Προβολάκια LEDs

Περιοχή
ΕΔΕΣΣΑ
Όνομα
γρηγοης
Μοτό
ΚΤΜ 990R 10"
Έχω φέρει μία ποσότητα από αυτά:




και κατασκευάζω και τη βάση αυτή σε 3 χιλ. ανοξείδωτο.
Τα προβολάκια είναι 10W το ένα και αποδίδουν 900Lm το ένα. Είναι κατασκευής CREE.
Γειά χαρά
ενδιαφερον... τιμη?
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γιατί χρησιμοποιείς την βάση και δεν τα βάζεις κατευθείαν εκεί που πιάνει η βάση;
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
δουλευουν παραλληλα με τα πορειας ή χρειάζεται επιπλέον διακόπτης? Κουμπώνουν στην υπαρχουσα καλωδίωση ? Να φανταστω φουλ αδιάβροχα? Η βασούλα μπορεί να βγεί και σε μαυρο χρώμα? Ευχαριστω
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Έχω φέρει μία ποσότητα από αυτά:




και κατασκευάζω και τη βάση αυτή σε 3 χιλ. ανοξείδωτο.
Τα προβολάκια είναι 10W το ένα και αποδίδουν 900Lm το ένα. Είναι κατασκευής CREE.
Γειά χαρά
Και μένα με ενδιαφέρει η εν λόγο βάση. Τιμή και πως μπορούμε να πάρουμε τις βάσεις. Μένω Πειραιά και ενδιαφέρομαι για KTM 990 ADVETURE του '08. Ευχαριστώ.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Kαι εμενα με ενδιαφερουν τα προβολακια.Γραψε και μια τιμουλα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Kαι εμενα με ενδιαφερουν τα προβολακια.Γραψε και μια τιμουλα
Και μένα με ενδιαφέρει η εν λόγο βάση. Τιμή και πως μπορούμε να πάρουμε τις βάσεις. Μένω Πειραιά και ενδιαφέρομαι για KTM 990 ADVETURE του '08. Ευχαριστώ.
ενδιαφερον... τιμη?
http://www.car.gr/parts/view/7726613/
H αγγελια ειναι του ιδιου ανθρωπου στο car.gr
20 το ενα προβολακι και 45 η βαση..
Αλλα ας το επιβεβαιωσει κι αυτος μολις δει το post ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γιατί χρησιμοποιείς την βάση και δεν τα βάζεις κατευθείαν εκεί που πιάνει η βάση;
Λογικα αν κατεβασεις το προβολακι οσο προς τα κατω γινεται πετυχαινεις καλυτερο αποτελεσμα φωτισμου στο δρομο
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Λογικα αν κατεβασεις το προβολακι οσο προς τα κατω γινεται πετυχαινεις καλυτερο αποτελεσμα φωτισμου στο δρομο
Μπορεί. Τα 10-15 εκατοστά πιο κάτω πάντως, δε νομίζω να κάνουν διαφορά. Εμφανισιακά νομίζω ότι αμέσως κάτω από τη γριλια είναι πιο όμορφο.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Ναί οι τιμές είναι αυτές παραπάνω. Η διάχυση είναι 15 μοίρες, κατανάλωση 10W το ένα, αδιάβροχα. Δεν σκέφτηκα να τα βάλω κατευθείαν στην κάτω βάση. Αισθητικά μου φαίνονται και εμένα πιό ωραία, αλλά θα χρειαστούν λίγο μαστόρεμα, καθώς η βάση τους κρατάει τη βίδα να μη γυρνάει ενώ η κάτω βάση των αναρτήσεων (παραμάνα μου την έχουν πεί) έχει πάσα. Θα το δοκιμάσω.
Θεωρώ πλεονέκτημα το οτι στρίβουν τα προβολάκια μαζί με τη ρόδα. Επίσης πιστεύω οτι η βάση κάνει κάποια απόσβεση των κραδασμών.
Για βαφή δεν έχω στο πλάνο κάτι τέτοιο, αλλά δεν ξέρω αν βάφεται το ανοξείδωτο. Να σημειώσω εδώ οτι είχε κυκλοφορήσει παρόμοια βάση από αλουμίνιο από τον blackdog και έσπασαν μερικές, με αποτέλεσμα να διακοπεί η παραγωγή τους, αφού κάποιος έπεσε αφού μπλέχτηκε το προβολάκι στη ρόδα του.
Εγώ τα συνέδεσα με τη μεγάλη σκάλα. Μπορούν να συνδεθούν με όποια σκάλα προτιμάτε, επειδή έχουν μκρή κατανάλωση.
Για τα περαιτέρω, στείλτε μου πμ.
Γειά χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
Σημερα παρέλαβα απο Ολλανδία τα παρακατω προβολακια.
Η χρήση τους θα ειναι μονιμα αναμμενα με την μεσαια σκάλα της μηχανης.
Τα φωτα του XCountry ειναι επιεικως απαραδεκτα.Με την μεσαία σκαλα βλεπω μεχρι τρία με τέσσερα μετρα περίπου μπροστα κ μετα καρφί μαυρίλα. Οποτε αναγκαζομαι να χρησιμοποιώ την μεγαλη σκάλα σχεδον παντα οταν δεν εχω αυτοκίνητο απ την αντίθετη πλευρά.

Ποια πιστεύετε ότι θα ειναι η σωστη τοποθέτηση για να βλεπω λιγο ποιο μπροστά απ την μεσαία σκάλα;
Χωρις να τυφλώνει τους απεναντι πρεπει λογικα να μπουν χαμηλα κοντα στα καγκελα, σωστά;
Θα εχω ομως την απόδοση που θέλω;

Για όσους ψαχνονται, μου κόστισαν τα δύο μαζι με τον διακόπτη 25€.




 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Γιατί χρησιμοποιείς την βάση και δεν τα βάζεις κατευθείαν εκεί που πιάνει η βάση;
Έκανα δοκιμή και νά το αποτέλεσμα:



Η βάση μπορεί να μειονεκτεί αισθητικά στο ότι φέρνει τα προβολάκια χαμηλά, αλλά συγχρόνως τα μεταφέρει στο πλάϊ, εμφανίζοντας το πλάτος της μηχανής πιό σωστά. Επίσης το ύψος των προβολέων μόλις και δεν ακουμπά στα μπροστινά πλαστικά, σε τέρμα στρίψιμο.
Σε περόπτωση βύθισης του μπροστινού το φτερό θα βρεί στα προβολάκια.
Μερικοί κρεμούν τα προβολάκια με λαμάκια από το μπροστινό υποπλαίσιο. Φοβάμαι την επί πλέον φόρτιση, εφόσον είναι αλουμινένιο.
Για όλους αυτούς τους λόγους... βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σημερα παρέλαβα απο Ολλανδία τα παρακατω προβολακια.
Η χρήση τους θα ειναι μονιμα αναμμενα με την μεσαια σκάλα της μηχανης.
Τα φωτα του XCountry ειναι επιεικως απαραδεκτα.Με την μεσαία σκαλα βλεπω μεχρι τρία με τέσσερα μετρα περίπου μπροστα κ μετα καρφί μαυρίλα. Οποτε αναγκαζομαι να χρησιμοποιώ την μεγαλη σκάλα σχεδον παντα οταν δεν εχω αυτοκίνητο απ την αντίθετη πλευρά.

Ποια πιστεύετε ότι θα ειναι η σωστη τοποθέτηση για να βλεπω λιγο ποιο μπροστά απ την μεσαία σκάλα;
Χωρις να τυφλώνει τους απεναντι πρεπει λογικα να μπουν χαμηλα κοντα στα καγκελα, σωστά;
Θα εχω ομως την απόδοση που θέλω;

Για όσους ψαχνονται, μου κόστισαν τα δύο μαζι με τον διακόπτη 25€.




