Περιποίηση των μωρών μας

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σιγά την αντιπαράθεση..... Όποιος θέλει και μπορεί την πλένει μόνος του.
Οποιος βαριέται την πάει σε ειδικούς και οι πιο adve την αφήνουν με τις λάσπες.
Εγώ έχω μαζέψει κι έχω έτοιμα σακουλάκια ADV με λάσπη στη κατάψυξη! Αν μένει μεγάλο διάστημα η μηχανή καθαρή ξεπαγώνω 2-3 και έτσι όπως είναι νωπά τα πετάω στη μηχανή και μένω στο κλίμα. Μετά βγάζω φωτό, ανοίγω υπολογιστή και μπαίνω στο forum με πιστοποίηση.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εγώ έχω μαζέψει κι έχω έτοιμα σακουλάκια ADV με λάσπη στη κατάψυξη! Αν μένει μεγάλο διάστημα η μηχανή καθαρή ξεπαγώνω 2-3 και έτσι όπως είναι νωπά τα πετάω στη μηχανή και μένω στο κλίμα. Μετά βγάζω φωτό, ανοίγω υπολογιστή και μπαίνω στο forum με πιστοποίηση.
Aμα θες ποτε περνα κι απο εμενα, εχω αντβεντουροπισινα για φωτογραφισεις.

 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Aμα θες ποτε περνα κι απο εμενα, εχω αντβεντουροπισινα για φωτογραφισεις.

:pointu: πολύ καλό !!! μου θυμίζει την εποχή των καγιέν και τζιπ - αγροτών του Κολωνακίου που πήγαιναν τα λάσπωναν σε λασπωτήριο και έκαναν βόλτες....:disgust:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το bagster γινεται καινουριο με κρεμα δερματος αυτοκινητων.




Πρεπει να ειμαι ο μονος που ακομα πλενω με κουβα και αντιχειρα στο στόμιο για πιεση... Κανει δουλιτσα ομως, το CBF του αδερφου μου πριν και μετα.



 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Το bagster γινεται καινουριο με κρεμα δερματος αυτοκινητων.




Πρεπει να ειμαι ο μονος που ακομα πλενω με κουβα και αντιχειρα στο στόμιο για πιεση... Κανει δουλιτσα ομως, το CBF του αδερφου μου πριν και μετα.



κάνεις ωραία δουλίτσα..... βρε μήπως να σε προτιμήσω?... για το μπαξτερ και νιβέα αλλά και πάστα σιλικόνης για συντήρηση καταδυτικού εξοπλισμού και υφασμάτων σκαφών... κάνει σούπερ δουλειά
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Λάστιχο με ρυθμιστή ροής για κήπο (όχι πιεστικό).
Βούρτσες διαφόρων μεγεθών και πινέλα (από Leroy).
Μουλιασμα σε κρύα μοτοσυκλέτα με προσοχή στα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά
Μετά ψεκάζω με σπρευ Motorex (Bike cleaner) και το αφήνω 3-4 λεπτά. Ξεβγάζω για να πάρει μαζί του τη βρώμα και να μην την τρίβω στο χρώμα.
Στη συνέχεια σε κουβά ρίχνω σαμπουάν χωρίς σιλικόνη. Καθαρίζω. Επιμένω με βουρτσάκια/πινέλα σε δύσκολα σημεία (π.χ. διακόπτες, ζάντες, μοτερ, εξατμίσεις κτλ).
Με το στρογγυλό πινέλο πλένω σέλες. Σε δυο κινήσεις (οριζόντια και κάθετα).
Ξέβγαλμα. Φύσημα με αέρα για τα πολλά νερά (με προσοχή παλι σε διακόπτες κτλ). Εδώ προσοχή για κάτω από σέλες, πίσω από καπάκια μπαταρίας κτλ. Κανονικά πρέπει να βγουν για να στεγνώσουν σωστά.

Αφού τη στεγνώσω με μικροίνες, την περνάω με κάποιο κερί (χωρίς σιλικόνες - δοκιμάζω τώρα το Muc off) και ρίχνω σπρέυ επαφών και απομάκρυνσης υγρασίας σε διακόπτες και σε κάποιες άλλες επαφές μίζας κτλ (νομίζω και αυτό Motorex).

Αν βρώ σημάδια (πχ πίσσα) περνάω με πηλό και μετά με αλοιφή φινιρίσματος. και φυσικά πάντα κερί.

