Ποιό ΚΤΜ λέτε;;

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους!

Επειδή λίγο το φόρουμ με τα ταξίδια, λίγο το οτι έχω να αλλάξω μηχανάκι καιρό, μπήκα σε μπελάδες! Θέλω να να μοιραστώ κάποιες σκέψεις που μου έχουν δημιουργήσει πονοκέφαλο τουλάχιστον 10 ημέρες τώρα (και βάλε...)!! Οποιαδήποτε δική σας εμπειρία θα είναι πολύτιμος σύμμαχος στην απόφαση!!!!

Πλέον η αγορά νέας μοτοσυκλέτας έχει δρομολογηθεί για τα καλά...
Το ερώτημα είναι ποιο ΚΤΜ τελικά.

Οι δυσκολίες της απόφασης προέρχονται απο το περιορισμένο budget (περίπου 8000€ αλλιώς βουρ για 1190R) και το οτι θα πρέπει μέρος των χρημάτων να δαπανηθούν για: τριπλέτα, εξατμίσεις, τζιπιες (το καλό), σκηνή 3 εποχών κλπ.

ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ:
1. Ακριβό μηχανάκι που σημαίνει αναμονή (άρα κουτί:wacky::wacky::wacky:) μέχρι Δεκέμβρη για 990R και μετά αναμονή για εξοπλισμό.
2. 990s τον επόμενο μήνα και αναμονή για εξοπλισμό
3. 990 σκέτο όπου το φτιάχνω όπως θέλω και εξοπλισμό άμεσα


Ας επανέλθουμε στο αρχικό..... ;)

Αφού καλά και σώνει θες ΚΤΜι, πάρε το καλύτερο που θα βρείς στα λ7 που διαθέτεις και κάνε τα ρέστα λάστιχα και μπερζίνες για ταξίδια και βόλτες.
Όλα τα άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε".
 

chaosm

Μέλος
Εγώ πάντως φοράω και μοκασίνι και σκαρπίνι!
Έχει δίκιο ο φίλος. Είχα Vstrom κι έψαχνα επιβεβαίωση μέσω του GS. Έλλειψη προσωπικότητας βλέπεις, αλλά με συμπλήρωσε "η προπέλα". Ολοκληρώθηκα σαν άντρας πλέον ;)
Μην απλογείσαι καταλαβαίνω το θέμα σου
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
R / S ....να ξερεις οτι σε μανουβρες και αν χρειαστει να κανεις καπου οπισθεν ξεχνα το απλα...(εγω δεν μπορω να το κανω οπισθεν 1,80 ενα s που ειχα οδηγησει) ....
Στο χωμα και σε ανηφορα αν π.χ. σου σβησει εμενα με ζοριζει το χαμηλο , αν ειχα ψηλο σιγουρα θα ειχα πεσει 10 φορες.
και 3ο και σημαντικοτερο μειονεκτημα ολων δεν εχει ABS....οποτε απο 07++ μοντελο οτι βρεις καλο μοτερικα-αναρτησεις-ισιες ζαντες και γενικη κατασταση μοτοσυκλετας καλη χτυπα το.....τα εξτρα γαμησετα,μην τα υπολογισεις...βρισκεις οτι θες,οτι ωρα θες και μεταχειρισμενα και καινουργια.. μηχανακι καλο ειναι πιο δυσκολο να βρεις αλλα αν εχεις υπομονη ολα ερχονται..

Περαστικα σου!!!! :p

Έχω το απλό 990, το οποίο το ψήλωσα κάποια στιγμή.

Εδώ http://ktm950.info/how/wotf/wotf.html είναι οι διαδρομές των αναρτήσεων ανά έτος και το πήγα στα 245mm (δηλ. στο "χαμηλό" S/R).

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και είμαι και εγώ 1.80. Δε το έχω μετανιώσει καθόλου να πω την αλήθεια.

Βέβαια εσύ μπορεί να δοκίμασες με τα 265mm, για τα οποία δε έχω άποψη, ούτε είναι λίγο 2 πόντοι περισσότερο.




Το R είναι το πιο όμορφο 990 για μένα.

Αλλά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι τα 2 μηχανάκια, αν τα φτάνεις φίλε μου.

Αλλιώς ένα απλό 990, το οποίο μπορείς και να το ψηλώσεις με λιγότερα (ή τα ίδια πάνω κάτω) από το να πάρεις το R και έχεις και ABS.

Το πιο σημαντικό είναι να είναι συντηρημένο όπως πρέπει.

