Συμβαίνει τώρα!

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Test Ride στα χρόνια του κορονοιού



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Captain θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γραψεις μια γνωμη για το συγκεκριμενο πως σου φανηκε κτλ.Εισαι και κατοχος 990,τρεισερ και 640 οποτε εχεις αποψη απο γκαζι,αναρτησεις,φρενα και γενικοτερα σωστη συνπεριφορα της μοτοσυκλετας στον δρομο.:friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Captain θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γραψεις μια γνωμη για το συγκεκριμενο πως σου φανηκε κτλ.Εισαι και κατοχος 990,τρεισερ και 640 οποτε εχεις αποψη απο γκαζι,αναρτησεις,φρενα και γενικοτερα σωστη συνπεριφορα της μοτοσυκλετας στον δρομο.:friendship:
μονοδρομος ολα......φιλε στο βαθος
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Captain θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γραψεις μια γνωμη για το συγκεκριμενο πως σου φανηκε κτλ.Εισαι και κατοχος 990,τρεισερ και 640 οποτε εχεις αποψη απο γκαζι,αναρτησεις,φρενα και γενικοτερα σωστη συνπεριφορα της μοτοσυκλετας στον δρομο.:friendship:
Ε καλα, το τρεισερ και τις αναρτησεις/φρενα μην τα βαζεις στην ιδια προταση...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Captain θα ηταν πολυ ενδιαφερον να γραψεις μια γνωμη για το συγκεκριμενο πως σου φανηκε κτλ.Εισαι και κατοχος 990,τρεισερ και 640 οποτε εχεις αποψη απο γκαζι,αναρτησεις,φρενα και γενικοτερα σωστη συνπεριφορα της μοτοσυκλετας στον δρομο.:friendship:
Γιώργο δεν το οδήγησα όσο θα ήθελα γιατί ήθελα να το βάλω και στο χώμα, αλλά επειδή ο κάτοχος το προσέχει σαν τα μάτια του έκανα μια γρήγορη βόλτα και το επέστρεψα.
Μου φάνηκε ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, αρκετά φιλική δίνοντάς σου την αίσθηση ότι την οδηγείς αρκετό καιρό.
Ωραίος κινητήρας με αρκετη ροπή στις χαμηλομεσαίες, η αίσθηση στου γκαζιου ήταν σαν βελούδο, αρκετά μεγάλη ακρίβεια στο πως μεταφέρεται η εντολή του καρπού στις στροφές του κινητήρα, υπ'όψην ότι το μοντέλο είναι του 2018 με ηλεκτρονικό γκάζι. Οκ, δεν έχει την έκρηξη του LC8 αλλα δε θα έλεγα ότι με έκανε να βαρεθώ.
Οι αναρτήσεις δεν ήταν άσχημες, βέβαια ο φίλος τις έχει ρυθμίσει σε ένα πιο σφιχτό setup, ασφάλτινος γαρ, απλά θα ήθελα λίγο καλύτερη πληροφόρηση από το μπροστινό, ιδιαίτερα στις ανοιχτές στροφές με πολλά χιλιόμετρα. Εντάξει, έχει 21 τροχό αλλά κάνω τη σύγκριση με το 990 στο οποίο καταλαβαίνεις και το παραμικρό πετραδάκι της ασφάλτου.
Ένα άλλο που δε μου άρεσε ήταν η ασάφεια της ουράς στις ίδιες συνθήκες (ανοιχτές γρήγορες καμπές) που νομίζω οφείλεται στο πίσω λάστιχο στο οποίο έχει έρθει η ώρα του για αλλαγή.
Από φρένα το μπροστινό ωραία αίσθηση με αρκετό δάγκωμα, καινούργια τακάκια βέβαια αλλά και το πίσω δεν ήταν άσχημο, απλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερο κρίνοντας από τα φρένα του Tracer, γιατι το πισινο του 990 δεν είναι το κατάλληλο για σύγκριση σε ασφάλτινη χρήση.

Ένα άλλο που θα έλεγα ότι δε με κέρδισε είναι η θέση οδήγησης, η οποία σε τοποθετει σε ωραίο σημείο, τουριστικό, άνετο, με τα όργανα-ζελατίνα σε απόσταση μπροστά σου, αλλά αυτό ίσως είναι πάρα πολύ καλό στο μεγαλύτερο μέρος των αναβατών, εμένα όμως που προέρχομαι από την σούπερ επιθετική θέση οδήγησης του 990, το οποίο σε βάζει στη πρίζα να ξεχυθείς στους δρόμους και να τα γ@μήσεις όλα, μου φάνηκε κάπως ουδέτερη. Δε με κέρδισε αλλά ούτε και με έκανε να θέλω να κατέβω.

Γενικά αποκόμισα μια πολύ user friendly αίσθηση η οποία φαντάζομαι καλύπτει αρκετά μεγάλο εύρος αναβατών όπως προανέφερα, και αυτό νομίζω ήθελε να πετύχει η Honda στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Προσωπικά δε θα το έπερνα.

:)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Γιώργο δεν το οδήγησα όσο θα ήθελα γιατί ήθελα να το βάλω και στο χώμα, αλλά επειδή ο κάτοχος το προσέχει σαν τα μάτια του έκανα μια γρήγορη βόλτα και το επέστρεψα.
Μου φάνηκε ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, αρκετά φιλική δίνοντάς σου την αίσθηση ότι την οδηγείς αρκετό καιρό.
Ωραίος κινητήρας με αρκετη ροπή στις χαμηλομεσαίες, η αίσθηση στου γκαζιου ήταν σαν βελούδο, αρκετά μεγάλη ακρίβεια στο πως μεταφέρεται η εντολή του καρπού στις στροφές του κινητήρα, υπ'όψην ότι το μοντέλο είναι του 2018 με ηλεκτρονικό γκάζι. Οκ, δεν έχει την έκρηξη του LC8 αλλα δε θα έλεγα ότι με έκανε να βαρεθώ.
Οι αναρτήσεις δεν ήταν άσχημες, βέβαια ο φίλος τις έχει ρυθμίσει σε ένα πιο σφιχτό setup, ασφάλτινος γαρ, απλά θα ήθελα λίγο καλύτερη πληροφόρηση από το μπροστινό, ιδιαίτερα στις ανοιχτές στροφές με πολλά χιλιόμετρα. Εντάξει, έχει 21 τροχό αλλά κάνω τη σύγκριση με το 990 στο οποίο καταλαβαίνεις και το παραμικρό πετραδάκι της ασφάλτου.
Ένα άλλο που δε μου άρεσε ήταν η ασάφεια της ουράς στις ίδιες συνθήκες (ανοιχτές γρήγορες καμπές) που νομίζω οφείλεται στο πίσω λάστιχο στο οποίο έχει έρθει η ώρα του για αλλαγή.
Από φρένα το μπροστινό ωραία αίσθηση με αρκετό δάγκωμα, καινούργια τακάκια βέβαια αλλά και το πίσω δεν ήταν άσχημο, απλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερο κρίνοντας από τα φρένα του Tracer, γιατι το πισινο του 990 δεν είναι το κατάλληλο για σύγκριση σε ασφάλτινη χρήση.

Ένα άλλο που θα έλεγα ότι δε με κέρδισε είναι η θέση οδήγησης, η οποία σε τοποθετει σε ωραίο σημείο, τουριστικό, άνετο, με τα όργανα-ζελατίνα σε απόσταση μπροστά σου, αλλά αυτό ίσως είναι πάρα πολύ καλό στο μεγαλύτερο μέρος των αναβατών, εμένα όμως που προέρχομαι από την σούπερ επιθετική θέση οδήγησης του 990, το οποίο σε βάζει στη πρίζα να ξεχυθείς στους δρόμους και να τα γ@μήσεις όλα, μου φάνηκε κάπως ουδέτερη. Δε με κέρδισε αλλά ούτε και με έκανε να θέλω να κατέβω.

Γενικά αποκόμισα μια πολύ user friendly αίσθηση η οποία φαντάζομαι καλύπτει αρκετά μεγάλο εύρος αναβατών όπως προανέφερα, και αυτό νομίζω ήθελε να πετύχει η Honda στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Προσωπικά δε θα το έπερνα.

:)
Πφφφ....εδω ταιριαζει το....

Μαθε μπαλιτσα αγορι μου...απο τον "ειδικο"....Στεφανο STF.....!!!!

Πολυ ευκολα το ξεπεταξες....καπετανιο....θελεις φροντιστηριο επειγοντως....χαχαχα..!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο κάθε αναβάτης αντιλαμβάνεται διαφορετικά μια μοτοσυκλέτα ρε Πετράν.
Άλλωστε εγώ απάντησα γιατί μου ζητήθηκε από τον Γιώργο.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ο κάθε αναβάτης αντιλαμβάνεται διαφορετικά μια μοτοσυκλέτα ρε Πετράν.
Άλλωστε εγώ απάντησα γιατί μου ζητήθηκε από τον Γιώργο.
Πλακα εκανα βρεεε....ενταξει δεν σε ειπα κ αμπαλο....!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πλακα εκανα βρεεε....ενταξει δεν σε ειπα κ αμπαλο....!!!!
Αμπαλος θα ηταν λαθος , αμπεμπαμπλος θα ηταν το σωστο