Σύντομη βόλτα για να ζεσταθεί και να εξατμιστεί το νερό όπου έχει πάει και μετά κουκούλα!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
  1. Παίρνεις από την υπόγα το πιεστικό και το ανεβάζεις στη πυλωτή. Συνδέεις με τον νεροσωλήνα, βάζεις τη μπρίζα στο ρεύμα.
  2. Ανοίγεις τον διακόπτη και πλακώνεις τη μηχανή στη χαμηλή πίεση για να μουλιάσει.
  3. 5 λεπτά μετά το μούλιασμα πλακώνεις με τη πίεση και τον αφρό. Μούλιασμα με τον αφρό αυτή τη φορά.
  4. Ξεπλένεις.
  5. Κουβάς και σφουγγαράκι με το χεράκι.
  6. Δεν έχει βούρτσες. Στα δύσκολα σημεία έχει μείνει λίγη βρώμα και δε χωράει ο σπόγγος. Νερό με πίεση όπου να χωθεί νερό. No problem!
  7. Στεγνώνεις με πανάκι.


:p




:p




:p




:p




:p



Είπαμε, made in Japan (από τα καλά όχι αυτά του Χοϊσίρο).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πφφφφ...... ερασιτέχνες ρπσμ...

Αν δεν γδύσεις, μεκανακι δε μπλένεις..
Έχει τόση διαφορά, όσο το χ@μουρεμα με το γ@μήσι...
Με το μπαρδόν δηλαδή..


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Πφφφφ...... ερασιτέχνες ρπσμ...

Αν δεν γδύσεις, μεκανακι δε μπλένεις..
Έχει τόση διαφορά, όσο το χ@μουρεμα με το γ@μήσι...
Με το μπαρδόν δηλαδή..


Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
!!!!!!!!!!!!!! Εσύ το πήγες σε άλλο επίπεδο..... μπράβοοοο o_O
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
!!!!!!!!!!!!!! Εσύ το πήγες σε άλλο επίπεδο..... μπράβοοοο o_O
Αν το βουτάς στη λάσπη το εργαλείο, μετά από 2-3 βόλτες επιβάλεται :)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Όπως ποτιζω τα λουλούδια του ρίχνω λίγο νερό κ λέω το επλυνα , άσε τώρα με το αυτόματο πότισμα θα το βάζω δίπλα στο περτερι .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FR_Aid

Μέλος
Όνομα
G.P.
Μοτό
R1200GS LC
Εγώ πάντως την παραπάνω διαδικασία, την κάνω σε όλα μου τα οχήματα εδώ και χρόνια...
Όταν πούλησα το 700 (που τότε ήταν 5ετίας), ο αγοραστής μου έλεγε "έλα πες μου, εχεις αλλάξει τα πλαστικά, δεν είναι τα μαμά αυτά".
Χεχε.
 
Reactions: Gus

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στα εξηγώ ωραία;
Μάθε πλυσιματάκι αγόρι μου..



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τελικά, με καθυστέρηση παράγγειλα και εγώ ένα πλυστικό μηχάνημα, το Nilfisk C 125.7-6 X-TRA (τσιγκουνεύτηκα να δώσω 25Ε παραπάνω για το C135 μιας και για την οικιακή χρήση που σκοπεύω να κάνω, θεώρησα ότι θα είναι μια χαρά). Επίσης, παράγγειλα και υγρά "φάρμακα", ένα γενικό καθαριστικό της Husqvarna που έχει και κερί (Husqvarna Vehicle Cleaner & Wax) ώστε να το χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο (θα το δοκιμάσω και στο Tracer αν και φοβάμαι ότι λόγω ματ βαφής, μπορεί να μην δουλεύει καλά), ένα της Karcher (Rm81) που είναι πιο "επιθετικό" και θα χρησιμοποιώ σε ζάντες και γενικά όπου έχει έντονες βρωμιές.
Αν και το πιεστικό έχει και αφροποιητή, παράγγειλα ακόμα ένα μικρό ψεκαστήρι προπιέσεως χειρός (από αυτά που βρίσκεις σε είδη κήπου) και θα βάζω εκεί το απορρυπαντικό, έχω δει σε βιντεάκια ότι κάνει ωραία δουλειά χωρίς να δώσω ένα κάρο λεφτά για κάτι ειδικούς αφροποιητές.
Τέλος, πήρα ένα φυσητήρι φύλλων κήπου (που κάνει και αναρρόφηση όποτε όντως θα το χρησιμοποιώ και για φύλλα) για να στεγνώνω μετά το μηχανάκι από νερά. Είναι 3000W (τουλάχιστον έτσι λέει όποτε πιστεύω ότι θα κάνει δουλίτσα).

Είμαι πανέτοιμος λοιπόν για σούπερ πλυσίματα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παίδες με κρέμα για δέρματα αυτοκινήτου θα γίνει δουλίτσα σε bagster?
Ευχαριστώ.
Λογικά ναι...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Παίδες με κρέμα για δέρματα αυτοκινήτου θα γίνει δουλίτσα σε bagster?
Ευχαριστώ.
Για καθαρισμο μαλλον οχι. Για συντήρηση ναι, αλλα ακομη καλυτερη δουλεια θα κανει μια Νιβεα.
 
Top Bottom