Από του 09 και μετά μπορείς να του βάλεις και του πρόγραμμα από το R που έχει και περισσότερα άλογα.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εντάξει άμα παίρνεις παράδειγμα τις αγορές.. Εγώ όσους βλέπω με gs είναι χαρτογιακαδες μοκασινι γυαλακι και σπίτι γραφείο, γραφείο καφετέρια. Τα περισσότερα BMW πουλήθηκαν γιατί προσφέρουν στον αναβάτη και καλά κύρος. Να κοίτα έχω BMW. Που την ίδια ακριβώς δουλειά θα έκανε και με το vstrom. Τώρα από κει και πέρα μιας και μιλάμε για ktm εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα και την απλή λύση να έπαιρνα ένα 640 με λίγα χρήματα να οργωσω τα βουνά και με λίγη υπομονή τα ρέστα θα τα έκανα ένα 1050 για τα ταξίδια. Ένα μηχανάκι με τόσα χρήματα θα ζοριστεις να το σπάσεις στο χώμα μιας και θα το λυπάσαι. Εκτός κ αν φυσικά έχεις τη δυνατότητα κάθε 2 χρόνια να γυρνάς τα χρήματα σου και να παίρνεις άλλη.
Για να τελειώνουμε με τις κλισέ γνώμες που μας έχουν σχηματίσει, θα κάνω αυτή την απαραίτητη παρένθεση...
Όλα είναι θέμα γούστου, χρήματος, χρηστικότητας και προπάντων ΤΡΕΛΛΑΣ, αφού μιλάμε για μοτοσυκλέτες! Διότι αν είμασταν ψυχρώς λογικώς σκεπτόμενοι άνθρωποι, δεν θα καβαλούσαμε δίτροχο!
Σε κάθε είδους ή μάρκας ή μοντέλου, υπάρχουν όλες οι φυλές μοτοβλαμμένων (που είμαστε όλοι μας). Από ψώνια μέχρι καννίβαλους!
Π.χ. στις διακοπές μου ένας ΚΤΜάκιας με 990 (με ασφάλτινα) με κοιτούσε σαν εξωγήινο, εμένα στο GSA τρακτερωτό, τριβάλιτσο και διπλοκάβαλο να μπαίνω σε χωματόδρομο!
Δόξα τον θεό με το GS τα τελευταια 8 χρόνια έχω οργώσει τα Ελληνικά βουνά και μου έδωσε και μου δίνει αυτό που ονειρευόμουν να κάνω!
Τα ίδια δεν έλεγαν άλλωστε κι οι παλαιότεροι για τους κατόχους των Africa, των τότε ακριβών μαστόδοντων...; Τώρα θεωρούνται ΟΙ αντβετσουράδες!
Δεν υπάρχουν κάτοχοι KTM που βλέπουν χώμα και αρρωσταίνουν στην σκέψη ότι θα σκονιστεί το εργαλείο;
Τελειώνοντας, εδώ μέσα στο advride αποδεικνύουμε καθημερινώς ότι όλα πάνε αρκεί να το πας, ότι περιπέτεια δεν είναι μόνο το χώμα, αλλά και να ταξιδεύεις με χιονοθύελλα στην Νορβηγία ή με παπί στην Ευρώπη ή να κάνεις του κεφαλιού σου στο Ναγκόρνο-Καραμπάχ ή να πηγαίνεις διπλός μέχρι την Μογγολία...
Ξεκολλάτε και μην ξεκαβαλάτε!:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
@forester όλα τα μηχανάκια μου αρέσουν, απλά με τα ΚΤΜ αρρωσταίνω...


Έχω το απλό 990, το οποίο το ψήλωσα κάποια στιγμή.

Εδώ http://ktm950.info/how/wotf/wotf.html είναι οι διαδρομές των αναρτήσεων ανά έτος και το πήγα στα 245mm (δηλ. στο "χαμηλό" S/R).

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και είμαι και εγώ 1.80. Δε το έχω μετανιώσει καθόλου να πω την αλήθεια.

Βέβαια εσύ μπορεί να δοκίμασες με τα 265mm, για τα οποία δε έχω άποψη, ούτε είναι λίγο 2 πόντοι περισσότερο.




Το R είναι το πιο όμορφο 990 για μένα.

Αλλά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι τα 2 μηχανάκια, αν τα φτάνεις φίλε μου.

Αλλιώς ένα απλό 990, το οποίο μπορείς και να το ψηλώσεις με λιγότερα (ή τα ίδια πάνω κάτω) από το να πάρεις το R και έχεις και ABS.

Το πιο σημαντικό είναι να είναι συντηρημένο όπως πρέπει.

Από του 09 και μετά μπορείς να του βάλεις και του πρόγραμμα από το R που έχει και περισσότερα άλογα.


Σκεφτόμουν το S λόγω 265mm ανάρτησης, αλλά με την χαμηλή σέλα (ιδανικά την Gel). Οπότε να κατέβει λίγο.
Το χειρότερο είναι αυτό που λέει ο Nick_990 σε κανα σπρώξιμο πίσω ή σε λακούβα - φράιο - χάσιμο μη τσακίζομαι εύκολα!


Τα 690 σε Rally μετατροπή τα σπάνε αλλά είναι λίγο το μονοκύλινδρο για μένα παντού, εκτός απο το χώμα. Χώρια οτι είχα 640, 660 και λοιπά ιαπωνικά πιο μικρός.

Εγώ στη θέση σου με αυτό το μπάτζετ θα πήγαινα να δω και να παζαρεψω αυτό, και θα μου έμεναν λεφτά για ότι αξεσουάρ ήθελα.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8427250/
Λες 950 ε... Δεν είναι κακό...


@ckalfas το 2012 έκανα με 3 φίλους 1500 χλμ Ιταλία με σκούτερ και Φεβρουάριο μήνα!!! Αλλά με 990 λέει πιο πολύ υποθέτω!!!

Υ.Γ. Άμα δεν το πάρω δεν με βλέπω να κοιμάμαι :disgust::disgust:!! Άσε που δεν λένε να πουληθούν και τα μηχανάκια μου...
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Δεν θα δεις και τεράστιες διαφορές 990 με 950.
Και εφόσον το θες για ταξίδια αποτι κατάλαβα ή κατανάλωση δεν πρεπει να σε ανχωνει.
Εγώ με το 950 με μέσο όρο 140 δικαβαλος και φορτωμένος βλέπω 6.7\100 κατανάλωση.
Από εκεί και πέρα αν θες abs κλπ βουρ για το 990.
Απλώς το συγκεκριμένο φαίνεται καλή περίπτωση με πολυ λιγα χλμ (μόλις που στρώθηκε).
Βεβαια ειναι ή άποψη μου ότι αυτή ή μεγάλη διαφορά χρημάτων μεταξύ 950 και 990 δεν αξίζει τόσο.
Αν σου κόψει τιμή και πάρεις 5 κάτι το συγκεκριμένο 950 θα έχεις μία μοτοσικλέτα που θα σε συντροφεύει παρά πολλά χρόνια απροβληματιστα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Έχω το απλό 990, το οποίο το ψήλωσα κάποια στιγμή.

Εδώ http://ktm950.info/how/wotf/wotf.html είναι οι διαδρομές των αναρτήσεων ανά έτος και το πήγα στα 245mm (δηλ. στο "χαμηλό" S/R).

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και είμαι και εγώ 1.80. Δε το έχω μετανιώσει καθόλου να πω την αλήθεια.

Βέβαια εσύ μπορεί να δοκίμασες με τα 265mm, για τα οποία δε έχω άποψη, ούτε είναι λίγο 2 πόντοι περισσότερο.




Το R είναι το πιο όμορφο 990 για μένα.

Αλλά θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι τα 2 μηχανάκια, αν τα φτάνεις φίλε μου.

Αλλιώς ένα απλό 990, το οποίο μπορείς και να το ψηλώσεις με λιγότερα (ή τα ίδια πάνω κάτω) από το να πάρεις το R και έχεις και ABS.

Το πιο σημαντικό είναι να είναι συντηρημένο όπως πρέπει.

Από του 09 και μετά μπορείς να του βάλεις και του πρόγραμμα από το R που έχει και περισσότερα άλογα.
Πως το ψηλώσες ρε φίλος ; Για πες


Sent from katemofono 990
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7733794/

παιδιά το ξέρει κανείς αυτό;;
Είχα μιλήσει μαζί του πρίν πάρω το δικό μου,αν θές κάτι πμ.
Να ρωτήσω?Περιμένεις να πουλήσεις τις μοτό σου και μετά να πάρεις 990/1190?
Aν θές ντέ και καλά ψηλό(S)ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8228379/ αν και είναι 2006 μοντέλο(δεν το γνωρίζω)όποιο και να πάρεις θα το ψάξεις ΚΑΛΑ.
Σαν πρώην κάτοχος 2 ADV S και νύν κάτοχος χαμηλού θα σου προτείνω το χαμηλό για 2 λόγους,πρώτον ABS και δεύτερον η"δυσκολία"του S στο χώμα(για το ύψος μας και μόνο 1.77 είμαι)δεν θα σου είναι ευχάριστη(μη σου πώ και στην άσφαλτο)νομίζω τα ψηλά κάνουν για αναβάτες άνω του 1.90.
Τέλος απο 6000-7500 αγοράζεις διαμάντι 990 1ης γεννιάς.Αυτιά;)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Αν σου κόψει τιμή και πάρεις 5 κάτι το συγκεκριμένο 950 θα έχεις μία μοτοσικλέτα που θα σε συντροφεύει παρά πολλά χρόνια απροβληματιστα!
Δεν νομίζω να κόψει πάνω απο 2-3 κατοστάρικα ο άνθρωπος(και καλά κάνει)αν και εφόσον είναι καινούργιο οπότε βάζει μερικά γιούρα παραπάνω και πέρνει 990.
Υ.Γ είχα το ίδιο,μιλάμε για πολύ έρωτα :friendship:
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Έχω αλλεργια στα μηχανάκια χωρίς καθρέφτη. Άσε που θα προτιμούσα να πάρω κάποιο που είναι πρώτο χέρι και όχι δεύτερο, τρίτο, κτλ.
Συμφωνό και δεν νομίζω οτι μπορώ να οδηγήσω γρήγορα χωρίς καθρέφτες.:ok::ok::ok:

Βέβαια μικρό το κακό, ευκαιρία για σπαστούς



Είχα μιλήσει μαζί του πρίν πάρω το δικό μου,αν θές κάτι πμ.
Να ρωτήσω?Περιμένεις να πουλήσεις τις μοτό σου και μετά να πάρεις 990/1190?
Aν θές ντέ και καλά ψηλό(S)ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8228379/ αν και είναι 2006 μοντέλο(δεν το γνωρίζω)όποιο και να πάρεις θα το ψάξεις ΚΑΛΑ.
Σαν πρώην κάτοχος 2 ADV S και νύν κάτοχος χαμηλού θα σου προτείνω το χαμηλό για 2 λόγους,πρώτον ABS και δεύτερον η"δυσκολία"του S στο χώμα(για το ύψος μας και μόνο 1.77 είμαι)δεν θα σου είναι ευχάριστη(μη σου πώ και στην άσφαλτο)νομίζω τα ψηλά κάνουν για αναβάτες άνω του 1.90.
Τέλος απο 6000-7500 αγοράζεις διαμάντι 990 1ης γεννιάς.Αυτιά;)

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. ΠΡΕΠΕΙ να πουληθούν. Αν και πλέον με βλέπω για 990 '06-'08
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7733794/

παιδιά το ξέρει κανείς αυτό;;
το ξερω. μενω στο διπλα χωριο. το ξερω το παλικαρι... εδω και 1,5 χρονο το κυκλοφορει σπανια γιατι εχει παρει παπι για εδω γυρο και τον βολεψε... θα μαθω λεπτομεριες για τυχων τεχνικα θεματα και τα ξαναλεμε...
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
το ξερω. μενω στο διπλα χωριο. το ξερω το παλικαρι... εδω και 1,5 χρονο το κυκλοφορει σπανια γιατι εχει παρει παπι για εδω γυρο και τον βολεψε... θα μαθω λεπτομεριες για τυχων τεχνικα θεματα και τα ξαναλεμε...

Σε ευχαριστώ:ok::ok::ok:
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Πως το ψηλώσες ρε φίλος ; Για πες


Sent from katemofono 990
καταρχήν ψάχνεις για ανταλλαγή με κάποιον που θέλει να το χαμηλώσει....

Γνωστός μου βρήκε, εγώ όχι μετά από 6 μήνες που έψαχνα...

Στον Ηλία το ψήλωσα...αν το πας 245, τα ελατήρια είναι ίδια κάτι φλογέρες αλλάξαμε και κάτι τέτοια....όποτε θέλω το χαμηλώνω πάλι....

Το πίσω το έστειλε ο Ηλίας στον Τασούλη. Εσωτερικά κάτι έβαλε και καινούργιο ελατήριο...

Πάρε τηλ. τον Ηλία και θα σου πει.

Θέλουν αλλαγή και τα stands τα οποία δεν είναι και φθηνά.....
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
καταρχήν ψάχνεις για ανταλλαγή με κάποιον που θέλει να το χαμηλώσει....

Γνωστός μου βρήκε, εγώ όχι μετά από 6 μήνες που έψαχνα...

Στον Ηλία το ψήλωσα...αν το πας 245, τα ελατήρια είναι ίδια κάτι φλογέρες αλλάξαμε και κάτι τέτοια....όποτε θέλω το χαμηλώνω πάλι....

Το πίσω το έστειλε ο Ηλίας στον Τασούλη. Εσωτερικά κάτι έβαλε και καινούργιο ελατήριο...

Πάρε τηλ. τον Ηλία και θα σου πει.

Θέλουν αλλαγή και τα stands τα οποία δεν είναι και φθηνά.....
Οκ ευχαριστω


Sent from katemofono 990
 
Top Bottom