Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να σου πω, αν κάποιος είχε χέρια και χιούμορ θα έβαζε ένα τέτοιο σετ και όπως θα τους πάταγε όλους θα μοίραζε εγκεφαλικά :laugh:

Το έψηνα άνετα, αλλά έχω μόνο το χιούμορ :laugh::roflmao::roflmao:
Τι μου θύμισες
Δεκαετία 80 στην πλατεία, είχαμε έναν τύπο με xlr 600,που η μπροστά ρόδα πατούσε στην άσφαλτο μόνο όταν ήταν στο σταντ.
Στα πλαϊνά είχε 2 αυτοκόλλητα με την λέξη.... Αρχαριος
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
θα ήθελα να δηλώσω και εγώ ενδιαφέρον για την εκδρομή.
Θα είμαι μόνος με τη ώριμη (1150GS) !
Προτιμώ σκηνάκι και καμινέτο, αλλά όπως προκύψει !
εγώ αυτά + μασκα και αποστάσεις γιατί ο κωλοϊός με έχει κάνει κότα και έχω τη 2η δόση 4/6ου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εμένα παντού βάλτε ξενοδοχείο γιατί το κορμί μου το φιδισιο έχει γίνει πλέον ίσιο.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Me gustas... Μέσα και εγώ εκτός απροόπτου. Σκηνή, τα πάντα όλα.
Αναχώρηση από Αθήνα Παρασκευή αναγκαστικά απόγευμα γύρω στις 6, οπότε άφιξη στη Πύλη σχετικά αργά το βράδυ. Θα είμαστε σε επικοινωνία.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
me gustas too.. που λέει και ο απονάν,
Μέσα και εγώ εκτός απροόπτου σεισμού, λιμού, καταποντισμού.......
Θα είμαι σε άδεια οπότε θα ξεκινήσω απο Σαλλλλλονίκη Παρασκευή πρωί, άν βολέψει κάποιον συνταξιδεύουμε
Στην Ελάτη ξενοδοχείο, και στην Βοβούσα καταφύγιο κρεβάτι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
1, antsoar Ελάτη σκηνή, Βοβούσα κρεβάτι.
2 Aldebaran , ξενοδοχείο.
3 Διαμαντής , σκηνή.
4 stefos, σκηνή
5 amyroukai πανσιόν μπιντέ ντους ερκοντισιόν γενικώς χλιδή.
 
Last edited by a moderator:

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
1, antsoar Ελάτη σκηνή, Βοβούσα κρεβάτι.
2 Aldebaran , ξενοδοχείο.
3 Διαμαντής , σκηνή.
4 stefos, σκηνή
5 amyroukai πανσιόν μπιντέ ντους ερκοντισιόν γενικώς χλιδή.
Ιωάννη στο αρχικό πόστ ενημερώνονται αι συμμετοχαί...
Και για τη χλίδα πάω το κορμί μου....:happy:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εντωμεταξύ ήθελα να ήξερα, Garmin, ολόκληρος κολοσσός στον χώρο των tracking devices, το καλύτερο που μπόρεσαν να σκεφτούν είναι το Base Camp! o_O:hungover:
Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που τον έχει βολέψει αυτό το πρόγραμμα στην δημιουργία διαδρομών;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντώνη δες το explore.garmin.com

και το mappite - routes made easy


Ξεκίνησα να βλέπω βίντεο πως δουλεύει το πρόγραμμα, βαρέθηκα, κάποια άλλη στιγμή.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Κατόπιν συννενόησης με τον Αντώνη, έφτιαξα τις διαδρομές των δύο ημερών σε GPS αρχεία.
Τα .itn μπορούν να μπουν απευθείας σε συσκευές TomTom, ενώ τα .gpx κάνουν για Garmin και τις περισσότερες άλλες συσκευές της αγοράς.

