Σβηνει...

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κιχ δε κανει το μαμημενο. Παντως σβηνει στη πορεια (στα φρενα) και με νεκρα,οχι παντα ,αλλα το κανει
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Εάν αναφέρεσαι στο Dominator είναι ένα από τα κλασικά προβλήματα απ' ότι μου είχε πει ο τοπικός αντιπρόσωπος της Honda. Μάλιστα μου είχε πει ότι είναι άλυτο! Στο δικό μου μηχανάκι πάντως λύθηκε με καθαρισμό & ρύθμιση του καρμπ. Ρίξε μια ματιά κ εδώ:
Dominator stalls [SOLVED?]
 
Τελευταία επεξεργασία:

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Εάν αναφέρεσαι στο Dominator είναι ένα από τα κλασικά προβλήματα απ' ότι μου είχε πει ο τοπικός αντιπρόσωπος της Honda. Μάλιστα μου είχε πει ότι είναι άλυτο! Στο δικό μου μηχανάκι πάντως λύθηκε με καθαρισμό & ρύθμιση του καρμπ. Ρίξε μια ματιά κ εδώ:
Απο το 97 υπάρχει αυτό το πρόβλημα κι ακόμα λύση;
 

Jason

Μέλος
Όνομα
Ιάσων
Μοτό
NX Dominator 650
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι κάτοχος dominator 650 εδώ και αρκετά χρόνια και όπως καταλαβαίνετε δεν έχει χρειαστεί να ζητήσω ποτέ βοήθεια. Το μηχανάκι δε παθαίνει τίποτα. Με ελάχιστο κόστος και λίγη προσωπική εργασία γίνονται και τα σέρβις. Τώρα θα μου πείτε κάτι θα θες εσύ για να γράφεις...ναι σωστά. Έχω μια απορία: Η μηχανή παίρνει μπροστά αμέσως με τη μια χειμώνα καλοκαίρι όταν είναι κρύο. Επίσης όταν είναι ζεστό και πάλι παίρνει μπροστά αμέσως. Ομως αν τυχόν και το αφήσεις π.χ στο supermarket για κάνα 20 λεπτο τότε μερικές φορές δε παίρνει και με ταλαιπωρεί. Μια δύο φορές το έχω σπρώξει κι όλας για να πάρει. Φυσικά άμα το σπρώξεις παίρνει αμέσως μετά. Γιατί άραγε όταν δεν είναι ούτε ζεστό ούτε κρύο μου κάνει αυτή τη ζημιά μερικές φορές? Έχει κανείς καμία ιδέα??
Ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι κάτοχος dominator 650 εδώ και αρκετά χρόνια και όπως καταλαβαίνετε δεν έχει χρειαστεί να ζητήσω ποτέ βοήθεια. Το μηχανάκι δε παθαίνει τίποτα. Με ελάχιστο κόστος και λίγη προσωπική εργασία γίνονται και τα σέρβις. Τώρα θα μου πείτε κάτι θα θες εσύ για να γράφεις...ναι σωστά. Έχω μια απορία: Η μηχανή παίρνει μπροστά αμέσως με τη μια χειμώνα καλοκαίρι όταν είναι κρύο. Επίσης όταν είναι ζεστό και πάλι παίρνει μπροστά αμέσως. Ομως αν τυχόν και το αφήσεις π.χ στο supermarket για κάνα 20 λεπτο τότε μερικές φορές δε παίρνει και με ταλαιπωρεί. Μια δύο φορές το έχω σπρώξει κι όλας για να πάρει. Φυσικά άμα το σπρώξεις παίρνει αμέσως μετά. Γιατί άραγε όταν δεν είναι ούτε ζεστό ούτε κρύο μου κάνει αυτή τη ζημιά μερικές φορές? Έχει κανείς καμία ιδέα??
Ευχαριστώ
Φαντάζομαι είναι με το "μαμά" καρμπυρατέρ και ρυθμίσεις?
Πες και ποιας χρονιάς.
 

Jason

Μέλος
Όνομα
Ιάσων
Μοτό
NX Dominator 650
Έχει πρώτη άδεια το 2001 ναι μαμα είναι ολόκληρο. το πήρα με 11000χλμ και τωρα εχω 50000. Είναι Ιταλίας νομίζω...
Ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχει πρώτη άδεια το 2001 ναι μαμα είναι ολόκληρο. το πήρα με 11000χλμ και τωρα εχω 50000. Είναι Ιταλίας νομίζω...
Ευχαριστώ
Μέχρι να το δουν τα μάστορια της παρέας μας... Να ρωτησω
Έχεις κάνει καθαρισμό καρμπυρατέρ, φίλτρου κλπ?
 

Jason

Μέλος
Όνομα
Ιάσων
Μοτό
NX Dominator 650
Καλημέρα...φίλτρο αέρα αλλάζω μια στο τόσο...καθαρισμό καρμπυρατέρ δεν έχω κάνει η αλήθεια είναι....δουλεύει καλά δε σβήνει κρατάει ρελαντί οπότε δε το σκέφτηκα...λες να είναι αυτό?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κάτσε να το δουν τα μάστορια... Που διακοπαρουν πινοντας Pina kolada και aperol

el-Gatto.... Ακούει?
Φρεντο κ Ουζάκι πινουμε ,φιλε.
Τα λοιπά είναι για τα ατίθασα νιάτα.
Αμα κατέβεις προς τα δω κερνάμε κιόλας.:crs:


Να πω ρε φιλε...αλλά τι?...από απόσταση,και ειδικά μέσα απο γραπτη ελλειπή περιγραφή
Η μίζα γυρνάει δυνατά; Μπουκώνει; Σκάει; Βενζίνη κατεβάζει; Κάνει υπερχείλιση; Το μπουζί είναι ΟΚ; Σπινθήρας καλός; Φιλτρο καθαρό; Βαλβίδες ρυθμισμένες; Κοκκοράκια ζωντανά ή ψόφια; ....

