Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ αγόρια......αλλά πρέπει να τα λέμε και αυτά.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Παρεπιπτόντως εχθες σε τηλεφωνική επικοινωνια που ειχα με κατάστημα που ασχολητε και με gps στην ερώτηση μου τι διαφορά έχει το gps απο τον πλοηγό η απάντηση του ειδικού ήταν ....
Πλοηγός ειναι η ελληνική λέξη για το gps
Μας κούφανε
Τέλος παντων


Sent from katemofono 990
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Παρεπιπτόντως εχθες σε τηλεφωνική επικοινωνια που ειχα με κατάστημα που ασχολητε και με gps στην ερώτηση μου τι διαφορά έχει το gps απο τον πλοηγό η απάντηση του ειδικού ήταν ....
Πλοηγός ειναι η ελληνική λέξη για το gps
Μας κούφανε
Τέλος παντων


Sent from katemofono 990
Βασικά, το ίδιο και το αυτό είναι, όπως δηλαδή κακώς εδώ προσπαθούμε να δώσουμε άλλη έννοια στον air condition και στο κλίμα!
Απλώς, τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, πλοηγός εννοείται η συσκευή που κάνει μόνο πλοήγηση και GPS (Global Positioning System) εννοείται η συσκευή που σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις διαδρομές και ίχνη, νομίζω...
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ναι αλλα μεγάλη η διαφορά στο ότι μπορείς να παρέμβεις στο ένα ενώ στο αλλο οχι


Sent from katemofono 990
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν δεν έχεις απαιτήσεις από την συσκευή σου, μπορείς όντως να βολευτείς με ένα android.
Αν όμως θέλεις να η συσκευή να χρησιμοποιείται συχνά, να είναι αδιάβροχη, να μπορείς να σχεδιάζεις πολυήμερες εκδρομές, να δημιουργείς "ίχνη" για καθαρά χωμάτινες διαδρομές κι έχεις παραπάνω χρήμα να ξοδέψεις...:D, παίρνεις Gps!
Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιπες συσκευές ή τα νέα μοντέλα της Garmin, μιας κι όταν αγόρασα το Montana μου δεν ξανασχολήθηκα!
Δεν ειναι θεμα χρημάτων αλλα αμα κανει την δουλεια που θελω γιατι να τα ξοδέψω κιολας; Ας τα πιω σε μπυρες. Θα δω ανάλογος . Θα κανω δοκιμή αυτο με το κινητό και βλέπουμε . Ετσι κι αλλιώς αυτο που ενδοιαφερη ειναι να μπορω να βγάλω διαδρομές χωρίς Βα χάνομαι τιποτα παραπάνω .


Sent from katemofono 990
Τα έχει πει ο Χρήστος!
Με όλα τα τροχοφόρα μπορείς να πας βόλτα στην πλατεία για καφέ, ή στο Βόρειο ακρωτήρι..... Αλλιώς βέβαια θα πας με ένα 250αρι, αλλιώς με Mega on/off, αλλιώς με αυτοκίνητο κι αλλιώς με αυτοκινούμενο. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα gps.
Γι αυτό που λες ότι θες, κι αφού τα λ7 τα έχεις, δώστα για ένα Μοντανα και δε θα ασχοληθείς ξανά με ψάξιμο-αγορά κλπ....
Μόνο με τη δουλειά που θες να κάνεις κάθε φορά θα ασχολείσαι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παρεπιπτόντως εχθες σε τηλεφωνική επικοινωνια που ειχα με κατάστημα που ασχολητε και με gps στην ερώτηση μου τι διαφορά έχει το gps απο τον πλοηγό η απάντηση του ειδικού ήταν ....
Πλοηγός ειναι η ελληνική λέξη για το gps
Μας κούφανε
Τέλος παντων


Sent from katemofono 990
Βασικά, το ίδιο και το αυτό είναι, όπως δηλαδή κακώς εδώ προσπαθούμε να δώσουμε άλλη έννοια στον air condition και στο κλίμα!
Απλώς, τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, πλοηγός εννοείται η συσκευή που κάνει μόνο πλοήγηση και GPS (Global Positioning System) εννοείται η συσκευή που σου δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσεις διαδρομές και ίχνη, νομίζω...
Ναι αλλα μεγάλη η διαφορά στο ότι μπορείς να παρέμβεις στο ένα ενώ στο αλλο οχι


