Προβολάκια LEDs

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν καταλαβαινω απο τη φωτο πολλα πραγματα.Δεν μου πηγε στο μυαλο να τα κοιταξω στην βολτα.Εσυ αν δεν κανω λαθος ειχες και τα αλλα πριν.Λογικα αυτα κανουνε καλυτερη δουλεια.
Πανο τα αλλα με το οβαλ τζαμι εβγαζαν ενα στρογγυλο κυκλο φωτος πολυ δυνατο
.... αντιστοιχο με αυτους που κεντραρουν την πρωτη χορευτρια στο καμπαρέ:wacky:
Τα νεα αυτα του Γιωργου απο απαν εκτος απο τον πιο αδυναμο πλεον κυκλο γεμιζουν φως και το κομματι απο τον κυκλο μεχρι τον εμπρος τροχο της μοτο
και βοηθουν ετσι πολυ περισσοτερο στο θεοσκοτεινο επαρχιακο στροφιλικι.
Για εκει τα προσθεσα αλλωστε, στην εθνικη οδο τυπου Εγνατια μου αρκει το καντηλι
που εχει για φως η μηχανη μου και οι ολοφρεσκες λευκες γραμμες των Εργολαβων.
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Χμμμ μην τον σκοτώσουμε τον άνθρωπα, νυχτιάτικα σε στροφιλίκι και να παίρνει και φωτό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Χαχα στάσιμος εννοώ να δούμε σύγκριση !

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Χαχα στάσιμος εννοώ να δούμε σύγκριση !

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σιγουρα θα το επιχειρησω αλλα μεγαλωσε κ η μερα οποτε θα πρεπει να κατσει η ευκαιρια να ειμαι μακρια απο τα φωτα της πολης οποτε να ειμαι βολτα ...κι εκει κολλαμε!

adv phone
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ευκαιρία για βόλτα! Εγώ έχω επάνω αυτά:
http://m.ebay.com/itm/2pc-10W-CREE-LED-Work-Light-Spot-Off-road-Fog-Lamp-Motorcycle-Bike-Car-Jeep-Boat-/400964558593?nav=SEARCH

Και έχω πάρει και αυτά:
http://m.ebay.com/itm/2X-10W-Cree-LED-Work-Light-Spot-Lamp-Driving-Fog-12V-Car-4x4-Motorcycle-Boat-ATV-/121950017755?nav=SEARCH
Μπορώ να τα δοκιμάσω κάπως με καλώδιο , μπαταρία ώστε αν συμφέρει να τα αλλάξω;
Νομίζω με αυτά που φοράω λόγω διάχυσης στραβωνω τους απεναντι


Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Ενδιαφέρον θα ήταν να βάλεις το ένα είδος αριστερά και το άλλο είδος δεξιά. Αυτά που έχεις επάνω δεν έχουν καθόλου κάτοπτρο. Δεν ξέρω αν ο φακός μπροστά το αναπληρώνει; Τα άλλα είναι όμοια με του Πασχάλη. Ίσως έχουν μία διαφορά στη λαστιχένια τσμούχα στεγάνωσης από πίσω.
Γειά χαρά
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Σωστή σκέψη , απλά ηλεκτρολογικά δεν σκαμπαζω

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
http://www.ebay.com/itm/400964558593
τα εχω εγω και γ@μ@νε!!!!
διαχεουν πολυ το φως.ειναι το ακρως αντιθετο απο τα u6-u7 κλπ.
τα εχω ρυθμισει ανοιχτα και χαμηλα να βοηθανε σε στροφιλικι κυριως αλλα και να παχαινουν ας πουμε την μικρη σκαλα οποτε χρειαζεται.
πριν κανα μηνα περιπου σε βολτα στην οιτη,γυρνωντας απο το λιδωρικι σχεδον μεχρι την πατρα ηταν νυχτα.μεγαλη σκαλα ανοιξα μονο 1-2 φορες στην εθνικη ιτεας αντιρριου.
 
Reactions: n.l

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μιας και εκανα test-ride και στα δυο να γραψω δυο πραγματα,μηπως και βοηθησω καποιον.

Στην μηχανη ειχα φορεμενα τα cree led u5


Βγαζουνε αρκετα ασπρο φως και παρα του οτι εχω xenon ξεχωριζανε.Στο κεντρο εχουνε αρκετη ενταση,ενοχλητικη θα ελεγα,και στα πλαγια μετρια πραγματα.Εχουνε 3 σκαλες μεσαια,μεγαλη και φλας.Χρησιμοποιουσα συνηθως την μεσαια γιατι και τη μεγαλη να εβαζα προσθετε ελαχιστο φως στα πλαγια.Εχει πεντε σημεια που πρεπει να μονωθουνε εξτρα για να μην βαζει νερο.Οσο καλα και να τα κανεις καποιο θα ξεφυγει.Εχουνε ωραια εμφανιση,αλλα ειναι σχετικα μεγαλα.

Πηρα προσφατα απο τον συμφορουμιτη μας τον Γιωργο (gefr) αυτα.



Ειναι μισα στο μεγεθος απο τα u5.Κατι που εμενα μου αρεσε.Η ποιοτητα κατασκευης τους ειναι αρκετα πιο ποιοτικη.Τα καλωδια π.χ.ειναι δυο φορες πιο χονδρα.Εχουνε μια σκαλα,την οποια θα την τοποθετουσα αναμεσα στην μεσαια και την μεγαλη απο τα προηγουμενα.Απλωνουνε πολυ καλα το φως στα πλαγια,αλλα προσθετουνε και αρκετα στο κεντρο χωρις να ενοχλουνε οπως τα u5.Απο ενα ουσιαστικα σημειο μπορει να μπει νερο (απο το καλωδιο) το οποιο μονωσα με σιλικονη.Επισης εβγαλα το τζαμακι και προσθεσα προαιρετικα σιλικονη αν και πιθανοτατα ειναι περιττο,μιας και το λαστιχακι κανει πολυ καλη εφαρμογη.Το φως τους δινει περισσοτερο ογκο,κατι που μας ενδιαφερει.

Επισης λαμβανοντας υποψιν τα παραπονα σχετικα με το βιδακι που ξεβιδωνει,αυτο που ενωνει την ενσωματομενη βαση με το προβολακι,για τον φοβο των Ιουδαιων το ξεβιδωσα,του εριξα κολλα στιγμης και το ξαναβιδωσα.Ο καιρος θα δειξει αν εκανα καλα.

Η βαση του βιδωνει με μια βιδα.Για καποιους ειναι μειονεκτημα,αλλα για την δικη μου περιπτωση πλεονεκτημα.Η ποιοτητα της ειναι δυσαναλογα κακη σε σχεση με τα υπολοιπα.Για να την βαλεις σε καγκελα πρεπει να κανεις τρυπα η μετατροπη,κατι που δεν χρειαζοτανε στα προηγουμενα,μιας και ειχανε βαση.Φυσικα βαφεται ευκολα,αλλα δεν βαριεσαι.

Εβαλα φυσικα και διακοπτη για να τα ανοιγοκλεινω κατα βουληση.Καποιοι τα συνδεουνε σε καποια απο τις δυο σκαλες.Καθολου πρακτικο κατα την αποψη μου,αλλα περι ορεξεως κλπ.

Αν επρεπε να τα βαθμολογησω θα ελεγα 4/10 για τα u5 και 8/10 για τα led.Toν εναν βαθμο ,οπως θα ελεγε ο Σκαρμουτσος, τον κοβω οχι γιατι ειναι αναλατα,αλλα γιατι θα επρεπε να εχουνε καλυτερη βαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Λεπτομερεστατος! Ευχαριστούμε, πρέπει να τα δοκιμασω κι εγώ

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
πανο,αν θες βγαλε μια φωτο με τα προβολακια αναμενα και με σβηστα να δουμε πως φωτιζουν.:friendship:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Με αναμμενα μονα τους




Μαζι με το φαναρι του Διογενη(gs)



Κα ο Διογενης μονος του





adv phone
η πρωτη φωτο ειναι μονο τα 2 προβολακια του gefr???
ειναι καρφια ή διαχεεται το φως τους;
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
η πρωτη φωτο ειναι μονο τα 2 προβολακια του gefr???
ειναι καρφια ή διαχεεται το φως τους;
Ναι ειναι μονα τους.
Εχουν πολυ καλη διαχυση αλλα...


Πρωτον υπαρχει μια αστεια αλενοβιδα στην ενωση τους με τη βαση τους.Ξεβιδωνεται καθε 2 μερες κ η μια αντικατασταθηκε ηδη απο....παρμπριζοκολλα.
Και δευτερον βαζουν λιγο νερο απο το στεφανι τους κ φυσικα λιγες βρωμιες.
Ανοιγεις καθαριζεις βαζεις κ λιγη σιλικονη κ λυθηκε κι αυτο.
Το review αφορα 3000 χλμ σε ολες τις συνθηκες...κ αε πολλη λασπη.
Κινεζικες καταστασεις ΑΛΛΑ το φως τους ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια.

adv phone
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Θενξ για το review.
Να σε ρωτησω μιας και τα έχεις στα χέρια σου.
Μπορεί να μπει μία πιο μακριά βίδα ώστε να πιαστεί ας πούμε κάπως έτσι στα κάγκελα του στρωμ;;

Εμένα αυτά που έχω μου κάνανε κάτι νερά χτες και αμφιβάλλω για το αν θα καταφέρω να τα σώσω οπότε ψαχνομαι.
Εσένα ή άποψη σου είναι πως αν λύσεις τα δυο θεματακια αυτά αξίζει ή αγορα τους,ετσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Θενξ για το review.
Να σε ρωτησω μιας και τα έχεις στα χέρια σου.
Μπορεί να μπει μία πιο μακριά βίδα ώστε να πιαστεί ας πούμε κάπως έτσι στα κάγκελα του στρωμ;;

Εμένα αυτά που έχω μου κάνανε κάτι νερά χτες και αμφιβάλλω για το αν θα καταφέρω να τα σώσω οπότε ψαχνομαι.
Εσένα ή άποψη σου είναι πως αν λύσεις τα δυο θεματακια αυτά αξίζει ή αγορα τους,ετσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι μπορεις να βαλεις οτι βιδα θελεις.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Θενξ για το review.
Να σε ρωτησω μιας και τα έχεις στα χέρια σου.
Μπορεί να μπει μία πιο μακριά βίδα ώστε να πιαστεί ας πούμε κάπως έτσι στα κάγκελα του στρωμ;;

Εμένα αυτά που έχω μου κάνανε κάτι νερά χτες και αμφιβάλλω για το αν θα καταφέρω να τα σώσω οπότε ψαχνομαι.
Εσένα ή άποψη σου είναι πως αν λύσεις τα δυο θεματακια αυτά αξίζει ή αγορα τους,ετσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακη με τον ιδιο τροπο πιανουνε.Θα ελεγα να τα βαλεις απο την πανω μερια και οχι απο την κατω οπως τα παλια.Αυτα που λεει ο Πασχαλης για την αλενοβιδα και την υγρασια στα κρυσταλα, τα ελυσα απο την πρωτη στιγμη βαζοντας κολλα στιγμης και σιλικονη.Τα παλια μην τα πετας,λογικα γινονται.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θενξ για το review.
Να σε ρωτησω μιας και τα έχεις στα χέρια σου.
Μπορεί να μπει μία πιο μακριά βίδα ώστε να πιαστεί ας πούμε κάπως έτσι στα κάγκελα του στρωμ;;

Εμένα αυτά που έχω μου κάνανε κάτι νερά χτες και αμφιβάλλω για το αν θα καταφέρω να τα σώσω οπότε ψαχνομαι.
Εσένα ή άποψη σου είναι πως αν λύσεις τα δυο θεματακια αυτά αξίζει ή αγορα τους,ετσι;

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι αξιζει το 30αρι,
κ βιδα βαζεις οτι μηκος θες κ φυσικα ακολουθα την τακτικη του Πανου με τις σχετικες επεμβασεις πριν την τοποθετηση.

adv phone
 
Top Bottom