Πινδος 1. Ιουλιος 2016

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όταν χαιρετηθηκα με τον Ηλια τον φύλακα του Δρυμού στο Βουργαρελι και είπαμε στο επανιδειν, του είπα "δεν υπάρχει περιπτωση να μην ξαναρθω, κάθε φορά που ερχόμαστε σε αυτά τα μέρη είναι σα να ερχομαστε πρώτη φορά".... Αυτή είναι η μαγεία της οροσειράς της Πινδου ,από το Γραμμο μέχρι το Κορινθιακό κόλπο.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τωρα τι να γραψεις σε τουτον τον ανθρωπο που ''αλλωσε'' κυριλεκτικα την περηφανη Πινδο...?
ενα ταξιδιωτικο/οδοιπορικο γεματο τοση γνωση σιγουρα αποτελει πολυτιμο οδηγο για οποιον επιθυμει να βιωσει κατι αναλογο.
νομιζω απο τα πιο ολοκληρωμενα κ διαφορετικα θεματα που εχω διαβασει!
φιλε Κωστα ευχαριστουμε ειλικρινα για τον κοπο που εκανες να το μοιραστεις μαζι μας!

:friendship:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Όταν χαιρετηθηκα με τον Ηλια τον φύλακα του Δρυμού στο Βουργαρελι και είπαμε στο επανιδειν, του είπα "δεν υπάρχει περιπτωση να μην ξαναρθω, κάθε φορά που ερχόμαστε σε αυτά τα μέρη είναι σα να ερχομαστε πρώτη φορά".... Αυτή είναι η μαγεία της οροσειράς της Πινδου ,από το Γραμμο μέχρι το Κορινθιακό κόλπο.

Αυτο.........

Αυτο ακριβως......

Ειπες μεγαλη κουβεντα τωρα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το "ηπια μονορουφι" το ταξιδιωτικο σου! Με ταξιδεψες και μου ξυπνησες μνημες απο ενα αντιστοιχο 10ημερο ταξιδι-γνωριμια με την Πινδο που εκανα μονος μου και εγω σαν και σενα καπου στα μεσα της δεκαετιας του 90
"Ειδα" και παλι καποια μερη που δυστυχως δεν καταφερα να ξαναδω απο τοτε Αλλα και μεσα απο την περιγραφη σου και τον φακο σου "ειδα" και πραγματα που ειτε δεν τα ηξερα ειτε τοτε τα ειχα απλα προσπερασει
Ταυτοχρονα ειδα ομως και εναν ανθρωπο με διψα για γνωση για τους τοπους που επισκεφτηκε κατι που δυστυχως εμενα τοτε μου ελειπε

