Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
επειδή είμαι σε αναζήτηση μεταλλικών πλαϊνών, ανακάλυψα μια εταιρία και μάλλον προς τα εκεί θα κατευθυνθώ την άνοιξη:
http://www.heavyduties.ro/panniers/

μόλις πήρα την εξής προσφορά:
- 95 ευρώ μεταφορικά προς Σουηδία, για Ελλάδα μάλλον θα είναι φτηνότερα
- 365 ευρώ οι 2 αλουμινένιες, 39 λίτρα η καθεμία με μόνωση στο εσωτερικό τους (εννοείται με κλειδαριές και μηχανισμό στήριξης)
- 90 ευρώ τα κάγκελα στήριξης
σύνολο 550 ευρώ

το μόνο πρόβλημα ότι δεν βρίσκω πολλές κριτικές στο ίντερνετ, αλλά για τα χρήματα είναι πολύ καλή λύση πιστεύω
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Νομίζω με τα ίδια χρήματα αγοράζεις τις atlas ή τις earth explorer που είναι Ελληνικές και με ποιο χοντρό το φυλλο αλουμινίου... Ψάξτω λιγάκι...
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Το thread είναι για βαλίτσες πάντως:cool: Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα νομίζω. Αυτός που παίρνει τέτοια σαμάρια (κορυφαία) ξέρει πολύ καλά γιατί τα παίρνει και τι θα τα κάνει. Και εγώ για τέτοιο ταξίδι αυτά θα έπαιρνα (αν και δε συμπαθώ ιδιαίτερα το ταξίδι στο Μαγκαντάν, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη στη Γη να δεις).
Αλλά για πιο νορμάλ καταστάσεις που δεν θα περάσεις 800 διαλυμένες γέφυρες και άλλα τόσα ποτάμια, το αλουμίνιο είναι ο δρόμος.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Το thread είναι για βαλίτσες πάντως:cool: Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα νομίζω. Αυτός που παίρνει τέτοια σαμάρια (κορυφαία) ξέρει πολύ καλά γιατί τα παίρνει και τι θα τα κάνει. Και εγώ για τέτοιο ταξίδι αυτά θα έπαιρνα (αν και δε συμπαθώ ιδιαίτερα το ταξίδι στο Μαγκαντάν, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη στη Γη να δεις).
Αλλά για πιο νορμάλ καταστάσεις που δεν θα περάσεις 800 διαλυμένες γέφυρες και άλλα τόσα ποτάμια, το αλουμίνιο είναι ο δρόμος.
Στα OnOff μας,ταξιδευοντας σε ασφαλτο κ χωμα,αρκετοι απο εμας επιλεγουμε πλαϊνες (σκληρες) βαλιτσες.Στην προσπαθεια αξιολογησης και εκτιμησης αυτων,ο ιδιος ο ιδιοκτητης που τις ζει και τις γνωριζει στην πραξη,θα βοηθουσε τοσο τους υπολοιπους οσο και θα δημιουργηθει μια "βαση δεδομενων" ως προς την συνολικη αξία αυτων.
Για παμε...:)
Εχεις δικιο το Θρεντ ειναι για τις σκληρες βαλιτσες οποτε χαλαμε το θεμα:muted:....Σωστη η παρατηρηση σου παω για delete!:ok:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Εχεις δικιο το Θρεντ ειναι για τις σκληρες βαλιτσες οποτε χαλαμε το θεμα:muted:....Σωστη η παρατηρηση σου παω για delete!:ok:
ε όχι ντε μην τα σβήσεις! μια χαρά ενδιαφέρον είχαν αυτά που έγραψες!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εχεις δικιο το Θρεντ ειναι για τις σκληρες βαλιτσες οποτε χαλαμε το θεμα:muted:....Σωστη η παρατηρηση σου παω για delete!:ok:
Κακως τα εσβησες....τα συγκεκριμενα σαμαρια ειναι on- off 100%
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Να πω και γω την γνωμη για τις Ατλας που ειχα,και λεω ειχα, γιατι οταν πουλησα το varadero τις ηθελε ο νεος ιδιοκτητης οποτε τωρα πλεον δεν τις εχω...

Πολυ καλη κατασκευη,δεν ειχα θεμα με νερα υγρασιες και αλλα...Πτωσεις δεν ειχα,αλλα η κατασκευη τους μιας και δεν ειχαν πιρτσινια, πιστευω οτι θα αντεχαν σιγουρα μια στατικη πτωση και οχι μονο...
Το μονο ελάττωμα κατα την γνωμη μου ηταν οι κλειδαριές που ηταν "πρωτης γενιας" αλλα ειδα οτι ο Φωτης τις βελτιωσε αργοτερα με νεου τυπου....

Ευκολοδουλευτες απο εμενα σε μερικες τροποποιησεις οπως τις βασεις για τα κανιστρα των 5 λιτρων και την βαση για τα 2 μπουκαλια της "κουζινας".

Δεν εχω καποιο παραπονο να πω τις θεωρω πολυ καλες και "Ελληνικες" ....

 

lari

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Λαζαρος
παιδια τελικα αυτες οι ελληνικες οι altas και οι earth explorer δεν εχω καταλαβει..αξιζουν η οχι? καλυτερα να πας σε επωνυμες πχ touratech να εχεις το κεφαλι σου ησυχο η ειναι καλες κι αυτες?? θα δωσεις που θα δωσεις ενα χιλιαρικο..μη παει χαμενο..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω προσωπικα εχω της πλαστικες της μαμας!!!
Αν αγοραζα ομως μεταλικες θα επαιρνα των παιδιων ειναι πολυ καλη επιλογη,χαμηλο κοστος και δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις αλλες, τις επωνυμες
και ουτε εχω ακουσει κατι αρνητικο !!!
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Να πω κι'εγω την εμπειρία μου για τις βαλίτσες Άτλας.. Πέρασαν με απόλυτη επιτυχία το τεστ αντοχής.. Στο ταξίδι το φετινό στην κεντρική Ασία που έκανα, σε δρόμους κακούς και μπόλικο χώμα, και έχοντας ξεπεράσει κατά πολύ το βάρος που θα έπρεπε να έχω, απέδειξαν την αξία τους.. Και μάλιστα Ρώσος με KTM που συναντηθηκαμε κάπου στα βουνά του Κιργισταν είχε επώνυμες βαλίτσες πλαϊνές.. Τις είχε δέσει με ιμάντες γιατί δεν άντεξαν το συνεχόμενο off road ημερών.. Μάλιστα του έκανε μεγάλη εντύπωση οι βαλίτσες μου που με ρωτούσε λεπτομέρειες και από που τις έχω πάρει.. Βέβαια μετά από ένα τέτοιο ταξίδι σε δύσκολους δρόμους ψιλοπροβληματακια τα είχα, αλλά επέστρεψα μετά από 18,500χιλ με τις βαλίτσες μου ακέραιες.. Τώρα οι βαλίτσες μου είναι στον Φώτη (Άτλας) για φρεσκάρισμα αφού έμαθα ότι ανανεωθηκαν και τυχόν προβλήματα βελτιώθηκαν.. Θεωρώ ότι είναι μια αξιόλογη αγορά σε σχέση ποιότητας και τιμής..
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Εγώ έχω τριβάλιτσο της Earth Explorer.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα και φυσικά από το desing που πιστεύω ταιριάζει απόλυτα με τη μηχανή μου.
Τώρα στα τεχνικά πιστεύω ότι όλες οι διαιρούμενες (όλες οι γνωστές μάρκες έτσι τις κατασκευάζουν) όπως και οι δικές μου είναι πιο πρακτικές και ασφαλείς για τους απλούς λόγους ότι σε περίπτωση πτώσης το κόστος επισκευής θα είναι μικρότερο και ευκολότερο να φτιαχτούν, επίσης δε θα μεταφέρει όλη τη δύναμη πρόσκρουσης στα κάγκελα και στο υποπλαίσιο της μηχανής όπως μία που είναι εξολοκλήρου μασίφ.
Αδιάβροχες είναι και δοκιμασμένες πρόσφατα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Πρακτικές :
α) με τους εσωτερικούς πάτους που μπορείς να αγοράσεις και στο κενό που υπάρχει μεταξύ του πάτου και της βαλίτσας να μεταφέρεις από κλειδιά φαρμακείο, fast για εμάς που έχουμε σαμπρέλες, γράσο αλυσίδας, ιμάντες μεταφοράς και πολλά άλλα πραγματάκια.
β) εσωτερικές τσάντες μεταφοράς
γ) προετοιμασία για διχτάκια (αγόρασα από motoraid) στα καπάκια για να βάλεις τα αδιάβροχα και αν τα χρειαστείς άμεσα να είναι διαθέσιμα.

Μπορούν να σηκώσουν μέχρι 15kg η κάθε μία και να ταξιδέψεις μέχρι 150km/h
Όλα τα παραπάνω δοκιμασμένα σε πρόσφατο ταξίδι με τη γυναίκα, εκτός της πτώσης :muted: φυσικά :rolleyes:

και το σημαντικό ότι είναι Ελληνικές
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Εγώ που έχω το φέιζερ το 1000 2001 μοντέλο, το καλοκαίρι που εψαχνα πλαϊνές βαλίτσες είχα πρόβλημα. Η Givi και Κappa έβγαζε από το 2003 έως το 2005 μοντέλα για το 2001 μοντέλο έβγαζε μόνο βάσεις για κεντρική βαλίτσα.

Σε όσους επαγγελματίες Ρωτούσα δεν ήξεραν αν θα έχω πρόβλημα στην τοποθέτησή τους. Και το αφήναν στην κρίση μου αν τελικά θα της αγοράσω ή όχι. Από την άλλη επειδή θα έπρεπε να κάνουν τη βάση παραγγελία, εγώ κατά κάποιο τρόπο θα δεσμευόμουνα και για την αγορά τους. Γενικά είχα σκάσει! Αφού να φανταστείτε, επειδή σκόπευα να δώσω πολλά λεφτά για να φτιάξω το φέιζερ για την εκδρομή μου, σκέφτομαι και το άλλο. Από το να δώσω τα λεφτά να φτιάξω το φέιζερ να το έδινα μία και καλή Και να έπαιρνα άλλη μηχανή που δεν θα είχα πρόβλημα με τις βαλίτσες .
Τελικά το κράτησα γιατί το γούσταρα και αγοράσα μονο την κεντρική βαλίτσα. Αλλά φέτος το καλοκαίρι θα έχω το ίδιο πρόβλημα.
Τι να κάνω; Εσείς τι θα κάνατε; Εντάξει τη μηχανή δεν θέλω να τη δώσω, γιατί ακόμα δεν έχω ζήσει όσα ονειρευόμουνα μαζί της. Αλλά να πάρω πλαϊνές βάσεις που ο κατασκευαστής δεν τις πλασάρει για το μηχανακι μου; Και αν της πάρω Και δεν ταιριάζουν; Βέβαια υπάρχουν και άλλες εταιρείες στο χώρο, που λένε ότι οι βάσεις τους ταιριάζουν για τη μηχανή μου, αλλά δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα πλέον γιατί έχω κεντρική βαλίτσα Givi...
Θα ήθελα τη γνώμη σας...

Η μία εταιρεία είναι shad Που δεν διευκρινίζεται αν όντως ταιριάζει στο μοντέλο μου η βάση η όχι. Και η άλλη εταιρεία ειναι η sw-motech Που ούτε τι γνωρίζω, είναι και πανάκριβη.
Βέβαια, το φεϊζερ για ένα ακόμα τουλάχιστον χρόνο θα το κρατήσω, γιατί έδωσα του κώλου τα λεφτά για να το φτιάξω. (700 Ε) Από κει και πέρα, αν όντως δε βγάλω άκρη με τις βαλίτσες, θα είναι ακόμα ένας λόγος στο μέλλον να αγοράσω κάποια άλλη μηχανή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εσυ συγκεκριμενα Νικο :rolleyes::rolleyes: θα παρεις βασεις Givi ή Kappa
διοτι σε περιμενουν στο υπογειο δυο Givi E36 που ξερουν και το δρομο για το Nordkapp.
Δεν χαριζονται ουτε πωλουνται αλλα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις εν λευκω,σε οτι ταξιδι και να πας:)
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Πασχάλη! Πάντως μόνο που το πρότεινες, είναι σαν να της πήρα! Σαν να μου της έδωσες! Θα δούμε....Κάτσε να έρθει εκείνη η ευλογημένη ώρα και θα δούμε.

Πάντως άμα γίνει το πολύποθούμενο ταξίδι. .. Λέμε τώρα. .. Και πάρω τις βαλίτσες, βλέπω να κάνω καμιά πατεντα και να της βάζω μπροστά στο τιμόνι... Μα μιας που ξέρουν το δρόμο να με καθοδηγήσουν.... Γιατί από μόνος μου χλομο το κόβω να βρω το δρόμο για εκεί πάνω. ...

Θα δούμε...Και πάλι σ' ευχαριστώ!
 
Top Bottom