-----------------
ΗΜΕΡΑ 1. Ελάτη - Καταφύγιο Βάλια Κάλντα
TOMTOM: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.gpx - ufile.io

ΗΜΕΡΑ 2. Καταφύγιο Βάλια Κάλντα - Πύλη
TOMTOM: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.gpx - ufile.io


Σημαντικές σημειώσεις:
1. Όσοι έχετε χάρτες TomTom σημειώστε οτι ΔΕΝ υπάρχει ο μικρός δρόμος που διακλαδώνεται απο τη κεντρική αρτηρία 30 λίγο μετά τη Λαφίνα προς τα Θεοδωριανά (σημειωμένο με πράσινο).


Αν βάλετε το αρχείο στη συσκευή θα κάνει κάνει δρομολόγηση για Θεοδωριανά περιμετρικά απο την κεντρική αρτηρία, κάνοντας ένα τεράστιο κύκλο, κάτι που είναι προφανώς λάθος. Η μόνη λύση εκεί είναι απλά να αγνοήσετε τις οδηγίες της συσκευής σε αυτό το κομμάτι και να ακολουθήσετε το υπόλοιπο γκρουπ που έχουν GPS της ανθρωπιάς. :laugh:
Λογικά φτάνοντας στο waypoint στα Θεοδωριανά θα κάνει αναδρομολόγηση και θα συνεχίσει σωστά.

2. Αν χρησιμοποιήσετε Google Maps, έχετε υπόψη σας οτι υπάρχει μη διορθώσιμο λάθος στη δρομολόγηση κοντά στα Καλύβια Κερασιάς, λίγο μετά τη Βοβούσα ανεβαίνοντας προς Σμίξη, καθότι αντί να ακολουθήσει το δρόμο κανονικά, σε μια φουρκέτα επιμένει να συνεχίσει ευθεία προς Κερασιά και μετά απο περίπου 1 χλμ υποχρεώνει σε αναστροφή και γυρίζει πίσω.
Ακόμα και αν προσπαθήσει κάποιος να διορθώσει το λάθος αυτό με drag and drop δεν το επιτρέπει, οπότε έχετε το νου σας.
Οι έχοντες TomTom και Garmin δεν έχουν κανένα πρόβλημα.


3. Παρότι έκανα κάθε προσπάθεια ώστε οι διαδρομές να είναι σωστές, όταν τις περάσετε στα GPS σας καλό θα είναι να τις ελέγξετε και να είστε σίγουροι οτι είναι σωστές και δεν σας οδηγούν στη Βοβούσα μέσω Bλαδιβοστόκ. Aν αγνοήσετε τα παραπάνω και βρεθείτε να χορεύετε τανγκό με τις αρκούδες πάνω στα βουνά ουδεμία ευθύνη φέρομεν.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Εντωμεταξύ ήθελα να ήξερα, Garmin, ολόκληρος κολοσσός στον χώρο των tracking devices, το καλύτερο που μπόρεσαν να σκεφτούν είναι το Base Camp! o_O:hungover: Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που τον έχει βολέψει αυτό το πρόγραμμα στην δημιουργία διαδρομών;
Ούτε για αστείο! Απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε hardcore οπαδούς του S&M.

Αντώνη δες το explore.garmin.com
και το mappite - routes made easy
Ξεκίνησα να βλέπω βίντεο πως δουλεύει το πρόγραμμα, βαρέθηκα, κάποια άλλη στιγμή.
Φιλαράκια, εδώ είστε: RouteXL - fastest route with multiple stops

Είναι στημένο πάνω στους OpenStreetMap χάρτες, έχει πολύ αξιόπιστη δρομολόγηση (ακούει Google και TomTom;; ), και κάνει export σε όλες τις συσκευές της αγοράς με ένα κλικ. Α, και είναι και δωρεάν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
. Aν αγνοήσετε τα παραπάνω και βρεθείτε να χορεύετε τανγκό με τις αρκούδες πάνω στα βουνά Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΜΕΛΗ
το σωστό.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Κατόπιν συννενόησης με τον Αντώνη, έφτιαξα τις διαδρομές των δύο ημερών σε GPS αρχεία.
Τα .itn μπορούν να μπουν απευθείας σε συσκευές TomTom, ενώ τα .gpx κάνουν για Garmin και τις περισσότερες άλλες συσκευές της αγοράς.