Πολλά μπορούν να συμβαίνουν...
Ας πουν κ οι Ντομυ-νίστας...
 

Jason

Μέλος
Όνομα
Ιάσων
Μοτό
NX Dominator 650
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες...καλά να περνάτε στις διακοπές σας...το μηχανάκι μια χαρά είναι και αυτό το μικροπροβληματάκι δε αλλάζει την αγάπη μου γι αυτό...δεν είμαι μηχανικός να είμαι σίγουρος για όλα αυτά που λες...η μίζα γυρνάει καλά απ΄οσο καταλαβαίνω...δε μπουκώνει εκτός και το μπουκώσω εγώ...αν εννοείς σκασίματα στην εξάτμιση με κλειστό γκάζι σπάνια κάνει...υπερχείλιση μια δυο φορές το έχω δεί να χύνει...το μπουζί το άλλαξα τις προάλλες ήταν μαύρο το παλία αλλά και με το καινούριο μου το έκανε...φίλτρο δεν έχω αλλάξει πρόσφατα πέρσι νομίζω...βαλβίδες ρύθμισα πριν το καλοκαίρι μετά από 40000χλμ και ήταν σε καλή κατάσταση είπε ο φίλος...κοκκοράκια δε ξέρω τι εννοείς...

Γενικά το μηχανάκι είναι πάρα πολύ αξιοπιστο...αυτό το πταίσμα μόνο του έχω βρεί και δε το κάνει και κάθε μέρα εδώ που τα λέμε...

Καλές βουτιές..
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες...καλά να περνάτε στις διακοπές σας...το μηχανάκι μια χαρά είναι και αυτό το μικροπροβληματάκι δε αλλάζει την αγάπη μου γι αυτό...δεν είμαι μηχανικός να είμαι σίγουρος για όλα αυτά που λες...η μίζα γυρνάει καλά απ΄οσο καταλαβαίνω...δε μπουκώνει εκτός και το μπουκώσω εγώ...αν εννοείς σκασίματα στην εξάτμιση με κλειστό γκάζι σπάνια κάνει...υπερχείλιση μια δυο φορές το έχω δεί να χύνει...το μπουζί το άλλαξα τις προάλλες ήταν μαύρο το παλία αλλά και με το καινούριο μου το έκανε...φίλτρο δεν έχω αλλάξει πρόσφατα πέρσι νομίζω...βαλβίδες ρύθμισα πριν το καλοκαίρι μετά από 40000χλμ και ήταν σε καλή κατάσταση είπε ο φίλος...κοκκοράκια δε ξέρω τι εννοείς...

Γενικά το μηχανάκι είναι πάρα πολύ αξιοπιστο...αυτό το πταίσμα μόνο του έχω βρεί και δε το κάνει και κάθε μέρα εδώ που τα λέμε...

Καλές βουτιές..
Ψάξε πολύ καλά την εισαγωγή... το λάστιχο που συνδέει το καρμπυρατέρ με την κεφαλή να μην έχει καμιά διαρροή, σχίσιμο, τρυπόυλα. Το ίδιο μας έκανε σε ένα klr 250 και μας είχε τρελάνει. Αν έχει σκασιματάκι ή κόψιμο μικρό δεν φαίνεται εύκολα γιατί είναι λαστιχένια.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ψάξε πολύ καλά την εισαγωγή... το λάστιχο που συνδέει το καρμπυρατέρ με την κεφαλή να μην έχει καμιά διαρροή, σχίσιμο, τρυπόυλα. Το ίδιο μας έκανε σε ένα klr 250 και μας είχε τρελάνει. Αν έχει σκασιματάκι ή κόψιμο μικρό δεν φαίνεται εύκολα γιατί είναι λαστιχένια.
Ψέκασε με σπρέυ καρμπ τις εισαγωγές την ώρα που λειτουργεί ,κι αν δεις αλλαγή στις στροφές κινητήρα ,το βρήκες.
 

Jason

Μέλος
Όνομα
Ιάσων
Μοτό
NX Dominator 650
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις (πιθανές λύσεις)...θα κοιτάξω το συντομότερο να κάνω μερικές δοκιμές...όταν έχω αποτελέσματα θα σας πω.

Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ψάξε πολύ καλά την εισαγωγή... το λάστιχο που συνδέει το καρμπυρατέρ με την κεφαλή να μην έχει καμιά διαρροή, σχίσιμο, τρυπόυλα. Το ίδιο μας έκανε σε ένα klr 250 και μας είχε τρελάνει. Αν έχει σκασιματάκι ή κόψιμο μικρό δεν φαίνεται εύκολα γιατί είναι λαστιχένια.
Ψέκασε με σπρέυ καρμπ τις εισαγωγές την ώρα που λειτουργεί ,κι αν δεις αλλαγή στις στροφές κινητήρα ,το βρήκες.
Kαι brake cleaner, και σπρευ αιθερα, ακομα και ¨τέζα¨ για κατσαριδες κανει. Ολα αυτα και αλλα πολλα, εαν υπαρχει τρυπα, θα το δειξουν στις στροφες του κινητηρα. Οτι εχεις δηλαδη.....
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μην ριξεις τεζα και ψοφησει κανα άλογο , βεβαια εχεις πολλα , αν ειχες χοντα ουτε για αστείο , αυτα ειναι ψωφαλογα απο μονα τους .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom