλλες προστασίες).
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω πως μια επικοινωνία μαζί τους ίσως λύσει και αυτό το πρόβλημα, αυτό μου λέει η -μικρή είναι αλήθεια- εμπειρία μου.

Στάλθηκε από το ADV Mobile Phone μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
η KLIM είναι πανάκριβη.. Μπορεί να έχει ποιότητα , συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν παύει να είναι Παν-άκριβη! Μπορείς να κάνεις εξίσου πολύ καλή δουλειά δίνοντας τα μισά λεφτά (μη σου πω και λιγότερα...)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
η KLIM είναι πανάκριβη.. Μπορεί να έχει ποιότητα , συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν παύει να είναι Παν-άκριβη! Μπορείς να κάνεις εξίσου πολύ καλή δουλειά δίνοντας τα μισά λεφτά (μη σου πω και λιγότερα...)
Σωστό εν μέρει, υπάρχουν και μοντέλα που είναι απλώς ακριβά και όχι πανάκριβα! Επίσης η μαμά εταιρεία ανά διαστήματα βγάζει προσφορές που ακολουθούν όλοι οι αντιπρόσωποι σε όλο το πλανήτη. Σίγουρα μπορεί κανείς να κάνει καλή δουλειά με λιγότερα χρήματα, το "εξίσου" θέλει συζήτηση....

Κλείνω λέγοντας πως πιθανότατα δεν θα έκανα την πρόταση αν δεν υπήρχε η φράση του kverop: "Το budget το αφήνω ανοικτό".
 
Top Bottom