Πληροφορίες για F 800 GS

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Είναι πολύ πιο χοντρή, τουλάχιστον διπλάσια στο πάχος. Τη δικιά μου την άλλαξα στο σέρβις στα 10.000 στην εγγύηση.
Γιάννη σε ποιά αντπροσωπία την άλλαξες;
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Στο Ηράκλειο, το 2010.
Α Οκ, έλεγα μήπως το είχες κάνει κάπου στην Αθήνα για να πάω σε κάποια που γνωρίζω οτι τουλάχιστον το έχουν κάνει στο παρελθόν.
Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Α Οκ, έλεγα μήπως το είχες κάνει κάπου στην Αθήνα για να πάω σε κάποια που γνωρίζω οτι τουλάχιστον το έχουν κάνει στο παρελθόν.
Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία
Στην πραγματικότητα τον έχουν κάνει όλες οι αντιπροσωπείες σε όλα τα 800 του 08 και 09. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον με 650 δικύλινδρο και 800 που να μην έχει αλλάξει τη φλάντζα είτε γιατι δάκρυζε είτε αυτόματα στο σέρβις.

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Χρηστο τι ακριβως ψαχνεις;θελεις να αλλαξεις φλαντζα ή κατι αλλο;σε καποια αντιπροσωπεια εκει Αθηνα δεν εχουν φλαντζα να σου δειξουν;να δεις τη διαφορά;η να σου εξηγησουν τις μεταξυ τους διαφορές;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στην πραγματικότητα τον έχουν κάνει όλες οι αντιπροσωπείες σε όλα τα 800 του 08 και 09. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον με 650 δικύλινδρο και 800 που να μην έχει αλλάξει τη φλάντζα είτε γιατι δάκρυζε είτε αυτόματα στο σέρβις.
Σωστος...Αλλωστε ειχε γινει ανακληση οπότε ολοι μας-ακομα κ προληπτικα-αλλαξαμε φλαντζα.:)Καποιοι αλλαξαν και..μηχανακι :friend:
 
Reactions: yns

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Χρηστο τι ακριβως ψαχνεις;θελεις να αλλαξεις φλαντζα ή κατι αλλο;σε καποια αντιπροσωπεια εκει Αθηνα δεν εχουν φλαντζα να σου δειξουν;να δεις τη διαφορά;η να σου εξηγησουν τις μεταξυ τους διαφορές;
Ναι, σωστά με το δίκιο σου ρωτάς, γιατί τα λέω κάπως περίεργα.
Τα πράγματα έχουν ως εξής:
Τον Ιούνιο αγόρασα την μηχανή απο εναν αντιπρόσωπο στην Ξάνθη, την οποία μηχανή την είχε κάνει εισαγωγή απο Γερμανία σαν έμπορος και την αγόρασα εγώ.
Λίγες μέρες μετά είδα τα λάδια και επικοινώνισα μαζί του και μου είπε να την πάω κάπου Αθήνα για επισκευή και θα μου έστελνε τα χρήματα μετά.

Λόγω ομως οτι δεν τα είχαμε βρεί στα εξοδα της αποστολής της μοτο, εγώ πλέον δεν μπορούσα να τον εμπιστευθώ οτι θα γίνει όντως έτσι και για το λόγο αυτό την έλυσα και την επισκεύασα με φλατζόκολλα μόνος μου.
Δεν ήθελα να δώσω κανα 200αρι περίπου για να κάνω μια δουλεία που μπορούσα να κάνω μόνος μου και πανω απ΄ολα, γουστάρω να ασχολούμαι με την μοτό μου.

Και όλα μια χαρά μέχρι τώρα που ξαναείδα πάλι λάδια και όλα άλλαξαν.
Τότε δεν γνώριζα για την ανάκληση της φλάτζας και το είχα θεωρήσει ας πούμε "φυσιολογικό", γιαυτό και δεν ψάχτηκα,αλλά τώρα το κάνω.

Αυτό που βασικά θα ήθελα, να βρώ πως θα πετύχω να βρώ την φλάτζα απο κάποια αντιπροσωπεία δωρεάν, στην ανάκληση δλδ και να την πάρω να την βάλω μόνος μου.
Γιατί μονος μου; Γιατί δεν ξέρω κατα πόσο θα γίνει σωστή η δουλειά απο την αντιπρσ., όταν θα πρέπει να καθήσουν να βγάλουν όλη αυτή τη φλατζόκολλα που θα βρούν απο μένα μέσα οταν θα ανοίξουν το καπάκι και όλο αυτό θα γίνει χωρίς κανένα κέρδος για αυτούς.
Ενω εγώ, ξέρω οτι θα το κάνω σίγουρα με περισσότερη ευλάβεια, υπομονή και αγάπη για εκείνη.