Sent from katemofono 990
Εννοείται!!!
Δεν έχει κι άδικο ο πωλητής....
Στην ουσία ο διαχωρισμός που υιοθετήθηκε από εμάς εδώ (και αλλού ίσως, αλλά από ότι θυμάμαι εγώ τον είχα "εισαγάγει"...) ήταν μια αναγκαστική πράξη για να συνεννοηθούμε.
GPS είναι τα αρχικά των λέξεων που είπε ο Χρήστος πιο πάνω. Όλες οι συσκευές, εκεί βασίζονται, σ' αυτό το σύστημα δορυφόρων και λογισμικού. Βέβαια υπάρχει πλέον το ευρωπαϊκό GLONAS και το αντίστοιχο ρώσικο σύστημα (γιατί έληξε η ισχύς της αποκλειστικότητας της Αμερικάνικης ευρεσιτεχνείας) και κάποιες συσκευές (εννοείται και τα νέα Μοντανα), δουλεύουν και στο ευρωπαϊκό σύστημα (σιγά μην τα κάναν και συμβατά με το ρώσικο....., που έχουν οι τύποι κάτι χάρτες "άντε γεια"!!!).
Απο εκεί και πέρα, κάθε συσκευή σχεδιάζεται για κάποια χρήση.
Χοντρικά, όποιος θέλει κίνηση σε πόλεις, χωριά κλπ και βολέυεται από τα smartphone, τότε του αρκεί και οποιαδήποτε συσκευή απο 70€ και πάνω. Όσο ανεβαίνεις σε τιμή, προσθέτεις λειτουργίες-ευκολίες (όπως φωνητικές εντολές και οδηγίες, ραδιόφωνο, σύνδεση με bt και τηλέφωνα κλπ). Το ποιος τα χρειάζεται όλα ετούτα, μόνο εκείνος το ξέρει.... Κάποιοι πλέον δε ζουν χωρίς αυτά και δεν τους αδικώ.
Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία συσκευών , οι χαρτογραφικές (θα τις ακούσετ κι έτσι). Η Garmin τις έχει στην κατηγορία των πεζοπορικών συσκευών, γιατί είναι σχεδιασμένες για να τρέχουν οποιονδήποτε χάρτη και να σου επιτρέπουν να σχεδιάζεις τη διαδρομή μόνος σου, ενώ ταυτόχρονα κι εφόσον έχεις φορτώσει χάρτες αντίστοιχους, να μπορούν να κάνουν και πλοήγηση "αυτόματα" όπως οι άλλες. Ουσιαστικά έχουν την ίδια σχεδίαση με τα ναυτικής χρήσης GPS, αλλά είναι πιο μικρά για ευνόητους λόγους. Οι τελευταίες είναι αδιάβροχες (IP X7), οπότε κάνουν για μηχανή όλες. Οι άλλεςπιο πάνω, πρέπει να το κοιτάξουμε το πόσο και αν είναι αδιάβροχες.

Εν ολίγοις, αν δες να ζητάς τον τύπο Μοντανα σε gps, ή θα λές θέλω Μοντάνα και τα αντίστοιχα, ή θα ζητάw πεζοπορικά ή/και ναυτικά GPS. Επίσης μπορείς να το λες κι ανάποδα, δηλαδή: όχι τύπου Nuvi-Zumo κλπ:D

Ο καλύτερος οδηγός, πιστεύω ότι είναι το site της Garmin. Μπαίνεις μέσα, επιλέγεις κατηγορία, βλέπεις τις συσκευές, κοιτάζεις τα specs και ψάχνοντας καταλαβαίνεις τις διαφορές και καταλήγεις στο ζητούμενο! ;)
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πάντως η χάραξη διαδρομής μέσω google earth (προσοχη!! google EARTH όχι google map), δε συγκρίνεται με τίποτα, γιατί έχει τα πάντα ορατά και με φωτογραφιες(σημεια,μνημεια,αξιοθεατα).βλεπεις τι σου αρέσει το μαρκαρεις και μετά σχεδιάζεις ο,τι θες.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντως η χάραξη διαδρομής μέσω google earth (προσοχη!! google EARTH όχι google map), δε συγκρίνεται με τίποτα, γιατί έχει τα πάντα ορατά και με φωτογραφιες(σημεια,μνημεια,αξιοθεατα).βλεπεις τι σου αρέσει το μαρκαρεις και μετά σχεδιάζεις ο,τι θες.
Και μετά μετατρέπεις το αρχείο σε .gpx και περνάει μια χαρά στο Μοντάνα ;) .
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Οι δυνατότητες πλέον των smartphone είναι ατέλειωτες,με απεριόριστες εφαρμογές και άλλες τόσες για πλοήγηση,απο άσφαλτο μέχρι δασικούς και μονοπάτια μεχρι και για πεζοπορία.απο απλή εφαρμογή με συντεταγμένες μέχρι toponavigator.,κατεβαζεις και τους χάρτες και έχεις πλοήγηση χωρίς τα δεδομένα παρά μόνο με το δέκτη gps.ολη τη μέρα μπορείς να κάνεις πλοήγηση,σταματας τραβας φωτο.παιρνεις τηλ,στελνεις sms.googlaρεις ένα συγκεκριμένο εστιατόριο που έχεις κατά νου,atm συγκεκριμένης τράπεζας,(αν δεν έχει σήμα εκεί που βρίσκεσαι δε σε απασχολεί γιατί αυτές οι πληροφοριες είναι στο χάρτη που έχεις κατεβάσει) βαρας και μία κράτηση μέσω booking.com γιατί σουρουπωνει,στελνεις και στη καλή σου μήνυμα μέσω viber με στίγμα θέσης(γιατί δίνουμε αναφορά) και συνεχίζεις τη πλοήγηση σου.το βράδυ τσεκαρεις τη διαδρομή της επόμενης μέρας και αν θες προσθετεις σημεία και στάσεις ή αφαιρεις κομμάτια διαδρομής,παραλληλα βλέπεις και τις φωτογραφίες της ημέρας και διαβαζεις και ειδήσεις και ψαχνεις και κανένα ανταλλακτικό ή αξεσουαρ στο car.gr. Αρκεί να αξιοποιήσουμε αφού πρώτα μαθουμε τις δυνατότητες ενός smartphone