-----------------
ΗΜΕΡΑ 1. Ελάτη - Καταφύγιο Βάλια Κάλντα
TOMTOM: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.gpx - ufile.io

ΗΜΕΡΑ 2. Καταφύγιο Βάλια Κάλντα - Πύλη
TOMTOM: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.gpx - ufile.io


Σημαντικές σημειώσεις:
1. Όσοι έχετε χάρτες TomTom σημειώστε οτι ΔΕΝ υπάρχει ο μικρός δρόμος που διακλαδώνεται απο τη κεντρική αρτηρία 30 λίγο μετά τη Λαφίνα προς τα Θεοδωριανά (σημειωμένο με πράσινο).


Αν βάλετε το αρχείο στη συσκευή θα κάνει κάνει δρομολόγηση για Θεοδωριανά περιμετρικά απο την κεντρική αρτηρία, κάνοντας ένα τεράστιο κύκλο, κάτι που είναι προφανώς λάθος. Η μόνη λύση εκεί είναι απλά να αγνοήσετε τις οδηγίες της συσκευής σε αυτό το κομμάτι και να ακολουθήσετε το υπόλοιπο γκρουπ που έχουν GPS της ανθρωπιάς. :laugh:
Λογικά φτάνοντας στο waypoint στα Θεοδωριανά θα κάνει αναδρομολόγηση και θα συνεχίσει σωστά.

2. Αν χρησιμοποιήσετε Google Maps, έχετε υπόψη σας οτι υπάρχει μη διορθώσιμο λάθος στη δρομολόγηση κοντά στα Καλύβια Κερασιάς, λίγο μετά τη Βοβούσα ανεβαίνοντας προς Σμίξη, καθότι αντί να ακολουθήσει το δρόμο κανονικά, σε μια φουρκέτα επιμένει να συνεχίσει ευθεία προς Κερασιά και μετά απο περίπου 1 χλμ υποχρεώνει σε αναστροφή και γυρίζει πίσω.
Ακόμα και αν προσπαθήσει κάποιος να διορθώσει το λάθος αυτό με drag and drop δεν το επιτρέπει, οπότε έχετε το νου σας.
Οι έχοντες TomTom και Garmin δεν έχουν κανένα πρόβλημα.


3. Παρότι έκανα κάθε προσπάθεια ώστε οι διαδρομές να είναι σωστές, όταν τις περάσετε στα GPS σας καλό θα είναι να τις ελέγξετε και να είστε σίγουροι οτι είναι σωστές και δεν σας οδηγούν στη Βοβούσα μέσω Bλαδιβοστόκ. Aν αγνοήσετε τα παραπάνω και βρεθείτε να χορεύετε τανγκό με τις αρκούδες πάνω στα βουνά ουδεμία ευθύνη φέρομεν.


Το λάθος στο google είναι ότι διαβάζει και την σήμανση πολλές φόρες που σε επαρχιακούς δρόμους είναι μπέρδεμα . Στο συγκεκριμένο σημείο υπαρχει πινακίδα απαγορεύεται στροφή αριστερά για αυτό το λάθος.

Βέβαια θα σας πρότεινα εαν βάλετε λίγο χώμα να περάσετε από περιβόλι - αβδελα και βγαίνετε στο ίδιο σημείο σχεδόν μέσω μιας υπέροχης και βατής σχετικά παράκαμψης.


η παράκαμψη εαν θέλετε ¨




Φωτο από το κομμάτι αυτό





 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έβαλα τα αρχεία στο oruxmaps και φαίνεται η διαδρομή να μην ακολουθεί κάποιο δρόμο, συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό;


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έβαλα τα αρχεία στο oruxmaps και φαίνεται η διαδρομή να μην ακολουθεί κάποιο δρόμο, συμβαίνει μόνο σε εμένα αυτό;


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Μου έκανε το ίδιο με τα αρχεία .gpx όταν δοκίμασα το .kml δούλεψε κανονικά
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom