Πληροφορίες για F 800 GS

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Μανωλη...καλοταξιδο το ΧCx πες στο φιλο σου :) Και φερτον κι απο δω να ασημωσουμε,διαδικτυακα και ταξιδιωτικα.
Άσε Κώστα, έχει ψωμί ακόμα η δουλειά.

Η πλάκα ήταν ότι πήγαμε σε άλλη πόλη από αυτήν που μένουμε για να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο F800, το οποίο μετά την επίσκεψη στη Triumph, ακυρώθηκε...

Είδομεν...

:):):)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μανόλη αντιπροσωπεία έχει στο νησί?Πού?Για το πανέμορφο σουτιέν αναφέρομαι.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μανόλη αντιπροσωπεία έχει στο νησί?Πού?Για το πανέμορφο σουτιέν αναφέρομαι.
Κι αν δεν εχει ρε Μανωλη,ελατε μια βολτα στα μερη μου,πινουμε κ ενα κρασι και φευγετε με σουτιεν αμα το θετε τοσο πολυ :p...θα τα βολεψουμε:)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...είχα την εντύπωση πως είχαν κλείσει.Αλλάζουν τα δεδομένα μου λοιπόν,το service τους τι λέει,γνωρίζουμε κάτι για τους μηχανικούς στις αντιπροσωπείες εννοώ?
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Κι αν δεν εχει ρε Μανωλη,ελατε μια βολτα στα μερη μου,πινουμε κ ενα κρασι και φευγετε με σουτιεν αμα το θετε τοσο πολυ :p...θα τα βολεψουμε:)
Περίμενε σου λέω.
Ακόμα γυρίζει...

Αφού το ξέρεις ότι οι καλύτερες στιγμές είναι πριν την αγορά.
Ξαναγινόμαστε παιδιά για λίγο...;)

Πάντως οφείλω να πω ότι το F800 mod.2015 που ήταν στην έκθεση της BMW, άσπρο με κόκκινο σκελετό είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό και το ωραιότερο F800 που έχω δει μέχρι τώρα.

 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
...είχα την εντύπωση πως είχαν κλείσει.Αλλάζουν τα δεδομένα μου λοιπόν,το service τους τι λέει,γνωρίζουμε κάτι για τους μηχανικούς στις αντιπροσωπείες εννοώ?
Έχουν αλλάξει χέρια. Τουλάχιστον στα Χανιά.
Δε ξέρουμε περισσότερα, μαθαίνουμε τώρα...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Value for money ασυζήτητα υπέρ των Εγγλέζων, με τη σύμφωνη γνώμη και των 3 μας, κατόχων επαναλαμβάνω, ιαπωνικών μοτό και άρα μάλλον αμερόληπτων.
Κι αν βάλεις στο παιχνίδι και τον υπέροχο ήχο του τρικύλινδρου, η δική μου ζυγαριά θα έγερνε προς την Triumph....
Απο την άλλη όμως, με τι ψυχή βάζεις ένα τέτοιο μηχανάκι στο χώμα ? :rolleyes:
 

PapaSouzas

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Tiger 1050 Sport
Απο την άλλη όμως, με τι ψυχή βάζεις ένα τέτοιο μηχανάκι στο χώμα ? :rolleyes:
Με την ιδία που μπαινει και το ακριβοτερο bmw ... ;)

Παντως ειναι πανεμορφη η εγγλεζα. Εγω παντως εχοντας τον 21 τροχο στον παρελθον θα επελεγα την ασφαλτινη με τον 19αρι. Μια χαρα χωμα κανεις και με τον 19αρι στο επιπεδο μας και κερδιζεις περισσοτερα στην ασφαλτο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με την ιδία που μπαινει και το ακριβοτερο bmw ... ;)

Παντως ειναι πανεμορφη η εγγλεζα. Εγω παντως εχοντας τον 21 τροχο στον παρελθον θα επελεγα την ασφαλτινη με τον 19αρι. Μια χαρα χωμα κανεις και με τον 19αρι στο επιπεδο μας και κερδιζεις περισσοτερα στην ασφαλτο
ΜΕ αρεσεις.....:friendship:
 

PapaSouzas

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Tiger 1050 Sport
ΜΕ αρεσεις.....:friendship:
Παθων ...
Αν ειχα αγορασει τοτε το tiger 800 με τον 19αρι τροχο αντι του f800 ... ισως δεν θα το ειχα πουλησει και θα ειχα γλυτωσει και αρκετα ευρω.
Ειναι οπως καθεται στον καθενα.

Ασε που με τον 19αρι παιζεις και με ενα anakee2 ... ικανοτατο για εκδρομικο εντουρο και βεντουζα στην ασφαλτο
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παθων ...
Αν ειχα αγορασει τοτε το tiger 800 με τον 19αρι τροχο αντι του f800 ... ισως δεν θα το ειχα πουλησει και θα ειχα γλυτωσει και αρκετα ευρω.
Ειναι οπως καθεται στον καθενα.

Ασε που με τον 19αρι παιζεις και με ενα anakee2 ... ικανοτατο για εκδρομικο εντουρο και βεντουζα στην ασφαλτο
Eξαρταται τι εννοει ο καθενας εκδρομικο εντουρο γιατι κατα τα αλλα το anakee2 απλα ειναι ενα ασφαλτινο λαστιχο και τιποτα αλλο
 

PapaSouzas

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Tiger 1050 Sport
Eξαρταται τι εννοει ο καθενας εκδρομικο εντουρο γιατι κατα τα αλλα το anakee2 απλα ειναι ενα ασφαλτινο λαστιχο και τιποτα αλλο
Ακριβως ... δεν διαφωνουμε
Εκδρομικο εντουρο ειναι αυτο που κανει το 90% των κατοχων που πατανε χωμα. Υπαρχει και αυτο το 10% (και πολυ λεω) που κανουν πιο σκληρη χρηση στο χωμα και σαφως δεν τους κανει το anakee2. Εγω μιλαω για αυτο το 90% του μεσου αναβατη που απλα περναει χωμα χαμηλης δυσκολιας και που δεν χρειαζεται τον 21 τροχο.
:)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ακριβως ... δεν διαφωνουμε
Εκδρομικο εντουρο ειναι αυτο που κανει το 90% των κατοχων που πατανε χωμα. Υπαρχει και αυτο το 10% (και πολυ λεω) που κανουν πιο σκληρη χρηση στο χωμα και σαφως δεν τους κανει το anakee2. Εγω μιλαω για αυτο το 90% του μεσου αναβατη που απλα περναει χωμα χαμηλης δυσκολιας και που δεν χρειαζεται τον 21 τροχο.
:)
Αυτο το 90% σαφως και δεν χρειαζεται τον 21 τροχο Και αυτο το 90% νομιζει οτι παει χωμα Τωρα το υπολοιπο 10% δεν ειναι απαραιτητο οτι κανει πιο σκληρη χρηση στο χωμα Απλα η διαφορα με τους πολλους ειναι οτι γνωριζουν οτι διασχιζοντας μια χωματινη διαδρομη υπαρχει παντα η σοβαρη πιθανοτητα να αντιμετωπισουν δυσκολιες στις οποιες ενα λαστιχο σαν το anakee δεν μπορει να ανταπεξελθει Γιατι πολυ απλα το anakee ειναι ασφαλτινο λαστιχο Αλλα ακομα και αν παρουμε την απλη περιπτωσ της διασχισης ενος χωματοδρομου οπου ακομη και ενα οικογενειακο σενταν θα μπορουσε να περασει αυτος με τα anakee δεν θα ευχαριστηθει την οδηγηση σε αντιθεση με καποιον αλλον με τα καταλληλα για την περιπτωση λαστιχα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω το κλειδί στη συζήτηση μας είναι τα παρακάτω:

1) ποσοστό χρήσης άσφαλτο/χώμα (οποιοδήποτε χώμα)
2) που απολαμβάνεις περισσότερο τη μηχανή σου.

Αν κάποιος με τη μηχανή του επισκέπτεται περισσότερο το χώμα -έστω και αν αυτό είναι δασικός δρόμος- επιβάλλεται να βάλει λάστιχα χωμάτινης κατεύθυνσης και γιατί θα το απολαύσει περισσότερο και γιατί αυτή τη μία φορά που θα τα χρειαστείς τα έχεις.
Από την άλλη μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί τη μηχανή του στη καθημερινότητα αλλά 2 ή 3 ή 4 φορές το μήνα να επισκέπτεται το βουνό και αυτό να είναι μια στιγμή απόλαυσης και εκτόνωσης οπότε προτιμάει να θυσιάσει το ασφάλτινο και να κάνει κάποιες υποχωρήσεις στη καθημερινότητα του. Φυσικά ισχύει και το ανάποδο!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

PapaSouzas

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Tiger 1050 Sport
Τα ιδια πραγματα λεμε ... ισως δεν γινομαι κατανοητος. Στην ουσια αυτο λεω. Καποιος που θα κανει καποια περασματα απο χωμα και περισσοτερο σε μια βολτα του εχει ασφαλτινα χιλιομετρα δεν χρειαζεται 21 τροχο και τακουνια. Δηλαδη σε μικτες βολτες 300χλμ αν περασεις και 10 χλμ χωματοδρομο δεν αξιζουν τα τακουνια. Θα ευχαριστηθεις αυτα τα 10-20 χλμ. αλλα στα υπολοιπα ;
Εγω εκφρασα προσωπικη εμπειρια που δεν την ελαβα υποψην οταν αγοραζα το f800. Απο τα 20000 χλμ που ειχε οταν το εδωσα ... χωμα ηταν τα 1000. Με 19αρι θα το ειχα χαρει καλυτερα.
Ας μην χαλαμε το θεμα του παιδιου παντως. Ισως σε καποιο ξεχωριστο θεμα το αναλυσουμε καλυτερα.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Μανωλη με το καλο στο φιλο σου.θα του φανει μεγαλη διαφορα απο το Vara στο 800 ως μοτοσυκλετες... Εξαρταται τι θελει ο ιδιος και αν αγοραζει συνηδειτά το 800,μαλλον δεν θα το δωσει ποτέ και θα το ευχαριστηθει...
Δες καποια πραγματα ΕΔΩ που ισως βοηθησουν.
Προσωπικα εχω κανει μια ανακληση στην φλαντζα καπακιου χωρις να εχω θεμα διαρροης αλλά προληπτικα(ημουν στην εγγυηση),και μολις στην τελευταια βολτα τα'παιξαν οι τσιμουχες στα καλαμια εμπρος(μαλλον η χρηση που το ευχαριστιεμαι ομως ευθυνεται και οχι καποια αστοχια...)και τις αλλαξα ενω δεν ειχα ποτέ θεμα με πηνια,καμμενους προβολεις ή οποιο αλλο θεμα εχουν ακουστει-κυριως-για τα μοντελα 07 ως και 09...

Κώστα μια ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω σχετικά με το θέμα:
Εχω ανεβάσει και θέμα στο gsmotoclub http://www.gsmotoclub.gr/threads/Διαρροή-λαδιού-απο-καπάκι-κεφαλής.11160/#post-204401 και θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις ποια η διαφορά και οπτικά τουλάχιστον της βελτιωμένης φλάτζας, απο την παλιά;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κώστα μια ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω σχετικά με το θέμα:
Εχω ανεβάσει και θέμα στο gsmotoclub http://www.gsmotoclub.gr/threads/Διαρροή-λαδιού-απο-καπάκι-κεφαλής.11160/#post-204401 και θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις ποια η διαφορά και οπτικά τουλάχιστον της βελτιωμένης φλάτζας, απο την παλιά;
Είναι πολύ πιο χοντρή, τουλάχιστον διπλάσια στο πάχος. Τη δικιά μου την άλλαξα στο σέρβις στα 10.000 στην εγγύηση.
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Αυτο το 90% σαφως και δεν χρειαζεται τον 21 τροχο Και αυτο το 90% νομιζει οτι παει χωμα Τωρα το υπολοιπο 10% δεν ειναι απαραιτητο οτι κανει πιο σκληρη χρηση στο χωμα Απλα η διαφορα με τους πολλους ειναι οτι γνωριζουν οτι διασχιζοντας μια χωματινη διαδρομη υπαρχει παντα η σοβαρη πιθανοτητα να αντιμετωπισουν δυσκολιες στις οποιες ενα λαστιχο σαν το anakee δεν μπορει να ανταπεξελθει Γιατι πολυ απλα το anakee ειναι ασφαλτινο λαστιχο Αλλα ακομα και αν παρουμε την απλη περιπτωσ της διασχισης ενος χωματοδρομου οπου ακομη και ενα οικογενειακο σενταν θα μπορουσε να περασει αυτος με τα anakee δεν θα ευχαριστηθει την οδηγηση σε αντιθεση με καποιον αλλον με τα καταλληλα για την περιπτωση λαστιχα
Ρε μπας και έχεις μπερδέψει τα ον οφ με αυτό;
:p

Στάλθηκε από το SM-G361F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom