Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επί μια 20ετια κ συγκεκριμένα 1985 - 2005 κρυφός πόθος κ κυρίαρχος του παιχνιδιού η τριπλετα της Givi...
Υποψιάζομαι ότι έχουν διανύσει εκατομμύρια χλμ αυτές οι βαλίτσες σε όλο τον πλανήτη από χιλ αναβάτες...
Επίσης οι hardcore ταξιδευτές
έκαναν κάποιες ιδιοκατασκευες αλουμινίου, πολλοί έβαζαν στα πλάγια κουτιά από στρατιωτικό υλικό κλπ...

Αλλά η Givi ήταν must εδώ στην Ελλάδα....
.... και για κάποιους εξακολουθεί να είναι, γιατί αξίζουν...
Μετά υπήρχαν οι kappa θυγατρική της Givi, οι Shad (κάνει τη σέλα του 1200) παλιότερα υπήρχαν κ οι nonfago δεν ξέρω τι από όλα υπάρχει ακόμα στην αγορά.

Αναμφισβητητα είναι δυνατή λύση για ταξίδια, αλλά όποιος γνωρίσει τις αλουμινενιες δεν γυρνάει πίσω...

Εγώ θα συμφωνήσω.
Μάλιστα σε ότι αφορά στα top case και πέρα από θέματα εμφάνισης-image-prestige, σε χωρητικότητα, αντοχή και χρηστικότητα εν γένει, η Givi-Kappa είναι κορυφή!
Όσον αφορά στις πλαϊνές, αν κάποιος κάνει camping θα χρειαστεί τον επιπλέον χώρο φόρτωσης των μεταλλικών και κυρίως τη δυνατότητα φορτώματος επάνω στη βαλίτσα.
Αν κάποιος δεν πρόκειται να κάνει κάτι ανάλογο, τότε μια χαρά είναι και οι πλαστικές!
Προσωπική - ταπεινή άποψη.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Παίδες με τις Zega της touratech διάνυσα 580000 χλμ.. έμεινα ευχαριστημένος και συνεχίζω με Zega pro.. μετά από 67000χλμ.. πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα επέλεγα κάποιες άλλες!;):ok:
Επίσης για κεντρική βαλίτσα χρησιμοποιώ givi maxia.. μπορεί να μην ταιριάζει..αλλά είναι πρακτικότερη από τις αντίστοιχες μεταλλικές..
 
Τελευταία επεξεργασία:

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Εγώ θα συμφωνήσω.
Μάλιστα σε ότι αφορά στα top case και πέρα από θέματα εμφάνισης-image-prestige, σε χωρητικότητα, αντοχή και χρηστικότητα εν γένει, η Givi-Kappa είναι κορυφή!
Όσον αφορά στις πλαϊνές, αν κάποιος κάνει camping θα χρειαστεί τον επιπλέον χώρο φόρτωσης των μεταλλικών και κυρίως τη δυνατότητα φορτώματος επάνω στη βαλίτσα.
Αν κάποιος δεν πρόκειται να κάνει κάτι ανάλογο, τότε μια χαρά είναι και οι πλαστικές!
Προσωπική - ταπεινή άποψη.
Παίδες με τις Zega της touratech διάνυσα 580000 χλμ.. έμεινα ευχαριστημένος και συνεχίζω με Zega pro.. μετά από 67000χλμ.. πιστεύω ότι πολύ δύσκολα θα επέλεγα κάποιες άλλες!;):ok:
Επίσης για κεντρική βαλίτσα χρησιμοποιώ givi maxia.. μπορεί να μην ταιριάζει..αλλά είναι πρακτικότερη από τις αντίστοιχες μεταλλικές..
και εγώ έτσι το πάω, Kappa 53 λίτρα για topcase, το οποίο χωράει τα πάντα και είναι πολύ βολικό στο καθημερινό άνοιξε-κλείσε, και μεταλλικές πλαϊνές για τη χωρητικότητα και την ευστάθεια στα ταξίδια. Χαλάει η μόστρα βέβαια αλλά δεν πειράζει, θα μας εκτιμήσουν για το χαρακτήρα μας :cool:;)
 
Reactions: VDR

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
και εγώ έτσι το πάω, Kappa 53 λίτρα για topcase, το οποίο χωράει τα πάντα και είναι πολύ βολικό στο καθημερινό άνοιξε-κλείσε, και μεταλλικές πλαϊνές για τη χωρητικότητα και την ευστάθεια στα ταξίδια. Χαλάει η μόστρα βέβαια αλλά δεν πειράζει, θα μας εκτιμήσουν για το χαρακτήρα μας :cool:;)
Καλά θα κάνεις..θα σου πρότεινα επίσης οι πλαινές να μην έχουν το κόψιμο για την εξάτμηση..δεν είναι καθόλου βολικό στο φόρτωμα με εσωτερικές ή μη.. φυσικά είναι και θέμα γούστου..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και που θα βαζουμε τις σακουλες του σουπερ μαρκετ;;
Από 2 πράγματα ξεχωριζουμε τα αρσενικα...
Το 1 είναι ότι δεν πάμε σουπερ μαρκετ:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Από 2 πράγματα ξεχωριζουμε τα αρσενικα...
Το 1 είναι ότι δεν πάμε σουπερ μαρκετ:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
τέλος, δεν ξαναπάω σουπερ μαρκετ και πάω να το πετάξω τώρα το topcase :blackeye::hungover: (και από που θα παίρνω βότκα μετά:thinking::thinking:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ολα εξαρτωνται απ τη χρηση.
Με εκνευριζει το καθε τοπ κεις, αλλα μου ειναι απαραιτητο στην καθημερινοτητα.
Οποτε μπορω, το βγαζω.
Κι εγω με zega pro πλαινες κι ενα kappa 53 :cool:
Απο αποψη χωρητικοτητας, αντοχης, πρακτικοτητας ο συνδιασμος απλα δεν παιζεται. Ειδικα για αναγκες ζευγους!
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Ολα εξαρτωνται απ τη χρηση.
Με εκνευριζει το καθε τοπ κεις, αλλα μου ειναι απαραιτητο στην καθημερινοτητα.
Οποτε μπορω, το βγαζω.
Κι εγω με zega pro πλαινες κι ενα kappa 53 :cool:
Απο αποψη χωρητικοτητας, αντοχης, πρακτικοτητας ο συνδιασμος απλα δεν παιζεται. Ειδικα για αναγκες ζευγους!
κιεγω το top case δεν το εχω επανω, πολύ σπανια το βαζω,στην ktmαρα δεν της παει :D:D ένα σακιδιο πλατης και τελος!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δεν έχει τα μαύρα προστατευτικά που κατα τα λεγώμενα τις touratech την κάνει ποιο ελαφριά..και έχει ίσως καλύτερες λαβές στις βίδες που ασφαλίζουν από μέσα... ;)
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Zega 38 lt , και roll bag πίσω.. Απεχθάνομαι τα top case αν και αναγνωρίζω τη χρησιμότητα τους σε καθημερινή βάση. Προτιμώ ένα tank bag για κάθε μέρα ( με το ρίσκο πάντα να μην το βρω στη θέση του...) Όπως τη βρίσκει ο καθένας. Προσωπικά τις zega τις πήρα μισοτιμής, τις έβαψα, έβαλα νέες βίδες στα πιασίματα, και γλίτωσα μια 300 άρα € . Πιστεύω πως οι Zega1 ταιριάζουν άψογα στο 990 R,φορτώνονται από πάνω από το καπάκι επιπλέον όσο θες...


 

NIKOS ZISIS

Μέλος
Περιοχή
n.marmaras halkidiki
Όνομα
NIKOS
Μοτό
VARADERO 1000
παιδια μεταλικη και οτι να ειναι . στην Βουλγαρια περισι με τι πλαστικες βαλιτσες ανηφορικα σε πεταλο ειχε πιασει παγο και την εφαγα ευτηχως δεν επαθα τιποτα και σιν αυτο ηταν νυχτα παλι καλα μαζευα τα βρακια απο τον δρομο:)
 

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
παιδια μεταλικη και οτι να ειναι . στην Βουλγαρια περισι με τι πλαστικες βαλιτσες ανηφορικα σε πεταλο ειχε πιασει παγο και την εφαγα ευτηχως δεν επαθα τιποτα και σιν αυτο ηταν νυχτα παλι καλα μαζευα τα βρακια απο τον δρομο:)
Χαχαχα ! Ελπίζω οι Βουλγάρες να άναψαν με τη ποικιλία χρωμάτων σου!!!
 
Top Bottom