Αυτός βασικά είναι ο προβληματισμός μου (και σόρυ αν σας κούρασα με το σεντόνι).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
H φλαντζα πλεον,οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια,απο το 2012 κ επειτα,ειναι η βελτιωμενη και οχι αυτη που ειχε θεμα στα ως τοτε μοντελα(οχι σε ολα αλλά ως εκεινα τα μοντελα)... Οποτε εαν αγορασεις τη φλαντζα με τον κωδικο της,θα ειναι η νεα. Για ριξε μια ματια ΕΔΩ στον καταλογο ανταλλακτικων ,να δεις τον κωδικο της κ να τον ζητησεις...;)
Πιθανον ΑΥΤΟ θελεις...:geek:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
H φλαντζα πλεον,οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια,απο το 2012 κ επειτα,ειναι η βελτιωμενη και οχι αυτη που ειχε θεμα στα ως τοτε μοντελα(οχι σε ολα αλλά ως εκεινα τα μοντελα)... Οποτε εαν αγορασεις τη φλαντζα με τον κωδικο της,θα ειναι η νεα. Για ριξε μια ματια ΕΔΩ στον καταλογο ανταλλακτικων ,να δεις τον κωδικο της κ να τον ζητησεις...;)
Πιθανον ΑΥΤΟ θελεις...:geek:
Δεν του είπες να κάθεται όταν το ζητήσει.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν του είπες να κάθεται όταν το ζητήσει.
Mα...αυτό εννοείται :happy:...πάντα εμείς στη μαμα BMW απολαμβάνουμε ανέσεις όταν απευθυνομαστε στην εταιρεία για aftersales support(as British lords says:stop:)
... περιοριζουμε έτσι τις πιθανότητες λιποθυμικων επεισοδίων ψελλιζοντας ωχ μάνα μου... :D:p
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Mα...αυτό εννοείται :happy:...πάντα εμείς στη μαμα BMW απολαμβάνουμε ανέσεις όταν απευθυνομαστε στην εταιρεία για aftersales support(as British lords says:stop:)
... περιοριζουμε έτσι τις πιθανότητες λιποθυμικων επεισοδίων ψελλιζοντας ωχ μάνα μου... :D:p
Τελικά ρώτησα όλους τους επίσημους αντιπροσωπους και όλοι μου είπαν οτι δεν υπάρχει ανάκληση για την φλάτζα (ουτε καν σαν να τους θύμιζε κάτι σαν να μίλαγα κινέζικα) και το μόνο που γινόταν ηταν ενας οπτικός έλεγχος για διαρροή λαδιού και αν υπήρχε, τότε γινόταν η αλλαγή της δωρεάν.
Όλα αυτά, αν και εφόσον δεν έχουν περάσει τα 5.000χλμ ή 2 χρόνια απο την αγορά της.

Οπότε δεν βλέπω να υπάρχει κάποια άλλη λύση για μένα, την αγοράζω κανονικά με 80 ευρώ περίπου και την αλλάζω να τελειώνω.
Δυστυχώς επαληθεύτικαν οι φόβοι μου οτι μάλλον δεν θα με καλύψουν σαν ανάκληση!

Όσο για την τιμή που σωστά συμπληρώσατε με το φίλο yns, το σοκ το είχα φάει την πρώτη φορά που ρώτησα και μου έπεσαν τα γερμανοπολύγωνα απο τα χέρια... και τώρα οχι μόνο ρώτησα και ημουν όρθιος, αλλά περπατούσα κιόλας και δεν έχασα βήμα!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Όσο για την τιμή που σωστά συμπληρώσατε με το φίλο yns, το σοκ το είχα φάει την πρώτη φορά που ρώτησα και μου έπεσαν τα γερμανοπολύγωνα απο τα χέρια... και τώρα οχι μόνο ρώτησα και ημουν όρθιος, αλλά περπατούσα κιόλας και δεν έχασα βήμα!
:p:D
 
Top Bottom