Πιστευω οτι αν τα τοποθετησεις καμια 20αρια ποντους κατω απο το κεντρικο φως ωστε το καρφι τους(που ειναι αυτα τα προβολακια) θα απλωνει πολυ ωραια στο δρομο και θα πετυχεις ικανοποιητικο αποτελεσμα....αν τα βαλεις πολυ χαμηλα πιστευω δεν θα δεις αυτο που θελεις...
Οταν τελειωσεις πες μας τις δοκιμες σου και τα αποτελεσματα σου!! ;)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Έκανα δοκιμή και νά το αποτέλεσμα:


Η βάση μπορεί να μειονεκτεί αισθητικά στο ότι φέρνει τα προβολάκια χαμηλά, αλλά συγχρόνως τα μεταφέρει στο πλάϊ, εμφανίζοντας το πλάτος της μηχανής πιό σωστά. Επίσης το ύψος των προβολέων μόλις και δεν ακουμπά στα μπροστινά πλαστικά, σε τέρμα στρίψιμο.
Σε περόπτωση βύθισης του μπροστινού το φτερό θα βρεί στα προβολάκια.
Μερικοί κρεμούν τα προβολάκια με λαμάκια από το μπροστινό υποπλαίσιο. Φοβάμαι την επί πλέον φόρτιση, εφόσον είναι αλουμινένιο.
Για όλους αυτούς τους λόγους... βάση.
Ειτε στην βαση ειτε χωρις βαση ειναι ικανοποιητικη η αποδοση των συγκεκριμενων προβολεων??
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Ναί είναι ικανοποιητική. Θα προτιμούσα όμως να το πεί κάποιος άλλος αυτό.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Σημερα παρέλαβα απο Ολλανδία τα παρακατω προβολακια.
Η χρήση τους θα ειναι μονιμα αναμμενα με την μεσαια σκάλα της μηχανης.
Τα φωτα του XCountry ειναι επιεικως απαραδεκτα.Με την μεσαία σκαλα βλεπω μεχρι τρία με τέσσερα μετρα περίπου μπροστα κ μετα καρφί μαυρίλα. Οποτε αναγκαζομαι να χρησιμοποιώ την μεγαλη σκάλα σχεδον παντα οταν δεν εχω αυτοκίνητο απ την αντίθετη πλευρά.
Είμαι πολύ ανυπόμονος να μας πείς τις εντυπώσεις σου.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Είμαι πολύ ανυπόμονος να μας πείς τις εντυπώσεις σου.
τα προβολακια αυτα ειναι τα γνωστα u5 που κυκλοφορανε στην ελληνικη αγορα.η αποδοση τους ειναι καλη αλλα θελουν οποσδηποτε αδιαβροχοποιηση -στις βιδες που το κρατανε-εκει που μπαινει το καλωδιο και μπροστα που κραταει το κρυσταλο.εχουν 3 σκαλες,νορμαλ-δυνατη και φωτορυθμικο
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σημερα παρέλαβα απο Ολλανδία τα παρακατω προβολακια.
Η χρήση τους θα ειναι μονιμα αναμμενα με την μεσαια σκάλα της μηχανης.
Έχω την εντύπωση πως για να γίνει αυτό πρέπει να βραχυκυκλώσεις κάτι στην πλακέτα τους καθώς, όπως προειπώθηκε, τα συγκεκριμένα έχουν 3 λειτουργίες που εναλλάσσονται κάθε φορά που τους δίνεις ρεύμα.


_________________
Ντακάρετε-φον
 

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
Έχω την εντύπωση πως για να γίνει αυτό πρέπει να βραχυκυκλώσεις κάτι στην πλακέτα τους καθώς, όπως προειπώθηκε, τα συγκεκριμένα έχουν 3 λειτουργίες που εναλλάσσονται κάθε φορά που τους δίνεις ρεύμα.


_________________
Ντακάρετε-φον
Ναι το γνωριζω με το κολλητηρι σε 10 λεπτα θα το κανω.

Τωρα για αδιαβροχοποιηση ισως να χρησιμοποιησω σιλικονη δν ξερω θα δω
 
Top Bottom