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Πολυ χρισημες και κατατοπιστικές οι πληροφορίες σας. Θα κανω μια δοκιμή με το σμαρτφον να δω τι παίζει και βλέπουμε . Ότι χρειαστώ εδω είσαστε . Ευχαριστω


Sent from katemofono 990
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ερώτηση
Έστω ότι περνεις ένα gps ας πούμε zumo
Μπορείς να φορτώσεις χάρτη τόπο και να κανείς την ίδια δουλεια που θα έκανες με το μοντανα;


Sent from katemofono 990
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ερώτηση
Έστω ότι περνεις ένα gps ας πούμε zumo
Μπορείς να φορτώσεις χάρτη τόπο και να κανείς την ίδια δουλεια που θα έκανες με το μοντανα;


Sent from katemofono 990
Νομίζω πως ναι... ίχνη (tracks) δεν ξέρω αν δέχεται.
Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες της κάθε συσκευής για να σου πω με λεπτομέρειες...:(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ερώτηση
Έστω ότι περνεις ένα gps ας πούμε zumo
Μπορείς να φορτώσεις χάρτη τόπο και να κανείς την ίδια δουλεια που θα έκανες με το μοντανα;


Sent from katemofono 990
Νομίζω πως ναι... ίχνη (tracks) δεν ξέρω αν δέχεται.
Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες της κάθε συσκευής για να σου πω με λεπτομέρειες...:(
Τα κάνει όλα αυτά το Zumo (αν μιλάμε για το 550 + έκδοση), αλλά με τρόπο πιο δύσκολο από ότι ένα Μοντανα.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Τα κάνει όλα αυτά το Zumo (αν μιλάμε για το 550 + έκδοση), αλλά με τρόπο πιο δύσκολο από ότι ένα Μοντανα.
Άρα το θεμα ειναι να ειναι συμβατό το μηχανιμα με τον κατάλληλο χάρτη ;


Sent from katemofono 990
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Άρα το θεμα ειναι να ειναι συμβατό το μηχανιμα με τον κατάλληλο χάρτη ;


Sent from katemofono 990
Όλα τα Garmin είναι συμβατά με τους Topo, αν αυτός ρωτάς...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άρα το θεμα ειναι να ειναι συμβατό το μηχανιμα με τον κατάλληλο χάρτη ;


Sent from katemofono 990
Κυρίως είναι θέμα μενού. Ο λόγος ύπαρξης τόσων μοντέλων από την ίδια εταιρία, είναι η διαφορά στη χρήση.
Άλλα είναι πιο φιλικά για πλοήγηση σε πόλεις κλπ κι άλλα πιο φιλικά για manual καταστάσεις.
Κι όταν η Garmin το εξειδικεύει τόσο, θα έχει κάποιο λόγο ;)
Κι αφήνω όσους πιστεύουν ότι κάνουν τα ίδια με ένα smartphone, να ζουν ευτυχισμένοι το όνειρό τους. :)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κυρίως είναι θέμα μενού. Ο λόγος ύπαρξης τόσων μοντέλων από την ίδια εταιρία, είναι η διαφορά στη χρήση.
Άλλα είναι πιο φιλικά για πλοήγηση σε πόλεις κλπ κι άλλα πιο φιλικά για manual καταστάσεις.
Κι όταν η Garmin το εξειδικεύει τόσο, θα έχει κάποιο λόγο ;)
Κι αφήνω όσους πιστεύουν ότι κάνουν τα ίδια με ένα smartphone, να ζουν ευτυχισμένοι το όνειρό τους. :)
Αρε επιμένεις στο μοντανα;


Sent from katemofono 990
 
Top Bottom