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο κάθε αναβάτης αντιλαμβάνεται διαφορετικά μια μοτοσυκλέτα ρε Πετράν.
Άλλωστε εγώ απάντησα γιατί μου ζητήθηκε από τον Γιώργο.
Σωστό! Και ακόμη πιο πολύ όταν είναι οι σύντομες βόλτες ενός test ride ή οι δανεικές από φίλους. Σημασία έχει και από που προερχόμαστε (π.χ. εγώ εδώ και σχεδόν 3 χρόνια καβαλάω μια μοτοσυκλέτα 250cc). Για μένα όμως είναι σημαντικές και οι πρώτες εντυπώσεις που λαμβάνεις από μια μοτοσυκλέτα, αλλά όχι μόνον αυτές φυσικά.
Πάντως έτσι και αλλιώς είναι φυσιολογικό να αποκλίνουν οι εντυπώσεις μεταξύ του 1000 και του 1100. Μιλάμε για άλλο πλαίσιο και σχεδόν άλλον κινητήρα και νέα στησίματα μεταξύ απλού και AS. Χωρίς να έχω καβαλήσει το 1000άρι... από τα specs και μόνο και από τις νέες τεχνολογίες που έχουν εφαρμοστεί μάλλον το 1100 θα έχει αισθητές διαφορές από το προγενέστερο μοντέλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ειδικά για το Africa, και εγώ όταν το οδήγησα στο ΜΟΤΟ Event , μου φάνηκε πολύ άχρωμο. Θα μου πείτε, με 3 γύρους στα Μέγαρα τι να καταλάβω και έχετε δίκιο, θα αντιπαραθέσω όμως ότι το VSTROM 1000 που επίσης οδήγησα, μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση σε μοτέρ, φρένα, κύλιση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειδικά για το Africa, και εγώ όταν το οδήγησα στο ΜΟΤΟ Event , μου φάνηκε πολύ άχρωμο. Θα μου πείτε, με 3 γύρους στα Μέγαρα τι να καταλάβω και έχετε δίκιο, θα αντιπαραθέσω όμως ότι το VSTROM 1000 που επίσης οδήγησα, μου έδωσε πολύ καλύτερη αίσθηση σε μοτέρ, φρένα, κύλιση.
Επίτρεψε μου να συμφωνήσω έχοντας οδηγήσει και τα 2. Μεταξύ του Africa και του V-strom θα αγόραζα εννοείται το V-strom που είναι πολύ πιο δεμένο σε αίσθηση στο δρόμο, πιο στημμένο και ευχάριστο οδηγικά. Το Africa αξίζει να το πάρει μόνο όποιος θέλει να πάει χώμα. Είναι πραγματικά υπέροχο στο χώμα το Africa.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εμένα πάλι το. Vstrom 1000xt που οδήγησα στο Σοφικό,δεν με τρέλανε.
Σε αντίθεση με το africa adv που δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εμένα πάλι το. Vstrom 1000xt που οδήγησα στο Σοφικό,δεν με τρέλανε.
Σε αντίθεση με το africa adv που δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε τόσο πολύ.
Το νέο Άφρικα και νέο vstrom έχουν αλλαγές στις αναρτήσεις και στο μοτέρ όμως
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το νέο Άφρικα και νέο vstrom έχουν αλλαγές στις αναρτήσεις και στο μοτέρ όμως
Παραπάνω νομίζω πως τα δυο 1000αρια συνέκριναν.
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό μηχανάκι,απλά οι διαφορές που περίμενα να δω σε σχέση με το 650 δεν έκαναν τόση μεγάλη διαφορά.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καρουτες - Λιδορίκι - Π.Κάλιο - Αρτοτίνα και πισω
Μόνο με αυτό γίνονται αυτά!!!
Προδότη
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παραπάνω νομίζω πως τα δυο 1000αρια συνέκριναν.
Δεν λέω ότι δεν είναι καλό μηχανάκι,απλά οι διαφορές που περίμενα να δω σε σχέση με το 650 δεν έκαναν τόση μεγάλη διαφορά.
Δεν το κατάλαβα εγώ σωστά τότε, επηρεασμένος από το τεστ του stf

Η μαύρη Αφρικα πιο πάνω είναι 1000;
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καρουτες - Λιδορίκι - Π.Κάλιο - Αρτοτίνα και πισω
Καλημέρα Κώστα! Από ποιο σημείο είναι παρμένη η φωτό; Έκανα κάτι παρόμοιο κι εγώ πρόσφατα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Top Bottom