Και οπως θα σου ελεγα αν ησουν τωρα μπροστα μου...απλα:hailbig:
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Καθ'ολη τη διάρκεια του ταξιδιού είχα την σκέψη..."Μακάρι να ήταν όλοι εδώ τώρα"... Και το όλοι απευθύνεται στον κοσμο που έχει πάθος για ταξιδι-εξερευνηση και εκμάθηση της ιστορίας του χώματος που πατάει και του αίματος που ρέει στις φλέβες του. Σε αυτούς που μπορούν και ταξιδεύουν αλλα και στο κόσμο που δε μπορεί να ταξιδεψει για λόγους υγείας ή για το λόγο ότι ή προδοσία σε αυτή τη χώρα, σε αυτό το έθνος καλά κρατεί.Το ταξίδι αυτό ήταν οδοιπορικό σε μέρη τα οποία ή ιστορία αυτού του τόπου είναι βαθιά ριζωμένη σε κάθε γωνιά,σε κάθε βράχο που αντικρυζεις,σε κάθε ποταμι και πηγή από την οποία ξεδιψας.Το χώμα ειναι ποτισμενο με το αίμα της αντίστασης στο βάθος των αιώνων.Γ ιαυτο ελπίζω κάποιοι να συνταξιδεψαν μέσα από την αναρτηση του οδοιπορικού και να δημιουργήθηκαν θετικά συναισθήματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καθ'ολη τη διάρκεια του ταξιδιού είχα την σκέψη..."Μακάρι να ήταν όλοι εδώ τώρα"... Και το όλοι απευθύνεται στον κοσμο που έχει πάθος για ταξιδι-εξερευνηση και εκμάθηση της ιστορίας του χώματος που πατάει και του αίματος που ρέει στις φλέβες του. Σε αυτούς που μπορούν και ταξιδεύουν αλλα και στο κόσμο που δε μπορεί να ταξιδεψει για λόγους υγείας ή για το λόγο ότι ή προδοσία σε αυτή τη χώρα, σε αυτό το έθνος καλά κρατεί.Το ταξίδι αυτό ήταν οδοιπορικό σε μέρη τα οποία ή ιστορία αυτού του τόπου είναι βαθιά ριζωμένη σε κάθε γωνιά,σε κάθε βράχο που αντικρυζεις,σε κάθε ποταμι και πηγή από την οποία ξεδιψας.Το χώμα ειναι ποτισμενο με το αίμα της αντίστασης στο βάθος των αιώνων.Γ ιαυτο ελπίζω κάποιοι να συνταξιδεψαν μέσα από την αναρτηση του οδοιπορικού και να δημιουργήθηκαν θετικά συναισθήματα
Κωστα νομιζω οτι με την αφηγηση σου καταφερες να μας μεταφερεις ολους εκει πανω στις βουνοκορυφες μας!!
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Δεν μπορώ να φανταστώ τελειότερη βουνοπεριήγηση. "Βούτηξες" κυριολεκτικά στην Πίνδο.
Από τα μέρη αυτά πολλοί περνάνε. Αλλά ανυποψίαστοι επιστρέφουν.
Γιατί δεν είναι μόνο ο τόπος αλλά οι ιστορίες και το παρελθόν τους που τα κάνει μαγικά.
Και μόνος η εμπειρία είναι μακράν δυνατότερη.
Ως...μοναχόλυκος ! σου εύχομαι καλή συνέχεια...
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Κι άστους άλλους να πηγαίνουν στο εξωτερικό!
Σκέτη μαγεία!

Μπράβο χίλιες φορές φίλε μου!
 

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Συγχαρητήρια δεν είσαι μόνο ένας μοναχικός ταξιδευτής αλλά ένας μελετημένος περιηγητής, έδωσες όχι μόνο εικόνες απο τα μέρη που πήγες αλλά και την αιτία όσοι δεν εχουν πάει να επισκευθούν, αλλά και σε όσους απλώς έχουν περάσει να ξαναπάνε
 
Reactions: kaf

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Η εισαγωγή σου δε πρέπει να προβληματίσει κάποιους εδώ μέσα και να τους υπενθυμίσει την αξία του forum
 
Reactions: kaf

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τι να πω;
Τα είπαν οι προηγούμενοι πριν από εμένα!
Σε θαυμάζω που μπορείς και ταξιδεύεις μόνος σου, αλλά επίσης για τον βαθμό που γεύτηκες την γη που επισκεύτηκες και που μας έδωσες να καταλάβουμε ότι ο τόπος, τα χώματα, το παραμικρό λιθαράκι, το ξωκκλήσι είναι η ιστορία μας!
Μπράβο για ακόμη μία φορά!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ετοιμο το βιντεακι, ελπιζω να μην ειναι πολυ κουραστικο....Θα μαθω να φτιαχνω καλυτερα με το καιρο. Ηταν η πρωτη χρηση της action καμερα και ειχα ξεχασει τη ρυθμιση στο φθοριζων φως και ολα τα βιντεο ειχαν αρχικως μπλε αποχρωση. με ενα προγραμματακι τα ψιλοδιορθωσα οσο αυτο ηταν δυνατο.
Αρκετa pixel ειναι ακομα εμφανη, δε ξερω γιατι αφου αλλα βιντεο που βλεπω στο youtube με τη rollei 400 που εχω εχουν πολυ καλη εικονα....εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να φταιει?
Υ.Γ.θα προσπαθησω να βρω χρονο να ξανανεβασω τις φωτο μαλλον μεσω imgur...

 
Top Bottom